Pardus geliyor gibi ?

Kodla Büyü
Gelse ne olacak? Wine bile kuracağım diye göbeğim çatlıyor. Meb sertifikası yüzünden bir türlü indiremiyorum. Deb dosyasını indirsek bağımlılıkları yukleyemiyoruz.

Gelse ne olacak? Wine bile kuracağım diye göbeğim çatlıyor. Meb sertifikası yüzünden bir türlü indiremiyorum. Deb dosyasını indirsek bağımlılıkları yukleyemiyoruz.

Hocam bu tür sorunlar aşılır. mail atarsın hak verirlerse gerekli paketleri depoya yüklerler.
Ama benim merak ettiğim neden wine kuralım ?
Okullar için yazılım geliştirenler linux için versiyon geliştirsinler. İşlerine gelirse.

Pardus mücadeledir.

Akıllı tahtalar için olan sürümde KDE değil Gnome DE seçilmeliydi. Gnome dokunmatik için daha uygun olarak geliştirilmiş. KDE'yi dokunmatiğe uydurmak ayrıca iş istiyor.

Linux sevenlerin anlamadığı tek şey var bir işi en kolay yoldan yapmak varken neden uzun uzadıya enerji harcayalım. Yapsınlar a dan z ye her şeyi tam takır bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanalım ama en basit şeylerde bile bazen uğraşmak gerekiyor diğer öğretmenlere anlatmak gerekiyor falan filan...

Bill Gates röportajında "Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar" demiştir. Olay bundan ibaret. :D

Fa
Linux sevenlerin anlamadığı tek şey var bir işi en kolay yoldan yapmak varken neden uzun uzadıya enerji harcayalım. Yapsınlar a dan z ye her şeyi tam takır bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanalım ama en basit şeylerde bile bazen uğraşmak gerekiyor diğer öğretmenlere anlatmak gerekiyor falan filan...

Bill Gates röportajında "Her zaman en tembel insanları işe alırım çünkü tembeller çok karışık işleri bile en kısa yoldan yaparlar" demiştir. Olay bundan ibaret. :D

Konu bu olsa idi keşke

heyecan yapmayın, adamların geliştirmeye niyetleri yok.. sonuçta yerli proje değil. pardus, Amerikan Debian projesinin kısıtlı çevirisi

heyecan yapmayın, adamların geliştirmeye niyetleri yok.. sonuçta yerli proje değil. pardus, Amerikan Debian projesinin kısıtlı çevirisi

Hocam bu perspektiften yaklaşırsak işin içinden çıkamayız.
Pardus yerli proje fakat özgün bir OS değil. Projenin kapsamı 2011 değişti.
Kısıtlı çeviri ne demek ? Kısıt yok bildiğim kadarıyla . İlgili dil dosyaları açık.

Önemli olan belli bir firmanın tekelinden çıkmak, teknolojik özgürlük

Pardus 2011 ve sonrası özgün bir OS değil. Özgün bir debian dağıtımı. Sanırım amerikayı yeniden keşfetmenin bir anlamı olmadığı anlaşıldı.
Debian isim babası ABD de olabilir. fakat kullandığı teknoloji , aldığı miras GNU, GPL.

Her satırında Dünya'da ki geliştiricilerin katkısı var. Her yeri değiştirilebilir, denetlenebilir.
Bunun ne demek olduğunu herkes bilemez.
Zaten bu projenin amacını anlayan çok az. Derin mevzu. Olay sadece monitördeki göründüğü kadar yüzeysel değil.

Aşağıdaki resimde debian nerede ?
Neden bu kadar çok çeşit var ?
Resim deki ülke isimleri nedir ?
Google android için neden linux çekirdeğini tercih etti?
Gömülü sistemlerde neden linux çekirdeği kullanılıyor ?
Rahatlık mı ? Güvenlik mi ?
Rahatlık mı özgürlük mü ?

GNULinuxupdatedw4.0.jpg

Pardus iyidir pardus gelsin hatta tahtadan önce kurum bilgisayarları için gelsin . Önce onları zorunlu tutalım. Lisans misans derdi olmasın onur boyu

Pardus iyidir pardus gelsin hatta tahtadan önce kurum bilgisayarları için gelsin . Önce onları zorunlu tutalım. Lisans misans derdi olmasın onur boyu

Kesinlikle katılıyorum. Eğer bu olaya ciddi bakılıyorsa devlet kurumlarından başlayarak zorunlu tutulmalı ve yayılmalı. Kullanıcı olduktan sonra tüm eksiklik ve zorluklar zamanla giderilir. Geniş çaplı kullanıcı olmazsa boşa zaman ve emek kaybı olur. İsteğe bağlı bırakıldığında kimse alışkanlıklarından vazgeçip pardusa yönelmez.

