Ortak Erişim Klasörü

Kodla Büyü

mehmety1

Üye
Merhabalar hocalarım. Ben öğretmenler odasındanki bir klasörü ortak erişim klasörü yapıp Et lerden istendiği takdirde dosya indirilmesini istiyorum ama ağda herzaman bilgisyarlar biribirini görmüyor. Sürekli ağ sıfırlama vs yapmak da sıkıntılı oluyor. Bunun yerine harhangi bir klasörü ortak erişime açabileceğim bir program var mı?

Eğer fatih ağı var ise bilgisayarın tahtalar ile aynı ağda yani kırmızı kabloya takılı olması lazım yada bunlarla hiç uğraşmayıp windows server kurmanız lazım paylaşım yapacağınız makineye. Hem bütün ağda da görünür

Apache ile server kurup bi ara denemiştim. sadece download olarak çalıştırmıştım. Ama öğretmenler odası değil tahtalardan birini kullanmıştım merkez olarak. sorunsuz çalışıyordu.

Eğer fatih ağı var ise bilgisayarın tahtalar ile aynı ağda yani kırmızı kabloya takılı olması lazım yada bunlarla hiç uğraşmayıp windows server kurmanız lazım paylaşım yapacağınız makineye. Hem bütün ağda da görünür
bir makinenin hangi ağda görüneceğini kurduğunuz işletim sistemi yada uygulama belirlemez sayın hocam. bulunduğu vlan ve ip aralığı belirler.

paylaşım klasörünü tahtalardan birinde yaparsanız muhtemelen sorununuz çözülecektir.

bir makinenin hangi ağda görüneceğini kurduğunuz işletim sistemi yada uygulama belirlemez sayın hocam. bulunduğu vlan ve ip aralığı belirler.
Bu arada benim öyle bir görüşüm olmadı sadece windows server işletim sistemi kurarak okuldaki üç farklı ağada paylaşım yapabilirsiniz dedim. Neden bilgisizmişim gibi açıklama gereği duydunuz anlamış değilim.

Bu arada benim öyle bir görüşüm olmadı sadece windows server işletim sistemi kurarak okuldaki üç farklı ağada paylaşım yapabilirsiniz dedim. Neden bilgisizmişim gibi açıklama gereği duydunuz anlamış değilim.
o anlamda söylemedim sayın hocam. bir mesaj üzerinden bilgisiz yorumu yapılabilirmi. ama öyle bir yazmışsınız ki kur server olsun bitsin gibi. o anlamı çıkardım ben.
windows server in normal windows 10 daki paylaşımdan güvenlik ve aynı anda bağlanacak kişi sayısı dışında bir avantajı yoktur.

Son düzenleme:
Tahtaların ip aralığı ile idare dahil bütün ağa paylaşım yapabiliyorum bu sistem ile. Deneyip görebilirsiniz Hocam😉
ben de daha önce denedim. bizim okulda tahta ip aralığı ile bunu yapmak mümkün değil sayın hocam. sizin okulda bence konfigürasyonda bişeyleri gözden kaçırmışlar.

bu arada okulumdaki network derslerini ben veriyorum. cisco ccna sertifika sahibiyim.

ben de daha önce denedim. bizim okulda tahta ip aralığı ile bunu yapmak mümkün değil sayın hocam.

bu arada okulumdaki network derslerini ben veriyorum. cisco sertifika sahibiyim.
Dört farklı okulumdada aynı sistem ile paylaştım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Belki uygulama kısmında belkide switch kaynaklı bir sorun veya güvenlikle ilgili bir problem yüzünden olmuyor olabilir.

Dört farklı okulumdada aynı sistem ile paylaştım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Belki uygulama kısmında belkide switch kaynaklı bir sorun veya güvenlikle ilgili bir problem yüzünden olmuyor olabilir.
bişey diyemeyeceğim. bizim okulda yapılmıyor. aslında mantık olarak ta yapılmaması gerekir. amaç zaten idareyi, tahtaları ve bilişim lablarını birbirinden izole etmek. sistem bu şekilde kurgulanmış. aksi halde güvenlik sorunları ortaya çıkar.

Server 2022 kurdum yine olmadı makine sabit ip vermeme izin vermiyor bunu yapan varsa küçük bir video çekip atsin

Bunlarla hiç uğraşmayın. Bir tane ağ harddisk alın koyun. koyduğunuz yeri unutun gitsin. 5 yıl önce taktım makineyi nereye taktım unuttum. Sifresiz alanı herkes kullanıyor. Sifreli alanı idareciler ortak paylaşım için kullanıyor. Açıktı kapalıydı elektrik geldi gitti bir kontrol edeyim derdi yok.

