Pardus ve ET ¿?¿

Kodla Büyü

ercinc98

Süper Üye
Süper Üye
Antalya'da olanlar bilir. ET'lere zorunlu olarak yükledik ETAP diye. Ancak bir türlü rayına oturmadı.

Tanıtım dışında, Hiç bir Eğitim verilmedi. En azından bir kitap veya kitapçık. Office ve Adobe için yapıldığı gibi.

Yazıcı nasıl kurulur?
Konsol ne?
Her program ve sürücü için komutlar?
ET'lere bağlı Yazıcılar çalışmaz,
ET'ye kablo ile Cep bağlamayın zaten¿!
Kablosuz ağ zayıflar. ama neden?
Bir tahtada kurulabilen ve çalışan, tıpkısının aynısı diğer tahtada niye çalışmaz? Anakart işlemci, ve diğerleri aynı.
Pardus'un AMD dokunmatik sıkıntısı ve temelleri?
forum.pardus.org.tr 'ye soru sorarsın USB kablo takılı mı veya sağlam mı derler?
.....

Diğer illerde olanlar şanslı, Zirâ şu an mesainin yarısı Pardus ile geçiyor.

Hadi hepinize iyi geceler.

Son düzenleme:
Şimdi de Diğer Bilgisayarlarda çalışan ve 70-80 MB aktarım hızı olan USB bellek Pardus'ta cortladı. saniyede 0 MB ile aktarım yapıyor.
Tekrar başka USB 3'lü bilgisayara taktım, hızlı çalışıyor.
Tahtaya artık başka flash bulduk.
Demem o ki Amerikan Linux devşirmesi Pardus USB 3'ü USB 1.1'e çeviriyor.

Ekli dosyalar

• 20181107_132211.jpg
    20181107_132211.jpg
    168.6 KB · Görüntüleme: 83
Artık mesaj yazdım, Antalya MEB 'e ;
Umarım ciddiye alırlar.
Görünen o ki ; Sınıflardaki eğitimin aksamasını ve öğretmenlerin PARDUS eğitim ihtiyacını umursamadıkları söylenemez.
Zamanında tüm öğretmenlere 75 saat zorunlu olarak Temel Win ve Office eğitimi ve sertifikası verilmişti.

Merhaba,

Hocam, ilçelerimizde okul BTR'lere ve BTR'si olmayan ancak ilgili öğretmenlere yönelik olarak bir "PARDUS ETKİLEŞİMLİ TAHTA ARAYÜZÜ PROJESİ" ni kapsamlı bir şekilde ele alan, (komutlar, konsollar dahil) bir eğitim verilebilir mi? veya halihazırda bir planlama var mı?

En azından; Antalya'da sene başında her ilçeden bir arkadaş eğitime çağrılmış ve Tübitak'tan gelenler anlatmış deniliyor. Kemer için bu eğitime giden arkadaş bize eğitim verse olur mu?

Çünkü tahtalarda ETAP Pardus var. Kablosuz ağ eski gücünde değil, Yazıcılar çalışmıyor. Cep telefonları kablosuyla bile tahtalar görmüyor. İnternet yavaşlamaları, dokunmatik problemleri, Pardus arayüzünü dahi çözemedim ki diğer öğretmenler isyan ediyor. Ve artık herkes Amerikan Linux çakması olduğunu biliyor, Pardus'un. İdarelerde bıkmış durumda.

İyi çalışmalar dilerim.

Ve Pardus mesaisini yine başlar.
8. sınıflar linux oyunu oynamış. Sonra çözünürlük 800X600 olmuş ve kalmış.
Şimdi ayarlar , Görüntü ve Ekran, Konum ve Boyuttan eski haline gelmiyor.
Tövbeler olsun.
Format!!!

ETAP olmasın adı FORMAT PArdus olsun.

20181112_085403.jpg

Başka Bir ET!de de aynı problem çıktı. Fark ettim ki, Pardus'da ekran küçük açılan uygulama penceresi büyükse, (özellikle Ayarlar ve sistem) Kaydırma çubukları çıkmıyor. Tab tuşu ile gezinti yapmaya çalışırsanız, her düğmeye index atmadıklarından galiba, istediğiniz yere gelemiyorsunuz.
ÖZET:
Format PArdus. İmajdan yüklemeyi çocuklara öğreteceğim. Yoksa her seferinde sınıfları gezmek zor.

Pardus Antalya ekibinde bir takım sıkıntılar doğmuş. Pardus Antalya projesine büyük katkı sağlayan iki öğretmen arkadaş projeden ayrılmış görünüyorlar. Antalya merkez işin tamamlanmasını TUBITAK'tan bekliyor artık. Görelim Mevla neyler...