Seviyorum böyle teknik bilgi verenleri.

Debian manifestosu ile başbaşa bırakmak istiyorum, bi de ilk projeyi başlatan alman bu arada (özgür yazılım felsefesi açısından önemi yok ama) sizin için anlam ifade edebilir

Bu arada alterntif ne önerirsiniz çok merak ediyorum

Gelsin de zorlansinlar biraz öğrenciler.Acip linux,debian araştırdılar okusunlar.Komut ezberlesinler.Gercek bilgisayar dünyasıyla tanissinlar.Mr.Robot dizisindeki ekran görüntüleri hep linux idi.Bakanlik güzel bir linux ve Pardus kitabı hazırlar ücretsiz dağıtır öğrenciler de bir merak uyanır.Ben 10 senelik makineye şimdi osx catalina yukledimne kadar heyecanlı kullanması.Windows renksiz zevksiz geliyor artık bana.

İlk pardus projesi başladığında eğitekte Pardus ve İleri Pardus olmak üzere Doruk FİŞEK ve Cihan OKYAY hocalardan ders alanlardan birisiyim (2007). PİSİ, ÇOMAR, YALI benzeri yapıları hazırları varken neden kendimiz yazmamız gerektiğini anlatıyorlardı (bende bu fikire katılıyorum). Daha sonra bu gruptakilere Bİ DK(!) denildi ve projeden el çektirildiler, halbuki herşey tam yoluna girecek durumdaydı. Sonrasında yeni gelenlerin(!) başka bir dağıtımı bul değiştir ile kaynak kodundan PARDUS yapmaya çalışmaları ve bunun asıl çekirdek ekip tarafından ifşası. (eski ekip Pardusun isim hakkı Tübitakta olduğu için kendi başladıkları işe PİSİ Linux olarak devam ettirmeye çalıştı)

Yakın bir geçmişte de Şenol ALDIBAŞ ile ETAP eğitimlerine katıldım(2018). Kendisi de neden başka bir dağıtım üzerine yoğunlaşılması gerektiğini anlattı. Paketti, kurulumdu, repoydu uğraşmanın zaman kaybı olacağını, bir an önce özgür yazılım dünyasına giriş yapılması gerektiğini savunuyordu. Kendisine de bu konuda hak verdim, çünkü şu aşamada projeye başlayalı 10 yılı geçmiş ve hala fikir anlamında ortak bir payda da buluşamamışlardı.

Ben hala ilk görüşümdeyim, biz ne dersek diyelim, "Devlet kurumlarında kendi işletim sistemimiz (linux türevi olur, PARDUS olur, PİSİ olur bence fark etmez) kullanılacaktır." yazısı tepeden gelmediği sürece bu kavga daha çok sürer. Çünkü okulumuza gelen yayın evleri ile görüşüyorum, şu z-kitap benzeri uygulalarınızın LİNUX versiyonunu yapın diye, kimse sallamıyor. Kodcularımız C# cı diyor. Bir kişi teklifi yukarıya iletmiş onlarda "hele bi meb LINUX'a geçsin ozaman düşünürüz" diye cevap vermiş. Sonuçta özel sektör, vaktini emeğini boşa gidecek bir proje için harcamak istemez.

Süreç hakkında bildiklerim ve görüşlerim bunlardır.

Pardus'u çoğu kişi bilmez. Nasıl kurulur, nasıl çalışır, nasıl kullanılır. Bence, çalışan ve işleyen, kurulu düzene çomak sokup ortalığı karıştırmamak gerekir. Bundan sonra kurulacak akıllı tahtalara Pardus kurulabilir sorun olmaz da işler yürürse, ona göre yol belirlenir. Yok olmadı, Windows'a geri dönülür.

Eğer bir gün gelirde win10 tahtalara yükü ağır gelirse en iyisi mx linux tur haberiniz olsun.Daha doğrusu antiX ve xfce bu konuda çok iyidir.Tabi öğretmenler yadırgar onu belirteyim.

