Okul Web Sıra Yükseltme

Kodla Büyü
Merhaba
Arkadaşlar 1 aydır Web sayfasını sürekli güncelleyip haber duyuru eklediğimiz halde çok fazla sıra ilerleyemedik. Bakıyorum ilk 100 deki okullarla aynı haber içeriği var ama 20000 den aşağıya inemiyoruz.
Haber duyuru harici yapmamız gereken başka bir uygulamalar var mı???

hocam tam hakim değilim ama tıklama sayısı ile alakalı bence,kodlama ya da oyun diye bir sekme aç dene(1-2 ders ile ilgili oyun koy),öğrencileri yönlendir derste,sıralaman yükselecektir bence.

Bu sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum. Bu sıralama nasıl değişiyor? Her gün güncelliyorum, haber, duyuru bir şeyler paylaşıyorum.Öğrencileri de yönlendiriyorum, her ders aktif olarak kullanıyoruz. Ama yok, olmuyor. Belli Bir sıranın üzerine çıkmıyor.

Aynı şeyi ben de yaşıyorum her gün paylaşım yapıyorum nerdeyse sıralamam hep aynı ön sıralardaki okullara bakıyorum en son paylaşımı eylülde yapmış

ne kadar çok tık alırsanız o kadar çok yükselirsiniz hocam ben geçen ay il ve ilçede 1.sıraya kadar geldim çok tık alarak ama ne işe yarıyor 1. olmak bir fikrim yok

Benim okulumda öğrenci sayısı 141. İlçe merkezinde bir okulun öğrenci sayısı 650.
Ben bir duyuru yayınladım diyelim. O da bir duyuru yayınladı.
O gün tüm veliler girdi ve duyuruyu okudu. Benim ilçe merkezindeki okulu geçmem mümkün mü?
Benim tıklanma sayım 141 onun 650. Yapılan haber sayısı 1 ikimizde de.

Uzun lafın kısası anlamsız bir yarış olmasını geçtim fazlasıyla da adaletsiz bir yarış.

Aynısını daha önce Eba kullanım raporları diye de yapmışlardı. Hatta bir okul müdürü 1. sınıf öğretmenine gidip neden EBA kullanmadığını sorarken başka bir okuldaki 1. sınıf öğretmenin saatlerce EBA kullandığını örnek göstermişti. Ne yazık ki o sırada EBA'da 1. sınıflar için hiçbir içerik yoktu. o_O

• Beğen
Tepkiler: omd
kafalarına göre yapıyorlar hocam bende çözemedim.haber içeriği ve tıklanma sayısı çok çok geride olan okullar sıralamada üzerimize çıkıyorlar

Bence görüntülenme ile alakası yok. Sürekli duyuru ve haber giriyorum. Özellikle kurumla ilgili olmasına önem veriyorum. Çünkü bir kaç okulu sıralamada hiç geçemedim. Siteleri incelediğim de memurlar.net gibi olmuş siteleri. Ne bulursa yüklemişler. Görüntülenme sayısı da oldukça düşük.

menüleri geliştirince bende süper yükselmişti. ama bende önceki okula bakıyorum sitesi bomboş ne menü ne haber benden önce anlamadım gitti

Arkadaşlar hala ilk günkü gibi duran site bile bazen öne geçiyor. Meraktan bakıyorum nasıl bir yol izlenmiş diye ama sonuç bir kaç öğretmenli bir okul ve içerik sıfır. Ayrıca geçenlerde "iletişim" bölümünde bazı okulların oyun ve ziyaretçi defteri ekleyip ziyaretçi sayısını artırdığından bahsetmiştim. Ama cevap gelmedi. Bunların kaldırılması ile ilgili daha önce bir yazı gelmişti. Hatta ben bu yazıya istaneden ziyaretçi defterini kaldırmıştım.

Benim okulumda öğrenci sayısı 141. İlçe merkezinde bir okulun öğrenci sayısı 650.
Ben bir duyuru yayınladım diyelim. O da bir duyuru yayınladı.
O gün tüm veliler girdi ve duyuruyu okudu. Benim ilçe merkezindeki okulu geçmem mümkün mü?
Benim tıklanma sayım 141 onun 650. Yapılan haber sayısı 1 ikimizde de.
Veli sadece o gün eklenen bir duyuruya bakarsa bir tıklama sayılır. Veli o gün bütün siteyi gezerse (örn:120 haber var) bir veliden 120 tık.
141 veli x 120 : 16920 yani yaklaşık 1.5 k ziyaretci günlük. Veli bunu her gün yaparsa ?
Yani teorik olarak geçebilirsiniz. Hatta sadece haberlere değil galeri duyuru vs de eklersek GEÇERSİNİZ.

Veli sadece o gün eklenen bir duyuruya bakarsa bir tıklama sayılır. Veli o gün bütün siteyi gezerse (örn:120 haber var) bir veliden 120 tık.
141 veli x 120 : 16920 yani yaklaşık 1.5 k ziyaretci günlük. Veli bunu her gün yaparsa ?
Yani teorik olarak geçebilirsiniz. Hatta sadece haberlere değil galeri duyuru vs de eklersek GEÇERSİNİZ.

