Ortak Sınav Dağıtım Programı - İndir Kullan Ücretsiz

Kodla Büyü

datased

Aktif Üye
GÜNCELLENDİ. 25/12/2019

PROGRAMIN AMACI
: Okullarda sınıflar karıştırılarak yerleştirme yapar. Öğrencilere adı soyadı okul numarası bilgilerinin yazıldığı yazılı kağıtları basar.

PROGRAMIN KULLANIMI : Program olabildiğince en kolay tasarımla hazırlandı. Açılışta yandaki gibi menü yer almaktadır. Menü üzerinde butonları kullanarak işlemleri gerçekleştirebiliriz. Öncelikle tanımlamaları yapmamız gerekmektedir. Bu tanımlamalar öğrenci ve salon tanımlamalarıdır.

Öğrenciler butonuna basıyoruz. Öğrenci ekleme işlemini yapıyoruz. Öğrenci eklemeyi tek tek yapabileceğiniz gibi toplu olarak da yapabilirsiniz. Toplu öğrenci ekleme işlemlerinde eokulda öğrenci listesini açıp tüm listeyi seçip excele yapıştırarak yapabilirsiniz. Excel ile aktarımda format sırası bulunmaktadır. Bu şablonda yer verilmiştir. Mutlaka şablona göre aktarım yapılmalıdır. Excel aktarımın yapılabilmesi için bilgisayarda microsoft excel programınında yüklü olması gereklidir. Sınıf adı mutlaka numaradan oluşmalıdır.

Öğrenci tanımlamadan sonra salonları tanımlamanız gerekmektedir. Öğrencileri salonlara ataması yapacaktır. Salonlar butonuna basıyoruz. Daha önceden öğrenci eklemesi yapıldı ise Sınıfları Salon Ekle butonuna basarak sınıf mevcutları kadar otomatik salon ekleyecektir. Bu ekleme sırasında karışıklık olmaması için başına SALON kelimesini eklemektedir.

Tanımlama işlemini tamamladık artık dağıtma yapabiliriz. Dağıtım adı belirliyoruz. Daha önceden eklediğimiz sınıflar ve salonlar listelenecektir. Dağıtım yapılmasını istediğimiz sınıfları ve salonları seçiyoruz. ve Dağıtım Yap butonuna basıyoruz. Dağıtım yapılmış oluyor. Dağıtım algoritmasını yazının sonuna ekleyeceğim.

Dağıtım yapıldı. Artık dağıtımın sonuçlarını Raporlar butonuna basarak alabiliriz. Hangi sınıftaki öğrencinin hangi salonda gireceği bilgisini Sınıflar altında bulunan Listeler butonuna basarak alabiliriz. Hangi salonda hangi öğrencilerin gireceği bilgisinin Salonlar altındaki Listeler butonuna basarak alabiliriz. Sınavlar butonu aktif değildir. Çünkü Sınav kağıtları yüklenmesi yapılmadı.

Sınav kağıtlarını yüklemek için Sınav Yükle butonuna basıyoruz. Sınav kağıtları pdf formatında yüklenebilmektedir. Word yada excel formatındaki sınav kağıtlarınızı dışa aktarma seçeneğinden pdf formatına dönüştürünüz. Sınav kağıtları hazırlanırken üst kısımda 2,5 cm lik boşluk bırakılmalıdır. Buraya sınav ve öğrenci tanımları yer alacaktır.
Sınav yükleme işleminde öncelikle sınav kağıdı hangi sınıflara ait ise seçimini yapıyoruz. Sınav adını tanımlıyoruz. PDF dosyasını seçiyoruz. ve KAYDET butonuna basıyoruz. Bu şekilde listedeki tüm sınıfların sınav kağıtlarını tanımlıyoruz. Tanımlama tamamlandığında raporlar penceresindeki Sınavlar butonu aktif olacaktır. Birden fazla sayfalı PDF ekleyebilirsiniz. Program otomatik sayfalandıracaktır. Arkalı önlü çekim yapacaksanız çift sayılı sınav kağıdı eklemelisiniz.