Son düzenleme:
Benim sorunum şu laboratuvarımda ki 30 bilgisayara baştan Ubuntu 16.04 kurdum. Sadece 1 makinemde Scrath 2 yi deb dosyasi ile kurabilmistim. Oda amd makineydi ve elimde sadece scratch 2 icin amd islemcilerine uygun paket vardı. Aynı işlem digerleri i386 oldugu için olmuyor. Neyse yine wine i 1 makineme kurabilmistim onda da playonlinux ile dyned calistirabildim. Ama yine diğerleri olmadı. Wine paketini İndirip kurarken meb sertifika hatasi bağımlılıkların yüklenmesi sırasında verdiği icin sertifikayi tanitmaniz gerekiyor. Resimde gösterdim. Bu sefer de OpenSSL yüklü olması gerekiyor. Vesselam Pardus projesinde en cok ihtiyaç duyulacak programlardan biri wine. Bu ilk basta gozardi ediliyorsa bizim yaptığımız dostlar alışverişte görsünden ibaret. Pardus projesinin şöyle 2-3 senelik geçmişi yok ki. Meb bile 2008-2009 dan beri ciddi önem verdi bu ise ama yerli otomobil işine döndü bu. Kaldırılıp atılsın diyen yok. Ama kör dövüşü yapmanın lüzumu da yok.

Ekli dosyalar

• IMG_20191025_110810.jpg
    IMG_20191025_110810.jpg
    279.6 KB · Görüntüleme: 105
Kısıtlı çeviri ne demek ? Kısıt yok bildiğim kadarıyla . İlgili dil dosyaları açık.

Pardus 2011 ve sonrası özgün bir OS değil. Özgün bir debian dağıtımı. Sanırım amerikayı yeniden keşfetmenin bir anlamı olmadığı anlaşıldı.
Debian isim babası ABD de olabilir. fakat kullandığı teknoloji , aldığı miras GNU, GPL.

Her satırında Dünya'da ki geliştiricilerin katkısı var. Her yeri değiştirilebilir, denetlenebilir.
Zaten bu projenin amacını anlayan çok az. Derin mevzu. Olay sadece monitördeki göründüğü kadar yüzeysel değil.

GNULinuxupdatedw4.0.jpg
Hocam zeki müren de bizi görecek mi:)) bu nedir arkadaş:)) fatih eğitmenleri hazır imajı yüklemekten bilişim öğretmenlerine sorunlarını çözmekten acizler, iş yapmaktan bıkkınlar ..btr ler artık fazlasıyla ezildi yoruldu, win i öğretmene kullandırmak sorun iken pardusu kullanalım hocam diyecen, ben müdür olsam ayrı yaptırırım ama müdürleri nasıl ikna edecekler...tribunlerden slogan atmak kolay mesele sahaya çıkmak;)

Hocam zeki müren de bizi görecek mi:)) bu nedir arkadaş:)) fatih eğitmenleri hazır imajı yüklemekten bilişim öğretmenlerine sorunlarını çözmekten acizler, iş yapmaktan bıkkınlar ..btr ler artık fazlasıyla ezildi yoruldu, win i öğretmene kullandırmak sorun iken pardusu kullanalım hocam diyecen, ben müdür olsam ayrı yaptırırım ama müdürleri nasıl ikna edecekler...tribunlerden slogan atmak kolay mesele sahaya çıkmak;)

Müdürü niye ikna ediyorsunuz tahta pardus yüklü gelecek okulunuza bugüne kadar kurulmadı ise. Haberi iyi okuyun

Konu başlığı ne ? Sizin yazdıklarınız ne ?
Sizin sorunuzun Fatih Eğitmeni ile mi ? Zeki Müren ile mi ? Yoksa Pardus ile mi ?
Fikirleriniz aykırı olabilir , fakat fikirlerinizi ifade ederken özensiz yazarsanız , okuyucuların sizi ciddiyetsiz bulacağını unutmayın. Tabi bu sizin için önemli ise.

İmaj kullanmak istemiyorsan kullanma .
BTR görevi zorunlu değil yapma.
Hele tahtalar gelsin kullanılsın yorum yapmak için sabırsızlanma.

Moderatör tarafında düzenlendi:
14 yıl olmuş Pardus projesi başlayalı, bi zahmet gelecekse gelsin. Ben olmuyor, diye düşünenlerdenim. 14 yılda uzaya gidilirdi. Şimdiye kadar kaç protokol imzalandı kimbilir.

2007 den beri Pardus kullanıyorum, ama gerçekleri de görmek lazım. Paylaştığın haritada Pardus u gören var mı? Kendini kabulden bile çok uzakta. Görüştüğüm veya mesaj gönderdiğim bir çok geliştirici öylesine takılıyor vakit ayırıyor Pardus e. Fatih projesine bile Pardus u entegre edemedikleri tam yedi yıl geçmiş.

