Okula Sivil Kıyafetle Gelenler El Kaldırsın

Kodla Büyü
Mr.Spermata' Alıntı:
insan inancının yükümlülüğü olarak başörtüsü takıyormuş bak sen:))sorsan sana bunu inancının gereği olduğunu kim söyledi diye gidecek nur suresinden bi ayet seçecek gösterecek gösterecek.eh kardeşim bu kuranı kerimde kölelikten de bahsediliyor, eşlerine biat etmeyen kadınlara ne yapılacağından da.şimdi adamın birisi de benim inancım gereği köle istiyorum diyebilecek mi?ya da bu türbanlı kadınlar eşlerinin sözünü dinlemediklerinde ellerinde bi çubuk hadi kocacım ben kuranı kerimdeki şu surenin bilmem kaçıncı ayetine göre sana biat etmedim hadi bana bi kaç tane vur diyebilecek kadar iyi müslümanlar mı:)

sen istediğine inan bende istediğime inanayım.
sen inandığın gibi yaşa bende inandığım gibi yaşayayım.

DİN BİLİMLERİ ÜZERİNE NE KADAR BİLGİNİZ VARDA İTİRAZ EDİYORSUNUZ. KURANDA AKŞAM NAMAZININ KAÇ REKAT OLDUĞUDA YAZMIYOR! PEKİ KAÇ REKAT AKŞAM NAMAZI? 3 REKAT FARZI! PEKİ BU BİLGİYİ NEREDEN EDİNDİK. PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDAKİ UYGULAMALARDAN ÖĞRENDİK. PEKİ KADINLARIN SAÇLARINI ÖRTMESİ GEREKTİĞİ KURANDA YAZIYORMU? HAYIR ÖRTÜNÜN DENİLİYOR. PEKİ ERKEK VE KADININ NASIL ŞEKİLDE ÖRTÜNECEĞİ BİLGİSİNİ NERDEN ALIYORUZ PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDAKİ UYGULAMALARDA. PEYGAMBERİMİZİN ZAMANINDAKİ MÜSLÜMAN KADINLARDA SAÇLARINI ÖRTMEKTEYDİLER. İŞTE BÖYLE AKŞAM NAMAZININ KAÇ REKAT OLDUĞU BİLGİSİDE SAÇLARI ÖRTMEMİZ GEREKTİĞİ BİLGİSİDE NET OLARAK KURANDA YAZMAZ BİZ BUNU PEYGAMBERİMİZİN DAVRANIŞLARINDAN VE O GÜNKÜ YAŞANTIDAN ÖĞRENİRİZ.

KARA CAHİL LAFDAN ANLAMAZ BİRİ DEĞİLSEN ANLARSIN. AMA EĞER ANLAYAMIYORSAN SENİN ANLAMAYA NİYETİN OLMADIĞINDANDIR. DAHA FAZLA TARTIŞMAYA GİRMEM BU KONUDA.

tayinci42' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:
insan inancının yükümlülüğü olarak başörtüsü takıyormuş bak sen:))sorsan sana bunu inancının gereği olduğunu kim söyledi diye gidecek nur suresinden bi ayet seçecek gösterecek gösterecek.eh kardeşim bu kuranı kerimde kölelikten de bahsediliyor, eşlerine biat etmeyen kadınlara ne yapılacağından da.şimdi adamın birisi de benim inancım gereği köle istiyorum diyebilecek mi?ya da bu türbanlı kadınlar eşlerinin sözünü dinlemediklerinde ellerinde bi çubuk hadi kocacım ben kuranı kerimdeki şu surenin bilmem kaçıncı ayetine göre sana biat etmedim hadi bana bi kaç tane vur diyebilecek kadar iyi müslümanlar mı:)

DİN BİLİMLERİ ÜZERİNE NE KADAR BİLGİNİZ VARDA İTİRAZ EDİYORSUNUZ. KURANDA AKŞAM NAMAZININ KAÇ REKAT OLDUĞUDA YAZMIYOR! PEKİ KAÇ REKAT AKŞAM NAMAZI? 3 REKAT FARZI! PEKİ BU BİLGİYİ NEREDEN EDİNDİK. PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDAKİ UYGULAMALARDAN ÖĞRENDİK. PEKİ KADINLARIN SAÇLARINI ÖRTMESİ GEREKTİĞİ KURANDA YAZIYORMU? HAYIR ÖRTÜNÜN DENİLİYOR. PEKİ ERKEK VE KADININ NASIL ŞEKİLDE ÖRTÜNECEĞİ BİLGİSİNİ NERDEN ALIYORUZ PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDAKİ UYGULAMALARDA. PEYGAMBERİMİZİN ZAMANINDAKİ MÜSLÜMAN KADINLARDA SAÇLARINI ÖRTMEKTEYDİLER. İŞTE BÖYLE AKŞAM NAMAZININ KAÇ REKAT OLDUĞU BİLGİSİDE SAÇLARI ÖRTMEMİZ GEREKTİĞİ BİLGİSİDE NET OLARAK KURANDA YAZMAZ BİZ BUNU PEYGAMBERİMİZİN DAVRANIŞLARINDAN VE O GÜNKÜ YAŞANTIDAN ÖĞRENİRİZ.

