Pardus-Anka 2013 GNU/Linux Alpha

Kodla Büyü

s_kajmeran

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Pardus-Anka 2013 GNU/Linux Alpha sürümüyle siz değerli kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

pardus-anka-alpha1-1024x575.png

Bildiğiniz gibi geçen yıl Pardus ‘un özgün teknolojileriyle geliştirilmesine son verilmişti. Bu karar toplulukta büyük üzüntü yaratmış ve bazı topluluk üyeleri irade ortaya koyarak Pardus’un Ülkemizin ve özgün teknolojileriyle Özgür yazılım sisteminin önemli bir değeri kaderine terketmeyi kabullenememiş bu üyeler sayesinde projenin topluluk imkanlarıyla sürdürülmesine karar verilmişti.

Bu irade yaklaşık bir yıl süren hem teknik , hem donanım anlamında zorlu bir süreçten sonra Nihayet ilk sürümünü çıkarmayı başardı. Bu başarı vazgeçmeyenlerin , mücadele etmeden hayatta kalınamayacağını bilenlerin şimdiye kadar üretilmiş kollektif emeğin heba olmasını içine sindiremeyenlerin zaferidir.

pardus-anka-alpha2-1024x575.png

Amacımız Pardus’u yok oldu denildiğin anda tıpkı bir Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğmasını sağlamak siz değerli kullanıcılarımıza en güncel ve kararlı uygulamalar sunarak güvenli ve aynı zamanda hızlı bir bilgisayar tecrübesi yaşatmaktır. Alpha sürümüne, her türlü teknik sorunumuzda ekibin moralini düzelten commitlerin sahibi, Polonyalı kardeşimiz Marcin’in adı verilmiştir.

pardus-anka-alpha3-1024x575.png

Yerli özgün/özgür Gnu linux dağıtımı olan Pardus Anka ‘nın alpha sürümündeki bazı yenilikleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sadece 64 bit için olan Alfa sürümünün bir deneme sürümü olduğunu söylemekte fayda var.

Alfa’da neler var?

*Kernel 3.7.5
*Kde 4.9.98
*Firefox 18
*Gimp 2.8.2
*Grub2
*Geliştirilmiş Pisi
*İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki kurulum seçeneği
*Yeni görseller eklendi

ve daha bir çok güncellenmiş paket.

Pisi’deki Gelişmeler

*Kernel ile PiSi paketleri arası düzeltildi. Kernel 3.4 serisi derlenmiyordu, uyumlu hale getirildi.
*pre-hook özelliği eklendi.
*PiSi’de WorkDir yazımı artık gerekmemekte. Çalışma dizinini pisi auto pilot tanıyor.

Bilinen Hatalar

*Ekran kartı kapalı kaynak paketlerinde olan bir problemden dolayı kapalı kaynak paketleri kullanılamıyor.
*Plymouth eksik.
*Libreoffice hazır değil.

kaptan-1024x575.png

Harcanan onca emek ve zamana rağmen dünyanın en iyi dağıtımı olmadığımız sır değil ama aramıza katılacak yeni arkadaşlarla daha iyi olacağımıza inanıyoruz. Bu tecrübeden başkalarınında faydalanmasını sağlayabilir , pardus-anka.org adresini ziyaret ederek oluşum sürecindeki topluluğumuzun ilk seçkin üyelerinden olabilirsiniz.

pardus-anka-sys-1024x575.png

Pardus ANKA Alpha sürümü indir

Kaynak: http://www.pardus-anka.org/

Hayırlı olsun hepimize. Desteklemek, kullanmak lazım. Çok güzel hareketler bunlar... :+1:

Tabanı gentoodan debian'a taşıdılar. İyice oturup temel hatalardan ayıklanması için bir kaç sürüm üst üste çıkması gerekir diye düşünüyorum. O yüzden şu anda tercihim linux mint.

Linux mint ubuntu üzerine kurulu. Masaüstü yönetim ortamı ubuntudan farklı olarak MATE.

10 gündür falan kullanıyorum. Her bir driver'ımı tanıdı hiç uğraşmadan. Windows programlarını da Wine sayesinde kurabiliyorum. English fast dictionary'yi wine üzerinden gayet hızlı çalıştırıyorum.

Video dosyalarından ise hem internet üzerinde olanlardan hem de bilgisayarda kayıtlı olanlardan oynatamadığım olmadı. VLC player herşeyin üstesinden geliyor. Internet explorer linuxde yok. Firefox, chrome ve opera kullanmanız gerekiyor.

Antivirüs zaten kullanmaya gerek yok.

Program yazma için ise eclipse ve netbeans.

Evet dediğiniz gibi Linux Mint harika. Ben de son birkaç aydır kullanıyorum. Çok memnunum.

Pardus ilk çıktığında Gentoo tabanlı yapmışlar, doğrudur. Fakat uzun süredir bağımsız bir dağıtım. Kendi paket yöneticisini kullanıyordu (PiSi), Pardus-Anka ile yine aynı yolda devam edecek inşallah.

TÜBİTAK'ın da Debian Linux'un logosunu ve duvar kağıdını değiştirip ona Pardus dediği de doğrudur. Fakat, onun -adından başka- gerçek Pardus'la bir ilgisi yoktur.

Pardus-Anka alpha sürüm olarak şu anda yayındadır. Az çok Pardus bilgisi olanların paylaşımları, geri bildirimleri ile daha çabuk bir şekilde stabil sürüm kullanıma sunulabilir. Bu nedenle Pardus-Anka desteklerinizi bekliyor.

Web Sitesi: http://www.pardus-anka.org/

sonuçta microsoftun kasasına dünyanın parasını doldurmaktansa debian tabanlı da olsa desteklemek lazım illa tabanıda bizim olsun diye yırtınmak anlamsız. zaten tübitak ın pardusla ilgili sitesinde mantığını açıklamışlar neden debian tabanına geçtiklerinin. rusya da bir çok devlet kurumunda açık kaynak işletim sistemine geçmiş milyonlarca dolar kasasında kalmıştı.

Geri