Son olarak başta yapmanı gereken işi en son yazıyorum. Okul ve sınav bilgilerini Tanımlamalar menüsü altından yapabilirsiniz. Yine bu menü altında yeni bir eğitim öğretim dönemi için tanımlamalar yapacaksanız veri temizleme sekmesi içerisinden yapabilirsiniz.

PROGRAM KULLANIMI TAMAMEN ÜCRETSİZDİR.
TEŞEKKÜR AMAÇLI LİSANSLAMA YAPABİLİRSİNİZ.

29/10/2019 --- GÜNCELLENDİ.
Hatalar giderildi.
Arkalı önlü basıma göre pdf hazırlandı.

https://sedatcosar.com/ortak_sinav_dagitim_programi-program-1.html

Programın Algoritması: Program seçilen sınıflardaki öğrencileri rasgele sayılar vererek sıralamaya sokar. Sonra sınıflarına göre gruplandırır. Sınıf mevcut sayısı en fazla olan 1. ve 2. sınıflardan öğrenci alarak yerleştirir. Yerleştirilen öğrenciler o sınıftan çıkarılır. Sonra işlemi tekrar eder. Tek sınıf kalır ise bu işlemi şube mevcut sayısı en fazla olan 1. ve 2. sınıflardaki öğrencilere göre yapar. Tek sınıf ve şube kaldı ise aynı sınıftaki öğrencileri yan yana yerleştirerek devam eder.

Bu algoritma mantığı ile matematiksel şartlar altında aynı sınıftan hiç bir öğrenci yan yana oturtmaz. Ama 100 9. sınıf öğrencisi,50 10. sınıf öğrencisi var ise doğal olarak 50 9. sınıf öğrencisi yan yana oturacaktır.

Güncellendi
Hatalar giderildi.
Listeler excel formatında alınır yapıldı. Üzerinde değişiklik yapılabilir.
Salon listelerine sınıf öğrenci sayıları eklendi.

İndirmek için

Son düzenleme:
Bu iletişim kutusu yerine JIT hata ayıklamayı çağırma
hakkında detaylı bilgi için bu iletinin sonuna bakın.