Sorunlar birikiyor, çözümsüz kalıyor her geçen gün. Düşünce güzel, fakat pratik öyle söylemiyor. Projenin halen ham halde olduğunu düşünüyor, pişmesi için biraz sabır diliyorum kendime. Eğitim öğretim için ciddi kayıplar olduğunu düşününce hayıflanıyorum. Böyle olmamalıydı...

Amacım kimseyi yargılamak yada eleştirmek değil. Ben Antalya dışındayım kendi okulumda idari bilgisayarlar dahil bilg. Lab. Ve akıllı tahtalar yani bütün bilgisayarları parduse geçirdim. Sizin anlattığımız gibi problemleri yaşamıyorum.
Okulum faz-1 kapsamında.
forum.pardus.org.tr konusunda haklısınız yeterince yardımcı olamıyorlar kalıplaşmış sorunlar dışında problem çıktığında çözüm üretemiyorlar çoğu zaman.

Pardusetap adında youtube kanalı var yazıcı kurulumu dahil bir çok şey anlatılıyor.
Antalya alanya dayım pardusa geçtik ilk başta problemler çok oldu. sonradan halledildi. genel problem eğitim yazılımı firmalarından onlarda çoğu pardus için yazılımlarını uyarladı.

Pardusetap adında youtube kanalı var yazıcı kurulumu dahil bir çok şey anlatılıyor.
Antalya alanya dayım pardusa geçtik ilk başta problemler çok oldu. sonradan halledildi. genel problem eğitim yazılımı firmalarından onlarda çoğu pardus için yazılımlarını uyarladı.
Haberim var, kanaldan. Yazıcıların bir kısmının kurulumunu zaten yaptım.
Velhasıl o listede olmayan yazıcılar ve yeni yazıcılar problemli.
Listede varsa dua et.

Youtube kanalında kodlarla ,
kodlarla anlatmamışlar.

.dep dosyası var sitesinde yazıcının, diğer sitelere giriyorum öğrenmek için, yine olmuyor.

Bilmem Anlatabildim mi?

Sorunları ilk başta hallettiyseniz gelin Kemere'e misafirim olun.
Yalnız yazıcıları çalıştırmadan bırakmam ben sizi.

Yalnız yazıcıları çalıştırmadan bırakmam ben sizi.
yazıcılar pardusun en büyük handikapı. şahsen söyleyeyim...windowsta şimdiye kadar kuramadığım yazıcı olmadı. ister driverdan ister usb port eklemeden tutta aklına gelen her türlü cambazlığı yaparak bir şekilde kurdum.ama pardusta 1 tane kuramadım :) kanaldaki videolar hariç...hele ki ağ yazıcısı kurmak ölüm ölüm

ETAP ı okula uygulasammı diye düşünüyordum vazgeçtim :)
Sakın Pardus yüklemeyin.

Sorun yaşamadığını söyleyenler genelde, ET'lere yazıcı, cep telefonu, tarayıcı, webcam, ve diğer donanımları bağlamayanlar.

Ayrıca Pardus kullanıcı dostu değil, herşey kod.

Kodunu bilmediğin uygulamaları çalıştırma. :)

Amacım kimseyi yargılamak yada eleştirmek değil. Ben Antalya dışındayım kendi okulumda idari bilgisayarlar dahil bilg. Lab. Ve akıllı tahtalar yani bütün bilgisayarları parduse geçirdim. Sizin anlattığımız gibi problemleri yaşamıyorum.
Okulum faz-1 kapsamında.
forum.pardus.org.tr konusunda haklısınız yeterince yardımcı olamıyorlar kalıplaşmış sorunlar dışında problem çıktığında çözüm üretemiyorlar çoğu zaman.
İdari bilgisayarlar mı?

DYS nasıl çalışıyor demeyeceğim. Zira kendisi Java ister.

Sakın Pardus yüklemeyin.

Sorun yaşamadığını söyleyenler genelde, ET'lere yazıcı, cep telefonu, tarayıcı, webcam, ve diğer donanımları bağlamayanlar.

Ayrıca Pardus kullanıcı dostu değil, herşey kod.

Kodunu bilmediğin uygulamaları çalıştırma. :)

Ve Pardus mesaisini yine başlar.
8. sınıflar linux oyunu oynamış. Sonra çözünürlük 800X600 olmuş ve kalmış.
Şimdi ayarlar , Görüntü ve Ekran, Konum ve Boyuttan eski haline gelmiyor.
Tövbeler olsun.
Format!!!

ETAP olmasın adı FORMAT PArdus olsun.

