Ortaöğretim Kurumları Yönetmelik taslağı

Kodla Büyü

cesur yürek

Aktif Üye
VELİYE E-POSTA: Özürsüz olarak devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine kısa mesaj veya e-posta yoluyla bildirilecek. Devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her onuncu günü bitiminde velisine yazılı olarak iletilecek.

ERKEN MEZUNİYET: Taslağa göre isteyen ve belirlenen şartları yerine getiren öğrencilere de bir yıl erken mezuniyet imkânı getiriliyor. Buna göre 10. sınıf sonunda bütün derslerden başarılı olup yılsonu başarı puanı en az 90 ve üzeri olan 11. sınıf öğrencileri erken mezuniyet hakkından yararlanabilecek.

MÜZİKTEN KALMA YOK: Taslağa göre güzel sanatlar ve spor liseleri hariç beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar derslerinde puanla değerlendirme yapılmayacak. Böylelikle bu tür yetenek derslerinde kalma veya geçme durumu söz konusu olmayacak.

HER OKULDA HEMŞİRE: Okullarda sağlık hizmetlerini yürütmek üzere hemşire görevlendirilebilecek. Hemşire, revirin düzenlenmesinde, okulda temizlik ortamın sağlanmasına katkıda bulunacak.

İMAM HATİP'E MESCİD: Yeni sistemle birlikte varlıklarının önemi bir defa daha ortaya çıkan İmam Hatip Liselerinde, meslek dersleri uygulamalarının yapılması için uygun alanlar veya uygulama mescitleri oluşturulacak.

NAKİL KOLAYLAŞIYOR: Genel liselere nakil ve geçişlerde resmî ve özel Anadolu lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, polis koleji ve askeri liselerden aynı sınıf seviyesinde zamana bağlı olmaksızın geçiş yapılabilecek.

İŞ YERİ AÇMA BELGESİ: Teknik lise veya meslekî ve teknik ortaöğretim okullarından mezun olanlardan isteyenlere, ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan, mesleklerinde bağımsız İş Yeri Açma Belgesi verilecek.

GECE STAJ İMKÂNI: İşletmelerdeki meslekî eğitimin gündüz yapılması esas olacak. Ancak bu eğitim, sektörün türü ile iklim koşulları ve yılın belli zamanlarında çalışan işletmeler dikkate alınarak, il istihdam ve meslekî eğitim kurulunun kararı ile saat 24.00 ü geçmemek üzere gece de yapılabilecek.

Sınıf başarısız ise bir sınav hakkı daha geliyor
Yazılı sınav sonunda, öğrencilerin çoğunluğunun başarısız olması hâlinde öğretmen, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapacak. Öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için; birinci dönem ile ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasının en az 45, bir dönem puanının en az 35, diğer dönem puanının ise en az 45, birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekecek. Başarısız ders sayısı en fazla 4 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçecekler. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar edecek

Taslağa göre; liselerde ders saatleri 45 dakikadan 40'a iniyor. Ders yılı 180 iş gününden az olmayacak. Bir ders yılında toplam iş gününün dörtte üçünden daha az okula devam eden öğrenciler, notları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Bu sayede 20 gün olan devamsızlık süresi 45'e çıkacak. Okula zamanında gelmeyen öğrenci de derse alınacak.

tamamını indirmek isteyenler buyursunlar:

Ekli dosyalar

• Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Taslağı 2012.rar
    172.9 KB · Görüntüleme: 104
bakan dinçerin 50 bin öğrencinin ygs den sıfır almasını engelleyecek formüller.
her okula hemşire
devmsızlık 20 günden 45 güne
4 dersten kalan öğrenci sınıf geçecek
resim müzik ve benden eğitimde notlar kalkacak
bunlarıda geçtik eğer sınıfta yazılıdan çoğu zayıf alırsa zayıf alanlara yeniden sınav yapılacak
buda birşey mi?
öğrenci ne zaman okula gelirse gelsin derse girebilecek

eğer bu uygulansın okullarda daha büyük kaoslar yaşanır. bu bakan kimi memnun etmeye çalışıyor. müşteri memnun olsun gerisi önemli değil.
yazıklar olsun bu zihniyete

Ömer Dinçer: Liselerin ağzına etmiştik, şimdi anasını ağlatacağız..

Devamsızlığın 20 günden 45 güne çıkarılmasının bir tane açıklamasını yapanın 40 yıl kölesi olurum.

biz istiyoruz ki, öğrenciler yaya yaya geçerken her türlü başarısızlıkları öğretmenden sorulsun. öğretmenin daha da anasını ağlatalım, belki oyumuz daha artar.

