Pardus kaldığı yerden devam, ¿

Kodla Büyü

ercinc98

Süper Üye
Süper Üye
Dönemin başı iki PARdus Etap ET iptal.
Pardus komedisi devam ediyor. o_O

Pardus'da öğrenciler video izlemek istemiş. dosyayı açınca (tüm videolarda böyle)
Konsol benzeri bir ekran ve geçen dönem açılan masaüstündeki video açılmaz. Yeni video izleme programı yüklenemez, "Bir Hata Oluştu"

Eğlenceye gel.

20190204_123600.jpg

20190204_123855.jpg

20190204_124344.jpg

ikincisi ; çocuklar oyun açacağız derken,masaüstü değişir. ve bir türlü eski haline gelmez. internet arayışları ve vatsap grubu çözümleri işe yaramaz.

20190204_124737.jpg

000.jpg

Erdinç hocam bir türlü Pardus ile barışamadı. Bu ilişki daha da kötüye gitmeden en iyisi pardusla vedalaşın hocam. :)

Sorun bunun zorunlu tutulması yoksa sorun yok.yani sen zorunlu yükle dersen olacağı budur.zorunlu olmasın isteyen kullabsin

zorunlu tutmasan kaç kişi kullanacak, herkes microsoftun hegemonyasından şikayetçi, ne güzel tübitak geliştirmiş devlet kullan demiş vay efendim niye zorunlu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
zorunlu tutmasan kaç kişi kullanacak, bu ülke insanı zorunlu tutmasan hiçbişey yapmaz. herkes microsoftun hegemonyasından şikayetçi, ne güzel tübitak geliştirmiş devlet kullan demiş vay efendim niye zorunlu.

Nasıl yorum yapacağımı size soracak değilim *** Eba yı da görüyoruz zorunlu diye diye ne olduğunu.Okul sitelerinide görüyoruz.Her şey istatistlik olmuş.Zorunlu tutarsan o iş antipati olur.oluyor işte. Telefonunun markası ne mesela vestel mi git onu kullan ozaman. nasıl olsa yerli malı. git kullan.zorla sana vestel alacaksın dense ne yaparsın acaba merak ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ercinc98 hocam sorun olduğunda sorun yok deyin, sorun kalmaz. Okuldaki herkes sorunsuzluğu hissetsin. İlk teklif onlardan gelsin. Bu işin böyle olmayacağını daha önceki bir başlığınızda ayrıntılı belirtmiştim.
Su akar yolunu bulur.
Ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış. Etapda da, mebde de, öğretmenlerde de, öğrencilerde de ekinler henüz baş vermemiş galiba.

Nasıl yorum yapacağımı size soracak değilim herhalde bay kraldan fazla kralcı.üslübunuza dikkat edin önce.ben size mi yazdımki cevap veriyorsunuz,sizmi muhatabısınız bu işin.Eba yı da görüyoruz zorunlu diye diye ne olduğunu.Okul sitelerinide görüyoruz.Her şey istatistlik olmuş.Zorunlu tutarsan o iş antipati olur.oluyor işte.sen kullan sana kullanma diyen mi var.Telefonunun markası ne mesela vestel mi git onu kullan ozaman.nasıl olsa yerli malı.git kullan.zorla sana vestel alacaksın dense ne yaparsın acaba merak ediyorum.

saçmalamışsın ama yazdıklarını birisi okur diye kısa bir cevap veriyorum. cebimde kullanacağım telefonu hiçkimse git şu markayı zorla al diye zorlamaz. bunu sende bildiğin halde alakasız bir benzetimde bulunmuşsun. ama devlet o tahtayı oraya koyuyorsa benimde amirimse ne dediyse yapmak zorundayım.sen yapmam dersen o zaman git özelde çalış. bu şartı kabul ederek memur oldun yok öyle yağma.

bu ülkenin en büyük problemi insanı. örnek verirken avrupadan ordan burdan örnek veririz ama iş yapmaya geldimi herkes bin dereden su getirir. sende avrupadaki gibi çalış sende beynini geliştir ülkenle beraber sende geliş.

