Okul sitemizi yeniledim

Kodla Büyü

gozzde

Aktif Üye
Yenilediğim okul sitesini okuldan kime gösterdiysem bir kulp buldular. Kimi çok sade dedi, kimi renksiz dedi. Ama ben yaparken daha çok işlevsel olmasını, herkesin aradığını kolayca bulabilmesini amaçladım. Çünkü okul sitelerine anne-babalar da giriyor ve onlar gençler kadar nereye tıklayacağını-nasıl açacaklarını bilemiyorlar. Zaten en popüler sitelere bakacak olursak hepsinin ortak özelliği sade olmaları. Bir okul sitesinde neler olmalı'ya göre linkleri hazırladım. Zaten bazı başlıkların içeriği şu an boş. Bunun nedeni, bu senenin bitmesine 1 aydan az bir zaman kaldı; gelecek seneyle bütün linkleri güncel-dolu tutmayı düşünüyorum.Yaparken kendim de çok şey öğrendim. Ana sayfadaki haber menüsü, menübar, Atatürk slaytları veya sosyal kulüpler sayfasının yapımı gibi. Ayrıca 2,5 yıllık arşiv bölümünü tekrar oluşturmak çok vaktimi aldı. İletişim kısmında google erathü sitenin içine gömmeyi istedim ama başaramadım. İnternetten çok araştırdım, kodları buldum-kendi okuluma uyarladım ama hata verdi sürekli. Uzun bir açıklama oldu benimki. :)

Okul web adresimiz: www.dedekorkutal.k12.tr

çalıştığınız bilgisayar ekran olarak çok büyük sanırım bu yüzden sitede çok büyük olmuş ekrana sığmıyor taşıyor birde tabloların kenarlıklarının görünmesi pek iyi durmamış sanırım

1024*768 ekran çözünürlüğünde 17'' ekranda çalıştım. Arka plan beyaz olduğu için tablo kenarlığı eklemeseydim olmazdı gibi geldi.
Teşekkürler yorumunuz için. Dikkate alacağım.

http://viewlike.us/ sitesinde farklı çözünürlüklerde test ettim. Siteyi yapmadan önce yaptığım bir araştırmada da kullanıcıların yarıdan fazlası 1024*768 çözünürlüğünü kullanıyor diyordu. Ben de bunu dikkate almıştım. 800*600 kullanan çok az. Zaten artık ekranlardaki görüntü kalitesi gittikçe artıyor.

Birkaç kulp da benden:
1- Kayan resimler sitenin alt tarafında olabilir
2- Haberler sitenin resimler kısmıyla yer değiştirebilir.

kolay gelsin...

Olabilir, teşekkürler.

Bu arada hazır şablon kullanmadan kendi yaptığım ilk site(haberler menüsü hazır tabii, o kadar bilgim olmadığı için). İlk tecrübem :) Daha önce MEB şablonu kullanmıştım.

hocam eline sağlık... tablo kenarlıklarını koymasaydın nasıl olurdu acaba ya da kenarlık koymak istiyorsan sayfana uygun bir renk belirleseydin keşke çok amatörce göstermiş ....

Ana sayfadaki kayan fotoları soruyorsanız şöyle yaptım:
Önce boş bir sayfaya sadece fotoları ekledim ve bildiğimiz marquee koduyla kaymalarını sağladım. Aslında niyetim fotoların hepsi bitince en baştan tekrar göstermesiydi. Yani sürekli kayacak baştan başlamayacak(sadece fotolar baştan başlayacak). Tam anlatamadım ama(karışık oldu). Marquee koduyla bütün fotolar bitince ekran bir anlığına boş kalıyor, ben ekranın boş kalmasını istemedim. Bunu yapamayınca marquee kodunun bir sola fotolar bitince de sağa kayma ayarı olduğunu keşfettim. Bunun da <marquee behavior="alternate" koduyla yaptım.
Sonra bunu anasayfaya iframe ile ekledim.

