peugeot 206 arabaya tüp taktırmak mantıklımı...

Kodla Büyü

blue123

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar 2006 moldel 1.4 peugeot arabam var okula hergün arabayla gidip gelmek zorundayım yol yaklaşık gidiş dönüş 15 km . sizce arabama lpg taktırmalımıyım taktırırsam ciddi manada tasarruf sağlarmı? yardımcı olursanız sevinirim

ayrıca bu arabalar şehir içi dışı 100km ne kadar litre benzin yakar...ortalama..
işin acemisiyiz arkadaşlar

blue123' Alıntı:
arkadaşlar 2006 moldel 1.4 peugeot arabam var okula hergün arabayla gidip gelmek zorundayım yol yaklaşık gidiş dönüş 15 km . sizce arabama lpg taktırmalımıyım taktırırsam ciddi manada tasarruf sağlarmı? yardımcı olursanız sevinirim

ayrıca bu arabalar şehir içi dışı 100km ne kadar litre benzin yakar...ortalama..

Benimde 2006 model 1.4 benzinli 206 ım var. Aracımız 75 bg . Ben 2009 ekim de atiker sıralı sistem taktırdım.
206 benzinli şehir dışı 6 lt (120 km sabit hız kullanımda) , karma 8 lt (sakin kullanımda) , şehir içi 10 lt (sakin kullanımda) benzin tüketir.
Yani ekonomik bir araçtır. Fakat Türkiye deki benzin fiyatları 5 TL ye ulaştığından araç ne kadar tasarruflu olursa olsun lpg taktırmak şart olmuştur!
Lpg ortalama 2.5 TL dir . Araçlar benzine göre 100 km de %20 daha fazla lpg tükettiğinden LPG fiyatını 3 TL olarak hesap etmek gerekir. burdan yola çıkarak Benzin ile lpg litre fiyatı arasında 2 TL fark vardır ve bu da ciddi bir tasarruf demektir! (%40 tasarruf anlamına gelir)

O yüzden arabasını önümüzdeki süreçte en az 10000 km ve üzerinde kullanacak olanlar iyi bir lpg montajcısına mutlaka lpg taktırmalıdır.

Sevgi ve selamlarımla...

kesinlikle katılıyorum lpg şart.ortalama ayda 300 kilometre yapıyorsunuz.buna okul dışı dahail değil üstelik.şöyle değer vereyim ben size.bende 1.4 2008 model megane hb aracıma yeni taktırdım.benzinliyken 50 kuruş civarı yakarken şu anda 22-23 kuruş gibi yakıyor şehir içinde.karar sizin...

Arkadaşlar konu açılmışken size danışayım bu konuyu;
Bende 2005 model, 1.2 motor benzinli Fiat Palio var.
Depoyu tamamen dolduruyorum ve inanın il içinde(İstanbul) 400-500 km ancak gidiyor.
1.2 motora LPG takılmaz diyorlar. Doğru mudur sizce?

Bence kesinlikle taktır. Ben takdırdım gayet memnun kaldım. 1 sene içerisinde kendini amorti ediyor zaten. Gezdiğin de yanına kar kalıyor.

4 sene benzinli 206 kullandım 2 sene önce sattım. istanbul trafiğinde 10 litrenin altına düşerim diyene helal olsun. Siz de kısa mesafe kullanıyomuşsunuz. km de 50 kuruşdan aşağı yakmaz. lpg de 30 kuruş civarı yakar aynı şartlarda. Ama lpg araç ısınana kadar devreye girmiyo diye bişey de duydum. 100 mt de mi geçer 1 km de mi geçer lpg ye bilemem. Ya da motor ısınınca mı bilmiyorum. Ama normal şartlarda km başına 20 kuruş 10 bin km de 2000 TL kârınız olur.

taktırmayı ben de düşündüm.
bende 2001 model 1.4 XR presence var.
daha 96 bine geldi hemen hemen.
tüp, 206'larda daha çok sorun yaratabiliyor dedi motorcu o nedenle taktırmadım.

seyhanak' Alıntı:
blue123' Alıntı:

Benimde 2006 model 1.4 benzinli 206 ım var. Aracımız 75 bg . Ben 2009 ekim de atiker sıralı sistem taktırdım.
206 benzinli şehir dışı 6 lt (120 km sabit hız kullanımda) , karma 8 lt (sakin kullanımda) , şehir içi 10 lt (sakin kullanımda) benzin tüketir.
Yani ekonomik bir araçtır. Fakat Türkiye deki benzin fiyatları 5 TL ye ulaştığından araç ne kadar tasarruflu olursa olsun lpg taktırmak şart olmuştur!
Lpg ortalama 2.5 TL dir . Araçlar benzine göre 100 km de %20 daha fazla lpg tükettiğinden LPG fiyatını 3 TL olarak hesap etmek gerekir. burdan yola çıkarak Benzin ile lpg litre fiyatı arasında 2 TL fark vardır ve bu da ciddi bir tasarruf demektir! (%40 tasarruf anlamına gelir)

O yüzden arabasını önümüzdeki süreçte en az 10000 km ve üzerinde kullanacak olanlar iyi bir lpg montajcısına mutlaka lpg taktırmalıdır.

Sevgi ve selamlarımla...
hocam,
ben peugeot servisine sorduğumda tavsiye etmediklerini söylediler.
öyle vazgeçtim.
sorun çıkarıyor mu sizin ki?
bendeki 2001 model, 1.4 ve 95500'de.
?

teksen' Alıntı:
seyhanak' Alıntı:
blue123' Alıntı:

Sevgi ve selamlarımla...
hocam,
ben peugeot servisine sorduğumda tavsiye etmediklerini söylediler.
öyle vazgeçtim.
sorun çıkarıyor mu sizin ki?
bendeki 2001 model, 1.4 ve 95500'de.
?

hocam kesinlikle tavsiye ederim getirisi götürüsünden çoook daha fazla. yanlız lpg montajından önce aracınızı genel ve komple bir bakımdan geçirin.benzinde sorunsuz araba lpg dede sorunsuz çalışır.
Ben lpg montajından sonra kayda değer bir sorun yaşamadım. bi de her 15000 km de bir mutlaka lpg filtresini değiştirin ve bilindik kaliteli gaz alınız.

Geri