On parmak klavye kursu hakkında

Kodla Büyü

melobady

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar on parmak klavye kursu açacağız okulumuzda. ilk kez açıyoruz bu kursu. ben içerik olarak araştırdım biraz plan felan indirdim. ancak on parmak klavye öğrenimi tam olarak nasıl sağlanabilir acaba.. nasıl bir yol izleyebiliriz derslerde. hangi uygulamalardan yararlanabiliriz. sadece on parmak programını kullanmak yeterli oluyor mu acaba? planda hafta hafta belirli tuş guruplarıyla çalışma verilmiş. mesele ilk hafta a-k-e-m hafrleri ile çalışma diyor. sonrakiş haftalarda başka tuş grupları. bu şekilde giderek başırılı olabilir miyiz acaba. tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Hocam 4 kere açmış birisi olarak şöyle bir yol izliyorum..
* F ve Q karşılaştırması, neden F klavye
* Elleri Yerleştirme ve yerleştirdikten sonra kesenlikle klavyeye bakmama
* Monitörleri kapattırıyorum, yanlarındaki kağıttan ya da dökümandan ilgili harfleri çalışma
* Temel kuralda her bastığı harfi içinden tekrar etme

Dikkat edilecek bunlar, ben kesinlikle klavyeye baktırmıyorum, monitörleri kapattırıyorum, ilk önce dökümana alıştırıyorum, sonra ekrandan felen yazdırıyorum, her bastığınız harfi içinizden tekrar edin diyorum, zaten öğreniyorlar

fluent' Alıntı:
Hocam 4 kere açmış birisi olarak şöyle bir yol izliyorum..
* F ve Q karşılaştırması, neden F klavye
* Elleri Yerleştirme ve yerleştirdikten sonra kesenlikle klavyeye bakmama
* Monitörleri kapattırıyorum, yanlarındaki kağıttan ya da dökümandan ilgili harfleri çalışma
* Temel kuralda her bastığı harfi içinden tekrar etme

Dikkat edilecek bunlar, ben kesinlikle klavyeye baktırmıyorum, monitörleri kapattırıyorum, ilk önce dökümana alıştırıyorum, sonra ekrandan felen yazdırıyorum, her bastığınız harfi içinizden tekrar edin diyorum, zaten öğreniyorlar
hocam peki çalışmaları program yardımı ile mi yapıyorsunz yoksa serbest çalışma ile mi? tuşların yeri öğrenmek için uygun çalışma nedir hocam. karışık yazı mı yazdırıyorsunuz yoksa hafta hafta tuşları mı çalıştırıyorsunuz. mesela bu hafta sadece bir kaç tuşlarımı kullanmayı öğretiyorsunuz.

ben yedinci sınıf öğrencilerine on parmak konusunu anlatmak amacıyla biraz araştırma yapmıstım;
önemli olanın ilk başta hızlı yazmak değil doğru yazmak olduğunu söyleyin; doğru yazdıkça ve alıştırma yaptıkça zaten hızlanacaklardır, poster vb materyalle parmak yerleşimini, hangi tuşlara hangi parmakla basılacağını belirtin.. önce iki harfi daha sonra üçlü harfleri sonra kelimeleri vb tuş kombinasyonlarını yazdırın. Bu işlem için piyasada çeşitli programlar var bunları kullanabilirsiniz. ayrıca katiplik sınavları için metinler bulunan sitelerden faydalanabilirsiniz.
(ellerin klavyeye nasıl koyulacağını da öğretin, ergonomi kurallarından da haberdar etmek sağlık açısından önemlidir diye düşünüyorum)
İyi çalışmalar..

Bende bugün niyetlendim. 10 parmak kursu açsam nasıl olur acaba diye. Halk eğitimden mi açacaksınız. Hangi okul: lise, ilköğretim?

zzeytinci' Alıntı:
Bende bugün niyetlendim. 10 parmak kursu açsam nasıl olur acaba diye. Halk eğitimden mi açacaksınız. Hangi okul: lise, ilköğretim?
HALK eğitimde açacağız hocam.

Önce orta sıradaki harflerden başlayın. Hatta daha önce parmakların altında kalanlardan.

peki arkadaşlar bu kursu verebilmemiz için ekstra bir eğitim almış olmamız gerekiyor mu. bana da idareden kurs açmam söylendi.
bir de bulduğum planda Kelime İşlemci konuları ve Resmi yazıların 1. - 2. derece bölümleri, iş yazısı, dilekçe gibi konuları var bunlar da f klavye kursu içinde mi merak ettim.

