Opel Astra Enjoy mu Megane 2 Dizel mi?

Kodla Büyü

mtokcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu iki arabadan birini almak istiyorum. İkiside Dizel 60.000 KM' de. Arada 5.000TL fark var. Aldıktan Sonraki masraflar bakımından hangisi uygundur.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

iki araba arasında donanım farkları dışında motor farkıda var meganın 1,5 dizel motoru oldukça iyi, bildiğim kadarıyla opellerde 1.3 cdti ın 2 çeşit motoru var düşük beygirli olanı tutulmuyor. öte yandan meganın ön kaporta aksamı plastik malzeme. arkadaşlarımda bu arabalardan var, opel iç yapı olarak biraz daha kaba ve sert(koltuklar, ön konsol..), seçim yapmak biraz zor ama servis masrafları ve konfor olarak meganı tercih ederim

İkiside farkllı kulvarlarda arabalar. Ben de opelastra enjoy var 2004 model gayet memnunum Ancak AUDİ R8 alırsam satarım :=)

Opel Astra hocam neden mi? Öncelikle Alman arabası. Sağlam arabadır, masraf çıkarmaz. Meganın parça ucuzdur ama çok parça değiştirirsin. Opelin ufak tefek parça sorunu olur onlarda toplamda megane kadar tutmaz. Biz kullandık 5 sene yağ değişiminden başka bir şey için götürmedik. Bi de triger değişimi ki o da km dolunca garanti olsun diye değişiyo. Yol tutuşu da iyidir. İç aksam sağlam malzemedir. Tamponlar sağlamdır. Motor 1.6 da oldukça iyidir. Karar senin hocam...

önceleri sevmezdim amam 2005 megan2 1.4 16 v atiker lpg li aldım bakımlarını yaptım yola çıktım
araç bagaj olrak arkada oturanlar olarak çok geniş sevdim

uzun yol 110 geçmeden ful klima açık 1000 km 175 tl gittim

lpg=2.2 den almıştım

tavsiye ederim

sağlamlık kalite bakımdan opel iyidir motorda o kasaya az zorlanabilir fiat multijet kaliteli 50 kg dizel motoru vardır.diğerlerine göre sesizdir.
megan 2 dizel 1.5 dci keyif verir parçası daha uygundur.
dizel araçlarda ses vardır. megan2 1.4 aracımda arabanım çalıştığını bile anlayamıyorum

2. el araç alırken tavsiye tecrubeyle sabittir
1- aracı sanayiye iyi motorcuya,kaportacıya götürün binin kullanın hızlanmasını rolantisine bakın iyise 2adıma geçin
2- yetkili servise götürün geçmiş kayıtlarını sorun kaç bin km bakıma giriş yapmış serviste hangi işlemler yapılmış
3- yetkili serviste expertiz raporunu yaptırın(expertizde motorun,frenlerle ilgili yakında değişek parçalarını söylemezler)
4- güle güle kullanın

Megane 2 - 1.5 dci kullanıcısıyım arabaya binenler dizel olduğunu anlayamayıp sessizliğinden dolayı benzinli sandık diyen çok oldu. performansta opele nal toplattırır. yolda hiçbir astranın megane kafa trutmak gibi bir hataya düştüğünü görmedim. opel sert 1.3 cdti motorun performansı alt devirlerde düşük 2500 devirden sonra turbo devreyegirer ki bu da fazla yakıt tüketimi anlamına gelir. megane mükemmel değil elbette eksileri var ancak astradan kesinlikle daha iyi. çevremdeki astra kullanıcıları düşük performansı ve sık sık ortaya çıkan yazılım hataları nedeniyle araçlarını elden çıkardıklarına çok şahit oldum. meganenin tek eksisi stablize yollarda direksiyon yoldaki herşeyi size hissettirir.