Ekli dosyayı görüntüle 61339

Hocam hangi oyunu oynamışlar acaba ? oyun kurulu mu geliyor yoksa kurmuşlar mı ?

kardeşim amaç eğitimin kolaylaştırılması mı zorlaştırılması mı.eğer pardus eğitimi zorlaştıracaksa neden uğraşıyoruz. windows dan çok artısı varsa amenna ama bırakın artıyı eksisi çok.uğraştığımız yanda kar kalıyor.

Flash üzerinden ekran çözünürlüğü kalıcı olarak değişir mi bende merak ettim. oyuna ulaşma ya da öğrenme şansınız olursa sevinirim.

İdari bilgisayarlar mı?

DYS nasıl çalışıyor demeyeceğim. Zira kendisi Java ister.

Hocam biz de düşündük bunları herhalde :) Emin Ol Windows'tan daha hızlı çalışıyor DYS ve daha kolaya kuruluyor.

Ayrıca okulumda Kyocera Taskalfa ve Konica Minolta ağ yazıcısı var çok kolay kurulumunu yaptım.. Ayrıca HP, Brother, Xerox marka kişisel yazıcılarda gayet sorunsuz çalışmaktalar.

kardeşim amaç eğitimin kolaylaştırılması mı zorlaştırılması mı.eğer Pardus eğitimi zorlaştıracaksa neden uğraşıyoruz. windows dan çok artısı varsa amenna ama bırakın artıyı eksisi çok.uğraştığımız yanda kar kalıyor.
iddia ediyorum hocam öğretmenlerimizin %90 akıllı tahtalarda Z-Kütüphane, PDF, Video vb şeyler kullanıyor bunların dışında ne kullanıyorlar acaba neyi yapamıyorlar bende bilmek isterim. Eğitimi nasıl zorlaştırıyor ayrıca neyi kastettiniz ?

Hocam biz de düşündük bunları herhalde :) Emin Ol Windows'tan daha hızlı çalışıyor DYS ve daha kolaya kuruluyor.

Ayrıca okulumda Kyocera Taskalfa ve Konica Minolta ağ yazıcısı var çok kolay kurulumunu yaptım.. Ayrıca HP, Brother, Xerox marka kişisel yazıcılarda gayet sorunsuz çalışmaktalar.
PArdus yavaş ve kötüdür diyen. yok.

Yazıcıyı kurdun. pdf'den çıktı alırken minicik üstte resim olarak çıkıyor herşey.
Al da çöz. Bu kurulabilen bir yazıcı.
Yine bir yazıcı kuruyorsun. Öğretmen çıkarıyor, sonra işi olunca takıyor. Velhasıl çalışmıyor. Buyur çöz.
Yeni model yazıcı yükleyemiyorsun. Dosyalarını debian buluyorsun. Sitelerden yüklenmesini araştırıyorsun. Deniyorsun. Sonuç : ÇALIŞMIYOR.
tASCALFAYI BEN DE kurdum.

Ayhan hocamızı çağırdığım gibi sizi de çağırıyorum. Gel de kur, her gün çalışsın. Mümkün değil.

Pardus Yöneticilerinden tek ricam , bir kitap, pdf de olur.
Konusu: Nasıl kullanılır bu meret!

PArdus yavaş ve kötüdür diyen. yok.

Yazıcıyı kurdun. pdf'den çıktı alırken minicik üstte resim olarak çıkıyor herşey.
Al da çöz. Bu kurulabilen bir yazıcı.
Yine bir yazıcı kuruyorsun. Öğretmen çıkarıyor, sonra işi olunca takıyor. Velhasıl çalışmıyor. Buyur çöz.
Yeni model yazıcı yükleyemiyorsun. Dosyalarını debian buluyorsun. Sitelerden yüklenmesini araştırıyorsun. Deniyorsun. Sonuç : ÇALIŞMIYOR.
tASCALFAYI BEN DE kurdum.
Ayhan hocamızı çağırdığım gibi sizi de çağırıyorum. Gel de kur, her gün çalışsın. Mümkün değil.

Hocam söylediğim gibi ben kendi okulumda sadece akıllı tahtalara değil idari bilgisayarlara, Bilgisayar Labaratuarına kısacası her yere kurdum. Her şey takır takır çalışıyor. Problemler yaşamadım mı illaki yaşadım ancak hepsini çözdüm. Benim yaşadığım en büyük problem öğretmenlerin Pardus uyum süreci. Sizin anlattığınız problemlerin hiçbirini yaşamadım açıkçası. Okulunuza gelip size yardımcı olmak isterdim ama mümkün değil.

Ben de kurdum genel olarak beğendim. Fakat öğretmenler alışamadı. Bir de Pardusun kalem uygulaması epic pen kadar iyi değil. Alternatif bulmak da zor.
Ama kurumsal olarak biraz daha yol alması gerek Pardus'un. Sadece Antalya'daki birkaç öğretmenin çalışmasıyla yürümez bu iş.

Geri