Pardus 2007

Kodla Büyü
PARDUS 2007 TÜBİTAK'ın geliştirmiş olduğu bir işletim sistemidir. Linux tabanlıdır. program 2 şekilde kullanılabiliyor...

Bilgisayarınıza kurulum yaparak (windows gibi)
CD üzerinden çalıştırmak,

Eğer windows kullanıcısıysanız, bilgisayara kurulum yaparken dikkatli olun, yoksa windowsu bir daha açamazsınız.

BU PROGRAM TAMAMEN ÜCRETSİZDİR...

İşte linkler; (kopyalayıp, tarayıcınıza yapıştırın, indirmeye başlayacaktır. Flash-Get kullanmanızı tavsiye ederim.)

Bilgisayarınıza kurmak için;
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kuru ... n-2007.iso

CD üzerinden çalıştırmak için;
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/cali ... n-2007.iso

Kaynak: http://www.pardus.org.tr

hocam pardus ben lab. da bir pcye kurdum ama yardımcı(paket progamların) programları bulabileçegimiz bir site verirsen daha süper olaçak...

Arkadaşlar bilgisayara kurmasak bile en azında CD üzerinde inceleyelim. Çünkü ihtimali zayıf bile olsa devletimiz böyle bir işletim sistemine geçebilir.

Bildiğiniz gibi PARDUS, TUBİTAK'ın geliştirdiği bir yazılım. Devlet kurumlarının ihalelerine girip-kazanıyorlar. Bazı kurumlarda PARDUS' a geçti.

Almanyada bildiğiniz gibi devlet kurumlarının çoğunda Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlar çalışıyor.

Devletimizde böyle bir yola başvurabilir. Bundan dolayı önceden inceleyelim ki ileride karşılaşacağımız sorunları en aza indirelim.

hasan hocama katılıyorum..Linux ve pardus işletim sistemlerinde çok iyi olamasak bile en azından kullanabilecek seviyelerde olmamız şart.

Yakında bu işletim sistemlerine mecbur kalabiliriz..Böyle bir durumda öğrenciye veya çevremizdeki insanlara ne anlatırız artık bilemiyorum...

Devletin geçmesi açılmış iken diğer dünya ülkelerinde bunun örneklerini görebilriz..suse linux de ögrenme maksatlı kullandım ve pardusda bence gayet kullanılarbilir open officede içinde mevcut olduguna göre okullarda kullanılabilir...

Pardus da güncelleme yapmak çok kolay. Pisi adlı programı açıyorsunuz. orada güncellenecek programları seçiyorsunuz. İhtiyacınız olan yazılımlarıda seçiyorsunuz. ondan sora intenet hızınıza bağlı olarak hemen güncelliyor. İşin güzelliği şu : dosyaların listesi geldiğinde istemediğinizi almayabiliyorsunuz.

kurum sırasında grub (linux da ismi genelde lilo, windowsta başlangıç ve kurtarma) ayarını yapmayı unutmayın. yoksa baştan kurarsınız.

İlk defa kullanacaksanız en pratiği LIVE CD kullanın. Ön deneyiminiz olur

ya hocam bn indirdim cd üzerinden calıştırmaya çalışıyorum bi eksiklikte yok ama genede acmıyor yardım edebilirmisiniz

bios da açılışı ilk tekmeleme işini (firs boot device) CD'ye yapman gerekiyor.
ram 256mb olması lazım. tüm işlemler harddisk olmadan Ram üzerinde çalıştığı için ram önemli.

birde CD doğru kopyalanmış mı , o da önemli.

eğer üsttekilerde sorun yoksa büyük bir ihtimalle indirdiğin dosyada hata olabiliyor.

aklıma gelen başka bir fikir yok şu an.

bende derginin verdiği pardus Cdsi vardı onu lab'da kurmaya çalıştım kernel error hatası veriyo. öğrencim internetten indirmiş onda da aynı hatayı veriyor acaba neden?

Düşük hızda yazdırmayı deneyin veya bilgisayarın konfigürasyonunu buraya yazın. Bir çözümü muhakkak vardır.
Kolay gelsin.

Birazdan pardusu kuracağım:) Bilgileriniz çok iyi oldu..Yılar önce bi linux türevi kurmuştum..Onda da lilo ayarı vardı..Bu pardusta da varmış herhalde...Yanlış anlamadıysam win xp ve pardus lilo sayesinde birlikte aynı makinede kurulu olabiliyor...

Düşük hızda yazdırmayı deneyin veya bilgisayarın konfigürasyonunu buraya yazın. Bir çözümü muhakkak vardır.
Kolay gelsin.
arkadaşlar bilgisayarın özellikleri :
celeron 633
128 ram
8 mb ekran kartı

hangi linuxu önerirsiniz?

pardus, mandriva, fedora, ubuntu, kubuntu, xubuntu ve en son da dreamlinux diye bişey denedim. hiç birini yemedi. başka alternatif sunabilir misiniz?

Pardus'u 2 yıldan fazladır zaman zaman kurup kullanıyorum. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay. Şu an dizüstü bilgisayarımda hem Pardus hem de Windows kurulu. Karşılaştığınız problemleri www.pardus-linux.org sitesinde çözebilirsiniz. Normalde windows olsa yarım saatte yapılacak işleri 2-3 komutla hallediyorsunuz :)

55ihsan55' Alıntı:
Kolay gelsin.
celeron 633
128 ram
8 mb ekran kartı

pardus, mandriva, fedora, ubuntu, kubuntu, xubuntu ve en son da dreamlinux diye bişey denedim. hiç birini yemedi. başka alternatif sunabilir misiniz?
Xbuntu'yu ya da önerrim. (Dam Small, Dreamlinux, Zenwalk ta olabilir ama ilk defa kuracaksan kurulumu en kolay dağıtım Xbuntu dur.)

nasyek' Alıntı:
55ihsan55' Alıntı:
Kolay gelsin.
celeron 633
128 ram
8 mb ekran kartı

Xbuntu'yu ya da önerrim. (Dam Small, Dreamlinux, Zenwalk ta olabilir ama ilk defa kuracaksan kurulumu en kolay dağıtım Xbuntu dur.)
hocam zaten söylediklerinden xubuntu ve dreamlinuxu denedim olmadı. ama diğerlerine bir bakayım belki olur.

USB Modem varsa uzuk durun...Yada modemi değiştirin..Bir modemi tanıtmak için 10 satır komut yazıyorsun..Oda çoğu zaman olmuyor...Usb modem problemini çözen yok...O kadar araştırdım....Gönül isterdi ki pardus vazgeçilmezim olsun:(

bts01.png

PARDUS
PARDUS
PARDUS
mutlaka deneyin :+1:

DENEDİM HALA GÖZÜM ONDA AMA ALIŞMIŞIZ Bİ KERE WİNDOWSA
maalesef ALIŞTIRILMIŞIZ

Mıro ne diyordu: LANET OLSUN BU İÇİMDEKİ WİNDOWS SEVGİSİNE

Geri