KARA CAHİL LAFDAN ANLAMAZ BİRİ DEĞİLSEN ANLARSIN. AMA EĞER ANLAYAMIYORSAN SENİN ANLAMAYA NİYETİN OLMADIĞINDANDIR. DAHA FAZLA TARTIŞMAYA GİRMEM BU KONUDA.
o günkü yaşantıların bölgesel kültürün geleneksel yaşam tarzı olduğuna değil de dinin gereğinden kaynaklı yaşantılar olduğu bilgisine nasıl ulaşıyorsunuz?
islam dininin gereği ibadet türlerinin ve şekillerinin bölge halkının islam dinine geçmeden önce kültürel davranış ve toplumsal yaşam biçiminin bir parçası olmadığı bilgisine nasıl ulaşabiliyorsunuz?
Söylemek istediğim şey dindar bir müslüman olmanın temel şartlarından mı bu türban?yoksa kadınların ve toplumun kendini böyle bir psikolojik duruma sokup kendilerini baskı altında hissedip bundan kaynaklı kendilerini mutsuzluğa sürüklemeleri midir? .ayrıca şunu belirteyim bir şeye itiraz ettiğim yok sadece soru soruyorum sorularıma içtenlikle cevap verecek(verebilecek)seniz sizleri dinlemeyi isterim,sinirlenmeye gerilmeye gerek yok.

Dininin gereği,İnancının gereği yada siyasi amaçlı yada keyfi,yada sırf öyle daha güzel olduğunu düşündüğü için takılan başörtüler.

Sebebi ne olursa olsun bu bir kıyafet özgürlüğüdür.Karşı çıkanlar çatlasalarda patlasalarda gelecek bu özgürlük.

Bayan arkadaşım nasıl daracık pantolonla,kısa etekle geliyorsa o da başörtüsüyle gelecek.Demokratik,özgürlükçü geçinenler nedense bu konuya gelince saçma sapan tezler üretiyorlar.

Gelicek özgürlük.Geldi bile...Kıyafetimizi çıkarmadan giriyoruz derslere...ne mutlu...bende diğer bayan arkadaşlarım gibi istediğim şeyi giyebiliyorum...Ama bu özgürlük bize extra large dimi? bunu yaşadığımız için hep sinmeli pısmalıyız dimi...Acaba bir bayan arkadaşımız okula girerken bir tokasını yada fularını çıkarmak zorunda kalsa yer yerinden oynamazmıydı.ama yok! bize bu özgürlük fazla bile susmalı sinmeli ve bu kadarcık özgürlüğe bile minnettar olmalıyız dimi...

Daha demokratik,daha özgür günlere diyorum.....

blşmblşm' Alıntı:
Dininin gereği,İnancının gereği yada siyasi amaçlı yada keyfi,yada sırf öyle daha güzel olduğunu düşündüğü için takılan başörtüler.

Sebebi ne olursa olsun bu bir kıyafet özgürlüğüdür.Karşı çıkanlar çatlasalarda patlasalarda gelecek bu özgürlük.

Bayan arkadaşım nasıl daracık pantolonla,kısa etekle geliyorsa o da başörtüsüyle gelecek.Demokratik,özgürlükçü geçinenler nedense bu konuya gelince saçma sapan tezler üretiyorlar.

Gelicek özgürlük.Geldi bile...Kıyafetimizi çıkarmadan giriyoruz derslere...ne mutlu...bende diğer bayan arkadaşlarım gibi istediğim şeyi giyebiliyorum...Ama bu özgürlük bize extra large dimi? bunu yaşadığımız için hep sinmeli pısmalıyız dimi...Acaba bir bayan arkadaşımız okula girerken bir tokasını yada fularını çıkarmak zorunda kalsa yer yerinden oynamazmıydı.ama yok! bize bu özgürlük fazla bile susmalı sinmeli ve bu kadarcık özgürlüğe bile minnettar olmalıyız dimi...

Daha demokratik,daha özgür günlere diyorum.....

Ağzınıza sağlık.

Mr.Spermata' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:

o günkü yaşantıların bölgesel kültürün geleneksel yaşam tarzı olduğuna değil de dinin gereğinden kaynaklı yaşantılar olduğu bilgisine nasıl ulaşıyorsunuz?
islam dininin gereği ibadet türlerinin ve şekillerinin bölge halkının islam dinine geçmeden önce kültürel davranış ve toplumsal yaşam biçiminin bir parçası olmadığı bilgisine nasıl ulaşabiliyorsunuz?
Söylemek istediğim şey dindar bir müslüman olmanın temel şartlarından mı bu türban?yoksa kadınların ve toplumun kendini böyle bir psikolojik duruma sokup kendilerini baskı altında hissedip bundan kaynaklı kendilerini mutsuzluğa sürüklemeleri midir? .ayrıca şunu belirteyim bir şeye itiraz ettiğim yok sadece soru soruyorum sorularıma içtenlikle cevap verecek(verebilecek)seniz sizleri dinlemeyi isterim,sinirlenmeye gerilmeye gerek yok.