saçmalamışsın ama yazdıklarını birisi okur diye kısa bir cevap veriyorum. cebimde kullanacağım telefonu hiçkimse git şu markayı zorla al diye zorlamaz. bunu sende bildiğin halde alakasız bir benzetimde bulunmuşsun. ama devlet o tahtayı oraya koyuyorsa benimde amirimse ne dediyse yapmak zorundayım.sen yapmam dersen o zaman git özelde çalış. bu şartı kabul ederek memur oldun yok öyle yağma.

bu ülkenin en büyük problemi insanı. örnek verirken avrupadan ordan burdan örnek veririz ama iş yapmaya geldimi herkes bin dereden su getirir. sende avrupadaki gibi çalış sende beynini geliştir ülkenle beraber sende geliş.

Saçmalayan sensin ,sen amir değilsin ki kedini amir yerine koyarak git özelde çalış diyorsun.Kraldan fazla kralcı buna deniyor saçmalık senin üslubunda.İnşallah idareci falan olmazsın Allah korusun kendini bir şey zannedersin.Amirin derse yapmak zorundasın diyorsun sen millete amirlik taslıyorsun ki saçmalık bu olsa gerek.Kendini amir yerine koymuşssun haberin yok yada amircilik oynıyorsun.Pardusu yüklediğimizde demekki Avrupai olacağız Bu kadar basitmiş demekki avrupai olmak.Senin beynin çok gelişmişki bilmiyorum okulun nerde çalışıyorsan müthiş bilimsel gelişmeler olmalı merak ediyorum ne yapmışsın.Amirlik mantığı budur başkalarını aşağılama gayesi.saçmalık bu bence.Maşallah amirliği geçtik özelde çalış devleti bırak diyerek devletin de sahibi de olmuşsun.Demekki sana amirin her şeyi yaptırabilir,kanunlar boşunaymış.Sen bence yazmayı da bırak amirin ne derse o.

Nasıl yorum yapacağımı size soracak değilim *** Eba yı da görüyoruz zorunlu diye diye ne olduğunu.Okul sitelerinide görüyoruz.Her şey istatistlik olmuş.Zorunlu tutarsan o iş antipati olur.oluyor işte. Telefonunun markası ne mesela vestel mi git onu kullan ozaman. nasıl olsa yerli malı. git kullan.zorla sana vestel alacaksın dense ne yaparsın acaba merak ediyorum.
Ben vestel kullanıyorum hocam ne olmuş bir sorun mu var vestel de ? Yerliye alerjiniz var herhalde !

Ben vestel kullanıyorum hocam ne olmuş bir sorun mu var vestel de ? Yerliye alerjiniz var herhalde !
Benim alerjim yok da sizin eleştirilere ve sizin gibi düşünmeyenlere alerjiniz olsa gerek.Arkadaşınızı korumak içgüdüsüyle yazmışsınız ancak ben zorunluluğu eleştiriyorum siz başka yerden bakıyorsunuz.Bakmaya devam edin.Neyi ne kullanacağınızı bilemem bunu ben karar vermiyorum ancak sizler başkalarının ne kullanacağına kadar karar vermişsiniz.

Benim alerjim yok da sizin eleştirilere ve sizin gibi düşünmeyenlere alerjiniz olsa gerek.Arkadaşınızı korumak içgüdüsüyle yazmışsınız ancak ben zorunluluğu eleştiriyorum siz başka yerden bakıyorsunuz.Bakmaya devam edin.Neyi ne kullanacağınızı bilemem bunu ben karar vermiyorum ancak sizler başkalarının ne kullanacağına kadar karar vermişsiniz.

Güzel niyet okuyorsunuz ama %100 hatalı ! :) ernsg hocamı tanımam arkadaşımda değil... Ama haklısınız evet bir içgüdü ile yazdım ama arkadaşımı ! koruma iç güdüsü ile değil yerli olanı bizden olanı bize katkısı olacak olanı korumak, geliştirmek iç güdüsü ile yazdım.

