Pardus 2007.1 Felis chaus

Kodla Büyü

runaway

Üye
Pardus 2007.1 Felis chaus Bildiğiniz gibi Ulusal işletim sistemimiz olan Pardus'un son sürümü. bilgisayar Okur yazarlığı olan bir kişinin, bilgisayar da yapacağı işler için gerekli olan bütün programlara sahip işletim sistemidir. Hem Kurulumu 25 dakika sürer, sürücü falan yüklemenize gerek kalmaz, nerdeyse hepsini tanır. Aklınıza gelebilecek bütün programlar yüklü gelir.
yeter ki kullanmak isteyelim kullanmayı öğrenmek isteyelim.
Windowsu öğrenmek için uğraştığımız kada Pardus kullansak eminim her bir arkadaşımız geliştirici olacak kadar uzmanlaşacaktır.
Bilgisayar Öğretmeni arkadaşlarda rica ediyorum, Prdus Kullanalım, kulandıralım, hatta radikal kararlarla ilköğretimde çocuklara bilgisayar deslerinde pardus öğretelim...
saygılarımla....
:twisted:

hocam okullara pardus kurarsak nasıl müfredatı işleyeceğiz, yanlış anlamayın bende pardus kullandım çok da hoşuma gitti ama büyük uyumluluk sorunları var zaten birsürü sıkıntı var birde uyumluluk sorunları ile sıkılmayalım

hocam, müfredatta "kelime işlemci", "elektronik tablo", "internet tarayıcısı" vs ifadeleri geçer. müfredat konusunda sıkıntı olmaz.

Labaratuarda konuları PARDUS 'al işlemek zor olabilir. Onunyerine öğrencileri Pardus'tan haberdar edip böyle bir şey olduğunu bilmelerini sağlayabiliriz.

:D derslerde işletim sistemlerini anlatırken bir sürü örnek veriyoruz ama hep windows kullanıldığı için ilginç bir durum oluyor.

ARKDAŞLAR BENCE ÜLKE POLİTİKAMIZ OLMALI KENDİ İŞLETİM SİSTEMİMİZ OLMALI
ÖZEL SEKTÖRDEDE ÇALIŞAN ARKDAŞLARIMIZ BİLİR ŞUAN MİCROSOFT KAN KUSTURUYOR İŞLETMELERE CEZALAR YAGIYOR BU ADAMLARA MUHTAÇ KALMAMALIYIZ
PARDUS VE UZERİNDE CALISAN YAZILIMLARI ACİLEN GELİŞTİRMELİYİZ HATTA DEVLET DESTEKLİ BİR PROGRAMCI ŞİRKET OLUŞTURULMALI.PARDUSA SAHİP CIKALIM

hocam, baz işlerde devlet desteğinin önemi var ama her zaman da gerekli değil.

Tabiki devlet kurumlarına alım işlemlerinde çok çok önemli bir devlet desteği durumu güzelleştirebilir.

İnsanlarımız bedava-beleş kelimelerini seviyor ve korsan kullanmak onlar için sorun değil. Ufak bir şirket bir bilgisayara 1000$ veriyor yazılımına en az 500$ ödüyor. yoksa 10.000-$ gibi ağır cezaları var. adama bedava dediğin zaman kötü zannediyor. korsan kullanırım daha iyi diyor. tabi ki bende içimden salak diyorum.

Pardus yine bir şekilde devlet destekli. Tubitak'a son yıllarda çok büyük bütçeler verildi. Bu konuda hakkını verdiler onlar.

Burda önemli olan korsan kullnmadan bedava bir program-işletim sistemi kullanılabileceğimizi kafamıza yerleştirmemiz lazım. Bedava ise kötüdür anlayışı bir noktaya kadar sürüyor. Dünyada milyonlarca insanın kullandığı bir programı biz sadece bedava diye kabul etmiyoruz. illaki korsan olacak.

Burada bize düşen sadece insanlara bu konuda bilgi vermek. Ben arkadaşlarıma herzaman şunu söylüyorum:
"Kurmasanda bir çalışan-live CD dene. Hiç olmassa ileride karşılaşırsan zorluk çekmessin."
Kullananların %75-80 ni memnun kalıyor.

Arkadaşlar, işin zor tarafı önce insanların kafalarındaki düşünceleri değiştirmek. Sonrası kolay.

Geri