Arap milletinin bir çok geleneğini alt üst etmiş, süregelen kötü alışkanlıklarını değiştirmiş, kısaca yaşamın tüm alanına yenilik getirmiş bir dinden bahsediyoruz sonra da başörtüsü arap toplumunun bir geleneğiydi, islamiyet bu konuya hiç temas etmemiştir ve dinimizde yerii yoktur gelenekseldir demek mantıklı değil.
konuyla ilgili ayet ve hadislere bakmadan önce
ayet nedir?,hadis nedir?, kimler rivayet etmiştir?, ravi nedir? konularına bakınız.

mrtcmhr_13' Alıntı:
18 Mart oldsuğunun farkında mısınız?
Sizin Ata'nız şehit olmadı mı ?
Ölen Erler,Subaylar SİVİL MİYDİ ?
Atatürk Komuta ederken bu kadar rahat mıydı ? :x

peki soralım o zaman: cepheye yavrusu sırtında mermi taşıyan analar başörtülü değilmiydi? sizdeki bu başörtüsü düşmanlığı nerden o zaman!!!! :p

Bu olayı başörtüsü düşamnlığına getirmek doğru değil. öncelikle hükümet bir gecede her yasayı çıkarırıken çok basit bir yönetmeliği neden çıkarmaz. kızacağınız tek merci hükümettir. acil bir şekilde kılık kayafet yönetmeliğinin değişmesi gerekiyor.

dindar geçinen hükümet bu konuda duyarsız kalıyorsa oy verenlerin neden oy verdiklerini gözden geçirmesi şart.

diyelimki başörtüsünde yönetmelik çıkmadı sendiklarda pes etti başörtüsü takanlar tekrar başını açacak mı? o zaman Allah emir ettiği için takılmış olan başörtüsü hükümet izin vermediği için açılan başörtüsünde Allahın emri mi ağır basacak yoksa hükümetin emri mi? dinin emirleri birilerinin keyfi doğrultusunda uygulanacak bir durum mu?

mustafatoker' Alıntı:
Bu olayı başörtüsü düşamnlığına getirmek doğru değil. öncelikle hükümet bir gecede her yasayı çıkarırıken çok basit bir yönetmeliği neden çıkarmaz. kızacağınız tek merci hükümettir. acil bir şekilde kılık kayafet yönetmeliğinin değişmesi gerekiyor.

dindar geçinen hükümet bu konuda duyarsız kalıyorsa oy verenlerin neden oy verdiklerini gözden geçirmesi şart.

diyelimki başörtüsünde yönetmelik çıkmadı sendiklarda pes etti başörtüsü takanlar tekrar başını açacak mı? o zaman Allah emir ettiği için takılmış olan başörtüsü hükümet izin vermediği için açılan başörtüsünde Allahın emri mi ağır basacak yoksa hükümetin emri mi? dinin emirleri birilerinin keyfi doğrultusunda uygulanacak bir durum mu?
bu sorunu çözmek istediklerini sanmıyorum (en azından şimdi) yoksa dediğiniz gibi bir gecede değiştirilebilirdi.neler değişti ki bu değişmesin.sendikaya da anlam veremiyorum, başta başka bir hükümet var da biz mi göremiyoruz?ama bu tartışmalar artık mide bulandırmaya başladı.

tabiki bir gecede yönetmelik çıkar.Hükümetinde daha önce bu tarz girişimleri oldu ama çok tepki çekti.Her kanalda iki farklı görüşü kavga ettirip başörtüyü reyting malzemesi yaptılar.Günlerce gündemden düşmedi.İşsizlik yoksulluk enflasyon varken aylardır gündem başörtüsü diye eleştirildi.Başörtüsünden başka gündemleri yok diye eleştirildi.Belkide gündemi sarsmadan,insanları germeden sendikalar aracılığı ile halledecekler.Sonrada yönetmelik çıkacak.Tabiki bi gecede çıkmasını hepimiz isteriz ama olmadı işte.İnşallah bu şekilde olur.Olsunda yeterki; nasıl olduğumu dert şimdi.Öyle çok kolay bi iş olsa çıkarmazlarmıydı bi gecede.ben inanmıyorum buna.

