Performans ödevi getirmeyen öğrencinin notu?

Kodla Büyü
karinca_52' Alıntı:
ben getirmeyene 30 yazdım ..... ertesi gün ödevler nasıl geliyor :mrgreen:

hocam bu en güzel yöntem bence de.
Ancak geçen gün şöyle bir şeyler geçti okulda, getirmeyene not veremezsiniz, önce velisine haber verecekmişiz, gerekirse yazı yada telefonla bildirecekmişiz, sonra getirmezse istediğimiz notu yazabilirmişiz. ne hale düştük dedim. Keşke şimdi öğrenci olsam diyorum bazen, sonra düşününce ya bazı öğrenciler gibi olup öğrenmeyi dersten geçecek not olarak görürsem diye vazgeçiyorum. çocuklara öğrenmeyi öğretmeye çalışırken error veriyorum bazen. mesela bugün 2 hafta bt sınıfına indirmediğim sınıfın yarısı alt satıra nasıl geçicez hocaaammmm diye bağırıyorlar, neden? çünkü bilmediklerinden değil herşeyi söyleyen biri bulduklarından bakmaya veya düşünmeye tenezzül etmiyor.

velisine haber vermek nereden çıktı? ne biçim iş ya, oldu olacak biz yapalım ödevi, öğrenci zahmet etmesin. :verymad:

patari' Alıntı:
karinca_52' Alıntı:
ben getirmeyene 30 yazdım ..... ertesi gün ödevler nasıl geliyor :mrgreen:

hocam bu en güzel yöntem bence de.
Ancak geçen gün şöyle bir şeyler geçti okulda, getirmeyene not veremezsiniz, önce velisine haber verecekmişiz, gerekirse yazı yada telefonla bildirecekmişiz, sonra getirmezse istediğimiz notu yazabilirmişiz. ne hale düştük dedim. Keşke şimdi öğrenci olsam diyorum bazen, sonra düşününce ya bazı öğrenciler gibi olup öğrenmeyi dersten geçecek not olarak görürsem diye vazgeçiyorum. çocuklara öğrenmeyi öğretmeye çalışırken error veriyorum bazen. mesela bugün 2 hafta bt sınıfına indirmediğim sınıfın yarısı alt satıra nasıl geçicez hocaaammmm diye bağırıyorlar, neden? çünkü bilmediklerinden değil herşeyi söyleyen biri bulduklarından bakmaya veya düşünmeye tenezzül etmiyor.

2. önerim ödevini getirmeyenlerin notuna "G" yazın bakın o zaman not nasıl iniyor...Onlar düşünsün

geçenlerde bende merak etmiştim bunu okuldan diğer öğretmenlerden birkaçına sordum. onlar getirmeyen öğrenciye 45 verdiklerini yada dersteki durumuna göre yüksek olmayacak şekilde not verdiklerini söylediler. bende getirmeyenlere 45 verdim soran olursa ödevi getirmedi derste sözlü yaptım ona göre verdim diyeceğim. G yazarsak sanırım arkadaşların da söylediği gibi velilerini bilgilendirmek gerekiyor. kasabada görev yapıyorum öğrencilerin not pek umurunda değil burada o yüzden "öğretmen 45 vermiş getirip notu yükselteyim" düşüncesinde olup sonradan getiren kimse çıkmadı.

Ben de 45 verdim. Veli vs uğraşmak zor. Zaten öğrencinin umrumda değil. Bu arada arkadaşlar performansler ders içinde yapılması gerekiyor, ben de ikinci dönem derstte yapmayı düşünüyorum, o zaman getirdi getirmedi sıkıntısı olmaz. Okulda diğer branş öğretmenler öyle yaptı, en azından sınıftaki durumuna göre değerlendirme yapması kolay olur, not verilir.

Performansı getirmeyen olmaz.Çünkü sınıfta yapılır.
İKİ TÜR NOTLAMA VAR
1-PROJE ÖDEVİ
2-PERFORMANS GÖREVİ

Yukarıdaki İsimlendirmelere dikkat edelim..... Sonra Yanlışlar zinciri oluşmasın.
--------------------------------------------------------PERFORMANS GÖREVİ---------------------------------------------------------
Her yarıyıl en az bir kere yapılır.En fazla 3 kere yapılabilir.
Derslikte ve ders esnasında yapılır.Süre 40 yada en fazla 80 dk dır.
Kapak kullanılmaz.
Bilgisayar çıktısı olmaz.
Malzeme kullanılacaksa , yapıştırıcı makas yada görsel önceden bildirilir.
YIL SONUNDA SINIFTA YAPTIĞI BU ÇALIŞMA ÖĞRENCİYE VERİLİR.

