Ortaokul ve Anadolu Liselerine Yeni Dersler Eklendi. BTR netlik kazandı.

Kodla Büyü
Hocam sorunuzun cevabı tebliğler dergisinde var. Hangi dersi kimin okutabileceği çizelgede yaziyor.
IMG-20230830-WA0001.jpg

Bizim okulda şöyle bir durum var. Ben dersim ve btr yettiği için seçmeli ders istemiyorum. Fakat bizim matematikçi ve teknoloji tasarım öğretmeni de bilgisayar konusunda yetkin insanlar. Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına da katıldılar ellerinde sertifika da var.
Bu arkadaşlar robotik kodlama ve yapar zeka seçmeli derslerini ben varken verebilir mi?
Not:Arkadaşlar boş değil onlarda gayet güzel bilgisayardan anlıyorlar. Seçebiliyorlar ise seçsinler benim açımdan sıkıntı yok.

“FATİH Projesi BT Rehberliği Görevi” Bilişim Teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülür.
Diğer branşlar artık BTR olamayacak mi?
Eski yönergede BTR'nin adı bile geçmiyordu. Yeni yönergeye ise eklenmiş. Yeni yönergede de sadece çerçeve halinde. Genelge ve resmi yazılarla yönergeye açıklık getirilebilir. BTR görevi için daha önce çıkmış bir sürü resmi yazı ve genelge var hali hazırda onlarla çelişmiyor zaten. O resmi yazılar halen yürürlükte. BTR görevi önceki resmi yazılarda da bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülür yazıyordu. Bu durum 2015 tarihli resmi yazıda da (aşağıdaki ekte mevcut) böyleydi ayrıca ama bu görev için yeterli başvuru yoksa ve ihtiyaç varsa diğer branşlardan da görevlendirme yapılarak yürütülüyordu. BTR görevinin tebliğler dergisinde yazmayan ayrıntı ve tanımları için bu ifadeyi "görev yapmak ve görev tanımları Genel Müdürlükçe belirlenmek üzere" kullanarak zaten topu Genel Müdürlüğe atmış. Öncelik bilişim teknolojileri öğretmenlerinde eğer daha da ihtiyaç varsa aşağıdaki genelgeye istinaden görevlendirmeye devam.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    210 KB · Görüntüleme: 111
Son düzenleme:
14 pc var siniflar 42 kisiydi üc kisi oturuyordu pc ye malesef
bu sene ise 43 45 olan siniflar var hadi bakalim 4 kisi mi oturacak bazi ogrenciler idareye dedim 43 45 olursa sene boyu cikarmayacagim
ondan sonra ilden robotik yarismasina katilin ona katilin buna katilin diye dalga gecer gibi baski geliyor 45 kisiyi 14 kisilik sinifa oturtup robotik uygulamasi yapsin ildekiler bende her yarismadan en once bayrak tasiyan olacagim dedim.

Sonunda BTR için de resmi elle tutulur kimsenin itiraz edemeyeceği bir yazı çıkmış. Kulüp, nöbet vb konularda netliğe kavuşturulmuş.
Hocam burada eskiden beri sorun teşkil eden kısım "Eğitim Öğretim saatleri içerisinde" ifadesi. İzmir son birkaç yıldır görevlendirme sonrası haftalık çizelgede ders dışı tüm alanlara "BTR" ifadesini zorunlu kılıyor. Eğitim öğretim saatleri ifadesine göre ortaokullarda haftalık 35 saat çalışıyor görünüyoruz. Bu durumda ne nöbet, ne de kulüp ücreti alamıyoruz. Dolayısı ile önce bu muğlak ifadenin değiştirilerek "Haftalık 30 saati geçmemek kaydıyla" diye güncellenmesi gerekiyor. Yoksa bizim için değişen hiçbir şey olmayacak.

Kulüp faaliyetleri zorunlu haller dışında ders dışında yapılır. Sosyal etkinlikler yönetmeliği böyle der. Bu sebeple ders saatleri içerisinde olan BTR nin kulübe hiçbir etkisi yok. Yıllardır bunu dilim döndüğünce burada anlattım. Bana kulüp vermemeye kalktıklarında resmi olarak itiraz ettim hakkımı aldım. Bu yazıyla işimiz daha da kolaylaşıyor. Hiç durmadan itiraz edin sayın hocam.