yoruma gerek yok..herkes bişeyler yazıyor ama sonuç ne...
yönetmelik şu an ne ise o şekilde gidiyorum..yarın değişirse o şekilde giderim..sendikalar hikaye

blşmblşm' Alıntı:
tabiki bir gecede yönetmelik çıkar.Hükümetinde daha önce bu tarz girişimleri oldu ama çok tepki çekti.Her kanalda iki farklı görüşü kavga ettirip başörtüyü reyting malzemesi yaptılar.Günlerce gündemden düşmedi.İşsizlik yoksulluk enflasyon varken aylardır gündem başörtüsü diye eleştirildi.Başörtüsünden başka gündemleri yok diye eleştirildi.Belkide gündemi sarsmadan,insanları germeden sendikalar aracılığı ile halledecekler.Sonrada yönetmelik çıkacak.Tabiki bi gecede çıkmasını hepimiz isteriz ama olmadı işte.İnşallah bu şekilde olur.Olsunda yeterki; nasıl olduğumu dert şimdi.Öyle çok kolay bi iş olsa çıkarmazlarmıydı bi gecede.ben inanmıyorum buna.

hükümete yazık olmasın diye söylediğiniz laflar masumane olabilir işin gerçeğini görmek lazım başörtüsünü kim tartışmış kim engel olmak istiyor bunların hepsi hikaye. millet vekillerine zam yapılırken çok tartışıldı ama yine yaptılar hemde gece yarısı. 12 yıldır başörtüsünü malzeme olarak kullanalar bu ortamda nerde. hep başkasını suçluyorsunuz. ama işinize geldiği gibi. apo ile pazarlık yapacak kadar zehir içen başbakan başörtüsü çözecek kadar yüreği yok mu?
ruhban okullarını açan kiliseler bu milletin vergileriyle tamir ettiren hükümet camiler için vatandaştan para topluyorsa buna iki yüzlülük denir zinayi suç olmaktan çıkarıp domuz etini kasaplık et yapanlar hala dindar geçiniyorya yanıyorumda ona yanıyorum. süt bankacılığı rezaletini söylemeye bile dilim varmıyor. bu insalr dindar da kime dindar kime çalışıyor bunu anlayan varsa bizde biellim

Arkadaşlar konuyla alakalı bi durumu paylaşayım istedim:

"Malum bir kaç haftadır eylem sebebiyle sivil kıyafet uygulaması yapılıyor, işin ilginç tarafı bizim okulumuzda sadece başörtüsü eylemi var, iki bayan hocamız kapalılar, onlar da başörtülü giriyorlar derslere, erkek öğretmenler hala takımla, kravatla geliyorlar, malum görüş de olanlar bile, durumu ilk zamanlar farkettim baktım kapalılar, eylem varmış dedim geçtim, olabilir, eylemdir yapılır, haktır aranır ne ala, ne sordum ne inceledim ne baktım ne önemsedim,

Yalnız malum eylem uzayıp da öğretmenler başörtüsüyle derse girmeye devam edince müdür de tamamen kendi kararı galiba bayanları uyarmış, kanun genelge çıkmadı mı dedi ne dediyse, bu masuma müslüman inançlı arkadaşlardan bir tanesi açık açık isim vererek: "Falanca arkadaşın(ben) etek boyu uygun değil gidin onu uyarın" demiş... "

Şimdi arkadaşlar ben solcu değilim, dinsiz değilim, arkadaşın okula kapalı gelmesine karşı değilim, itiraz etmiş değilim, sormuş bile değilim, giydiğim etekler dizkapağın 4 parmak altında değil kabul ama öyle bi model olmuyor, bunu acıklamak zor, bahsedilen eteğin altına simsiyah kapkalın opak denen çorabı da giyyoz altına çizmede çekince ortada açık bişe de yok soyunan da yok... Bunu söyleyen kapalı bayan başını kapatmasa da zaten kılık kıyafet yönetmeliğine uymuyor, spor ayakkabıyla gayet spor ütüsüz çizgisiz kıyafetlerle okula geliyor... biz de tam olarak uyamıyoruz, o da uyamıyor...

Anlatmak istediğim : Başım açık diye SOLCU değilim, kapanmadım die namuzsuz değilim, o arkadaşın düşmanı da değilim, nedir bu düşmanlık? Nedir bu ikiye bölücülük? Kutuplaşma? Ya da bu arkadaşların bu kadar ispiyoncu dayatmacı hali nedir? HANGİ MÜSLÜMANLIKTIR BU? müslümanlık güzel ahlak değil midir? Güzel ahlaklı insan düşmanlık mı yapar, ispiyonculuk mu, fesatlık mı? Ben anlamadım... Kapanan kapansın açılan açılsın, umrumda değil, ama inanın ben oldum havaları, bize kimse karışamaz hem ağayım hem efendi edaları, kendinden olmayanı düşman bilme, ya taraf olacaksın ya bertaraf gibi kıroca haller, yakışmıyor, olmuyor,..

