Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Öğrencilerin Rahatlığı Beni Öldürecek

Konu, 'Her Telden' kısmında Eindoforat tarafından paylaşıldı.

1. Eindoforat

Eindoforat Seçkin Üye Seçkin Üye

İlköğretim okulunda çalışıyorum. Öğrencilerin rahatlığı beni şok ediyor. Bu kadar da olmaz ki denecek derecede şeyler yapan öğrenciler mevcut. Örneğin, özellikle 2. dönem ders seçme huyları baş gösterdi. Kafalarına göre bazı derslere girmiyorlar. BT dersine de gelmeyen öğrenciler oluyor bazen. Başka bir öğrenci gönderip çağırtıyorum gelmeyen öğrenciyi. Niye gelmedin diyorum cevap yok. Sonra derste kendi aralarındaki konusmalara sahit oluyorum.
    1. Öğrenci : Bundan sonraki ders ne?
    2. Öğrenci : Müzik.
    1.Öğrenci : Girecek misin?
    2.Öğrenci : Girerim ona, komik geçiyor.
    1. Öğrenci : Ben girmicem.

Aynen yukarıdaki diyalog geçti şaşırdım kaldım. Biz universitede bile yapmaya cekinirdik. Bir derse girmemek icin 2 saat devamsizlik hesapları yapardık. Yüzdeler falan alinirdi sonra tamam uygundur deyip derse gitmeyebilirdik. Bu cocuklar simdiden baslamis. Kaldi ki 12 yil zorunlu egitimde bu cocukları nasil siniflara sokacaklar boyle.

Diyorum ki acaba sadece BT dersine mi gelmiyorlar. İdarecilerle konusuyorum, diger ogretmenlerle konusuyorum. Birçok derste aynı şey geçerli. Cocugun dersi temel derslerden biridir mesela cocuk bahcede. Soruyorsun dersin ne diye. İste atiyorum Fen, cocuk girmemis. Neden girmedin? Ben girmeden hoca derse girmis. Nasil olsa yok yazmistir diye gitmedim diyor. Malesef idare de caresiz kaliyor bu konuda.

Gundemde Kuran-ı Kerim dersi vardı. Dendi ki sonucta bu secmeli ders olacak. İsteyen sececek, istemeyen secmeyecek. Neden sorun ediyorsunuz? BT dersi de secmeli bir ders su anda. O zaman BT dersine de isteyen ogrenciler gelsin. Meraklı, istekli ogrenciler gelsin. Biz de daha verimli ders islemis oluruz. Daha yararlı olur. Öğrenci paşalar, canı istemiyor derse gelmiyor. Bununla ilgili eger ciddi bir disiplin uygulanmazsa sorun artacak. Ancak ne yapılabilir bilemiyorum. Burda paylasmak istedim. Sizlerin okullarında da oluyor mu benzer seyler. Ne yapılabilir? Biz ogretmenler olarak durumu idareye bildiriyoruz ancak ordan da tam bir yaptirim gelmiyor.

2. Diyavol

Diyavol Seçkin Üye Seçkin Üye

valla hocam, sizde elinizdeki imkanı kullanın. mesela ben ne olursa olsun isterse müdür çağırsın, ilk 5-10 dakika içinde gelmeyen öğrenciyi yok yazıyorum. nöbetçi olduğum zamandalarda da zorla sınıfa girdiriyorum öğrenciyi. yok girmek istemiyorsa tutanak tutup öğrenciye imzalatıyorum, müdürün önüne bırakıyorum. bir ay içerisinde öğrencilerden hiçbiri benim dersime geç girme davranışı gösteremez oldu :+1:

3. aradaugrarim

aradaugrarim Seçkin Üye Seçkin Üye

Ortak yazılıların yapıldığı hafta, hergüne farklı bir dersten yazılı var.
    Öğretmen : Bugün hangi dersten yazılınız var?
    Öğrenci : :eek:

4. xodeda

xodeda Süper Üye Süper Üye

bu anlattıklarınız tük okulların sorunu.

5. zech

zech Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Önceki okulumda dersime gelmeyenler oluyordu ortalama her sınıftan 5-6 kişi. Ben de yok yazıp geçiyordum. Ara sıra diğer öğretmenler ve idareciler yakalayıp getiriyordu çocukları hocam bunlar kaçmış niye bakmıyorsun diye ben de hocam zaten 40 dk dersim var. Ben ders mi anlatıcam yoksa tuvalette orda burda saklanan çocukları arayıp bulup derse mi toplayacam diye. Onlar da haklısın deyip öfkelerini çocuklardan çıkarıyordu. Zaten sınıflar kalabalık benim de işime geliyordu. Zaten derse gelmeyenler sorun çıkaranlardı. Müfettişe sordum "yok yaz geç" dedi. Senin işin değil kaçan öğrencinin peşinden koşmak dedi.