Bu teori ile Murat 124 ile Gallardo'yu geçmem de mümkün olabilir. Ama uygulamada ancak plakasını okurum;)

Okul web sitesi istatistiklerine göre sıralamada ciddi sıkıntılar var.Şöyle arz edeyim mesela 2000-3000 öğrencili okullarda web sitesi güncellenmese dahi üst sıralarda yer alırken bizim gibi öğrenci sayısı az ama çok sık güncellenen sitelerde web sıralamasında anlamlı değişiklikler olmuyor.Bence sıralamalarda okulun tıklanma istatistikleri dikkate alınması oldukça mantıklı ama tıklanma sayısının öğrenci sayısına oranlayarak bir çözüm bulunulmalı.Mesela öğrenci sayısı ve tıklanma istatistiği oranı atıyorum %10 sa bir puan %20 ise bir puan gibi.Hem daha mantıklı olacaktır hem de kıyıda köşede olup da sürekli sayfalarını güncelleyen okullara haksızlık olmayacaktır.İlginize teşekkürler.

bence dilekçe verelim bu uygulamadan vazgeçilsin yada sadece güncelliğe puan verilsin o kadar güncelleme yapıyorum kimsenin umrunda değil sıram yükselsin diye zorla mı sokayım öğrencileri siteye giren girer

İp sınırlaması var. Okulda istediğiniz kadar çocuklara tıklatın siteleri. Sadece tek ziyaret sayılıyor.

Kime ne faydası var. Çok emek veren hocalarımız sıralamanız yükselince bir çeyrek taksalar size daha ironik olur bence hocalarımızın emekleri boşa gitmez ;)

Hocalarımızın da yazdığı gibi az sayıda öğrenciye sahip okulların gösterim sayısı da doğal olarak düşük olacaktır, umarım gösterim sayısının etkisi çok düşüktür. Farklı sistemlerle puanlama yapılıyor mebpanel kısmındaki duyurulardan anladığım kadarıyla. İçerik, uygunluk, gösterim vs kısımları % lik şekilde hesaplamaları gerekiyor. Sayfa gösterimi de bunlar içinde en az orana sahip olmalı. Oyun ya da alakasız içeriklerin tespiti halinde bunlardan yansıyanlar silinir hatta NEGATİF etki yaratır diyor...

Mebpanel den giriş yaptıktan sonra bazı duyular şu şekilde:

05.07.2017 - Haber ve Duyuru niteliği taşımayan içeriklerin haber ve duyuru kategorilerinde yayınlamayınız. Bu doğrultuda Haber ve Duyuru kategorisinde günün sözü, tarihte bugün, hava durumu, dokümanlar gibi rutin içerikler eklemeyiniz. Bu tür içeriklerinizi sistemden kaldırmadığınız takdirde toplam puana negatif etkisi olacaktır. Bu tür rutin içerikler uygun bir menü altında kategorilendirilerek eklenebilir.

05.07.2017 - Aynı içerik birden fazla kategoride (haber ve duyuru...) yer alamaz. Bir içeriği birden fazla parçaya bölerek yayınlamayınız. Bu tür kopya içeriklerinizi sistemden kaldırmadığınız takdirde toplam puana negatif etkisi olacaktır.

05.07.2017 - Alıntı içeriklerin içerik kaynağını belirtiniz. Alıntı içeriklerin tümünü kopyalamak yerine link şeklinde kaynak içeriğe bağlayınız.

05.07.2017 - Haber ve Duyuru kategorisinde özgün haberlerin kurumsal nitelik (okulunuzla ilgili) taşımalıdır. Aynı kategoride yayınlanacak alıntı haberlerin de eğitimle ilgili olması gerekir.

06.06.2017 - Etkin performans sıralaması, zamana yayılmış etkinliğin ölçümünü hedefleyen bir uygulamadır. Etkin kullanımdan kasıt salt içerik sayısı değildir. İçeriklerin kurumun faaliyet alanı ile ilgili olması, hedef kitleye uygunluğu, kolay erişebilirliği, benzer içeriklerin aynı kategoride gruplanması vb özelliklerine sahip olması beklenmektedir. Bu amaçların dışında yalnız puan toplama hedefleyen içeriklerin, kurumun sıralamasına negatif etki etmesi yönünde düzenleme yapılmıştır. Site etkin kullanımına hizmet etmeyen bu sınıfta değerlendirilebilecek içerikleri yayınlamayınız, mevcutları yayından kaldırınız.

Arkadaşlar okul sıralaması yükselsin tamam sıkıntı yok ama bir işe yaramıyor ki ben kendi taktiğimle ilk sıraya geldim ilde ve türkiye de ilk 10 a girdim hiç bir şey olmuyor ki :) Hani böyle ufak tefek okula ödül verme vs bir durum olsa daha iyi olur bir de sırf okul sitesi tıklansın diye bazı arkadaşlar maalesef oyun yüklüyorlar o tarz işlemler hiç ama hiç uygun olmuyor ve bize zarar veriyor lütfen o tarz paylaşımlar yapmayalım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben 1 hafta her gün farklı haber güncelleme yaptım öğrencileri farklı zamanlarda kendi bilgisayarlarından olsun telefonlarından olsun yönlendirme yaptırdım whatshap gruplarından öğretmenleri yönlendirdim yani sırf neyle yükseliyor çözmek istedim.Lakin ben beceremedim sanırım. ilçede 19. olduk 1. olana baktım niye bu işle uğraştım diye çok hayıflandım.Bence gerek yok bunlara.Ara sıra okul ile ilgili gerekli etkinlikleri paylaşın görevinizin gereğini yapın yeterli Sıraya takılmayın derim ben.Selametle

Geri