Herkes ne yapıyorsa yapsın, ama ahlaki ölçülerde, insani hallerde hakkını arasın, kimse kimsenin düşmanı olmasın....

bilisimcih :alkis:
Bu arada bu konularda taraf olan arkadaşlar Prens kitabını okuyabilirler...

bilisimcih hocam bence arkadaşın yaptığı şey sadace kendini savunma amaçlı idi. Kendisi uyarıldığı için kıyafet yönetmeliğine aykırı olup uyarılmayanların da var olduğunu belirtmek istemiş. Yalnız isim vermesi yanlış olmuş. Tabi arkadaşı tanımam ve aranızda nasıl bi diyalog var onu da bilmediğim için dışardan gördüğüm kadarıyla yorum yapıyorum. Benim de pek samimi olduğum öğretmen arkadaşım dizin baya bi üstünde etek giyiyor. Benim başörtüme de laf diyecek bi insan değil. Yarın bi gün benim müdürüm de bana bişey diyecek olursa isim vermeden kıyafet yönetmeliğine uymayan tek kişinin ben olmadığımı açık açık belirtirim. Arkadaşımın da benim kötü niyetle söylemediğimi anlayacağını sanıyorum. Kaldı ki eylem yönetmelik değişene kadar devam edecek inşallah.

Arkadaşınızın tepkisini size karşı bi düşmanlık olarak algılamayın ve genelleme yapmayın. Kutuplaşma vs. yok ortada.

tuncay_tuncez' Alıntı:
NOT:sempatizanı vs değilim, nacizane bir okurum...
ben bahsettiğiniz kitabı okudum machievelli erdem sahibi bir hükümdarın mutlakiyetçi bi yönetim anlayışı ile yaşadığı dönemde kendince ideal bir toplum yönetimi anlayışından bahseder konu ile bağlantısını kuramadım hocam bişeyi mi gözden kaçırdım:S

Eslivya' Alıntı:
bilisimcih hocam bence arkadaşın yaptığı şey sadace kendini savunma amaçlı idi. Kendisi uyarıldığı için kıyafet yönetmeliğine aykırı olup uyarılmayanların da var olduğunu belirtmek istemiş. Yalnız isim vermesi yanlış olmuş. Tabi arkadaşı tanımam ve aranızda nasıl bi diyalog var onu da bilmediğim için dışardan gördüğüm kadarıyla yorum yapıyorum. Benim de pek samimi olduğum öğretmen arkadaşım dizin baya bi üstünde etek giyiyor. Benim başörtüme de laf diyecek bi insan değil. Yarın bi gün benim müdürüm de bana bişey diyecek olursa isim vermeden kıyafet yönetmeliğine uymayan tek kişinin ben olmadığımı açık açık belirtirim. Arkadaşımın da benim kötü niyetle söylemediğimi anlayacağını sanıyorum. Kaldı ki eylem yönetmelik değişene kadar devam edecek inşallah.

Arkadaşınızın tepkisini size karşı bi düşmanlık olarak algılamayın ve genelleme yapmayın. Kutuplaşma vs. yok ortada.

Arkadaşım başını örtmese de kılık kıyafet yönetmeliğine uygun giyinmiyor, eylemden önce de giyinmiyordu, bahsettiğim de kapalılık değil, spor giyinmek bu yüzden kendini benle savunmasının açıklanır bir tarafı yok, bahsettiğim sadece örnek, tabi ki istisnaları dışarda tutarak söylemeliyim ki toplumda böyle bir kutuplaşma var, fikirlerini açıkça dile getirmekten, cesur olmaktan anladıkları karşı tarafı (ki karşı taraf bile değiliz sadece başımız kapalı değil) istedikleri gibi eleştirmek iğnelemek, yaşım çok ileri değil eskiden kime ne yapıldı nasıl zor durumlarda kalındı bizzat yaşamadım ama duydum. Geçmişte yapılan (başörtüsüyle ilgili) zulümler doğru değil... Ayıplanmalı, yuhalanmalı, kınanmalı...

Ama günümüzde ben sen gibi sadece başını örtmemeyi seçenleri düşman bilmek intikam almak, sıra bizde diye hedef seçmek akla zekaya sığmıyor(dinsiz olsa ataist olsa bize ne oda ayrı)... Başka olaylarda canlandı şuan gözümde konuya örnek olabilecek şeler... Etrafta kapalı bayanların tamamı olmasa da çoğu ki bunlar sonradan kapananlar genelde, aşırı tepkilere, aşırı tartışmalara, aşırı ses yükseltmelere giriyorlar, öyle yanlış bir savunma geliştirmişler ki, bütün güçlerini kapalılıktan alıyormuş gibi, bundan dolayı üstünmüş gibi, bu onları cennete kestirmeden sokmuş da biz de debelenen zavallılarmışız gibi davranıyorlar... Hele siyasi konulara hiç hiç girilmiyor, şurada da yanlış yapılıyor diyecek olsan, solcu damgasını yiyorsun, bu hükümet hiç yanlış yapmıyor, ne yapsa bi hikmeti var, çok nadiren duydum evet o konuda yanlış yapıldı sözünü... İnşallah şu başörtüsü sorununu çözerler de kurtuluruz, iyi mi olur kötü mü bilemiyorum inşallah bu eylem işe yarar, konu çözülür, herkes işine gücüne bakar, istediği gibi yaşar, inşallah sorunumuz budur da biter gider...