GNULinuxupdatedw4.0.jpg

Pardus'a meb ağından kendi okul bilgisayarlarina dyned kuran arkadaşlar (gecenlerde 1 kere basarabildim şimdi olmuyor) işlem basamaklarını yazabilirse çok mutlu olurum. https://pkgs.org/download/wine bu adresten indirdiğim deb dosyasini kurarken sürekli wine 1.6 bağımlılık hatası alıyorum. Halbuki geçen sefer bu yolla kurabilmistim. Okul kablolu bağlantı yerine kablosuz bağlantı yapmam ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Ama denemediğim bir bu kaldı.

2007 den beri Pardus kullanıyorum, ama gerçekleri de görmek lazım. Paylaştığın haritada Pardus u gören var mı? Kendini kabulden bile çok uzakta. Görüştüğüm veya mesaj gönderdiğim bir çok geliştirici öylesine takılıyor vakit ayırıyor Pardus e. Fatih projesine bile Pardus u entegre edemedikleri tam yedi yıl geçmiş.

Hocam resmi paylaştığım mesajda Pardus'un bir Debian dağıtımı olduğunu özgün bir işletim sistemi olmadığını belirtim. Resimde Debian nerede? diye sordum. Fakat neden Pardus'u aradınız bilemedim. Pardus zaten olmayacak.

Fatih projesine Pardus'u entegre etme konusunda daha önce resmi bir protokol olmadı. Hani böyle bir durum olmuş olsa dediğinizde haklısınız diyeceğim ama değilsiniz.
Mevzu bir işletim sistemi olarak algılanıyor. Değil. Mevzu yerli bir işletim sistemi değil. Bu işin ucu kişisel güvenlikten ulusal güvenliğe kadar gider.
Bu proje başarılı olursa gelecek neslin kendine güveni artacak kanısındayım.
Ortada sorunsuz bir süreçte yok. Ama sanki Pardus'a geçelim rahat edelim gibi bir slogan varmış gibi algılayanlar var. Pardus mücadeledir.
Değişimden korkanlar var
Yeni duruma adapte olma konusunda özgüveni olmayanlar var
Bilgisayarı amaç edinmemiş hep bir araç olarak kullanmış teknoloji meraksızları var.
Rahatımız bozulmasın diyenler var.

Ben özgür yazılımın , açık kaynak dünyasını ülkem için hayırlı olacağını umuyorum.

pardus'a geçelim geçmesine de işin ekonomik boyutunu da hesaba katmak gerekir, bunu söylerken evde ve okulda da pardus'u kullanan biri olduğumu da belirteyim. bir yazılımını maliyeti sadece ödediğimiz lisans ücreti kadar değildir, aynı zamanda kullanıcıların bu işletim sistemini ne kadar sürede kavradığı ve en önemlisi olası teknik bir sorunda bu sorunu kimin çözeceğidir. Pardus bunca zamanda bu kadar kullanıyorken bu sistemlerin bakımını gerçekleştirecek ne derecede uzmanımız var? bilginin güvenliği diyoruz, açın basit bir arama yapın, tc kimlik nolarıyla öğretmenler karşınıza gelebiliyor.

Son düzenleme:
pardus'a geçelim geçmesine de işin ekonomik boyutunu da hesaba katmak gerekir, bunu söylerken evde ve okulda da pardus'u kullanan biri olduğumu da belirteyim. bir yazılımını maliyeti sadece ödediğimiz lisans ücreti kadar değildir, aynı zamanda kullanıcıların bu işletim sistemini ne kadar sürede kavradığı ve en önemlisi olası teknik bir sorunda bu sorunu kimin çözeceğidir. Pardus bunca zamanda bu kadar kullanıyorken bu sistemlerin bakımını gerçekleştirecek ne derecede uzmanımız var? bilginin güvenliği diyoruz, açın basit bir arama yapın, tc kimlik nolarıyla öğretmenler karşınıza gelebiliyor.

Lider-ahenk

Pardus'a meb ağından kendi okul bilgisayarlarina dyned kuran arkadaşlar (gecenlerde 1 kere basarabildim şimdi olmuyor) işlem basamaklarını yazabilirse çok mutlu olurum. https://pkgs.org/download/wine bu adresten indirdiğim deb dosyasini kurarken sürekli wine 1.6 bağımlılık hatası alıyorum. Halbuki geçen sefer bu yolla kurabilmistim. Okul kablolu bağlantı yerine kablosuz bağlantı yapmam ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Ama denemediğim bir bu kaldı.

Pardus etap üzerine dyned sorunsuz çalışıyor. Müsait bir zamanda bilgi vereyim

Geri