--------------------------------------------------------PROJE ÖDEVİ--------------------------------------------------------------------
Öğrenci seçtiği dersten yada derslerden proje alır.Tercih sıralaması yaptığı dilekçesii sınıf öğretmenine verir.
Sınıf öğretmeni proje için seçtiği ders yada dersleri sınıf panosuna asar.
Ayrıca Bu derslerin ilgili öğretmenlerine, öğrenci isimlerini yazılı olarak (imza ve tarihli) tebliğ eder.
Evde yapılır kısmen bilgisayar çıktısı olabilir.
Araştırma ödevidir.
Ödeve kapak yapılabilir.
Yılda en az bir dersten ve en fazla 3 kere verilir.E-Okul Sistemine tarih olarak önceden işlenir.
YIL SONUNDA PROJELER EN AZ 2 YIL ARŞİVDE SAKLANMAK ÜZERE OKUL İDARESİNE YAZILILARLA BİRLİKTE TUTANAKLA TESLİM EDİLİR:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------PERFORMANS ve PROJE İÇİN DERECELİ NOT ÖLÇEĞİ KULLANILIR-----------------------------------

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği(Öğrenci Başarısının Değerlendrilmesi, Ders ve Sınıf Geçme bölümü)'ne maalesef Öğretmenlerimiz hakim değil !

Herhangi bir şekilde bir Öğrenci değerlendirmeye(Yazılı,Perf,Proje...) katılmamışsa(38.maddeyi lütfen hatim edin!) Velisi bunu okula 5 iş günü içinde mazeretiyle birlikte bildirmek zorunda. Okul Yönetimi bunu uygun görürse öğrencinin sınava alınacağı, görevi teslim edeceği tarihi veliye bildirir. 5 gün içinde Veli'den bir ses çıkmamışsa Not yerine "G" dahil herhangi birşey YA-ZIL-MAZ ! (Düzeltme: Son durumda E-Okul'a G yazılması isteniliyor)

AN İTİBARİYLE DÜZELTME !
Yönetmelikteki Öğrenci Başarınsının Değerlendirilmesi bölümünde "Hiçbir ifade yazılmamalı..." denmesine rağmen E-Okul sisteminde şu an "Gelmeyen ya da görevini teslim etmeyen öğrenciler için SIFIR yerine G yazılmalıdır" diye not düşülmüş. Anladığım kadarıyla Yönetmeliği bilmek dışında E-Okulu programlayanların düşüncesini de hesap etmemiz gerekecek.
Herkes bir telden çalıyor...Bu ne iştir anlamadım !

UYARI: Değerlendirme yaptığınız sınıfın notlarını verdiniz, görevini vermeyen öğrencinin notunu da verdiniz(Notu 60 olsun) ve 3 gün sonra Velinin birisi çıkarak "Benim öğrencime not vermemişsiniz" ya da "Durumu önce bana bildirmediniz, raporu vardı, notunu düşük verdiniz, durum bildirilseydi yüksek not alabilirdi." diyerek elindeki yönetmelik ile çıkagelirse ortada kalırsınız ! Veli'nin yönetmelikten haberi yoktur gibi bir düşünceye kapılmamanızı tavsiye ederim... Gözünüze sokarak gelir hem de ! Ek olarak Okul idareleri de(Şahsen ben de böyle düşünüyorum) tek tek öğrencilerin ailelerine sınava girmedi, performans teslim etmedi şeklinde bildirim gönder-e-meyeceğine göre bu konuda öğrencinin eline 2 tane dilekçe verirsiniz. Aşağıya ekliyorum:(Verdiğim 2 parçalı dilekçe yazılı sınav içindir ve matbu değildir. Tarafımdan hazırlanmıştır; ihtiyaçlarınıza göre lütfen düzenleyiniz)

Vereceğiniz dilekçede öğrencinin sınava girmediğini ya da performans görevini-projesini teslim etmediğini(ilgili yönetmelik maddesiyle açıklayarak), yönetmelik gereği durumu okula bildirmesi gerektiğini ve okul idaresine dönüş yapmadığı takdirde notunun olmayacağını ancak değerlendirmeye katılacağını(=SIFIR) yazılı olarak anlatırsınız. Bunu yapmak için de yukarıdaki dilekçeyi öğrenciye "Bana verilen dilekçeleri teslim aldım" şeklinde bir imza sirküsü oluşturarak imza karşılığında teslim edin ve Velisine götürmesini söyleyin. Sonra öğrenci: "Öğretmenim bana birşey vermedi ki..." şeklinde inkar edemesin! Bu kadar resmiyetin ve mevzuatın arkasından veli,idare,müfettiş çıkıp gelirse notun üstüne soğuk su içmesini söylersiniz...

Toplumun parçası olarak Sistem kötü, Sistem işlemiyor şeklinde veryansın etmesini biliyoruz ancak kendimizle ilgili yönetmeliklerden bihaberiz. 3-5 tane kağıt doldurmaya üşendiği için her olumsuzlukta "Öğrenci bırakmak yok ki sistemde..." diyen nice sınıf öğretmeni biliyorum. Yaşını başını almış Öğretmene Dinozor diyor ancak 3 gün önce değişen yönetmelikten haberi yok. Zavallı... Sistemi uygulayacak olan da düzeltecek olan da bizleriz. Dersin alınması için bayağı uğraştık, ders-mesai-emek kavramına saygı duyulması için de tüm iplerin bizde olduğunu vurgulamak isterim. Öğrencinin peşinden koşarak, verilmeyen görevler için haybeden verilecek notlarla(Uğraşmayalım diyerek vereceğiniz 45 gibi bir not dahi olsa) Fen,Matematik,Sosyal dersine verilen önemin ve saygının onda birini alamayacağımızı düşünüyorum; hoş saygı bir tek not ile de olmaz...