ben bahsettiğiniz kitabı okudum machievelli erdem sahibi bir hükümdarın mutlakiyetçi bi yönetim anlayışı ile yaşadığı dönemde kendince ideal bir toplum yönetimi anlayışından bahseder konu ile bağlantısını kuramadım hocam bişeyi mi gözden kaçırdım:S
http://tr.wikipedia.org/wiki/Prens_%28kitap%29 - Giriş ve İçindekiler -
zaman zaman politik tartışma ortamına doğru gidiyor mu ne sayın hcm paylaşımlarımız? (kendimi de sayıyorum..)

bilisimcih' Alıntı:
Eslivya' Alıntı:

Arkadaşım başını örtmese de kılık kıyafet yönetmeliğine uygun giyinmiyor, .

sorunda burada işte aslında neredeyse bayan öğretmenlerin hiçbiri bu yönetmeliğe uymazlar ve kimse işlem yapmaz ama başörtüsünü takınca işlem yapıyorlar.. 28 şubat sürecinde öyle bir baskı yapmışlarki millete hala sıyrılıpta kurtulamadılar.

bilisimcih' Alıntı:

"Malum bir kaç haftadır eylem sebebiyle sivil kıyafet uygulaması yapılıyor, işin ilginç tarafı bizim okulumuzda sadece başörtüsü eylemi var, iki bayan hocamız kapalılar, onlar da başörtülü giriyorlar derslere, erkek öğretmenler hala takımla, kravatla geliyorlar, malum görüş de olanlar bile, durumu ilk zamanlar farkettim baktım kapalılar, eylem varmış dedim geçtim, olabilir, eylemdir yapılır, haktır aranır ne ala, ne sordum ne inceledim ne baktım ne önemsedim,

Yalnız malum eylem uzayıp da öğretmenler başörtüsüyle derse girmeye devam edince müdür de tamamen kendi kararı galiba bayanları uyarmış, kanun genelge çıkmadı mı dedi ne dediyse, bu masuma müslüman inançlı arkadaşlardan bir tanesi açık açık isim vererek: "Falanca arkadaşın(ben) etek boyu uygun değil gidin onu uyarın" demiş... "

Şimdi arkadaşlar ben solcu değilim, dinsiz değilim, arkadaşın okula kapalı gelmesine karşı değilim, itiraz etmiş değilim, sormuş bile değilim, giydiğim etekler dizkapağın 4 parmak altında değil kabul ama öyle bi model olmuyor, bunu acıklamak zor, bahsedilen eteğin altına simsiyah kapkalın opak denen çorabı da giyyoz altına çizmede çekince ortada açık bişe de yok soyunan da yok... Bunu söyleyen kapalı bayan başını kapatmasa da zaten kılık kıyafet yönetmeliğine uymuyor, spor ayakkabıyla gayet spor ütüsüz çizgisiz kıyafetlerle okula geliyor... biz de tam olarak uyamıyoruz, o da uyamıyor...

Anlatmak istediğim : Başım açık diye SOLCU değilim, kapanmadım die namuzsuz değilim, o arkadaşın düşmanı da değilim, nedir bu düşmanlık? Nedir bu ikiye bölücülük? Kutuplaşma? Ya da bu arkadaşların bu kadar ispiyoncu dayatmacı hali nedir? HANGİ MÜSLÜMANLIKTIR BU? müslümanlık güzel ahlak değil midir? Güzel ahlaklı insan düşmanlık mı yapar, ispiyonculuk mu, fesatlık mı? Ben anlamadım... Kapanan kapansın açılan açılsın, umrumda değil, ama inanın ben oldum havaları, bize kimse karışamaz hem ağayım hem efendi edaları, kendinden olmayanı düşman bilme, ya taraf olacaksın ya bertaraf gibi kıroca haller, yakışmıyor, olmuyor,..

Herkes ne yapıyorsa yapsın, ama ahlaki ölçülerde, insani hallerde hakkını arasın, kimse kimsenin düşmanı olmasın....
güzel bir paylaşım teşekkürler.valla okullarda öğretmenler arasında kutuplaşma almış başını gitmiş.tamam kimse birbirini sevmek zorunda değil ama şu da bir gerçek huzurun,muhabbetin olmadığı yerde nefretin ötekileştirmenin ayyuka çıktığı yerde ne eğitim olur ne öğretim.insanlar siyasi fikirlerini başkalarına anlatmakta açıklamakta ne de meraklı.

bilisimcih' Alıntı:

Hanımefendi eşim tesettürlü, baldızım tesettürlü değil. Kardeşler kendi aralarında birbirlerine sizin dediğiniz gözle mi bakıyorlar acaba. Tabiki HAYIR. Yıllarca sizin bahsettiğiniz uygulamalara sesini çıkarmayan insanlar şimdi başörtüsüne ses çıkarır oldular. Ayrıca bayan hocaların müdürleriyle konuşmaları ispiyonculuk, gıybet değil ADALET aramadır.

