Olgunlaşma Enstitüsü Öğretmen Atama Duyurusu

Kodla Büyü

ademkenan

Aktif Üye
Olgunlaşma Enstitüleri boş normlara atama yapılacak.Teknik mezunuyum, kadrom anadolu lisesinde ve aynı okulda btryim. Şu an bu kurumlarda görev yapan arkadaşlarımız, kurum işleyişi hakkında bilgi verebilir mi? Sizce tercih etmeli miyim?

bende merak ettim .başvursam nasıl bir ortam ,ne iş yapılır ortaokuldayım böte mezunuyum

Merhabalar,

Şuan Olgunlaşma Enstitüsünde çalışmıyorum ama yaklaşık 3 sene çalışmış biri olarak şunları söyleyebilirim. Meb'in yönetmeliklerine bağlı ama alışık olduğumuz okul ortamından farklı bir işleyişi var. Bu kurumların atama duyurusuna çıkmış olmaları (doğrusu böyle olmalı) beni şaşırttı ama iyi olmuş... Normalde bakanlık emri ile atama yapılıyordu bu kurumlara. Benim zamanında herhangi bir atama zamanı yoktu ve bu durum kurumun işleyişinde sıkıntılara yol açtığı benim gözümde aşikar.

Ben TEF mezunuyum, sayın BÖTE mezunlarının atanabilme durumlarını bilmiyorum ama genel olarak meslek branşından(el sanatları, giyim, yiyecek içecek vb.) olduğu gibi her branştan (Edebiyat, İngilizce, Tarih, Sanat Tarihi vb.) öğretmen de atanabiliyor ihtiyaç doğrultusunda.

Öncelikle Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olup genel olarak kısaca özetlersem var olma amaçları geleneksel sanatları yaşatmak, ürünler çıkarmak, tanıtmak (yurtiçi yurtdışı), meslek edindirerek devamlılığını sağlamak.

Bilişim Teknolojileri Branşı kadrosuyla eğer yönetmelik değişmediyse kendi içinde bulunan iki özel alanlardan dolayı kadro açılabiliyor. Bu iki bölüm Tanıtım Pazarlama Bölümü ve Araştırma Bölümü. Burada herhangi bir öğrenciniz veya dersiniz yok. Kurulan ekip ile bu bölümlerin yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getiriyorsunuz. Bu alanlarda Bilişim Teknolojileri öğretmeni 15+15 mantığıyla görev alıyor yani haftada 15 saat ek dersiniz var. Artı grafik tasarım programlarına (corel, photoshop vb.) hakimiyetiniz çalışmanızı daha kolaylaştırıyor diyebilirim. Onun dışında Hayatboyu Öğrenme genel müdürlüğüne bağlı olduğu için kurum içinde kendi alanınızla ilgili kurs açabilirsiniz.

Umarım açıklayabilmişimdir. Sağlıklı Günler...

Son düzenleme:
Basvursam da çıkacağını çok ümit etmiyorum ama sanırım bilişim öğretmenleri biraz yapılan işleri görsel pazarlama kısmında çalışıyor gibi tabi yönetmelikte yazan görevleri tam bilmiyorum. Bugün yazı geldi ve yarın son gün yazıyor. Araştıramadık da. Tam anlayamadım. Öğretmenliği seven birisi için tavsiye eder misiniz hocam, gerçi kendi alanımızda kurs da acabiliyormusuz. Kendi ilimdeki enstitüyü arayıp bilgi alayım dedim telefon numaraları da yok. Gitmek istesem kapanmistir diye düşünüyorum. Kararsız kaldım.

Basvursam da çıkacağını çok ümit etmiyorum ama sanırım bilişim öğretmenleri biraz yapılan işleri görsel pazarlama kısmında çalışıyor gibi tabi yönetmelikte yazan görevleri tam bilmiyorum. Bugün yazı geldi ve yarın son gün yazıyor. Araştıramadık da. Tam anlayamadım. Öğretmenliği seven birisi için tavsiye eder misiniz hocam, gerçi kendi alanımızda kurs da acabiliyormusuz. Kendi ilimdeki enstitüyü arayıp bilgi alayım dedim telefon numaraları da yok. Gitmek istesem kapanmistir diye düşünüyorum. Kararsız kaldım.
Hocam ben şuan öğrenciler ile mesleki açıdan daha mutluyum. orada öğretmen gibi çalışmadığımı masa başı memur gibi mesaisi olduğunu söyleyebilirim ama diğer memurluklardaki gibi 08.00-17.00 gibi değil daha esnek. Zamanla mizacıma uymadığımı düşündüğüm için başka yere tayin oldum. Şuan Anadolu Lisesindeyim ve BTR olarak görevim var mesleki doyum daha fazla bende öğrencilerin önünde olmak daha iyi hissettiriyor. Olgunlaşma Enstitüleri bulunduğu illerin protokolleri ile çok fazla iç içeler bu bilgiyi de es geçmeyeyim diye yazıyorum. Ülke genelinde en son iki tanesi İstanbul’da (İstanbul’dakilerden birinin sanırım Beylerbeyi Olgunlaşmanın Müdürünün branşı Bilişim Teknolojileri idi en son yanlış hatırlamıyorsam şuan aynı görevde mi bilmiyorum) olmak üzere toplam 23 tane vardı başka illere de açılması planlanıyordu şimdi kaç tane var bilmiyorum. Sizin il neresi bilmiyorum hocam ama öğretmen atama statüsü anladığım kadarıyla proje okulu mantığıyla yürüyor…

Öncelikle çalışma durumu TRKMN80 bahsettiği şekildedir. Ama atama konusu ise başvuru ile yapılacağını zannetmıyorum. Çünkü doğrudan bakanlık tarafından ataması yapılıyor ama mecburen duyuruya çıkmışlardır. Yani siz başvuru yapsanız dahi kabul edileceğini düşünmüyorum. Yaklaşık olarak bende 5 seneye yakın çalıştım. Alanınızla ilgili herşeyi unutuyorsunuz. TRKMN80 hocamın bahsettiği gibi grafik tasarım programlarına hakim olmalısınız.

04 mayısta basvurular alındı bakanlıga 09 mayısta illerden başvuranların isimleri gönderildi buğüne kdr bakanlıktan halen gelmedi (bizim ilde 2 norm boşluk vardı yalnız ben başvurdum branşımda).Yazın mesai konusunda bilgisi olan arkdaş varmı (haftasonu mesaisi yok haftaiçi de sabah 08:30-17:30)

04 mayısta basvurular alındı bakanlıga 09 mayısta illerden başvuranların isimleri gönderildi buğüne kdr bakanlıktan halen gelmedi (bizim ilde 2 norm boşluk vardı yalnız ben başvurdum branşımda).Yazın mesai konusunda bilgisi olan arkdaş varmı (haftasonu mesaisi yok haftaiçi de sabah 08:30-17:30)
Bende sizinle aynı durumdayım hocam başvuru yaptım bekliyorum. Sonuçlandığında birbirimizi haberdar edersek sevinirim.. sağlıcakla kalın...

Eğitim öğretim süreci kesintiye uğramasın diye dönem sonunu bekliyorlardır diye umuyorum. Değişen bakan ile birlikte atamalar iptal olmaz inşallah.

Burada çalışan bir arkadaşım var.Grafik ve foto öğretmeni.Hafta içi hiçbir işi dersi yok.Arada 1-2 öğrenci yanına geliyor gösteriyor öğretiyor.Lakin cts-pazar günü okula, halka, üniversitelilere ps,ai,fotoğrafçılık kursu açıyor.Ayrıca temmuz ve ağustosda da kurs veriyor.

Geri