************** Özel Durum Metni **************
System.Configuration.ConfigurationErrorsException: 'RsaProtectedConfigurationProvider' sağlayıcısı kullanılarak şifre çözülemedi. Sağlayıcıdan gelen hata iletisi: RSA anahtarı kapsayıcısı açılamadı. (C:\SINAVDAGIT\sinavdagitim.exe.Config line 6) ---> System.Configuration.ConfigurationErrorsException: RSA anahtarı kapsayıcısı açılamadı.
konum: System.Configuration.RsaProtectedConfigurationProvider.ThrowBetterException(Boolean keyMustExist)
konum: System.Configuration.RsaProtectedConfigurationProvider.GetCryptoServiceProvider(Boolean exportable, Boolean keyMustExist)
konum: System.Configuration.RsaProtectedConfigurationProvider.Decrypt(XmlNode encryptedNode)
konum: System.Configuration.ProtectedConfigurationSection.DecryptSection(String encryptedXml, ProtectedConfigurationProvider provider)
konum: System.Configuration.Internal.InternalConfigHost.System.Configuration.Internal.IInternalConfigHost.DecryptSection(String encryptedXml, ProtectedConfigurationProvider protectionProvider, ProtectedConfigurationSection protectedConfigSection)
konum: System.Configuration.Internal.DelegatingConfigHost.DecryptSection(String encryptedXml, ProtectedConfigurationProvider protectionProvider, ProtectedConfigurationSection protectedConfigSection)
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.CallHostDecryptSection(String encryptedXml, ProtectedConfigurationProvider protectionProvider, ProtectedConfigurationSection protectedConfig)
konum: System.Configuration.RuntimeConfigurationRecord.CallHostDecryptSection(String encryptedXml, ProtectedConfigurationProvider protectionProvider, ProtectedConfigurationSection protectedConfig)
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.DecryptConfigSection(ConfigXmlReader reader, ProtectedConfigurationProvider protectionProvider)
--- İç özel durum yığını izlemesinin sonu ---
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.EvaluateOne(String[] keys, SectionInput input, Boolean isTrusted, FactoryRecord factoryRecord, SectionRecord sectionRecord, Object parentResult)
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.Evaluate(FactoryRecord factoryRecord, SectionRecord sectionRecord, Object parentResult, Boolean getLkg, Boolean getRuntimeObject, Object& result, Object& resultRuntimeObject)
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.GetSectionRecursive(String configKey, Boolean getLkg, Boolean checkPermission, Boolean getRuntimeObject, Boolean requestIsHere, Object& result, Object& resultRuntimeObject)
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.GetSectionRecursive(String configKey, Boolean getLkg, Boolean checkPermission, Boolean getRuntimeObject, Boolean requestIsHere, Object& result, Object& resultRuntimeObject)
konum: System.Configuration.BaseConfigurationRecord.GetSection(String configKey)
konum: System.Configuration.ClientConfigurationSystem.System.Configuration.Internal.IInternalConfigSystem.GetSection(String sectionName)
konum: System.Configuration.ConfigurationManager.GetSection(String sectionName)
konum: System.Configuration.ConfigurationManager.get_ConnectionStrings()
konum: DevExpress.DataAccess.Native.RuntimeConnectionStringsProvider.GetConnectionStringInfo(String connectionStringName)
konum: DevExpress.DataAccess.Native.AppConfigHelper.CreateSqlConnectionFromConnectionString(SqlDataSource sqlDataSource, IConnectionStringsProvider connectionStringsProvider, String name)
konum: DevExpress.DataAccess.Wizard.Native.ConnectionProviderService.LoadConnection(String name)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.CreateConnection(String connectionName)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.get_Connection()
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.EnsureIsReadyToBuildCore(CancellationToken cancellationToken, String[] queriesToFill, Action`2 loadSchema)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.EnsureIsReadyToBuild(CancellationToken cancellationToken, String[] queriesToFill)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.RebuildResultSchema(Predicate`1 confirmExecution, IEnumerable`1 parameters, IEnumerable`1 queries)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.RebuildResultSchema(Predicate`1 confirmExecution, IEnumerable`1 parameters)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.RebuildResultSchema(IEnumerable`1 parameters)
konum: DevExpress.DataAccess.Sql.SqlDataSource.RebuildResultSchema()
konum: sinavdagitim.Raporlar.h5v50VNj80(Object , EventArgs )
konum: System.Windows.Forms.Button.OnMouseUp(MouseEventArgs mevent)
konum: System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
konum: System.Windows.Forms.ButtonBase.WndProc(Message& m)
konum: System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)
konum: System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
konum: System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