Arkadaşlar Sayın Abbas Güçlü 15 Ağustos 2011 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanı ile bir görüşme yapacaktır. Sayın bakana sormak istediğiniz sorular için mail eylemine destek verin lütfen.İlk Ağızdan sorunları iletelim.Topluca gücümüzü gösterelim .Tşkler .BTciler olarak destelerinizi bekliyoruz. :+1: Bütün konuları bu yönde kitlemeye davet ediyorum sizleri. :+1: :+1:

herzaman01' Alıntı:
Arkadaşlar Sayın Abbas Güçlü 15 Ağustos 2011 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanı ile bir görüşme yapacaktır. Sayın bakana sormak istediğiniz sorular için mail eylemine destek verin lütfen.İlk Ağızdan sorunları iletelim.Topluca gücümüzü gösterelim .Tşkler .BTciler olarak destelerinizi bekliyoruz. :+1: Bütün konuları bu yönde kitlemeye davet ediyorum sizleri. :+1: :+1:
hocam bunu da "Opel Astra Enjoy mu Megane 2 Dizel mi?" bakana mı soralım? :D:D

mtokcan' Alıntı:
herzaman01' Alıntı:
Arkadaşlar Sayın Abbas Güçlü 15 Ağustos 2011 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanı ile bir görüşme yapacaktır. Sayın bakana sormak istediğiniz sorular için mail eylemine destek verin lütfen.İlk Ağızdan sorunları iletelim.Topluca gücümüzü gösterelim .Tşkler .BTciler olarak destelerinizi bekliyoruz. Bütün konuları bu yönde kitlemeye davet ediyorum sizleri. quote]

hocam bunu da "Opel Astra Enjoy mu Megane 2 Dizel mi?" bakana mı soralım?
:puhaha: :++:

wgolf' Alıntı:
önceleri sevmezdim amam 2005 megan2 1.4 16 v atiker lpg li aldım bakımlarını yaptım yola çıktım

lpg=2.2 den almıştım

tavsiye ederim

sağlamlık kalite bakımdan opel iyidir motorda o kasaya az zorlanabilir fiat multijet kaliteli 50 kg dizel motoru vardır.diğerlerine göre sesizdir.
dizel araçlarda ses vardır. megan2 1.4 aracımda arabanım çalıştığını bile anlayamıyorum

1- aracı sanayiye iyi motorcuya,kaportacıya götürün binin kullanın hızlanmasını rolantisine bakın iyise 2adıma geçin
2- yetkili servise götürün geçmiş kayıtlarını sorun kaç bin km bakıma giriş yapmış serviste hangi işlemler yapılmış
3- yetkili serviste expertiz raporunu yaptırın(expertizde motorun,frenlerle ilgili yakında değişek parçalarını söylemezler)
4- güle güle kullanın

bende de megane 2 1.4 16v var, bende atiker taktırdım alır almaz..47 binde aldım şuan 57 binde 3ayda 10bin km yol yaptık. şükürler olsun henüz 1tl lik masraf çıkmadı.ama 175kuruşa düşüremiyorum hocam ben en iyi performans full depo ile 370km gidiyor.(depo 33litre 70liraya doluyor)...hocam yol bilgisayarında ort yakıt ne gösteriyor sizin,ben 8lt altına düşemiyorum..sanırım sert kulanıyorum ondan kaynaklanıyor:)

araba konusunda kendimce yeterli biri olarak sana opel markasını tavsiye ederim. astra her anlamda magenedan daha kaliteli, daha tok bir arabadır.

storm' Alıntı:
wgolf' Alıntı:

lpg=2.2 den almıştım

tavsiye ederim

4- güle güle kullanın

bende de megane 2 1.4 16v var, bende atiker taktırdım alır almaz..47 binde aldım şuan 57 binde 3ayda 10bin km yol yaptık. şükürler olsun henüz 1tl lik masraf çıkmadı.ama 175kuruşa düşüremiyorum hocam ben en iyi performans full depo ile 370km gidiyor.(depo 33litre 70liraya doluyor)...hocam yol bilgisayarında ort yakıt ne gösteriyor sizin,ben 8lt altına düşemiyorum..sanırım sert kulanıyorum ondan kaynaklanıyor:)
hocam sız nasıl kullanıyorsunuz yaw bende 1.5 dci var yenı aldım 220 kurus yaktı ortalama ama bunu cokta onemsemedım alısma surecı oldugundan bakalım depoyu fulledım yıne ne olacak

astra kullanıcısı olarak benim için güvenlik 1 numaradır. megan dediğin araba plastik. evet astra motoru itibarıyla kalkışta 2 vitese kadar ağır. ancak bir süre sonra kesinlikle alışıyorsun arabaya. benim için sorun olmaktan çıktı açıkçası bu konu. ayrıca bence ikisini ne yönden karşılaştırdığında önemli. ben 27 yaşındayım gencim elbette bineceğim araba spor olmalı diyorum ve o yüzden kesiklede opele biniyorum. yakıt konusunda pek farkları olduğunu sanmıyorum. ayrıca yol tutuşu mükemmele yakın. kesinlikle astranın yol tutuşunu yakalayamaz megan. belki ses yönünden megan 1 adım önde olabilir. birde unutmamalı ki kalkış hızını kıyaslayan arkadaşlar motor 1.3 e1.5.. aynı olması beklenemez zaten. arabayı parkettikten sonra arabana tekrar dönüp bakmak istiyosan opel :)

kesinlikle opel megane opele göre ikinci sınıf bi araba ayrıca sağlamlık konfor hiçbirinde opeli geçemez....