Ağzımızı açtık mı üretmiyoruz üretmeden tüketiyoruz her şeyi ithal ediyoruz..... .... ..... ........ .... ediyoruz diye konuşur mangalda kül bırakmayız. Bunlar kesinlikle doğrudur da gerçekten birçok alanda üretmeyip ithal ediyoruz ancak insanımızın eksiği ile fazlası ile doğrusu ile yanlışı ile alın teri ile çaba ile emek ile ürettiği yerli olana da sahip çıkmıyoruz ! nasıl olacak bu iş nasıl gelişecek yerli üretim ! yerli teknoloji ?

Sizin şahsınıza söylemiyorum üzerinize alınmayın Bakanlık olullara MAC bilgisayarlar dağıtsa, öğretmenlere İphone dağıtsa birçok kişi yere göğe sığdıramaz överde över ... İşte biz tam da burada kaybediyoruz...

ercinc98 hocamın Pardus konuları ve arkasından gelen atışmalı sataşmalı tartışmalar bir klasik olma yolunda ilerliyor :). Sayfayı açtığımda belli bir konuyu gizlemenin bir yolu var mı diye Greasemonkey scripti yazma denemesinde bile bulundum, o derece yani :D

Pardus, garibana eziyet , kişilerce benlenmiş, gelişmemiş bir sistem.
Yukarıda yazdığım problemlerin çözümü yok. İnternetten defalarca baktım ve denedim. İkinci belirttiğim problem durumu ise nasıl yapıldığı var ama geri nasıl iptal edilir yok. Veya her bilgisayarda yapılamıyor. Zira kullandığımız ET.

Veya Tübitak bu konularda fazlaca zahmete girmiyor. En azından sahadaki arkadaşları dikkate alsalar iyiydi. Ve inanır mısınız bilmem. Tübitak'a bu sorunlar hakkında bir şeyler iletmek işe yaramıyor. Galiba işleri başından aşkın.

Her seferinde formatta bir yere kadar. Amaç eğer sadece Win'e para yedirmemekse, o zaman Mint, ubuntu,... falan kullanalım. Onlarda beleş ve daha iyi.

Olmadı, öğrencilere öğreteceğim. Format atılması gerektiğinde benden klavye ve USB'yi alıp onlar atsın.

Pardus düzgün çalışıncaya kadar böyle. EZİYET: hayırlısı demekten başka bir durum yok.

Hâlâ aklım ermiyor. ZORLAMA İŞİne girmeden önce, 1 yıl boyunca bir lisede pardus denemişler.
Hiç kimse tahtaya cep telefonu bağlamamış, yazıcı kullanmamış mı, kullanmışlar da sorun mu çıkmamış.

Hocam ben de windowstan şikayet edeyim. bir kere virüs diye bir sorunu var. ha bire bulaşıyor. sonra çökme olayları mavi ekranlar felan. birde paralı ve pahalı olmasını sayarsak gelde kullan bu işletim sistemini hocam.
siz her fırsatta pardus ve dolayısıyla linux işletim sisteminden şikayet ediyorsunuz. bir linux kullanıcısı olarak (bu satırları pardustan yazıyorum) ben windowstan şikayet etsem forumdaki konular ve satırlar yetmez.
Sizden ricam pardustan ve linuxtan şikayetten vazgeçmeniz. ücretsiz, sağlam(çökme olmaz) ve virüssüz bir işletim sistemini herkesin kullanmaya hakkı var. bundan insanları vazgeçirmeye çalışmayın lütfen.

Pardus, garibana eziyet , kişilerce benlenmiş, gelişmemiş bir sistem.
Yukarıda yazdığım problemlerin çözümü yok. İnternetten defalarca baktım ve denedim. İkinci belirttiğim problem durumu ise nasıl yapıldığı var ama geri nasıl iptal edilir yok. Veya her bilgisayarda yapılamıyor. Zira kullandığımız ET.

