Okul sitesine script eklenebilir mi?

Kodla Büyü

applet61

Aktif Üye
Merhabalar hocalarım.

Öğrencilerimizin deneme sonuçlarını okul sitesinden T.C Kimlik numaralarını girerek öğrenmesini istiyoruz. İl milli eğitimlerin sitelerinde bu tarz işlemler yapılabiliyor. Sınav sonuçlarını vs. açıklanırken kullanıyorlar. Bizim böyle bir şey yapmamız mümkün mü?

Ya da alternatif olarak biz bir domain alarak bu işlemleri yapsak okulun sitesinden link versek herahangi bir sakıncası olur mu?

Cevaplarınızı merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler

araştırmalarım sonucunda bazı kurumların resmi site haricinde gov uzantılı alan adı alabildiği bilgisine ulaştım.

Örneğin;

Çorlu Halk Eğitim Merkezinin resmi sitesi : http://cohem.meb.k12.tr/
Kendileri ayrıca kurs başvuruları için gov uzantılı şu siteyi açmışlar : http://www.cohem.gov.tr/

acaba merak ettiğim nic.tr'den alan adı başvurusu yapsak hosting almamız gerekir mi? yoksa hosting de nic.tr tarafından sağlanıyor mu?

Merhaba hocam;
il, ilçe mem'ler zaten gov.tr uzantılı alanlarda olduğu için ekstra veritabanı talep ederek kendi sistemlerini kullanabiliyorlar. RAM, hem lerden bazıları da kullandığı ekstra web tabanlı yazılımlar için bu şekilde meb.gov.tr alanı ve veritabanı talep edebiliyorlar. il ve ilçe dışındaki kurumlara sadece mysql veritabanı veriliyor diye biliyorum. Ben bu şekilde kullandım ancak okul değil Rehberlik ve Araştırma Merkezi için.
internet@meb.gov.tr ' ye yazabilirsiniz.

İyi çalışmalar

araştırmalarım sonucunda bazı kurumların resmi site haricinde gov uzantılı alan adı alabildiği bilgisine ulaştım.

Örneğin;

Kendileri ayrıca kurs başvuruları için gov uzantılı şu siteyi açmışlar : http://www.cohem.gov.tr/

acaba merak ettiğim nic.tr'den alan adı başvurusu yapsak hosting almamız gerekir mi? yoksa hosting de nic.tr tarafından sağlanıyor mu?

nic.tr sadece alan adı sağlıyor hocam. Hosting yok.

Örneğin;

nic.tr sitesi ".tr" uzantısına sahip örneğin "www.mehmetkemal.com.tr" sadece var olan uzantıların sonlarına ".tr" ekleme servis sağlayıcısıdır. Domain satışı mevcut değil. Dilerseniz siz bu almış olduğunuz domaini başka bir HOSTİNG & DOMAİN servis sağlayıcısının park edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Domain konusundan ayrıca, başlıktan yola çıkarak: Okul sitelerine harici kod bloğu, hazır scriptler (ziyaretçi defteri, anket vb.) eklemek yasaklanmıştı hocam.

gov.tr için kaymakamlıktan onaylı belge göndermeniz gerekecektir. Uzun vadeli bir projeniz olursa bunu kaymakama anlatmak mümkün olabilir. Ancak bahsettiğiniz gibi işler için bunu kaymakama sunmaya gerek yok. Bir tane .com alanadı alın. İçinde öğrenci fotoğrafı, eokuldan alınacak veriler olmadıkça veya bunlara herkes erişemedikçe sorun olmayacaktır.
Ancak liste şeklinde yayınlarsanız başınız ağrıyabilir.

nic.tr sitesi ".tr" uzantısına sahip örneğin "www.mehmetkemal.com.tr" sadece var olan uzantıların sonlarına ".tr" ekleme servis sağlayıcısıdır. Domain satışı mevcut değil. Dilerseniz siz bu almış olduğunuz domaini başka bir HOSTİNG & DOMAİN servis sağlayıcısının park edebilirsiniz.

Dediğiniz gibiyse, avea.com ve avea.com.tr arasındaki ilişkiyi nasıl açıklayacaksınız.

NIC.TR TR uzantılı domain satışı yapar.
klasik *.com.tr , *.net.tr yanı sıra kendi belirlediği *.gen.tr, *.av.tr gibi uzantılarda vardır.
Domain satışında belge kontrolü yaparak .com.tr uzantılı alanadlarının daha doğru kişilerde olmasını sağlar.
*.av.tr için avukat olmak gibi şartlar ister.
gen.tr gibi uzantılarda sadece ilk gelen alır, kuralı uygulanmaktadır.

script eklemeyin bir sorun çıktığında sunucuda ve sizin scriptin kodlarıda işe yararsa ayvayı yediğinizin resminidir.
Direkt emir var ziyaretçi defteri,script,reklam vb daha devamı vardı eklenmeyecektir diye

gov.tr için kaymakamlıktan onaylı belge göndermeniz gerekecektir. Uzun vadeli bir projeniz olursa bunu kaymakama anlatmak mümkün olabilir. Ancak bahsettiğiniz gibi işler için bunu kaymakama sunmaya gerek yok. Bir tane .com alanadı alın. İçinde öğrenci fotoğrafı, eokuldan alınacak veriler olmadıkça veya bunlara herkes erişemedikçe sorun olmayacaktır.
Ancak liste şeklinde yayınlarsanız başınız ağrıyabilir.