Saygılarımla. İsmail SU.

Ekli dosyalar

• renci ve Veli Dilekçe.rar
    22.4 KB · Görüntüleme: 518
GRİNGO' Alıntı:
Performansı getirmeyen olmaz.Çünkü sınıfta yapılır.
İKİ TÜR NOTLAMA VAR
1-PROJE ÖDEVİ
2-PERFORMANS GÖREVİ

Yukarıdaki İsimlendirmelere dikkat edelim..... Sonra Yanlışlar zinciri oluşmasın.
--------------------------------------------------------PERFORMANS GÖREVİ---------------------------------------------------------
Her yarıyıl en az bir kere yapılır.En fazla 3 kere yapılabilir.
Derslikte ve ders esnasında yapılır.Süre 40 yada en fazla 80 dk dır.
Kapak kullanılmaz.
Bilgisayar çıktısı olmaz.
Malzeme kullanılacaksa , yapıştırıcı makas yada görsel önceden bildirilir.
YIL SONUNDA SINIFTA YAPTIĞI BU ÇALIŞMA ÖĞRENCİYE VERİLİR.

--------------------------------------------------------PROJE ÖDEVİ--------------------------------------------------------------------
Öğrenci seçtiği dersten yada derslerden proje alır.Tercih sıralaması yaptığı dilekçesii sınıf öğretmenine verir.
Sınıf öğretmeni proje için seçtiği ders yada dersleri sınıf panosuna asar.
Ayrıca Bu derslerin ilgili öğretmenlerine, öğrenci isimlerini yazılı olarak (imza ve tarihli) tebliğ eder.
Evde yapılır kısmen bilgisayar çıktısı olabilir.
Araştırma ödevidir.
Ödeve kapak yapılabilir.
Yılda en az bir dersten ve en fazla 3 kere verilir.E-Okul Sistemine tarih olarak önceden işlenir.
YIL SONUNDA PROJELER EN AZ 2 YIL ARŞİVDE SAKLANMAK ÜZERE OKUL İDARESİNE YAZILILARLA BİRLİKTE TUTANAKLA TESLİM EDİLİR:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------PERFORMANS ve PROJE İÇİN DERECELİ NOT ÖLÇEĞİ KULLANILIR-----------------------------------

Hocam proje ödevi için tarih var mı? Benim biröğrenci birinci dönem getirdi ödevini. Nisan son haftaya kadar teslim edebilirsiniz dedim. Bize gelen müfettişler ne zaman getirirse o zaman puan vereceksiniz dediler, ben de süre sınırlaması koymadım. Yapıp getirene not verdim 1. dönem.

ya bu performans ödevinde öğrenciden çok öğretmen stres yaşıyo getirdi getirmedi diye :)

Getirmeyene ortalamasına göre not verin. İyi öğrenciler bir şekilde getiriyor zaten. Kötünün de umrunda olmuyor. :)

2 yazılı bi derse katılım notu verin gitsin hocam. Ne performansıyla uğraşıyosunuz geldiydi gelmediydi.

hcam performans okulda yapılıyor nasıl getırmedı dıyere g verebılırsınız 50 verırsınız enaz yada cagır ıkı soru sor 50 ver :D ıkısıde aynı

hocam bir yazi geldi 0 vermeden velisini aramamiz gerekiyor yoksa suc malesef.Sovuyorum artik bu sisteme bir cocuga 3 kere haber yolladim telafi sinavi icin okulda ama grlmiyor velisini aradim geldiler binbir yalan yok beni bulamamista bilmemne bu hafta yaklasil 35 kisiye telafi sinavi yaptim coguda boyle pesinden kosarak lanet olsun...

ödevini getirmeyene G yazabilmek için gereken prosedürü biliyorsunuz dimi arkadaşlar, ödevini getirmeyen öğrencinin ailesine yazılı bilgilendirme yapmanız gerekiyor ondan sonra hala çocuk ödevi getirmezse G yazabilrisiniz. diğer türlü veli şikayetçi olduğunda sıkıntı yaşarsınız, o yüzden ben getirmeyenlere 40 verip geçtim.

velisine getirmedi diye bildirmek gerekiyor mu bilmiyorum ama, zaten bu görevi sınıf içinde gerçekleştirmeniz lazım, öğrenci seviyesi düşükse hatta birlikte yapmanız lazım, ne ara vakit bulacaksanız tabi:) bu yüzden sıfır veya g verilmemeli

Toplam 50 kadar öğrenci proje ödevi aldı 1 tanesi ödev felan getirmedi bende bugün G yazdım geçtim. Ailesine bildirmem gerekiyor mu bu proje ödevi için. Performans getirmeyene ben 50 yazıp geçiyorum.

Geri