Veya Tübitak bu konularda fazlaca zahmete girmiyor. En azından sahadaki arkadaşları dikkate alsalar iyiydi. Ve inanır mısınız bilmem. Tübitak'a bu sorunlar hakkında bir şeyler iletmek işe yaramıyor. Galiba işleri başından aşkın.

Her seferinde formatta bir yere kadar. Amaç eğer sadece Win'e para yedirmemekse, o zaman Mint, ubuntu,... falan kullanalım. Onlarda beleş ve daha iyi.

Olmadı, öğrencilere öğreteceğim. Format atılması gerektiğinde benden klavye ve USB'yi alıp onlar atsın.

Pardus düzgün çalışıncaya kadar böyle. EZİYET: hayırlısı demekten başka bir durum yok.

Hâlâ aklım ermiyor. ZORLAMA İŞİne girmeden önce, 1 yıl boyunca bir lisede pardus denemişler.
Hiç kimse tahtaya cep telefonu bağlamamış, yazıcı kullanmamış mı, kullanmışlar da sorun mu çıkmamış.
Merhaba hocam, öncelikle ben sizin linux ( pardus) üzerinde çalışıp sorunlarla karşılaştığınızı ve şikayet ettiğinizi ilk bu mesaj içeriğini okuyunca öğrendim onu belirteyim.
Gelelim açık kaynak ve linux konusuna, en başta problem yaşadığınızı ve hiçbir şekilde bunun çözümünün olmadığını belirtmişsiniz.
ben 2003 yılında linux ile karşılaştığımda kullandığım bir yazıcının sürücüsü sadece windows için vardı ama benim o yazıcıyı kullanmam gerekiyordu. Sonuç olarak o yazıcı linuxta çalıştı. Nasıl? Tabi ki açık kaynak kodlu bir sistem ve dünya üzerine o kadar çok destekçisi var ki sorunumu bir forumda paylaştığımda ( YIL 2003 ) iki hafta içinde sürücü yazıp depoya koymuşlardı. Yani sorunun çözümü yok demek çok da doğru değil. Ayrıca işimiz bilişim olduğuna göre ve açık kaynak bir sistem olarak pardus kullanıldığına göre ve pardus debian üzerinden devam edilen bir proje şuan için internet çözüm ve desteklerle dolu.
Bence ya kullanmayın ya da kullanıyorsanız şikayet etmek yerine çözüm odaklı paylaşımlarda bulunun.
Çözümün parçası değilseniz...
Bu arada şuanki pardusu ben kullanmıyorum ama bunun nedeni linux ya da pardus üzerine negatif olmam değil tam tersi her ortamda kullanabilecek herkese önerip yardımcı olmaya gayret ediyorum, pardus ekibinin dağıtılıp dünya genelinde ilk 10 a girmeye başlamış bir dağıtımın kaybolmasını ve saçma sapan çeviri hatalarıyla dolu makyajlı debianla yola devam edip illa bu debian değil pardus diye tutturmalarından.
Uzun oldu kusuruma bakmayın vaktim olsa daha kısa yazardım.
sağlıcakla ve çözümlerle dolu günler dilerim.

3 tane Pardus eğitimine gittim bunlardan 1 tanesi Tübitak'taydı. windows harici bir işletim sistemi kullanmanın elzem olduğunu düşünenlerden biriyim. Bununla birlikte yazıp sattığım programlar veya web siteleri hep Windows işletim sisteminde odaklıydılar. Tüm bunlardan bağımsız olarak şunu söyleyebilirim. Burada birbirinizi boşuna yemeyin arkadaşlar çünkü iki tarafta haklı. Birinci olarak sahada test edilmemiş hiçbir uygulama başarılı olamaz. Bununla birlikte ticari amaç güdmeyen bir yazılımın geliştirme süreci de bir o kadar yavaş olur. @erdinc98 hocamın dediği gibi sahadan gelen problemlere ivedi şekilde cevap verilmediği takdir de kullanıcı bu işletim sistemini terkeder. Pardus zorunlu tutulsun şu demek, "Evet bu işletim sisteminin hala daha ciddi sıkıntıları var ve bunu kullanan ders öğretmenleriyle yüz göz oluyoruz. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için Pardus zorunlu olmalı." Ekonomik kriz yaşadığımız şu günlerde milyar doların yabancı ülkelere gitmesi önlenmiş olur. Ama 2005 yılından bu yana 14 sene de stabil bir işletim sistemini yazamadığımız için Pardus kullanmaya gönüllü olmayanlara kızmamak lazım. Kaldı ki Kodlama öğretiminde kullandığımız Scratch2 yi kurmak için 40 takla atmamız gerekiyor. Scrath 3 zaten kurulmuyor şu anda. (Ubuntu'ya kurabildim. Pardus'ta başaramadım.)