hocam affınıza sığınarak bir kaç kulpte ben ekliyeyim :)
1. sitenin sadeliği çok önemli site de iki renk var ama çoğunlukla beyaz olduğu için çok sade 3 veya en fazla 4 renk kullanmak güzel oluyor.
2. herkesin dediği tablo kenarlığı, bu arada yeni başlamışken 2. versiyonda artık tabloyu bırakmanızı ve css geçmenizi tavsiye ederim google artık tablo sevmiyor
3 ATATÜRK 2011-2012 YILI FAALİYETLERİMİZ Linkler koyarak sayfayı yatay olarak iki bölünmüş, bunu iptal ediniz.
4. Kendi okulumun sitesini vereyim sizde bana kulp takınız yönetim paneli falan da var a dan z ye kadar olmasa da % 90 üstü bana ait tasarım ve kodlama http://www.rnb.k12.tr bu arada banner tam bitmedi :)

Emeğinize sağlık.
Bence:
- Sadeliğe vurgu yapmışsınız ama sizinki amatör sitelere benzemiş.
- Banner çok kötü
- Font seçimi yanlış diyeceğim ama default times new roman galiba
- Yazı ve tabloların arasında haddinden fazla boşluk var.
- Gereksiz boşluklar ve beyaz renk yüzünden site dağınık duruyor
- 10 üzerinden puan ver dense ben 4 verirdim.

Umarım daha da güzelini yaparsınız hocam.

Saygılar

tati' Alıntı:
hocam affınıza sığınarak bir kaç kulpte ben ekliyeyim :)
1. sitenin sadeliği çok önemli site de iki renk var ama çoğunlukla beyaz olduğu için çok sade 3 veya en fazla 4 renk kullanmak güzel oluyor.
2. herkesin dediği tablo kenarlığı, bu arada yeni başlamışken 2. versiyonda artık tabloyu bırakmanızı ve css geçmenizi tavsiye ederim google artık tablo sevmiyor
3 ATATÜRK 2011-2012 YILI FAALİYETLERİMİZ Linkler koyarak sayfayı yatay olarak iki bölünmüş, bunu iptal ediniz.
4. Kendi okulumun sitesini vereyim sizde bana kulp takınız yönetim paneli falan da var a dan z ye kadar olmasa da % 90 üstü bana ait tasarım ve kodlama http://www.rnb.k12.tr bu arada banner tam bitmedi :)
Yok ne demek, zaten onun için adresi siteye ekledim :)
Tablo kenarlığını düşüneceğim. Css yeni az biraz öğrendim, ilerletmem lazım. Yönetim paneli yapmayı bilmiyorum, açıkçası.
Sayfanın yatayda ikiye bölünmesi aslında benim hoşuma gittiği için bilerek-isteyerek yapmıştım :)

öğretmenler odasının resimlerini siteden ve bilgisayarınızdan shift+del yapmanızı tavsiye ediyorum.

İletişim sayfasına Google Map eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz...

iletisim.html isimli dosyayı açın

Bu Kodu Bulun
Kod:
<a href="http://g.co/maps/pumbr" target="_blank">OKULUMUZUN YERİNİ HARİTADA GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.</a>
Bununla Değiştirin
Kod:
<iframe width="425" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://maps.google.com/maps?q=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,+Bah%C3%A7elievler,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;hl=tr&amp;ie=UTF8&amp;sll=37.0625,-95.677068&amp;sspn=46.226656,78.662109&amp;hq=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,&amp;hnear=Bah%C3%A7elievler%2FIstanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;t=m&amp;ll=41.01925,28.84954&amp;spn=0.021629,0.038409&amp;output=embed"></iframe><br /><small><a href="http://maps.google.com/maps?q=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,+Bah%C3%A7elievler,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;hl=tr&amp;ie=UTF8&amp;sll=37.0625,-95.677068&amp;sspn=46.226656,78.662109&amp;hq=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,&amp;hnear=Bah%C3%A7elievler%2FIstanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;t=m&amp;ll=41.01925,28.84954&amp;spn=0.021629,0.038409&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Daha Büyük Görüntüle</a></small>