************** Yüklü Derlemeler **************
mscorlib
Bütünleştirilmiş Kod Sürümü: 4.0.0.0
Win32 Sürümü: 4.7.3362.0 built by: NET472REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework/v4.0.30319/mscorlib.dll
----------------------------------------
sinavdagitim
Bütünleştirilmiş Kod Sürümü: 1.0.0.0
Win32 Sürümü: 1.0.0.0
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/sinavdagitim.exe
System
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
System.Windows.Forms
Win32 Sürümü: 4.7.3324.0 built by: NET472REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
System.Drawing
Win32 Sürümü: 4.7.3190.0 built by: NET472REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
System.Data.SQLite
Bütünleştirilmiş Kod Sürümü: 1.0.98.0
Win32 Sürümü: 1.0.98.0
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/System.Data.SQLite.DLL
System.Data
Win32 Sürümü: 4.7.3260.0 built by: NET472REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.Data/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Data.dll
System.Core
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Core/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
System.Transactions
Win32 Sürümü: 4.7.3260.0 built by: NET472REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.Transactions/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Transactions.dll
System.Configuration
Win32 Sürümü: 4.7.3324.0 built by: NET472REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
System.Xml
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
mscorlib.resources
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/mscorlib.resources/v4.0_4.0.0.0_tr_b77a5c561934e089/mscorlib.resources.dll
347e6a3f-5f2e-489a-99dc-c03647595dc2
Bütünleştirilmiş Kod Sürümü: 1.0.0.0
Win32 Sürümü: 1.0.0.0
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/sinavdagitim.exe
DevExpress.XtraReports.v16.1
Bütünleştirilmiş Kod Sürümü: 16.1.4.0
Win32 Sürümü: 16.1.4.0
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.XtraReports.v16.1.DLL
DevExpress.Printing.v16.1.Core
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.Printing.v16.1.Core.DLL
DevExpress.Data.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.Data.v16.1.DLL
System.EnterpriseServices
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.EnterpriseServices/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.EnterpriseServices.dll
System.Windows.Forms.resources
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.resources/v4.0_4.0.0.0_tr_b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.resources.dll
DevExpress.DataAccess.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.DataAccess.v16.1.DLL
DevExpress.XtraPrinting.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.XtraPrinting.v16.1.DLL
DevExpress.Utils.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.Utils.v16.1.DLL
DevExpress.XtraBars.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.XtraBars.v16.1.DLL
DevExpress.XtraEditors.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.XtraEditors.v16.1.DLL
DevExpress.XtraTreeList.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.XtraTreeList.v16.1.DLL
System.ComponentModel.DataAnnotations
Win32 Sürümü: 4.7.3190.0
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.ComponentModel.DataAnnotations/v4.0_4.0.0.0__31bf3856ad364e35/System.ComponentModel.DataAnnotations.dll
System.Web
Win32 Sürümü: 4.7.3282.0 built by: NET472REL1LAST_B
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.Web/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Web.dll
DevExpress.XtraLayout.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.XtraLayout.v16.1.DLL
System.Xml.Linq
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml.Linq/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.Linq.dll
DevExpress.Xpo.v16.1
CodeBase: file:///C:/SINAVDAGIT/DevExpress.Xpo.v16.1.DLL
System.Security
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Security/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Security.dll
System.Configuration.resources
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration.resources/v4.0_4.0.0.0_tr_b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.resources.dll

************** JIT Hata Ayıklama **************
JIT hata ayıklamayı etkinleştirmek için, bu uygulamanın veya
bilgisayarın (machine.config) .config dosyasında
system.windows.forms bölümünde jitDebugging değeri ayarlanmış olmalıdır.
Ayrıca uygulama hata ayıklama etkin durumdayken derlenmiş
olmalıdır.

Örneğin:

<configuration>
<system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

JIT hata ayıklama etkinken, işlenmemiş özel durumlar
bu iletişim kutusunda işlenmek yerine bilgisayarda kayıtlı
JIT hata ayıklayıcısına gönderilir.

Bakayım dedim, raporlar kısmında her iki "listeler" düğmesinde de bu hatayı veriyor.

Oturma planı neye göre oluyor. Bunu yazdırmanın imkanı var mı ?

Örneğin bir sınıfta kontenjan 18 ve sıralar 3 blok tekli oturuyor, diğer sınıfta kontenjan 20 ve sıralar 4 blok tekli oturuyor, diğer sınıfta kontenjan 30 ve sıralar 3 blok ikili otuyorlar.

Listeleri almak istediğimde aynı hata bende de oldu. Sınıf ve Salon isimlerini kendi otomatik nasıl aldıysa öyle bıraktım. Yine de bu hata oldu.

c:/SINAVDAGITIM klasörü altındaki sinavdagitim.db dosyasını özelden gönderiniz. Veritabanı yapınızı inceleyelim. Hatayı tespit edeyim.