Bu arada BT Laboratuarımda Ubuntu kullanıyorum. Çökme olmaz vs bunlar doğru olsa da windowsta karşılaşmayacağınız abuk sabuk hatalar başımıza gelmiyor değil. Ama linux türevi işletim sistemleri hız,güvenlik ve stabilite açısından tartışılmaz. Ancak unutmayalım okulların tamamında BTR olmadığı bir ülke de Pardus'un kullanımını kimse kolay kolay zorunlu tutamaz.

Son düzenleme:
PARDUS ETAP HAKKINDA
konusuna yorum.

Yahu siz kimsiniz de ecdad'la bu pardus kafasını bir tutuyorsunuz.

Her konunun Kurtuluş mücadelesi ile ilişkilendirilmesi klasik tepki. Zamanında Dyned eğitiminde okullarda yeteri kadar olanak olmadığı bir eğitmene dillendirildiğinde demişki: "Kurtuluş savaşı da zor şartlarda kazanıldı."

Güya elde edilmeye çalışılan yazılım bağımsızlığıyla Kurtuluş savaşına alaka kurulması yanlış. Ki zaten Pardus yerli değil. Evcilleştirilmiş yabancı. Kaporta yerli motor gene yabancı.

@sancaktepe gibi düşündüklerimi söylediğimde beni de "laf yapmakla" suçlamışlardı.

Bir de Güney Korelinin geliştireceği ile kendi yapacağın Linux'u bir tutmak . en çok ona güldüm.

Bir de şu var. Kullanıcı dostu olmayan, kod ezberciliğine dayalı bir sistem PARDUS.

Ve bu kodları çok iyi bilen ve kendilerine ezber etmiş arkadaşlar. Diğerlerini bu ezbere yöneltmedikleri gibi eleştiriyor ve azar-hakaretten geri durmuyorlar.
Yanlışsınız.

Pardus tam kullanılabilir olsun kullanırız.

PARDUS ETAP HAKKINDA
konusuna yorum.

Her konunun Kurtuluş mücadelesi ile ilişkilendirilmesi klasik tepki. Zamanında Dyned eğitiminde okullarda yeteri kadar olanak olmadığı bir eğitmene dillendirildiğinde demişki: "Kurtuluş savaşı da zor şartlarda kazanıldı."

Güya elde edilmeye çalışılan yazılım bağımsızlığıyla Kurtuluş savaşına alaka kurulması yanlış. Ki zaten Pardus yerli değil. Evcilleştirilmiş yabancı. Kaporta yerli motor gene yabancı.

@sancaktepe gibi düşündüklerimi söylediğimde beni de "laf yapmakla" suçlamışlardı.

Bir de Güney Korelinin geliştireceği ile kendi yapacağın Linux'u bir tutmak . en çok ona güldüm.

Bir de şu var. Kullanıcı dostu olmayan, kod ezberciliğine dayalı bir sistem PARDUS.

Ve bu kodları çok iyi bilen ve kendilerine ezber etmiş arkadaşlar. Diğerlerini bu ezbere yöneltmedikleri gibi eleştiriyor ve azar-hakaretten geri durmuyorlar.
Yanlışsınız.

+1

PARDUS ETAP HAKKINDA
konusuna yorum.