Hocam burada eskiden beri sorun teşkil eden kısım "Eğitim Öğretim saatleri içerisinde" ifadesi. İzmir son birkaç yıldır görevlendirme sonrası haftalık çizelgede ders dışı tüm alanlara "BTR" ifadesini zorunlu kılıyor. Eğitim öğretim saatleri ifadesine göre ortaokullarda haftalık 35 saat çalışıyor görünüyoruz. Bu durumda ne nöbet, ne de kulüp ücreti alamıyoruz. Dolayısı ile önce bu muğlak ifadenin değiştirilerek "Haftalık 30 saati geçmemek kaydıyla" diye güncellenmesi gerekiyor. Yoksa bizim için değişen hiçbir şey olmayacak.
35 saat diye bir olay yok hocam. İlkokulda görevlendirilmişsen ona göre 30 saat. Ortaokulsa 35 saat. Liseyse de 40 saat (okul türüne göre) ya da daha fazla ona göre okulda bulunmak zorundayız. Bu yüzden genelde liseler tercih edilmiyor hatta. Kulüp çalışmaları bizim okulumuzda yıllardır haftada bir gün ya da iki gün olacak şekilde okuldaki son ders saati de bittikten sonra 40 dk ya da 80 dk olacak şekilde yaparız. Haftalık iki saat ek dersi bu şekilde ayrı bir zaman diliminde yapar ve ek dersimizi sorunsuz alırız. Mesele öğretmenin ders saatleri içerisine denk gelen boşluklarında bu işi yapıp yapamayacağı. Bence sosyal kulüpler yönetmeliğine bu maddenin konulma amacı da buydu. Bir öğrenciyi ders saatinde alıp ben kulüp yapacağım diyemez kimse. Buna kimsenin hakkı da yok. Ders dışı bir saat içerisinde de zaten kimse bir şey demiyor. Diyemez de. O zaman sorun nerde. Sorun sosyal kulüpten bu iki saat ek dersi almaya çalışıp ek bir zaman harcamamaya çalışmak, yani sorun bizde. Hem ek dersi almaya çalış hem zaman ayırma. İdarecilerde bunu bildikleri için yan çizmeye çalışıyorlar. Her okulun ders dışı zamanı bellidir. Misal bizim okulda (ortaokul) 09.00 - 15.20 arası ders saatleridir. 15.20'den sonra ister dyk, ister egzersiz, ister sosyal kulüp yap. Ücretini alırsın.

Başka okula görevlendirme çıkar, girersiniz 10-15-20 saat derse.
iyimiş siz kendi okulunuzda btr olun üstüne sağa sola gidin bana teklif bile edilemez ikisinden birini kabul ederim çünkü ne kadar çok okula giderseniz o kadar çok argo tabirle ebeveyniniz olur hepsini de memnun etmeniz gerekir, edemezseniz sizi zaten rezil ederler .

iyimiş siz kendi okulunuzda btr olun üstüne sağa sola gidin bana teklif bile edilemez ikisinden birini kabul ederim çünkü ne kadar çok okula giderseniz o kadar çok argo tabirle ebeveyniniz olur hepsini de memnun etmeniz gerekir, edemezseniz sizi zaten rezil ederler .
Önceden "kendi okulundaki dersleri doldurur, kalan zamanda btr yapar" gibi madde vardı. Sonradan "mevzuat gereği yürütmek zorunda olduğu ders görevi" ibaresi geçiyor, buna dayanarak da 15 saate kadar, hatta 20 saate kadar başka okulda ders veriyorlar.

İşin kötüsü btr başvurusu yapıyorsun, sonradan bu dersler belli oluyor, 15 saat mi var, 20 saat mi var, hangi okula gideceksin belli değil.

Önceden "kendi okulundaki dersleri doldurur, kalan zamanda btr yapar" gibi madde vardı. Sonradan "mevzuat gereği yürütmek zorunda olduğu ders görevi" ibaresi geçiyor, buna dayanarak da 15 saate kadar, hatta 20 saate kadar başka okulda ders veriyorlar.

İşin kötüsü btr başvurusu yapıyorsun, sonradan bu dersler belli oluyor, 15 saat mi var, 20 saat mi var, hangi okula gideceksin belli değil.
yürütmek zorunda olduğu ders yoksa okulunda veya bölgesinde haliyle ders yok ne olacak matematik mi verecekler,
velevki iki durumda söz konusu oldu btr/formatörlüğü şahsen birlikte yürütmezdim ders çok ise birinden vazgeçmek her zaman elinizdedir.
kimse sizi zorla işlere koşturamaz btr veya formatör olmadığım zamanlar bir tek flaşa bile bakmadım.
onu geçtim utanmadan hayatımda hiç kurcalamadığım ses sistemini tamir etmemi isteyen dangalaklara bile denk geldik.
size verilecek değeri de saygıyı da siz ne kadar eğilirseniz size o kadar veriyorlar, üstünüze yük olarak ondan sonra kalkmaya çalıştığınızda o yükler devriliyor ya işte o zaman savaşınız başlıyor onun için en baştan adam gibi adım atın düşünmeden hiç bir şeyi kabul etmeyin.

bu yeni yönergeye uygun şekilde yeni bir btr genelgesi çıkana kadar, btr görevlendirmesi yapılmayacak sanırım. Dönem başına görevlendirmelerin yetişmesi zor görünüyor.