Kodu ekledikten sonra İletişim sayfanız aşağıdaki resimdeki gibi görüncektir... 8)

Ekli dosyalar

• map.png
    map.png
    218.5 KB · Görüntüleme: 458
hocam affınıza sığınarak sırf bu koltuk takımı bile biraz daha görsel bir siteyi hak ediyo o yüzden bu kadar sadeye gerek yok az karışık olsada olur zannımca

Ekli dosyalar

• ogrtodasi3.JPG
    ogrtodasi3.JPG
    79.6 KB · Görüntüleme: 454
emrahgunes' Alıntı:
İletişim sayfasına Google Map eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz...

iletisim.html isimli dosyayı açın

Bu Kodu Bulun
Kod:
<a href="http://g.co/maps/pumbr" target="_blank">OKULUMUZUN YERİNİ HARİTADA GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.</a>
Bununla Değiştirin
Kod:
<iframe width="425" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://maps.google.com/maps?q=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,+Bah%C3%A7elievler,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;hl=tr&amp;ie=UTF8&amp;sll=37.0625,-95.677068&amp;sspn=46.226656,78.662109&amp;hq=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,&amp;hnear=Bah%C3%A7elievler%2FIstanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;t=m&amp;ll=41.01925,28.84954&amp;spn=0.021629,0.038409&amp;output=embed"></iframe><br /><small><a href="http://maps.google.com/maps?q=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,+Bah%C3%A7elievler,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;hl=tr&amp;ie=UTF8&amp;sll=37.0625,-95.677068&amp;sspn=46.226656,78.662109&amp;hq=Dedekorkut+Anadolu+Lisesi,&amp;hnear=Bah%C3%A7elievler%2FIstanbul,+T%C3%BCrkiye&amp;t=m&amp;ll=41.01925,28.84954&amp;spn=0.021629,0.038409&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Daha Büyük Görüntüle</a></small>

Kodu ekledikten sonra İletişim sayfanız aşağıdaki resimdeki gibi görüncektir... 8)

Denedim ve oldu. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum, çok sağolun. Ben neden yapamadım, nerede hata yaptım anlamadım ama sayenizde iletişim kısmı daha güzel görünüyor artık. Tekrar tekrar teşekkür ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için.

Gözde hocam belliki site sizin kendi bulunduğunuz açıdan güzel geliyor öylede olmalı ama bize her hoş gelen doğrudur anlamınada gelmiyor..
.benim nacizane fikrim bütün eleştirileri dikkate alarak biraz daha üzerinde çalışman gerekiyor..hepsini senin yapmış olman da çok güzel fakat
tasarım noktasında bbnette paylaşılmış çok güzel site şablonları mevcut ben tasarım noktasında fatih etsiz hocamın tasarımını kendi yaptıklarımdan
daha çok beğendiğim için onu kullanıyorum bunu örnek veriyorum..bu hocam niye kendiniz yaptınız demek değil tabikide kendiniz yaparsanız daha
iyi olur ama..ben şurası böyle burası böyle demicem ama üzerinde biraz daha çalışmanız lazım özellikle eleştrileri göz ardı etmeyin..iyi çalışmalar..

Herkese teşekkürler, tasarımı düzeltmeye karar verdim. Ama neyi nasıl yapacağımı önce biraz düşünmem gerekiyor, biraz örnek siteleri dolaşmam gerekiyor fikir edinebilmek için. Karar verince değişiklikleri yapacağım. Son yapacağım değişiklikleri de buraya yazarım. Şimdilik teşekkürler. Daha sonra yine fikirlerinizi isteyeceğim.

Geri