Optik Okuyucu

Kodla Büyü
Sayın hocam, size gelen modelin özelliklerine bakarak, kullanılıp, kullanılamayacağını öğrenebilirsiniz. Eğer bilgisayara bağlanıp, tarama yapılabiliyorsa, optik okuyucu olarak da kullanılabileceğini düşünüyorum. Ama kullanacağınızın programın da özelliklerine bağlı bir durum ayrıca.

Geçende benzer bir konu açılmış ve konuyu merak ederek birkaç saatlik bir çalışma sonucunda yazıcı ile taradığımız optik formu TESTMAKER programı ile okutmayı başarmıştık. Kaliteli taranmış formlar ve titiz bir çalışma ile başarılı sonuçlar alınabilir. Sonuç denedik oldu:)

Yazıcı Kyocera 6530(üsten tarayıcı beslemesi olsun yeter), kullandığım program testmaker

Yaptığımız işlem,
1-Sınıfları e-okuldan programa tanıttık.
2-Programı kullanarak bir form hazırladık aşağıda örneğini yükledim
3-Testmakerla hazırladığımız word formatındaki boş optik formu öğretmenlere mail attık.
4-Hazırlanan sınavları tarayıcıda toplu okuttuk ve programa dosyadan oku seçeneğini kullanarak toplu bir şekilde sınav kağıtlarını okuttuk.
5-Değerlendirme sonuçlarını ve istatistikleini programdan aldık.

Ekli dosyalar

• 1.DÖNEM.1.SINAV 5LER.rar
    318 KB · Görüntüleme: 928
Ben kendi yazdığım programı denedim, oldu. Üstelik optik formu da programımdan oluşturduğum a4 fotokopi kağıdından okuttum. Küçük bir sorun var; öğrenciler fotokopi kağıdını (80 g/m2) fazla örseliyorlar. Onun yerine en az 160 grlık kağıt kullanmak gerekiyor veya formları matbaada çoğaltmalıyız.

hocalarım ben kullanıcı adından da anlaşılacağı gibi bilgisayar öğretmeni değilim. okulumuzda da bilişim hocası yok. küçük bir okul. bana fatih projesi ile gelen yazıcıyı nasıl optik okuyucu yapabileceğimi anlatabilir misiniz?
birde gerekli programlar hangileri acaba.

omata' Alıntı:
Yazıcı Kyocera 6530(üsten tarayıcı beslemesi olsun yeter), kullandığım program testmaker

Yaptığımız işlem,
3-Testmakerla hazırladığımız word formatındaki boş optik formu öğretmenlere mail attık.
4-Hazırlanan sınavları tarayıcıda toplu okuttuk ve programa dosyadan oku seçeneğini kullanarak toplu bir şekilde sınav kağıtlarını okuttuk.
Optik form ve soru kâğıdını aynı sayfada tasarlamanızı kâğıt tasarrufu için çok güzel buldum. Peki, easytestmaker sitesinde optik okuma işlemini nasıl yapabiliyoruz?

omata' Alıntı:

Yaptığımız işlem,
hocam ben demosunu kullanıyorum şimdilik testmakerın sürekli yanlış yerleştirdin kağıdı hatasını alıyorum nerde yanlış yapıyorum. aşama aşama anlatabilir misiniz test maker ın tarayıcı ile kullanımını

hocam bu fatih yazıcı tarama özelliği hakkında bilgim yok tarama işini tek tek mi yapacağız yoksa çoklu tarama yapabiliyor mu?

shemonster' Alıntı:
omata' Alıntı:

Yaptığımız işlem,
hocam ben demosunu kullanıyorum şimdilik testmakerın sürekli yanlış yerleştirdin kağıdı hatasını alıyorum nerde yanlış yapıyorum. aşama aşama anlatabilir misiniz test maker ın tarayıcı ile kullanımını
:alkis:

Ben de OptikOs diye program vardı onu kullanıyordum. Testmakerı denemedim. Herhangi bir tarayıcıyla yapılabilir, program üzerinde formu tanıtıp besleme özelliği olan tarayıcılardan çoklu okuma yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken formların aynı hizalamada olması gerekiyor (Fotokopi çekiminde kaymalar olabiliyor) ya da hazır form alıp kullanılabilir.

Arkadaşlar kendi yaptığım programı sizlerle paylaşıyorum. deneme sınavı yapmak için tasarladım. Gelecek yorumlara göre kapsamını arttırmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Program ücretsizdir. Aşağıdaki linkten indirilebilir. Bu arada yayınladığım ilk program. Program form tasarla, öğrenciye uygula, tarayıcıda tarat ve programda okut mantığıyla çalışıyor.

http://www.sarisoft.net

Son düzenleme:
Arkadaşlar SarıSoft Test Okuma Programı optik okuma ile ilgili kullanım görsellerini aşağdak inceleyebilirsiniz.
Programı linkten indirebilirsiniz.

http://www.sarisoft.net

Ekli dosyalar

• TEST READER ANA EKRAN.jpg
    TEST READER ANA EKRAN.jpg
    245 KB · Görüntüleme: 418
  • TEST READER OPTİK FORM KİŞİ BİLGİSİ EKLEME.jpg
    TEST READER OPTİK FORM KİŞİ BİLGİSİ EKLEME.jpg
    52.3 KB · Görüntüleme: 410
  • TEST READER OPTİK FORM OKUMA.jpg
    TEST READER OPTİK FORM OKUMA.jpg
    299.4 KB · Görüntüleme: 409