Üniversitelerde serbest bırakıldı, ne kadar kutuplaşma oldu Allah aşkına... Yapılan öngörülere göre sağ-sol bölünmesi yeniden alevlenecekti. Korkmayın bu kadar. Etikete değil içeriğe bakmayı ne zaman öğreneceğiz...

Artık insanların dış görünüşe göre yargılanmamalarını istiyorum. Sanki başını açınca fikirler değişiyor. Tehlike ve kutuplaşma varsa baş açıkken de vardı o zaman.

zeitgest' Alıntı:
bilisimcih' Alıntı:

hocam sizin adınıza üzüldüm, arkadaşın yaptığı da ayıp olmuş.. Yukarıda sormuşsunuz ya "HANGİ MÜSLÜMANLIKTIR BU? müslümanlık güzel ahlak değil midir? Güzel ahlaklı insan düşmanlık mı yapar, ispiyonculuk mu, fesatlık mı?" bu sorunnuzu bir başörtülü olarak empati kurduğum zaman şu şekilde değerlendiriyorum: Böşörtüsünü gerçekten inanci gereği takan birinin gözünde başörtüsü el uzatılamaz dil uzatılamaz kutsallıktadır, çok hassas bir konudur bu. Eğer spor kıyafet için uyarı almış olsaydı aranızda düşmanlık gibi güçlü nefret duygusu olmadıkça sizi de emsal göstermesinin mümkün olmayacağını düşünüyorum.Ama insanların o kadar hassas noktalarıyla yıllarca uğraşıldı ki, agresifleştirildik resmen. Artık yeter demenin bir yansıması olarak oeğerlendirin..Ben de iki haftadır eylemdeyim başörtümle, sene başından beri bildiğiniz dapdar streç mavi kotla gelen stajyer bayan var okulda müdür ona tek kelam etmedi ama bana hergün hala eylem devam ediyor mu diye soruyor..İnsanı hakikaten agresifleşteryorlar, bana hocam şu kıyafetiniz uygun değil dese ok hocam derim üzülmem bile, ama "eylem olmasa şimdi şurda çıkarttırırdım başınızdakini"dedi, ses çıkarmadım ama diğer arkadaşa şurda değiştirtirdim kotunuzu demedi hiç..Diyeceğim şu ki hocam: haksız olduğunu kabul etsem de insanlarda tak etmişlik var onu da değerlendirelim..Kendini üstün görme olarak düşünmeyin, takmayanları asla küçümsemem ama takanlar için bir başörtüsü bir kişiliktir, Allah'ı anımsatmadır, şahsiyettir vs..bu noktalarına saldırılan herkes agresifleşir...Hissettiğim çok daha fazla şey var ama bu kadarını kelimelere dökebildim, sevgiler...

oyungezer' Alıntı:
forumdas' Alıntı:
Mahkemelik bir işiniz var, dininizin gereği türban ile hakimin karşısına çıktınız. Hakim de takmış boynuna haç kolyesini,

Hadi çıkın işin içinden.
Hocam ciddi olamazsın. İnsan inancının bir yükümlülüğü olarak başörtüsü takıyorsa, haç takmakla kıyaslanabilir mi. İncilde haç takın diye bir emir var mı sorarım size. Ancak Kuran'da kadınların kapanması ile ilgili net ayetler var.(başörtüsü takar ya da takmaz . kişinin kendi tercihidir. o ayrı) Yaptığınız kıyas hatalı bence.

O dediğiniz ayetten herkes farklı anlam çıkarıyor.
"Mü'min kadınlara da söyle: gözlerini sakınsınlar, ırzlarını muhafaza etsinler, ziynetlerini açmasınlar, zâhir olanı başka ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar, ziynetlerini açmasınlar, ancak kendi kocalarına yâhud kendi babalarına kocalarının babalarına yâhud kendi oğullarına, yâhud kendi biraderlerine, yâhud kendi biraderlerinin oğullarına, yâhud hemşirelerinin oğullarına yâhud kendi kadınlarına yâhud kendi ellerindeki memlûklerine, yâhud ihtiyacı olmıyan erkeklerden uyuntulara, yahud henüz kadınların avretlerine muttali' olmıyan çocuklara, müstesna, gizledikleri ziynetleri bilin diye ayaklarını da vurmasınlar, hepiniz Allaha tevbe edin ey mü'minler ki felâh bulabilesiniz."

Burdaki ziynet kelimesinden, ben göğüs manası çıkarıyorum(ziynet eşyası nedir), Saçının telinin görünmemesi gerektiği anlamını siz nasıl çıkardınız?

Kaldı ki; bir inancın din kabul edilebilmesi için kitabı olması mı gerekir? Satanist de şeytan logosunu kendine zorunlu göremez mi?