Oturma planı neye göre oluyor. Bunu yazdırmanın imkanı var mı ?

Örneğin bir sınıfta kontenjan 18 ve sıralar 3 blok tekli oturuyor, diğer sınıfta kontenjan 20 ve sıralar 4 blok tekli oturuyor, diğer sınıfta kontenjan 30 ve sıralar 3 blok ikili otuyorlar.

Program iki kişiyi yan yana oturtmaya göre ayarlamaktadır. Algoritma anlatımında da belirttiğim gibi matematiksel şartlar altında aynı sınıftan iki kişiyi asla yan yana getirmiyor.

En önemli özelliği ise PDF formatlı yazılı kağıtlarına ad soyad sınıf numara baskısı yapıyor.

Listeleri almak istediğimde aynı hata bende de oldu. Sınıf ve Salon isimlerini kendi otomatik nasıl aldıysa öyle bıraktım. Yine de bu hata oldu.
bende de aynı hata var. Listelere tıklayınca hata veriyor ama sınavlara tıklayınca sınav kağıtları doğru olarak hazırlanmış.

Sevgili hocam emeğine sağlık ama raporlama ve listelemede aşağıda resmini attığım hatayı veriyor.

ekran.jpg
a ra

Tamamen ücretsiz olduğu kesin mi, kendim denemedim ama bi arkadaşıma önermiştim, ücret istiyor program dedi

Hocam programda oturma planı da olabilir mi? Başka bir programda vardı ve çok işe yarıyordu ama bu program daha verimli çalışıyor ona göre.

Sınav yüklediğimizde üstte çıkan yazıları değiştirebilme imkanımız olabilir mi acaba? Ben İngilizce öğretmeniyim, o kısımların İngilizce olmasını tercih ediyorum normalde. Teşekkürler.

Sınav yüklediğimizde üstte çıkan yazıları değiştirebilme imkanımız olabilir mi acaba? Ben İngilizce öğretmeniyim, o kısımların İngilizce olmasını tercih ediyorum normalde. Teşekkürler.

Programda şu an için mevcut değil. Ama geliştirme yaparken dikkate alacağım.

Örnek oturma planı gönderebilirseniz ekleyebilirim.

Yada başka talepler varsa programı geliştirebiliriz.
Hocam ekteki gibi excelde hazırlanmış bir oturma planından bahsediyorum. Örneğin kırk kişilik şablon oluşturulup baştan başlayıp dağıtım yaptırılabilir.

Ekli dosyalar

• bbb.PNG
    bbb.PNG
    18.1 KB · Görüntüleme: 337
Salon oturma düzeni ve sınıf şube sayılarını ekleyebilirseniz mükemmel program olur. Örnek ektedir.

Ekli dosyalar

• Untitled 1.jpg
    Untitled 1.jpg
    309.3 KB · Görüntüleme: 186
her sınav dağıtımı yaptığımda öğrenci isimleri aynı geliyor...
Mesela her dağıtımda 9a sınıfında okuyan Hatice hep aynı sınıfta geliyor mesela 10a, sadece oturacağı sıra değişiyor, her dağıtımda öğrencilerin sınavda oturacağı sınıf da değişse daha güzel olurdu.

Merhaba hocam, emeğinize sağlık öncelikle. Güzel bir çalışma olmuş. Bir isteğim olacak. Rapor kısmında sınıf yoklama listesinin en altına karıştırılan her sınıf düzeyinden kaç öğrenci olduğu belirtilirse sınav kağıtları dağıtımı yapılırken büyük kolaylık olacak. Mesela 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri karıştırıldığında her bir yoklama listesinin altında;
9 sınıf: 10 öğrenci
10. sınıf: 10 öğrenci
11.sınıf: 9 öğrenci

gibi ayrıntı bilgisi olursa çok işe yarayacaktır. Güncelleme yaparsanız çok sevinirim.

Geri