NİTELİKSİZ GENÇLER-NESİLLER DAHA DA ARTACAK;50 BİN SIFIRCI SAYISI 100 BİNLERİ BULACAK VE SONUNDA BUNUN SORUMLUSU REZALET SİSTEMİ OLUŞTURUP UYGULATANLAR DEĞİL YİNE ÖĞRETMENLER OLACAK... :verymad:

Bu uygulamanın 19-20 yaşına gelmiş öğrenci denemeyecek kişilerin sokakta dolaşıp kendini yakacağına, okullara doluşup öğretmen ve düzgün öğrencilere zarar vermesinden başka kimseye hizmeti olmayacak.
Tüm suçlu öğrencisine şefkatle yaklaşmayan öğretmene atılacak.

Teşekkürler Dinçer, teşekkürler onu o koltuğa getirip miili eğitimi katletmesini seyredenler. Sınırsız özgürlük verip başı boş yetişmesine sebep olduğunuz nesiller fazla sürmeden bu devletin yıkılmasına sebep olacak. Tarih hepinizi saygıyla anacak.

bu maddeler için ortaöğretim yönetmeliğinin değişmesi çok ilginç...hepsi de içi boş gereksiz kere gereksiz şeyler...(erken mezuniyet belki iş yapar)

gelen her bakan kafasına göre veli memnuyetini düşünerek yaptığı değişiklilerden dolayı eğitim kalitesi düşmüş faturası ise öğretmenlere kesilmiştir.
bence bu işin daha kolayı var öğrenci devamsılığı kaldırılsın öğrenci istediği derse istediği zaman gelsin canı istediği zaman mezun olsun bizim bakanda rahatlasın.
eğitimden anlamayan birini burlara getiriseniz olacağı bu

Teşekkürler Dinçer, teşekkürler onu o koltuğa getirip miili eğitimi katletmesini seyredenler. Sınırsız özgürlük verip başı boş yetişmesine sebep olduğunuz nesiller fazla sürmeden bu devletin yıkılmasına sebep olacak. Tarih hepinizi saygıyla anacak.
:+1:

tarihin tekerrür etmesinin sebebi hataların tekerrür etmesidir.
Lakin bunlar hatayı tekrar ettikleri gibi daha yeni daha orjinal hatalarda yapıyorlar.
ilkokulda baş edemiyorsun lisede neler olacak Allah bilir.
Öğrenci saltanatı başladı öğretmenlerin vay haline

CESUR YUREK' Alıntı:
Yazılı sınav sonunda, öğrencilerin çoğunluğunun başarısız olması hâlinde öğretmen, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapacak. Öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için; birinci dönem ile ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasının en az 45, bir dönem puanının en az 35, diğer dönem puanının ise en az 45, birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekecek.
Ne yani birinci dönem 100 alan öğrenci ikinci dönem 65 alırsa ikinci dönem notu 70in altında olduğu için 82,5 ortalamyla kalacakmı...

rasim535' Alıntı:
CESUR YUREK' Alıntı:
Yazılı sınav sonunda, öğrencilerin çoğunluğunun başarısız olması hâlinde öğretmen, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapacak. Öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için; birinci dönem ile ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasının en az 45, bir dönem puanının en az 35, diğer dönem puanının ise en az 45, birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekecek.
Ne yani birinci dönem 100 alan öğrenci ikinci dönem 65 alırsa ikinci dönem notu 70in altında olduğu için 82,5 ortalamyla kalacakmı...
hayır birinci dönemi ne olursa olsun 2 dönem 70 alan o dersten geçmiş olacak

Bu taslağa ve 4+4-4 deki olacakları öngörü ile tahmin etmek, biz etkisiz eleman öğretmenlerden çok dirayetli ve yaptığını bilen okul müdürlerine düşerrr
nerde öyle okul müdürleri bir tenkit bir eleştri farkı yazıp MEB e yollayacak,

aslında ben çözdüm işi bu gidişatın içerisinde en sessizleri okul müdürleri :idea:
e işlerini biliyorlar, bulanık ve sisli havalardan hoşlanıyor, yararlanıyor ve yıllardan beri okulların istek ve ihtiyaçlarını (düzen ve disiplin) yukarıya bildirmiyorlar, sadece şirinlik politikası güdüyorlar, yazık :-1:

Bu şartlarda en iyi okul Öğrencisiz Okul. Öğrenci Yok, Sorun Yok, Problem Yok. Devamsızlık serbest olsaymış daha da iyi olurmuş. Yola devammmm

20 gün devamsızlığı sonuna kadar kullanan öğrenciler 40 günle arada bir okula uğrayarak bitirirler liseyi :!:

Sanki sınıf geçmek çok zormuş gibi bir de iyice kolaylaştırmışlar. Liselerde öğrencilerin halini bilmiyorlar. Çocuk 2000 i 5 e bölüp 340-350 civarı bişey eder diye hesap yapıyor. Akşama kadar ne çekiyoruz, bir de zorunlu lise eğitimi. Tamamen karşıyım. 1 hafta girsinler derse, kökten çözümler nasıl çıkıyor, seyredelim. :shock:

Arkadaşlar taslağı bi indirin, bakın 90 sayfaya yakın, inceleyin, tabi eksikleri ve kötü tarafları var, ancak lütfen inceleyiin...
ben sabah yükledin buraya ve inanın okumak için bi öğleden sonramı verdim diyebilirim,
daha da bitmedi,

taslaktaki can alıcı nokatlar
devamsızlık 20 günden 45 güne çıkması
öğrencisin istediği saatte gelip derse girmesi
4 zayıfı dahi olsa sınıf geçmesi
ilk dönem ne olursa olsun 70 alınca geçmesi
10. sınıf tan sonra 90 ortalamyı tutturan mezun olabilmesi

bu taslağı çıkranın eğitimci olduğuna inanmak çok zor. okula öğretmen bulamayn adam her okula birde hemşire bulacak tövbe tövbe

anadolu lisesinde çalışıyorum iyi bir okul olmasına rağmen bunların sonunda neler olacağını görebiliyorum.bizim görmemizin bir anlamı yok onlar ne isterlerse onu yapacaklar biz de seyredeceğiz.
ben dersimin sonunu merak ediyorum. seçmeli derslerle ilgili düzenlemenin sonunda dersler nolacak aceba?????

CESUR YUREK' Alıntı:
bakan dinçerin 50 bin öğrencinin ygs den sıfır almasını engelleyecek formüller.
her okula hemşire
devmsızlık 20 günden 45 güne
4 dersten kalan öğrenci sınıf geçecek
resim müzik ve benden eğitimde notlar kalkacak
bunlarıda geçtik eğer sınıfta yazılıdan çoğu zayıf alırsa zayıf alanlara yeniden sınav yapılacak
buda birşey mi?
öğrenci ne zaman okula gelirse gelsin derse girebilecek

eğer bu uygulansın okullarda daha büyük kaoslar yaşanır. bu bakan kimi memnun etmeye çalışıyor. müşteri memnun olsun gerisi önemli değil.
yazıklar olsun bu zihniyete
:+1:

şöyle bişey de varmış mesela ders 6 saat ise ilk 2 derse girmeyen öğrenci devamsız sayılmayacakmış 3 saate girmezse yarım gün yok sayılacakmış. Liselerde bitti hayırlı olsun.

Arkadaş ben kredili sistemle lise okudum 2 ay okula gitmedim desem yalan olmaz. 2,5 senede de mezun olabilecektim. İşte bu yüzden liseyi dershane de 3 yılda tamamladım(!). Öyle böyle üniversite okuyup öğretmen oldum. Benim geleceğimi karartanları unutmayacağım. Hedef imam hatipler mağdur bütün meslek liseliler oldu. Modemi bilmeyen gençler elektronik haberleşme mühendisi oluyor. Bizim tek derdimiz Türban, Laiklik, Atatürk İnkılapları, İrtica, Mescit, Dindar gençlik tinerci gençlik, bize herşey müstahaktır.

amip33' Alıntı:

Devamsızlığın 20 günden 45 güne çıkarılmasının bir tane açıklamasını yapanın 40 yıl kölesi olurum.
öğrencilerin sahte rapor almasını engellemek

mtunay' Alıntı:
amip33' Alıntı:

mazaretsiz devamsızlık 45 güne çıkacak. sahte raporu yine alabilirler.

alfa-turk' Alıntı:
mtunay' Alıntı:
amip33' Alıntı:

mazaretsiz devamsızlık 45 güne çıkacak. sahte raporu yine alabilirler.
rapor alsan da almasan da toplam devamsızlık hakkı 45 gün olacak diye biliyorum. en azından okul müdürümüz öyle dedi.

TES taslak hakkındaki görüşlerimizi yorum olarak yazmamızı istiyor. Konunun gündemde olması dolayısıyla yazılan yorumların okunacağını düşünürsek, bilişim dersleriyle ve formatörlükle ilgili düşüncelerimizi yazmakta fayda var bence.

http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=14328

Ekli dosyalar

• taslak_tes.jpg
    taslak_tes.jpg
    98.9 KB · Görüntüleme: 412
Geri