Sonunda BTR için de resmi elle tutulur kimsenin itiraz edemeyeceği bir yazı çıkmış. Kulüp, nöbet vb konularda netliğe kavuşturulmuş.
neyi çözmüş hocam? Mesela 8 saat liselerde günlük ders saati sen 5*8 saat çalışıyorsun yani 40 saat oluyor. Burada 30 saatin üzerinde görev verememesi lazım bunu çözmüş mü? ben göremedim çözüm. varsa aktarın. 21 saat le ilgili de sanki bir yanlış anlaşılma var bunu da düzelteyim. 21 saatten fazla dersi olana BTR görevi verilmez dememiş başka okulda görev verilmez demiş. İkisi aynı şey değil. Buradan şu çıkıyor ki bir açıklamaya muhtaç madde daha olduğunu görüyoruz. Yine tartışma dolu başka bir madde olmuş. 21 saati doldurmayan öğretmene 2. bir okul görevlendirme verilebilecek. Ben de böyle yorumlarım idareciysem. Bakalım neler olacak. (NOT: 21 saatin doğrusunu bende biliyorum ama yukarıda anlattığım şekilde anlayacak yığınla yönetici var.) bu yazıya göre 30 saat derse de girsen BTR olabilirsin ama kendi okulunda aksi yazmıyor.
Kulüp faaliyetleri ile ilgili de Satranç İzcilik gibi ders dışı etkinlikleri olan kulüp faliyetlerini kastediyor ama bizim idareciler fen ve teknoloji kulubünü BTR ye vermekten çekinmiyorlar. Burada da hala sıkıntı var bu madde de çözülmemiş. Türkçe bilgilerini çok iyi kullanıyorlar. Maşallah. Her okuyan kendine taraf bir şey anlıyor büyük başarı gerçekten.

Hayaller yapay zeka, gerçekler geri zeka. Özel eğitime gitmesi gereken çocuklara lise diploması veriyoruz. Verme kardeşim diyeceksiniz, ben bırakıyorum dersten adamlar sınavını başkasına veriyor gelecek yıl geçiyor mezun oluyor. Hele sınavsız geçiş vardı zamanında garabet. Cümle kuramayan, 4 işlem bilmeyen adamlar myo da hocaya kaçak çay alıp tekniker oldu.

bu yeni yönergeye uygun şekilde yeni bir btr genelgesi çıkana kadar, btr görevlendirmesi yapılmayacak sanırım. Dönem başına görevlendirmelerin yetişmesi zor görünüyor.
niye ki branşı bilgisayar ve bilişim teknolojileri olanlarda sorun yok, sertifika ile görev alanları görevlendirmeyecekler benim anladığım kadarıyla bu da bir sürü okulun boş kalması demektir.

neyi çözmüş hocam? Mesela 8 saat liselerde günlük ders saati sen 5*8 saat çalışıyorsun yani 40 saat oluyor. Burada 30 saatin üzerinde görev verememesi lazım bunu çözmüş mü? ben göremedim çözüm. varsa aktarın. 21 saat le ilgili de sanki bir yanlış anlaşılma var bunu da düzelteyim. 21 saatten fazla dersi olana BTR görevi verilmez dememiş başka okulda görev verilmez demiş. İkisi aynı şey değil. Buradan şu çıkıyor ki bir açıklamaya muhtaç madde daha olduğunu görüyoruz. Yine tartışma dolu başka bir madde olmuş. 21 saati doldurmayan öğretmene 2. bir okul görevlendirme verilebilecek. Ben de böyle yorumlarım idareciysem. Bakalım neler olacak. (NOT: 21 saatin doğrusunu bende biliyorum ama yukarıda anlattığım şekilde anlayacak yığınla yönetici var.) bu yazıya göre 30 saat derse de girsen BTR olabilirsin ama kendi okulunda aksi yazmıyor.
Kulüp faaliyetleri ile ilgili de Satranç İzcilik gibi ders dışı etkinlikleri olan kulüp faliyetlerini kastediyor ama bizim idareciler fen ve teknoloji kulubünü BTR ye vermekten çekinmiyorlar. Burada da hala sıkıntı var bu madde de çözülmemiş. Türkçe bilgilerini çok iyi kullanıyorlar. Maşallah. Her okuyan kendine taraf bir şey anlıyor büyük başarı gerçekten.
aynen öyle okuduğunu anlamayan veya kendine göre nalıncı keseri gibi kırparak anlayan idarecilerin okuduğunu anlama kurslarına her yıl düzenli olarak alınması gerekir.

niye ki branşı bilgisayar ve bilişim teknolojileri olanlarda sorun yok, sertifika ile görev alanları görevlendirmeyecekler benim anladığım kadarıyla bu da bir sürü okulun boş kalması demektir.
Bizim il yeni genelgenin gelmesini bekleyecek gibi, o gelene kadar bizlere de görev yok gibi.