megan çok kalitesiz bi araba ses sistemi bile berbat :) ön konsolu felan hiç estetik değil içine binince yeni arabaya binmiş izlenimi vemiyor ayrıca konforsuz bi focusun astranın direksiyonuna oturun bide meganın aradaki fark bariz üstelik parçasıda ucuzfelan değil ha ama piyasası var arabanın o ayrı alınır memnun kalınmazsa satılır

megane eski brodwaylerin yenilenmiş hali.naylon resmen, yol tutuş zaten yok. arabayı tamponlardan şişirmişler, hormonlu görünüm.

renault markasını direk elerim, opel alman arabası daha kaliteli malzeme ve işçilik. kıyaslarsan tabi ki opel

Ben de bu aralar Opel 1.3 dizel 2.el almayı düşünenlerdenim...şuan bayağı pahalı ne yapsam bilmiyorum..bir de arkadaşlar 2. elde benzinli mi dizel mi...

gokhan_keskin55' Alıntı:
Ben de bu aralar Opel 1.3 dizel 2.el almayı düşünenlerdenim...şuan bayağı pahalı ne yapsam bilmiyorum..bir de arkadaşlar 2. elde benzinli mi dizel mi...
hocam yakıt konusu önemli ise kesinlikle dizel. benzinlileri çok güzel içiyor benzini. lpg yi ise hiç düşünme derim. bende dizel var. ama malum 2. el istediğin gibi bulmak zor. ben 4 ay aradım. en sonund içime sinen temiz buldum ve tereddütsüz aldım. ama fiyatlar dediğin gibi düşmüyor. çünkü arabayı araba pazarında bulamıyorsun. elden alman lazım. almadan servise bi baktırırsın sorun yoksa alırsın hocam.

Bence yakıt konusunda, sadece uzun yolda ne yaktığına göre karar vermek aldatıcı olur, daha çok ş.içi kullancaksan yakıt farklı olacakdır. Bende 1.6 hdi pug 207 var, uzun yolda 18 kuruş yakıyor ama istanbul içi 22-23 kuruşa çıkıyor bu. Benzinli aracımla ş.içi 25-26 krş yakıyorum yazanlar olur sahibinden com da. onlara da aman ha aldanmayın. lpg ile anca düşer o değerlere.. Ama ben LPG ye biraz soğuk bakıyorum..
Ayrıca ş.içinde astra nın kullanımı ve park etmesi megan a göre daha kolay olacaktır bence.

alley_upp' Alıntı:
storm' Alıntı:
wgolf' Alıntı:

lpg=2.2 den almıştım

tavsiye ederim

4- güle güle kullanın

hocam sız nasıl kullanıyorsunuz yaw bende 1.5 dci var yenı aldım 220 kurus yaktı ortalama ama bunu cokta onemsemedım alısma surecı oldugundan bakalım depoyu fulledım yıne ne olacak

tamamı uzun yol için geçerlidir
aracın bujileri ve bobinlerini sıfırlayıp yola çıktım aracı sakin kullanırım trafik ışılarına gelmeden önce ayağımı çekerim, ileride frene basacaksam gaza yüklenmem freni fazla kullanmamaya çalışırım.
aracı yeni aldım
2004 opel corsa 1.3 dizel arkadaşım uzun yolda 200 tl yakmış
birde dizel şuan da çok pahalı hızdaönemli 120-130 la giderseniz fazla yakar

tecrübeyle sabittir hocam daha yeni megan 2 satıp opel alan biri olarak kesinlikle opel arada bariz fark var. meganı kötülemiyorum oda iyi hatta piyasadaki bir çok arabadan fiyat performans olarak çok önde ama opel farklı gerçekten bence birbiriyle kıyaslanacak iki araç değil.karar senin :)))

Geri