Dediğiniz gibiyse, avea.com ve avea.com.tr arasındaki ilişkiyi nasıl açıklayacaksınız.

NIC.TR TR uzantılı domain satışı yapar.
klasik *.com.tr , *.net.tr yanı sıra kendi belirlediği *.gen.tr, *.av.tr gibi uzantılarda vardır.
Domain satışında belge kontrolü yaparak .com.tr uzantılı alanadlarının daha doğru kişilerde olmasını sağlar.
*.av.tr için avukat olmak gibi şartlar ister.
gen.tr gibi uzantılarda sadece ilk gelen alır, kuralı uygulanmaktadır.

Satış yaptığına dair bilgilendirme yaptım. Kullanıcı kendisi satın alma esnasındaki gereksinimleri okuyarak satın alma işlemini yapabilir. Bu benim sorunum değil.

- avea.com , global olarak herkesin girebileceği site niteliği taşımaktadır.
- avea.com.tr , Türkiye lokasyonu dışındaki kişilerin bağlantıyı gerçekleştirmesi için Türkiye IP değerler standartına uygun ise bağlanabilir veya Türkiye'de bir servis sağlayıcısı aracılığı ile bağlanabilir. Bu ikisinin arasındaki farklar bunlarla sınırlı değildir. IP çakışmasını önlemek amacıyla veya önceden alınmış ise bir isim sizde Türkiye'de aynı isme ait siteyi kuracaksanız eğer işinizi görebilecek bir çözüm olarak görebilirsiniz.

".tr" uzantısına sahip bir alan adı almak için gerekenleri zaten satın alma esnasından önce ve sonra belirtmektedir. Gerçekleştiremediğiniz sürece satın almanıza veya tedarik etmenize izin vermeyecektir. Bu bilgilendirmeleri zaten biliyorsunuz adına uzun uzun yazmadım.

Hocam ben biliyorum da, şu alıntı yaptığım cümlenizi bir daha okuyun. Var olan uzantıların sonuna .tr ekleme servis sağlıyıcısı demişsiniz.
Ne Alaka diyorum.

Sizin dediğiniz gibi olsaydı, AVEA Şirketi avea.com 'a sahip olmadığı için avea.com.tr 'yi alamazdı.
Daha genel ifadeyle, sizin dediğinizden, .com.tr uzantılı site açmak için .com 'u almış olmak ön şartı var gibi anlaşılıyor.

Hocam ben biliyorum da, şu alıntı yaptığım cümlenizi bir daha okuyun. Var olan uzantıların sonuna .tr ekleme servis sağlıyıcısı demişsiniz.
Ne Alaka diyorum.

Sizin dediğiniz gibi olsaydı, AVEA Şirketi avea.com 'a sahip olmadığı için avea.com.tr 'yi alamazdı.
Daha genel ifadeyle, sizin dediğinizden, .com.tr uzantılı site açmak için .com 'u almış olmak ön şartı var gibi anlaşılıyor.

Var olan uzantılardan kasıtım ".com, .net, .gov, .kim, ..." gibi uzantıların ".tr" uzantısının eklenip bunun Türkiye içi satışının servis sağlayıcısıdır. Siz nasıl anladınız orasını çözemedim. Ayrıca Hocam hiç Hosting firmasında çalışma fırsatınız oldu mu? İşleyiş prosedürleriyle alakalı bilginiz var mı? gibi soruları soruyorum. Çünkü bu işleyişi bilmeden beni yargılamanız çok saçma. " http://www.integralbilisim.com/?pages,2068/com-ve-comtr-arasindaki-fark-nedir- " bu sitedeki açıklamanızı okumanızı istiyorum. Özellikle işleyiş ile ilgili gereksinim olan en son cümleyi. Sonra gelip bana istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bir tek bu site değil tüm Domain firmalarında bu işleyiş nic.tr sitesinden sağlandığı için yine aynı olacaktır inanmıyorsanız eğer.

Saygılarımla,

Yok ben hiç bilmiyorum!! Öylesine cevap yazıyorum, rasgele seçtiğim konulara.

"nic.tr sitesi ".tr" uzantısına sahip, sadece var olan uzantıların sonlarına ".tr" ekleme servis sağlayıcısıdır. "
Cümlesinden, Bu konuları Hiç bilmediğim için .com.tr almak için önce .com almak gerekir gibi saçma bir anlam çıkardım. Öyle takılıyorum!!

Bana com.tr ile .com arasındaki farkı anlatmak yerine, kendi cümlenizi okuyun.
Hatta ilk mesajdan itibaren, sizin o mesajınıza kadar bir daha okuyun.

Başka sözüm yok.

Son düzenleme:
Geri