Ortaokul Ders İçi Performans verme !

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ortaokullarda her öğrenci için 1 er tane ders içi performans notu katılım vereceğiz. Yalnız dönem boyunca bilgisayarı olmayan, neti olmayan o kadar çok öğrenci var ki , neredeyse bazı sınıflarda katılım yarı yarıya. Bunlara derse hiç katılmayanlara nasıl puan vermeyi planlıyorsunuz ? Fikirlerinizi öğrenebilirmiyim

Çok zor olacak, öğrencilerin çoğu katılmıyor veya katılamıyor. Not vermek çok zor olacak.

Arkadaşlar ortaokullarda her öğrenci için 1 er tane ders içi performans notu katılım vereceğiz. Yalnız dönem boyunca bilgisayarı olmayan, neti olmayan o kadar çok öğrenci var ki , neredeyse bazı sınıflarda katılım yarı yarıya. Bunlara derse hiç katılmayanlara nasıl puan vermeyi planlıyorsunuz ? Fikirlerinizi öğrenebilirmiyim

Hocam hiç bir şekilde derse katılmayan/katılamayan öğrenciler için;
1- Sınavını olduğu 6 ana ders notu ortalamasına bakacağım ve ortalamasını not olarak vereceğim. Böylece öğrencinin karne notuna etki etmemiş olacağım. Öğrenci kendi sınav notlarıyla karnesini almış olacak. (Katılmayan öğrenciyi değerlendirmek mümkün değil).
2- Eğer öğrenci akademik olarak başarısız ise yani sınav ortalamaları 45' in altında ise 45'in altında not vermenin uygun olmayacağını düşünerek (salgın şartları vs zor bir dönem sonuçta) 50-55 gibi bir not vereceğim.

Hiç bir şekilde dersime katılamayan öğrencileri değerlendirmemiş olacağım böylece. Öğrencler kendi alın terleriyle hak ettikleri karne notlarını alacaklar (tabi ki sınavı olmayan diğer dersler de var onlara yapabileceğim bir şey yok).

Hocam en azından akıllı telefon aile bireylerinden birinde vardır gibi geliyor bana, kağıt üzerinde yapın whatsapp dan atın desem whatsapp varsa akıllı telefonda vardır sonuçta, ben 5. sınıflara sunum ödevi yaptırdım öncelik powerpoint ama pc yoksa başka uygulamalarda olur, 6 lara da code.org dan kurs2 yi tanımladım bitirenlere direk 100 verdim, onu bitiremeyenlere de ebada test oluşturdum bunu yapın dedim yapanlara 85-90 vermeyi planlıyorum.

Daha önce bu konu açılmıştı. Ben herkese 100 verdim. Şu durumda tam olarak adaleti sağlamak mümkün değil. Girenlere yüksek, giremeyenlere düşük verebilirsiniz. Bu da bir tercihtir. Ancak ben illa adaletsizlik yapacaksam, bir öğrenciyi maddi imkanı olmadığı için derse girmemesine fatura kesmek istemedim. Zaten derse giren bilgi öğrendi. Derse girmeyen/giremeyen bir şey öğrenemedi. Bu şekilde de bakmak lazım. Şu süreçte idealistlik yapmak bence doğru değil. Herkesin kendi seçimi vesselam.

Ben her konunun sonunda Google forms kullanarak konu hakkında ya bir test gönderdim yada konuyla ilgili olarak (Google docs, Google slaytlar gibi) yaptıkları ürünün paylaşma bağlantısını bana gonderebilecekleri bir form hazırladım.(ad soyad, okul no, sınıf, hazırladıkları ürünün bağlantısı gibi) bu şekilde 5lere 6 tane (ilk 4tanesi 15 er puan son 2 ödev 20 ser puan), 6 lara da 5tane ödev gönderdim. Gonderdigim testlerden puan alabilmeleri için testten en az 70 almaları gerekiyor. Gönderdikleri ürünlerde ise seçici olmadan urun gönderen herkese o ödevin puanını verecegim. Yaptıkları ödevler kadar puanlarını toplayıp notlarını o şekilde vereceğim.

Testlerin cevaplarıni yine ders hakkında onlara gönderdiğim sunulari okuduklarında hiç zorlanmadan yapabiliyorlar.

Urun hazırlamak icin (e-tablo, yazı yazma, sunu) Google araçlarıni kullanıyorum. Derste hem bilgisayardan hem de telefondan nasıl kullanacaklarını anlatıyorum. Örnek bir ders anlatımını da videoya çekip YouTube a yüklüyorum bağlantısını da çocuklara gönderiyorum.

Aman hocam biz WhatsApp grubunda değiliz demesinler diye ders sunularini ödevleri bağlantıların hepsini hem WhatsApp tan hem de ebadan mesaj yoluyla çocuklara gönderiyorum.

Böyle yazınca çok uzun oldu ama ozetle ödevlerini hiç yapmamış bir çocuk toplamda 2 saatliğine internete bağlanacak bir cihazla tüm ödevleri yapabilecek şekilde planlqmami yaptim.