Bunlarla hiç uğraşmayın. Bir tane ağ harddisk alın koyun. koyduğunuz yeri unutun gitsin. 5 yıl önce taktım makineyi nereye taktım unuttum. Sifresiz alanı herkes kullanıyor. Sifreli alanı idareciler ortak paylaşım için kullanıyor. Açıktı kapalıydı elektrik geldi gitti bir kontrol edeyim derdi yok.
Hocam, ağ harddiski de olsa, Fatih projesi ağı Vlan lara ayrıldığı için, farklı vlanlardan o diske nasıl erişiliyor, orayı çözmemiz lazım.
Siz bu kısmı nasıl çözdünüz? Fatih ağ alt yapısı mı yok okulda?
Akıllı tahtalar, idare, bilgisayar labları ve wifiler bir birinden farklı ağ altmaskesi ve IP aralığı kullanıyor.

Ben idareci olduğum sırada, sistem odasına bir bilgisayar kurmuştum, bu bilgisayar da iki ethernet kartı vardı, böylece iki farklı ağa bağlayarak bir ortak klasör oluşturmuştum.

fatih ağının kurulu olduğu okulda işe yaramaz sayın hocam. fatih ağının olduğu okullarda kullanılan switch ler yönetilebilir switch. içlerinde vlanlar tanımlı. port bazında ayarlar var. farklı ip blokları kullanılıyor. hangi cihazın hangi cihaza erişeceğine bulunduğu switch portu ve oradaki ayarlar belirliyor.

nas dedikleri şeyi mi kastediyor sunuz hocam

fatih ağının kurulu olduğu okulda işe yaramaz sayın hocam. fatih ağının olduğu okullarda kullanılan switch ler yönetilebilir switch. içlerinde vlanlar tanımlı. port bazında ayarlar var. farklı ip blokları kullanılıyor. hangi cihazın hangi cihaza erişeceğine bulunduğu switch portu ve oradaki ayarlar belirliyor.
Fatih Ağının kurulu olduğu okuldayım. Dediğiniz yarım doğru sayılır. Güncellemeden önce bütün bilgisayarlar çok rahat bir şekilde görüyordu. Güncellemeden sonra görmek için bazı bilgisayarlarda ağ adresini girmeniz gerekiyor sadece bir defa girdikten sonra kayıt düşüyor adres satırına direk onu tıklamaları yeterli oluyor. Windows 11 kurulu olanlar ilginç bir şekilde kendi bir şekilde bulabiliyor. Okulda tek görmeyen yer alt çoklama yaptığınız bir swich varsa o swiche bağlı bilgisayarlar görmüyor. Yani bilgisayar sınıfındaki bilgisayarlar görmüyor. Diğer hepsi görüyor. (Not: Cihaz İdare Swich'ine bağlı tahtalarda win11 olanlar bazen direk görüyor bazen ip yazmanız gerekiyor. )

Son düzenleme:
Fatih ağında okul güvenlik kamerasını idare bilgisayarları, tahtalardan ve Fatih wifiden (telefon) görebiliyorum, peki bu nasıl oluyor.
Kamera ip 192.168.0.199, Alt Ağ Maskesi 255.255.248.0, Varsayılan Ağ Geçidi 192.168.0.1, DNS1 195.175.37.137 DNS2 195.175.37.138
Bilgisayar IP 192.168.1.33, Alt Ağ Maskesi 255.255.248.0, Varsayılan Ağ Geçidi 192.168.0.1, DNS1 195.175.37.137 DNS2 195.175.37.138
wifi (telefon) 192.168.1.128, Alt Ağ Maskesi görünmüyor, Varsayılan Ağ Geçidi 192.168.1.1, DNS1 8.8.8.8 DNS2 8.8.4.4
Tahta IP 10.71.40.95, Alt Ağ Maskesi 255.255.255.192, Varsayılan Ağ Geçidi 10.71.40.65, DNS1 195.175.37.137 DNS2 195.175.37.138

255.255.248.0 subneti 192.168.0.1 den 192.168.7.254 e kadar aynı network id olmuş oluyor. vlanlar da farklı değilse bu aralıkta ip kullananların zaten birbirini görmemesi için bir engel yok.
sadece tahtalar farklı network id.
switch yapılandırmanızı bilmediğimiz için çok bir yorum yapılamaz.
tahtalarda da ayrı bir vlan varsa ve switch üzerinden vlan yönlendirme yapılmışsa o zaman tahtalar da diğer tüm cihazlarla haberleşebilir

