Okulda sadece 4 bilgisayar internete giriyor ???

Kodla Büyü
Merhaba arkadaşlar.

Okulumuzda fatih projesinin ağ altyapısı var. Atölyemize 11 bilgisayar kurarak switch yardımıyla fatih altyapısının kanallarında bulunan jaktan internet paylaştırdım. Okulda toplamda 15-16 bilgisayar internete sorunsuz bağlanıyordu. Ancak son 1 haftadır sadece 4 bilgisayar internete girebiliyor. Müdür odasında bulunan 2 bilgisayar, öğretmen odasındaki 1 bilgisayar (Toplam 3 etti) ve atölyemde switchlere bağlı 11 bilgisayardan hangisi önce açılırsa sadece birisi (Toplam 4 etti) bağlanıyor.

Yaptığım çözüm denemeleri:

1. Switchi yenisiyle değiştirdim.

2. Modemi değiştirdim. Yeniden kurdum.

3. Bilgisayarlara elle İP verdim.

4. Başka odalardaki jaklardan denedim.

5. Başka bilgisayarlarda denedim.

6. Kabloları test ettim. (Her bilgisayarı teker teker denediğimde internete giriyor.)

Ama sadece 4 bilgisayar bağlanabildi. Diğer bilgisayarlarda internet sınırlı gözüküyor. Ne yaptıysam olmadı. Kafayı yemek üzereyim. Acaba ttnet veya fatih projesi kapsamında mı bir sınırlama geldi anlamıyorum. Ne olur sadece bilen arkadaşlar yorum yapsın. Format at virüs vardır kablo kopuktur gibi çözüm önerileri sunmayın lütfen. Sadece yukarıdaki saydığım çözüm önerilerinden farklı fikir sunabilecek arkadaşlar arıyorum!.

Fatih Projesi, sadece kendi cihazlarını (switch) kullandırıyor; eğer başka cihaz kullanacaksanız telefonla arayıp uzaktan o cihazı sisteme dahil ettiriyorsunuz.

Hocam o switche bir bilgisayar bağlayınca çalışıyor. Switchle alakalı bir durum değil yani. Bilgisayar sayısı 4 ten fazla olduğunda sadece ilk 4 bilgisayar internet alıyor. Ve dikkat edersen yazımda bu sorunun son bir haftadır baş gösterdiğini yazdım. Yani önceden çalışıyordu.

Sayın hocam, labınıza gelen uç sadece bir tane IP alacak şekilde yapılandırılmıştır. Birkaç aydır forumda bununla ilgili başlıklar açılmıştı. Problemin kaynağı laba gelen uçun bir bilişim teknolojileri sınıfına geldiğinin merkez tarafından bilinmemesidir. Hangi telefonu arayacağınızı bilmiyorum ama bir yerlere telefon açıp, ilgili uca birden fazla IP alacak şekilde yapılandırılmasını sağlamanız gerekiyor.
Fatih cihazları uzaktan yapılandırılabilmektedir, mevcut düzende her uçtan sadece bir IP alınabilmektedir, probleminizin kaynağı budur.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, labınıza gelen uç sadece bir tane IP alacak şekilde yapılandırılmıştır. Birkaç aydır forumda bununla ilgili başlıklar açılmıştı. Problemin kaynağı laba gelen uçun bir bilişim teknolojileri sınıfına geldiğinin merkez tarafından bilinmemesidir. Hangi telefonu arayacağınızı bilmiyorum ama bir yerlere telefon açıp, ilgili uca birden fazla IP alacak şekilde yapılandırılmasını sağlamanız gerekiyor.
Fatih cihazları uzaktan yapılandırılabilmektedir, mevcut düzende her uçtan sadece bir IP alınabilmektedir, probleminizin kaynağı budur.

Aynı sorunu bende yaşadım LAB daki switch in yanında uç ip dağıtımı yaparken labdaki tahtanın yanındaki uç a bir switch takıldığında sadece 1 uca net veriyor tesadüfen fark ettim.

4447555'i arayıp durumu bildiriyorsunuz. Siwtche gelen ethernetin port numarasını ve fiziksel adresini söylüyorsunuz, o portu paylaşıma açıyorlar hocam.

Arkadaşlar tekrar merhaba. Evet söylediğiniz gibi sorun Fatih Projesinde uzaktan bağlanıp portu paylaşıma açmaları gerekiyormuş. Bugün aradım (4447555) ve switchin seri numarasını markasını aldılar tam olacak derken erişim hizmet numarası istediler. Bu numara da sadece fiber internet altyapısı çekilen okullara veriliyormuş. Bende okulda halen ADSL olduğunu ve FİBER altyapının kurulmadığını söyledim. Bu şekilde uzaktan bağlanıp sorunu halledemeyeceklerini fiber alt yapı olması gerektiğini söylediler. Şimdi ben bu altyapının kurulmasını beklersem galiba en az 2 yıl beklemem gerekir.

Aklıma şöyle bir çözüm geldi. Siz nedersiniz olur mu böyle ? . Şimdi sistem odasında bulunan ROUTER de ki benim atölyeme gelen ilgili ethernet kablosunu çıkarıp bu kabloyu direkt modemin arkasında bulunan LAN portuna bağlasam nasıl olur. Yani yapacağım işlem atölyeme gelen kabloyu ROUTER üzerinden değilde direkt MODEM in LAN portundan alsam olur mu acaba? Çünkü bilgisayarların İP almasını engelleyen sistem FATİH PROJESİ kapsamında takılan ROUTER den kaynaklı diye düşünüyorum.

Ben fatih projesi olan okuluma idare odalar için access point ile interneti paylaşıma açtım sistemden sadece tek ip alıyor ama biz 4 pc + 1 ağ bağlı yazıcı kullanıyoruz sende istersen araya access point koyarak kablolu yada kaplosuz dağıtım yapabilirsin

Geri