Meslek lisesinde dönem ortasında ödev vermiştim 1. Performans ödevlere göre not verdim gönderenlere 70 üstü 90 altı göndermeyenlere 50 verdim 2. Performans notu canlı ders ve Eba' ya katılımlarına göre verdim hiç katılmayanlara 50 katılım durumlarına göre 70 ve üzeri 90 ve altı not verdim...

Önce herkese 80 verdim. Sonra derse katılanlara veya 6 derste yazılı notları yüksek olanlara 95 100 verdim

Eba üzerinden 4 tane sınav yaptım.
Hiç birini açmamış olanlara : 70
1 tanesine girenlere : 85
2 tanesine girenlere : 90
3 tanesine girenlere : 95
4 tanesine girenlere : 100

Aynı dert bende de var.. şimdi yeni veli, öğrenciyle telefon görüşmeleri, mesajlaşmalar sonunda ödevlerini yazıp gönder mesini sağladım... Vereceksin 50 60 , okuldaki veliler çok beğenmiş ve hazmetmeyi bilmiyorlar.. dönem bitti 80 öğrenciden ne ödev, ne derse katılma vardı..tek tek ulaşıp bitirebildim..MEB yaktı bizi notu kaldırsana değil mi? Maaş alıyoruz diye derse katılmayan ödev göndermeyene yüksek not vermemiz isteniyor.. bıktım inanın.. öğretmen= notçu başı

Aynı dert bende de var.. şimdi yeni veli, öğrenciyle telefon görüşmeleri, mesajlaşmalar sonunda ödevlerini yazıp gönder mesini sağladım... Vereceksin 50 60 , okuldaki veliler çok beğenmiş ve hazmetmeyi bilmiyorlar.. dönem bitti 80 öğrenciden ne ödev, ne derse katılma vardı..tek tek ulaşıp bitirebildim..MEB yaktı bizi notu kaldırsana değil mi? Maaş alıyoruz diye derse katılmayan ödev göndermeyene yüksek not vermemiz isteniyor.. bıktım inanın.. öğretmen= notçu başı
ben verdim Hocam, son ana kadar 50 görsünler gerekirse sonradan değiştiririm, bütün okul basmış 100ü geçmiş. Hiç birşey yapmayanla yapanı bir tutarsam sonra nasıl sözüm geçer nasıl adaletten bahsederim çocuklara, ama sınıf annelerine ödev yapmayanların listesini attım imkanı olmayıp giremeyen varsa mutlaka bileyim dedim 50 verdiklerim onlar değil keyfi hiçbirşey yapmayanlar. Yine de yükselteceğim haftaiçi ama yapanla yapmayan arasında bir fark olmalı bence

bir haftadır yok uygulama kontrolü, yok online sınav canım çıktı. ama değdi. canımızın çıkması yapılan işten değil. Açıklamayı okumayıp tekrar tekrar aynı şeyi soran veli grubu. Ama kafam rahat katılım sağlayan öğrenci aldı notu, katılım sağlamayan alamadı.

Hiç girmeyene bişey yapmayan öğrenciye 80 görevini yapana 100 arada takılana 100 verecektim lakin gel gör ki okulumuzdaki 6 ana branş Veli -idare ve öğrenciler ile başımız ağrımasın diye basmış 100ü hepsine . Okulun notu kıt öğretmeni oluyorum bu şekilde . İçinden çıkılmaz bir vaziyet aldı bu not işi

merak etme aynıyız ben de 60 verdim en düşük.. diğer branslarda 90 vaR o da ingilizce.. yazık valla yazılıdan 35 alan ogrenci 90

Eba tv yi izlemek bile not alması için yeterli ise, bazı öğrencilerin canlı derse girme imkanın da olmadığı düşünülünce, herkese 100 verilmesi gerekli bence. Ben herkese 100 verdim, hatta çalıştığım okuldaki tüm öğretmenler bu şekilde yaptı.

Son kararımı şöyle verdim, düzenli girenlere 100 puan, hiç girmeyenlere 85. 85-100 arası puan verdim.

Eba tv yi izlemek bile not alması için yeterli ise, bazı öğrencilerin canlı derse girme imkanın da olmadığı düşünülünce, herkese 100 verilmesi gerekli bence. Ben herkese 100 verdim, hatta çalıştığım okuldaki tüm öğretmenler bu şekilde yaptı.
Dersimizin EBA TV'de yayını var mı? Ben görmedim ama siz öyle deyince tereddüt ettim.

Bende keşke hiç ödev falan vermeyip hepsine 100 verip geçseymişim diye düşünüyorum bazen ödev verip yapana da yapmayana da yüksek vermek bir dert, adaletli davranıp öbür notlarının arasında düşük not veren Hoca olarak görünmek ayrı bir dert

Şöyle bir resim paylaşıldı facebooktaki öğretmen gruplarından birinde.

Ekli dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    38.2 KB · Görüntüleme: 128
Geri