6. hbalta

hbalta Site Gezgini

bende derse geç kalanı yok yazmama rağmen çoğu derste öğrenciyi sınıftan çağırtıyorum. paşamın canı derse girmek istemiyormuş:)

7. bridget

bridget Seçkin Üye Seçkin Üye

8 yıllık kesintisiz eğitimin sonuçları bunlar.. :-1:

8. sami55

sami55 Seçkin Üye Seçkin Üye

eeee seçmeli ders dedi ya MEB öğrencinin seçme hakkı var hocam kendilerine göre

9. bilisim_34

bilisim_34 Seçkin Üye Seçkin Üye

Diğer derslerden de kaçan özellikle 8. sınıflardan öğrenciler var... Ben yok yazıyorum önce, sonra da bir öğrenci gönderip çağırtıyorum dersin sonuna kadar bekletiyorum... Kimse kaçmıyor artık benim dersimden...

10. lavinia_7

lavinia_7 Seçkin Üye Seçkin Üye

bu dedikleriniz başıma geldi benim de eski okulumda. genellikle kalabalık sınıfların kalabalık okulların sorunu bu. idare de pek birşey yapamıyo. ben yok yazıyodm yüzsüz öğrenciler madem yok yazdın gitcem diye ısrar ediyodu dersin düzenini bozuyolardı hiç bişe yapamasalar. sinir bozucu bi durum.

şimdiki çocuklar çok rahat biz öyle değildik öğretmenin ağzından çıkan kuraldı. okulun bütün kurallarına uyulurdu. zaten öyle olduğumuz için bilgisayar öğretmenliğini kazandık. keşke öyle olmasaydık :D

kendimiz öyle olmadığımız için de yeni neslin çocuklarına uyum sağlamakta güçlük çekiyorum açıkçası

11. egeman84

egeman84 Seçkin Üye Seçkin Üye

+ veli etkisi hiç de azımsanmıyacak derecede etkili. en az etkili kişi öğretmen, kimse sallamıyor, kendi öğretmen arkadaşalırımız bile birbirlerinin arkasından atıp tutuyor

12. forumdas

forumdas Seçkin Üye Seçkin Üye

Okullara yaptırım imkanı tanınmalıdır. Çocuk 6 ay okula gelmese sınıfını geçiyor.

Bir de balık baştan kokar, müdür ve onun takındığı tavır bir okul için çok önemli.

13. ogretmen_pc

ogretmen_pc Seçkin Üye Seçkin Üye

beninm de ilk kez bu okulda oluyor diğer okullarda çocuklar en önce bt sınıfına girmek için nerdeyse birbirlerini ezerlerdi bu okulda özellikle 8. sınıflar bi garipler ben de bi kaç kez sınıftan çağırttım bi kez çıkıp iyi bi fırçaladım şimdi biraz düzeldiler gibi ama yine de yıl sonu yaklaştıkça bi garip oluyorlar :?

14. netame

netame Süper Üye Süper Üye

aynen öyle aynenn

15. ozlemsu

ozlemsu Aktif Üye

ortak matematik yazılısı.....

+ noluyo lan?
    - matematik yazılısı...
    + ha ver lan bi kalem
    - hocam bilgisayara çıkcakmıyız?

16. cuisinier

cuisinier Süper Üye Süper Üye

Bu zamanlarda gevşemeler oluyor maalesef..

17. ocelote

ocelote Aktif Üye

Bizim öğrencilerde de var böyleleri. Kaynaştırma öğrenciler ya da çalışkan öğrenciler de yapabiliyor. Bir kız öğrencim ağlamıştı bilgisayar dersine girmeyeceğim diye.

Madem seçmeli bir ders bu ders, isteyen seçsin, istemeyen de başka ders seçsin. Aynı saatte sınıfın bir kısmı bilgisayar sınıfına, diğer kısmı da diğer derse girsin. Bir bilgisayar başına 2-3 öğrenci oturtmak zorunda kalmayalım biz de.

18. Zizu_

Zizu_ Süper Üye Süper Üye

disiplinin olmadığı bir yerde nasıl başarı beklenir ki.

19. Internet

Internet Süper Üye Süper Üye

Bu daha bir başlangıç :cry:

20. pythagorean

pythagorean Seçkin Üye Seçkin Üye

Ben de bi kasaba okulunda çalışıyorum aynı durum bizde de var. Bazı öğrencilerin derse girmemesi bizi mutlu bile ediyo. Gelmedikleri zaman sormuyoruz bile nerdeler diye. Bunun adı sorumsuzluk değil yanlış anlamayın, o çocukları görseniz eminim siz de aynısını yaparsınız. Gelmeyen gelmez hocam kasmayın kendinizi o kadar. Zaten her türlü geçeceğini bilen, okulu vakit öldürmek olarak gören bir toplumun içinde öğretmenlik yapıyoruz. O öğrenci derse niye girmiyo diye hesap soracak adama da eğitim sistemine bak anlarsın diyeceksin.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal