Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Pardus 2007

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında oguzhanikiz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. oguzhanikiz

oguzhanikiz Üye

PARDUS 2007 TÜBİTAK'ın geliştirmiş olduğu bir işletim sistemidir. Linux tabanlıdır. program 2 şekilde kullanılabiliyor...

Bilgisayarınıza kurulum yaparak (windows gibi)
    CD üzerinden çalıştırmak,

Eğer windows kullanıcısıysanız, bilgisayara kurulum yaparken dikkatli olun, yoksa windowsu bir daha açamazsınız.

BU PROGRAM TAMAMEN ÜCRETSİZDİR...

İşte linkler; (kopyalayıp, tarayıcınıza yapıştırın, indirmeye başlayacaktır. Flash-Get kullanmanızı tavsiye ederim.)

Bilgisayarınıza kurmak için;
    ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kuru ... n-2007.iso

CD üzerinden çalıştırmak için;
    ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/cali ... n-2007.iso

Kaynak: http://www.pardus.org.tr

2. mehmetbol

mehmetbol Site Gezgini

hocam pardus ben lab. da bir pcye kurdum ama yardımcı(paket progamların) programları bulabileçegimiz bir site verirsen daha süper olaçak...

3. oguzhanikiz

oguzhanikiz Üye

http://pardus-linux.org

bu forumda çeşitli konularla ilgili yardımcı kaynaklar ve linkler veriliyor. Belki yardımcı olur.

4. alper_kizil

alper_kizil Seçkin Üye Seçkin Üye

kardeş teşekür ederiz.

5. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

ellerinize sağlık hocam, güzel paylaşım...

6. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Arkadaşlar bilgisayara kurmasak bile en azında CD üzerinde inceleyelim. Çünkü ihtimali zayıf bile olsa devletimiz böyle bir işletim sistemine geçebilir.

Bildiğiniz gibi PARDUS, TUBİTAK'ın geliştirdiği bir yazılım. Devlet kurumlarının ihalelerine girip-kazanıyorlar. Bazı kurumlarda PARDUS' a geçti.

Almanyada bildiğiniz gibi devlet kurumlarının çoğunda Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlar çalışıyor.

Devletimizde böyle bir yola başvurabilir. Bundan dolayı önceden inceleyelim ki ileride karşılaşacağımız sorunları en aza indirelim.

7. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

hasan hocama katılıyorum..Linux ve pardus işletim sistemlerinde çok iyi olamasak bile en azından kullanabilecek seviyelerde olmamız şart.

Yakında bu işletim sistemlerine mecbur kalabiliriz..Böyle bir durumda öğrenciye veya çevremizdeki insanlara ne anlatırız artık bilemiyorum...

8. mehmetbol

mehmetbol Site Gezgini

Devletin geçmesi açılmış iken diğer dünya ülkelerinde bunun örneklerini görebilriz..suse linux de ögrenme maksatlı kullandım ve pardusda bence gayet kullanılarbilir open officede içinde mevcut olduguna göre okullarda kullanılabilir...

9. charon

charon Üye

Daha çocuk oyuncağı windowsu kullanamayan büyüklerimiz varken linuxa zor geçeriz.

10. hasan

Pardus da güncelleme yapmak çok kolay. Pisi adlı programı açıyorsunuz. orada güncellenecek programları seçiyorsunuz. İhtiyacınız olan yazılımlarıda seçiyorsunuz. ondan sora intenet hızınıza bağlı olarak hemen güncelliyor. İşin güzelliği şu : dosyaların listesi geldiğinde istemediğinizi almayabiliyorsunuz.

kurum sırasında grub (linux da ismi genelde lilo, windowsta başlangıç ve kurtarma) ayarını yapmayı unutmayın. yoksa baştan kurarsınız.

İlk defa kullanacaksanız en pratiği LIVE CD kullanın. Ön deneyiminiz olur

11. ezilenboteci

ezilenboteci Aktif Üye

ya hocam bn indirdim cd üzerinden calıştırmaya çalışıyorum bi eksiklikte yok ama genede acmıyor yardım edebilirmisiniz

12. hasan

bios da açılışı ilk tekmeleme işini (firs boot device) CD'ye yapman gerekiyor.
    ram 256mb olması lazım. tüm işlemler harddisk olmadan Ram üzerinde çalıştığı için ram önemli.

birde CD doğru kopyalanmış mı , o da önemli.

eğer üsttekilerde sorun yoksa büyük bir ihtimalle indirdiğin dosyada hata olabiliyor.

aklıma gelen başka bir fikir yok şu an.

13. fndgngr

fndgngr Aktif Üye

bende derginin verdiği pardus Cdsi vardı onu lab'da kurmaya çalıştım kernel error hatası veriyo. öğrencim internetten indirmiş onda da aynı hatayı veriyor acaba neden?

14. nasyek

nasyek Site Gezgini

Düşük hızda yazdırmayı deneyin veya bilgisayarın konfigürasyonunu buraya yazın. Bir çözümü muhakkak vardır.
    Kolay gelsin.

15. mefete

mefete Seçkin Üye Seçkin Üye

Birazdan pardusu kuracağım:) Bilgileriniz çok iyi oldu..Yılar önce bi linux türevi kurmuştum..Onda da lilo ayarı vardı..Bu pardusta da varmış herhalde...Yanlış anlamadıysam win xp ve pardus lilo sayesinde birlikte aynı makinede kurulu olabiliyor...

16. 55ihsan55

55ihsan55 Seçkin Üye Seçkin Üye

arkadaşlar bilgisayarın özellikleri :
    celeron 633
    128 ram
    8 mb ekran kartı

hangi linuxu önerirsiniz?

pardus, mandriva, fedora, ubuntu, kubuntu, xubuntu ve en son da dreamlinux diye bişey denedim. hiç birini yemedi. başka alternatif sunabilir misiniz?

17. bulicuk

bulicuk Site Gezgini

Pardus'u 2 yıldan fazladır zaman zaman kurup kullanıyorum. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay. Şu an dizüstü bilgisayarımda hem Pardus hem de Windows kurulu. Karşılaştığınız problemleri www.pardus-linux.org sitesinde çözebilirsiniz. Normalde windows olsa yarım saatte yapılacak işleri 2-3 komutla hallediyorsunuz :)

18. nasyek

nasyek Site Gezgini

Xbuntu'yu ya da önerrim. (Dam Small, Dreamlinux, Zenwalk ta olabilir ama ilk defa kuracaksan kurulumu en kolay dağıtım Xbuntu dur.)

19. 55ihsan55

55ihsan55 Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam zaten söylediklerinden xubuntu ve dreamlinuxu denedim olmadı. ama diğerlerine bir bakayım belki olur.

20. mefete

mefete Seçkin Üye Seçkin Üye

USB Modem varsa uzuk durun...Yada modemi değiştirin..Bir modemi tanıtmak için 10 satır komut yazıyorsun..Oda çoğu zaman olmuyor...Usb modem problemini çözen yok...O kadar araştırdım....Gönül isterdi ki pardus vazgeçilmezim olsun:(

21. pcmaster

pcmaster Site Gezgini

PARDUS
    PARDUS
    PARDUS
    mutlaka deneyin :+1:

22. enestar

enestar Seçkin Üye Seçkin Üye

DENEDİM HALA GÖZÜM ONDA AMA ALIŞMIŞIZ Bİ KERE WİNDOWSA
    maalesef ALIŞTIRILMIŞIZ

Mıro ne diyordu: LANET OLSUN BU İÇİMDEKİ WİNDOWS SEVGİSİNE

Yüklüyor...