Greenberet83' Alıntı:
forumdas' Alıntı:
mfatih' Alıntı:
forumdas' Alıntı:
Greenberet83' Alıntı:
Sol görüşlü birisi olarak;

Kamuda Başörtüsünü sonuna kadar destekliyorum.
İnsanlara yeteri kadar eziyet edildi bu ülkede. Kadınlarımız üzerinde siyaset ve dini bu kadar kullanan bir ülke yoktur.
Dinimiz mecbur kılmış, müslüman bir ülkede takmak yasak, tam Türk işi arkadaş bu.
Başörtüsü ile yani bir (bez parçası-yanlış anlaşılmasın) bu ülkeyi yıkacaksa zaten yıkılsın.
Başörtüsüne de sadece solcular karşı çıkıyor bende onu anlamıyorum. Tam tersine savunacakları halde karşı çıkıyorlar. Adalet, özgürlük, demokrasiden bahsederiz sürekli ama, iş başörtüsüne gelince YASSAK kardeşim deniliyor hayret bişey.

Biz müslüman bir ülke değiliz, LAİK bir ülkeyiz.

Laiklik dinsizlik değildir, böyle bir söylemim de olmadı zaten ama laiklik belli bir dinin, öz evlat dini kabul edilmesi de değildir.

Hocam biz öncelikle Müslüman sonra laik bir ülkeyiz.
Hiçbir ideolojik kavram ve terimler dinin (Müslümanlık, Hristiyanlık vb.) üzerinde olamaz. Akıl var Mantık var.
Bir laf ediyorsun sonra sonunu getirmiyorsun.
Bu ülkede sizin gibi düşünenler yüzünden ne Laikliği anlatabildik ne Atatürk 'ü.
Laiklik bütün dinlere, mezheplere ve bütün kesimden yurttaşlara eşit olmaktır. Din karşıtı yada dinsizlik değildir.
Mahkeme örneği vermişsiniz, banane hakimin taktığı haç simgesinden, sanane kadınlarımızın taktığı türbandan.
Serbest kıyafet yasası sadece bizlere değil, tüm yurttaşlar içindir. İsteyen Hac simgesi takar isteyen türban takar.
Herşeyden korkar olduk arkadaş ya.

Laiklik bütün dinlere, mezheplere ve bütün kesimden yurttaşlara eşit olmaktır. Din karşıtı yada dinsizlik değildir. demişsiniz, hangi eşitlikten bahsediyorsunuz, bütçenin en büyük payını götüren sünni diyanet varken?
Ateistten aldığın parayla, imamın maaşını veriyorken, kul hakkı yemiyor musun?
Cemaat imamı cebinden finanse etsin, orta da müslüman kalırsa ben de namertim.

Ya boş tartışmaları bırakın isteyen eyleme katılsın istemeyen katılmasın.

Boş yere birbirinizi kırmayın!

bende yarından itibaren eyleme katılıyorum. Eylemdekilere Selam olsun :wink:

seraser' Alıntı:
forumdas' Alıntı:
Greenberet83' Alıntı:
Sol görüşlü birisi olarak;
Kamuda Başörtüsünü sonuna kadar destekliyorum.
İnsanlara yeteri kadar eziyet edildi bu ülkede. Kadınlarımız üzerinde siyaset ve dini bu kadar kullanan bir ülke yoktur.
Dinimiz mecbur kılmış, müslüman bir ülkede takmak yasak, tam Türk işi arkadaş bu.
Başörtüsü ile yani bir (bez parçası-yanlış anlaşılmasın) bu ülkeyi yıkacaksa zaten yıkılsın.
Başörtüsüne de sadece solcular karşı çıkıyor bende onu anlamıyorum. Tam tersine savunacakları halde karşı çıkıyorlar. Adalet, özgürlük, demokrasiden bahsederiz sürekli ama, iş başörtüsüne gelince YASSAK kardeşim deniliyor hayret bişey.
Biz müslüman bir ülke değiliz, LAİK bir ülkeyiz.
Laik bir ülke isek o zaman inancını yaşamak isteyenleri korusun bu devlet. Mahkemede karşıma haç ile çıkan hakimden değil de müslüman sıfatıyla gayrimüslimleri koruyanlardan çekinirim ben. Bırakın hristiyan haçını taksın, yahudi de kipasını. Korku Cumhuriyeti olmuşuz vesselam...

Size bir soru:
Türkiye'de korunup kollanan din hangisidir?
A) Hristiyanlık
B) Müslümanlık
C) Yezidilik
D) Bütçenin en büyük payı alan diyanet kurumuyla korunup kollanan sünni islam

Ya istedikleri kadar imam atasınlar, sesim çıkmayacak da, arkadaş adamlar imamlığı geçiş kurumu olarak kullanıyorlar, hoppppppppp ordan başka bir kuruma, kadro gene boş, gelsin yenisi.

NASA Türk kurumu olsaydı, başına imam atarlardı.

Geri