Fatih ağında okul güvenlik kamerasını idare bilgisayarları, tahtalardan ve Fatih wifiden (telefon) görebiliyorum, peki bu nasıl oluyor.
Kamera ip 192.168.0.199, Alt Ağ Maskesi 255.255.248.0, Varsayılan Ağ Geçidi 192.168.0.1, DNS1 195.175.37.137 DNS2 195.175.37.138
Bilgisayar IP 192.168.1.33, Alt Ağ Maskesi 255.255.248.0, Varsayılan Ağ Geçidi 192.168.0.1, DNS1 195.175.37.137 DNS2 195.175.37.138
wifi (telefon) 192.168.1.128, Alt Ağ Maskesi görünmüyor, Varsayılan Ağ Geçidi 192.168.1.1, DNS1 8.8.8.8 DNS2 8.8.4.4
Tahta IP 10.71.40.95, Alt Ağ Maskesi 255.255.255.192, Varsayılan Ağ Geçidi 10.71.40.65, DNS1 195.175.37.137 DNS2 195.175.37.138
Sizde Tahtalar hariç diğer hepsi aynı VLan'da yer alıyor.

Ben şu anda bağlı olduğum wifi 'nin ipconfig komut sonucu
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.37.169
Subnet Mask . . . . . . . . . . : 255.255.224.0

Lab'da ethernet ile bağlandığımda ise
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.16.29
Subnet Mask . .. . . . . . . . . : 255.255.248.0

Fatih Ağının kurulu olduğu okuldayım. Dediğiniz yarım doğru sayılır. Güncellemeden önce bütün bilgisayarlar çok rahat bir şekilde görüyordu. Güncellemeden sonra görmek için bazı bilgisayarlarda ağ adresini girmeniz gerekiyor sadece bir defa girdikten sonra kayıt düşüyor adres satırına direk onu tıklamaları yeterli oluyor. Windows 11 kurulu olanlar ilginç bir şekilde kendi bir şekilde bulabiliyor. Okulda tek görmeyen yer alt çoklama yaptığınız bir swich varsa o swiche bağlı bilgisayarlar görmüyor. Yani bilgisayar sınıfındaki bilgisayarlar görmüyor. Diğer hepsi görüyor. (Not: Cihaz İdare Swich'ine bağlı tahtalarda win11 olanlar bazen direk görüyor bazen ip yazmanız gerekiyor. )
network konusunda yukarıda da yazdım az çok bilgi sahibiyim. bahsettiğim durum kendi okulum içindir. bizde ağ üçe bölünmüş durumda tahtalar, idari bilgisayarlar ve bilişim labları. bu üç grup birbirini hiç bir şekilde görmüyor. bunu başlıca sebebi her bir grubun network id leri farklı. onun dışında switch lerde de muhtemelen (diyorum çünkü switchin kodlarını görmedim) her grup ayrı vlanda.
bir cihazın bir cihazı görüp görmeyeceğine ne onda yüklü yazılım (server vs) ne de o cihazın türü (nas vs) ne de güncelleme karar verir. switch teki kodlar bunu belirler. network id leri farklı olan cihazlar haberleşmez bu nettir. ama L3 switch kullanıp vlan yönlendirme yaparsınız haberleşirler.
yarım doğru su falan yok bu işin. her okulun switch yapılandırması farklı o yüzden çok ta şeetmemek lazım. saygılar.

network konusunda yukarıda da yazdım az çok bilgi sahibiyim. bahsettiğim durum kendi okulum içindir. bizde ağ üçe bölünmüş durumda tahtalar, idari bilgisayarlar ve bilişim labları. bu üç grup birbirini hiç bir şekilde görmüyor. bunu başlıca sebebi her bir grubun network id leri farklı. onun dışında switch lerde de muhtemelen (diyorum çünkü switchin kodlarını görmedim) her grup ayrı vlanda.
bir cihazın bir cihazı görüp görmeyeceğine ne onda yüklü yazılım (server vs) ne de o cihazın türü (nas vs) ne de güncelleme karar verir. switch teki kodlar bunu belirler. network id leri farklı olan cihazlar haberleşmez bu nettir. ama L3 switch kullanıp vlan yönlendirme yaparsınız haberleşirler.
yarım doğru su falan yok bu işin. her okulun switch yapılandırması farklı o yüzden çok ta şeetmemek lazım. saygılar.
Benim network konusunda çok az bilgim var. :) Ben sadece kendi okulumdaki durumu düşünerek arkadaş tavsiyede bulunmuştum. Demekki her okula farklı farklı vlan lar oluşturmuşlar. Siz direk Fatih ağında çalışmaz dediğiniz için benim okulumda çalıştığını söylemek istedim.

Geri