bence hotkey programını yükle ders ders ilerlettir büyüklerse lise dengi 100 olmadan diğer derse geçirme ortaokulda 70 ideal

ilk derslerde nasıl yazacaklarını özellikle hangi hataları yapmamaları gerektiğini anlat sonra uygulama yaptır uygulama sırasında onları takip et yanlış yapanın yaptığı yanlışı yüksek sesle belirt diğerleride yapmasın sonra uygulama yaptır sürekli yarışma yaptırırsın ileride baya faydası olacaktır

klavye kursu uygulamalı olur zati diye düşünüyorum.

hocam megepin sitesinde 10 Parmak dersi modülleri var oradan yardım alabilirsin.
Muhasebe ve Finansman alanı --> bilgisayarda Klavye Kullanımı
Modüller
F Klavye 1
F Klavye 2
Yazı Biçimleme

bu kursu açan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa seviniriz. Ben kendi adıma önce word anlatmaya başladım. Sonra hızlı klavye olayına başlamayı düşünüyorum. Bu konuda elinde düzenli notları yada öğrencilere sırası ile verebileceğimiz çalışma kağıtları olan var mı acaba? programdan ilerlemeyi çok önermiyorlar. katiplik sınavından kağıttan yazdırıldığı için kursiyerlere hafta hafta çalışma metinleri vermek sanki daha verimli olacak..

poet' Alıntı:
bu kursu açan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa seviniriz. Ben kendi adıma önce word anlatmaya başladım. Sonra hızlı klavye olayına başlamayı düşünüyorum. Bu konuda elinde düzenli notları yada öğrencilere sırası ile verebileceğimiz çalışma kağıtları olan var mı acaba? programdan ilerlemeyi çok önermiyorlar. katiplik sınavından kağıttan yazdırıldığı için kursiyerlere hafta hafta çalışma metinleri vermek sanki daha verimli olacak..

Hocam yaklaşık 15 yıldır F klavye kullanıyorum ve halk eğitimde 10 kereden fazla F klavye kursu açtım. Bizde zabıt katipliğine hazırlıyoruz kursiyerleri.

F klavye 1 ve F klavye 2 modüllerini indir hocam. Aşağıya eski daktilografi kitabının bir çalışma kopyasını eklicem, indir hocam mutlaka oradaki metinleri de yazdır çalışma aşamasında, hatta bulabilirsen daktilo kitabını bul ticaret lisesi varsa çalıştığın yerde, bulamazsan geri vermek koşulu ile sana yollayabilirim, bir fotokopisini alırsın.

Ben 4 saatlik bir derste 4 adet tuş öğretiyorum. Yani günde 4 tuş. 15 dakika f klavye 1, 15 dakika daktilografi kitabından ilgili tuşu fotokopi ile dağıtıp çalıştırıyorum her harfi. tabi aradaki mola, dinlenme vs.. mola süresi gelene kadar 2 tuş bitiyor ancak. Zaten fazla verdiğinde verimli olmuyor.

tüm tuşlar bittikten sonra http://www.fklavye.gen.tr/dokuman.asp adresinden katiplik metinleri var, 2014 katiplik metinleri, icra metinleri, daktilografi metinleri var. Onları indirip onlardan hız çalışması yaptırabilirsin.

Yine sitede zor kelimeler, ingilizce kelimeler, uzun ve çok uzun kelimelerle çalıştırırsan daha çabuk hızlanırlar. (tabi öğrettikten sonra)

Hocam kursun başından sonuna kadar kesinlikle ne monitöre ne de klavyeye bakmasınlar, gözlerini kağıttan ayırmasınlar, backspace tuşlarını kesinlikle sök ve her bastıkları harfi içlerinden kesinlikle tekrar etsinler öğrenme aşamasında.

Biraz karışık oldu ama şimdi aklıma gelenler bunlar. Elimdeki çalışmaları paylaşayım, işine yaramayanları ayıklarsın hocam. Diğer dökümanları da yukarıda verdiğim adresten indirebilirsin.

Yine aklına takılan bişiler olursa sorabilirsin hocam, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Ekli dosyalar

• F KLAVYE KULLANMA KURSU.rar
    2.2 MB · Görüntüleme: 312
Hocam bizde talep çok fazla ve gündüz saatlerinde çalışacak öğretmenimiz yok malesef. Ayrıca hatırlarsanız bu kursu bizim alana da aldırmak istedik ama arkadaşlar gerek yok dedikleri için seminer de üstünde durulmadı pek fazla.

hocam bu kursu açmak için nereye basvurmak gerekiyor ?
ve ne zaman açılıyor. ? bilen arkadaslar yardımcı olabilirler mi ?

mclaren' Alıntı:
Rica ederim hocam, elimden geldiği kadar yardımcı olurum başka sorunuz olursa.

Hocam açıklamalarınız çok yardımcı oldu. Çok teşekkürler. Hangi dokümanları kullanıyorsunuz?

Hocam arkadaş pm ile istemişti o yüzden pm ile yolladım, müsait olduğum zaman kullandığım dökümanları paylaşırım.

Geri