Aynen. Yönergesi yayınlanmış bir konu için genelge ye gerek yok ama maalesef her iş icin resmi yazı bekleyen yetersiz il veya ilçe yöneticileri çok hocam.
Haklarını yemeyeyim gayretlidir arkadaşlar, yardımcı olurlar ellerinden gelen konularda. Bakalım süreç ne gösterecek, zor bu yıl diğer branşlar görevlendirilmezse elleri kolları bağlanacak.

tebliğ edilmemiş görevlendirmeden ücret istenemez sanırım.ücreti haketmek için görevlendirme yazısını almış olmanız lazım yasal olarak.
her yıl eğitim öğretim yılı başında görevlendirme yapılır diyor ya yönetmelik süreç uzadığında geç kalındığında veya birilerinin nazı yüzünden haftalar geçtiğinde görevlendirmeler geç yapılınca kaybınız olan ücreti onların keyfiyeti mi ödeyecek yoksa mahkeme kanalıyla faiziyle herkes kendisi mi başvurup alacak sonuçta idarenin tasarrufu kaynaklı gecikmeler dolayısıyla sizlerin zarar etmesi söz konusu.....

Mahkeme yolu denenebilir ama ben olumlu sonuç alınabileceğini sanmıyorum.

12AB36B7-9CA6-4BE6-ACA8-DEE6B6324343.jpeg
Aynı sorun Fatih projesi eğitmenlerinde de var gibi duruyor tanıma göre Fatih Eğitmeninin de bilişim teknolojileri öğretmeni olması gerekiyor

Okumayana okuturuz hocam
+1
Sorun şu, kendi okulumu hariç tutayım, idarelerin çoğunun bırakın btr yazısını, yeni haftalık ders çizelgesinden haberleri yok.. özellikle birinci maddeden... eğer milli eğitimin müdür, müdür yardımcıları grubunda biri yazmazsa haberleri de olmayacak gibi...

Kendi okulumda norm işleri karışmasın diye planlama yapmaya çalışıyorlardı.

Son düzenleme:
Bizim okulda şöyle bir durum var. Ben dersim ve btr yettiği için seçmeli ders istemiyorum. Fakat bizim matematikçi ve teknoloji tasarım öğretmeni de bilgisayar konusunda yetkin insanlar. Yapay zeka ve robotik kodlama hizmetçi eğitim kurslarına da katıldılar ellerinde sertifika da var.
Bu arkadaşlar robotik kodlama ve yapar zeka seçmeli derslerini ben varken verebilir mi?
Not:Arkadaşlar boş değil onlarda gayet güzel bilgisayardan anlıyorlar. Seçebiliyorlar ise seçsinler benim açımdan sıkıntı yok.
Ders varsa btr olsanızda 15 saat girmek zorundasınız hatta 21 saate kadar idare ders verebilir yoksa zimmet çıkar alenen devleti zarara uğratmak branş öğretmeni varken az derse girip başka kişilerin ek ders alması.

Ders varsa btr olsanızda 15 saat girmek zorundasınız hatta 21 saate kadar idare ders verebilir yoksa zimmet çıkar alenen devleti zarara uğratmak branş öğretmeni varken az derse girip başka kişilerin ek ders alması.
Hocam zaten kendi dersim ile maaş karşılığını dolduruyorum. O konuda sıkıntı yok. Yani devletin girdiği bir zarar yok.
Zorunlu ders olsa tamamen haklısınız ama bu seçmeli ders.

Hocam zaten kendi dersim ile maaş karşılığını dolduruyorum. O konuda sıkıntı yok. Yani devletin girdiği bir zarar yok.
Zorunlu ders olsa tamamen haklısınız ama bu seçmeli ders.
arkadaşlar buralarda kendi aleyhinize olacak şeyleri kesin net bilgi değilse lütfen yazmayın maalesef buraları baz alan şube ve okul müdürleri yasa veya yönetmelik olarak burada okuduklarını algılayıp zümrelerinizi üzüyorlar bazı yerlerde. ondan sonra ayıkla pirincin taşını

Geri