Yanlışsınız.

+1

Yine de denemek gerekiyor araştırmak gerekiyor.Ben ilk Mac aldığımda resmen aptallaşmıştım.İnstall etmek bir garip, format atmak bir garip, windowstaki karşılığı programları bulmak bir garip.Yani windowsta 5dk yapabildiğiniz herşey Mac makinada 2 basit şey saatlerimi alıyordu.Bazen saat 18'dan gece 03'e kadar uğraştığımı bilirim.Şimdi Sierra, High Sierra,Mojave,Catalina rahatça kurup her şeyi buluyorum.Worde ihtiyacım yok apple pages o kadar güzel ki.Savaş durumlarını görüyorsunuz.Bir gecede fişi çeker adamlar.Android kullanmak nasıl kolaysa her zaman karasal telsiz kullanmasını da bilmeliyiz ve hazırlıklı olmalıyız.

Yine de denemek gerekiyor araştırmak gerekiyor.Ben ilk Mac aldığımda resmen aptallaşmıştım.İnstall etmek bir garip, format atmak bir garip, windowstaki karşılığı programları bulmak bir garip.Yani windowsta 5dk yapabildiğiniz herşey Mac makinada 2 basit şey saatlerimi alıyordu.Bazen saat 18'dan gece 03'e kadar uğraştığımı bilirim.Şimdi Sierra, High Sierra,Mojave,Catalina rahatça kurup her şeyi buluyorum.Worde ihtiyacım yok apple pages o kadar güzel ki.Savaş durumlarını görüyorsunuz.Bir gecede fişi çeker adamlar.Android kullanmak nasıl kolaysa her zaman karasal telsiz kullanmasını da bilmeliyiz ve hazırlıklı olmalıyız.
Die hard geldi aklıma. Yaşınız sanırım hayli büyük.

Yaş 45 hocam.Biz Windows 3.1, hard truck,, imac G3 zamanlarini da biliriz.Ama arkadaş da haklı.Belediyelerin harcadığı paraya bir tesiste 200 mühendis 1 katrilyon parayla kralını yapar.Hindistan geçen gün uzaya bir roket gönderdi ama iniş olmadı.Bu iş için sadece 180 milyon doları 10 seneligine bu işe ayirmislar.Kucuk bir bütçe ve uzun bir zamanla yine de adamlar gittiler.Ayir bütçeyi bak Pardus nasıl stabil oluyor.

Son düzenleme:
Bu konu karışır ben önlerden rez alayım. Buraya bakarlar, reklam vermek isteyenler pm atsınlar.

Yaş 45 hocam.Biz Windows 3.1, hard truck,, imac G3 zamanlarini da biliriz.Ama arkadaş da haklı.Belediyelerin harcadığı paraya bir tesiste 200 mühendis 1 katrilyon parayla kralını yapar.Hindistan geçen gün uzaya bir roket gönderdi ama iniş olmadı.Bu iş için sadece 180 milyon doları 10 seneligine bu işe ayirmislar.Kucuk bir bütçe ve uzun bir zamanla yine de adamlar gittiler.Ayir bütçeyi bak Pardus nasıl stabil oluyor.

Doğu kafasıyla serbest piyasa, liberal ekonomi, silikon vadisi hayalleri kurulmaz hocam. Belediyelerin logo yapım maliyetini de duyuyoruz. Zorla güzellik olmaz. Eğitim de hiç olmaz.

Örnek olsun diye yazıyorum, konu da dağılacak. Zorunlu 12 yıllık eğitim, zorunlu f klavye, zorunlu pardus, zorunlu vestel, zorunlu zorunlu yerli malı yerli malı nereye kadar?

Elimizden gelirse, mantıklıysa yerli malı kullanırız. Sen ithal telefonlara deli gibi vergi getirilmesi isteyen bir şirketten ne beklersin?

Belediyelerin harcadığı paraya wolksvagen Manisa'da tesis kuruyor.Pardus olmaz da ismi cismi başka birşey olur daha iyisi olur.

Geri