Öğrencilerin Rahatlığı Beni Öldürecek

Kodla Büyü

Eindoforat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İlköğretim okulunda çalışıyorum. Öğrencilerin rahatlığı beni şok ediyor. Bu kadar da olmaz ki denecek derecede şeyler yapan öğrenciler mevcut. Örneğin, özellikle 2. dönem ders seçme huyları baş gösterdi. Kafalarına göre bazı derslere girmiyorlar. BT dersine de gelmeyen öğrenciler oluyor bazen. Başka bir öğrenci gönderip çağırtıyorum gelmeyen öğrenciyi. Niye gelmedin diyorum cevap yok. Sonra derste kendi aralarındaki konusmalara sahit oluyorum.
1. Öğrenci : Bundan sonraki ders ne?
2. Öğrenci : Müzik.
1.Öğrenci : Girecek misin?
2.Öğrenci : Girerim ona, komik geçiyor.
1. Öğrenci : Ben girmicem.

Aynen yukarıdaki diyalog geçti şaşırdım kaldım. Biz universitede bile yapmaya cekinirdik. Bir derse girmemek icin 2 saat devamsizlik hesapları yapardık. Yüzdeler falan alinirdi sonra tamam uygundur deyip derse gitmeyebilirdik. Bu cocuklar simdiden baslamis. Kaldi ki 12 yil zorunlu egitimde bu cocukları nasil siniflara sokacaklar boyle.

Diyorum ki acaba sadece BT dersine mi gelmiyorlar. İdarecilerle konusuyorum, diger ogretmenlerle konusuyorum. Birçok derste aynı şey geçerli. Cocugun dersi temel derslerden biridir mesela cocuk bahcede. Soruyorsun dersin ne diye. İste atiyorum Fen, cocuk girmemis. Neden girmedin? Ben girmeden hoca derse girmis. Nasil olsa yok yazmistir diye gitmedim diyor. Malesef idare de caresiz kaliyor bu konuda.

Gundemde Kuran-ı Kerim dersi vardı. Dendi ki sonucta bu secmeli ders olacak. İsteyen sececek, istemeyen secmeyecek. Neden sorun ediyorsunuz? BT dersi de secmeli bir ders su anda. O zaman BT dersine de isteyen ogrenciler gelsin. Meraklı, istekli ogrenciler gelsin. Biz de daha verimli ders islemis oluruz. Daha yararlı olur. Öğrenci paşalar, canı istemiyor derse gelmiyor. Bununla ilgili eger ciddi bir disiplin uygulanmazsa sorun artacak. Ancak ne yapılabilir bilemiyorum. Burda paylasmak istedim. Sizlerin okullarında da oluyor mu benzer seyler. Ne yapılabilir? Biz ogretmenler olarak durumu idareye bildiriyoruz ancak ordan da tam bir yaptirim gelmiyor.

valla hocam, sizde elinizdeki imkanı kullanın. mesela ben ne olursa olsun isterse müdür çağırsın, ilk 5-10 dakika içinde gelmeyen öğrenciyi yok yazıyorum. nöbetçi olduğum zamandalarda da zorla sınıfa girdiriyorum öğrenciyi. yok girmek istemiyorsa tutanak tutup öğrenciye imzalatıyorum, müdürün önüne bırakıyorum. bir ay içerisinde öğrencilerden hiçbiri benim dersime geç girme davranışı gösteremez oldu :+1:

Ortak yazılıların yapıldığı hafta, hergüne farklı bir dersten yazılı var.
Öğretmen : Bugün hangi dersten yazılınız var?
Öğrenci : :eek:

Önceki okulumda dersime gelmeyenler oluyordu ortalama her sınıftan 5-6 kişi. Ben de yok yazıp geçiyordum. Ara sıra diğer öğretmenler ve idareciler yakalayıp getiriyordu çocukları hocam bunlar kaçmış niye bakmıyorsun diye ben de hocam zaten 40 dk dersim var. Ben ders mi anlatıcam yoksa tuvalette orda burda saklanan çocukları arayıp bulup derse mi toplayacam diye. Onlar da haklısın deyip öfkelerini çocuklardan çıkarıyordu. Zaten sınıflar kalabalık benim de işime geliyordu. Zaten derse gelmeyenler sorun çıkaranlardı. Müfettişe sordum "yok yaz geç" dedi. Senin işin değil kaçan öğrencinin peşinden koşmak dedi.

bende derse geç kalanı yok yazmama rağmen çoğu derste öğrenciyi sınıftan çağırtıyorum. paşamın canı derse girmek istemiyormuş:)

eeee seçmeli ders dedi ya MEB öğrencinin seçme hakkı var hocam kendilerine göre

Diğer derslerden de kaçan özellikle 8. sınıflardan öğrenciler var... Ben yok yazıyorum önce, sonra da bir öğrenci gönderip çağırtıyorum dersin sonuna kadar bekletiyorum... Kimse kaçmıyor artık benim dersimden...

bu dedikleriniz başıma geldi benim de eski okulumda. genellikle kalabalık sınıfların kalabalık okulların sorunu bu. idare de pek birşey yapamıyo. ben yok yazıyodm yüzsüz öğrenciler madem yok yazdın gitcem diye ısrar ediyodu dersin düzenini bozuyolardı hiç bişe yapamasalar. sinir bozucu bi durum.

şimdiki çocuklar çok rahat biz öyle değildik öğretmenin ağzından çıkan kuraldı. okulun bütün kurallarına uyulurdu. zaten öyle olduğumuz için bilgisayar öğretmenliğini kazandık. keşke öyle olmasaydık :D

kendimiz öyle olmadığımız için de yeni neslin çocuklarına uyum sağlamakta güçlük çekiyorum açıkçası

bridget' Alıntı:
8 yıllık kesintisiz eğitimin sonuçları bunlar.. :-1:

+ veli etkisi hiç de azımsanmıyacak derecede etkili. en az etkili kişi öğretmen, kimse sallamıyor, kendi öğretmen arkadaşalırımız bile birbirlerinin arkasından atıp tutuyor

Okullara yaptırım imkanı tanınmalıdır. Çocuk 6 ay okula gelmese sınıfını geçiyor.

Bir de balık baştan kokar, müdür ve onun takındığı tavır bir okul için çok önemli.

beninm de ilk kez bu okulda oluyor diğer okullarda çocuklar en önce bt sınıfına girmek için nerdeyse birbirlerini ezerlerdi bu okulda özellikle 8. sınıflar bi garipler ben de bi kaç kez sınıftan çağırttım bi kez çıkıp iyi bi fırçaladım şimdi biraz düzeldiler gibi ama yine de yıl sonu yaklaştıkça bi garip oluyorlar :?

ortak matematik yazılısı.....

+ noluyo lan?
- matematik yazılısı...
+ ha ver lan bi kalem
- hocam bilgisayara çıkcakmıyız?

Bizim öğrencilerde de var böyleleri. Kaynaştırma öğrenciler ya da çalışkan öğrenciler de yapabiliyor. Bir kız öğrencim ağlamıştı bilgisayar dersine girmeyeceğim diye.

Madem seçmeli bir ders bu ders, isteyen seçsin, istemeyen de başka ders seçsin. Aynı saatte sınıfın bir kısmı bilgisayar sınıfına, diğer kısmı da diğer derse girsin. Bir bilgisayar başına 2-3 öğrenci oturtmak zorunda kalmayalım biz de.

Ben de bi kasaba okulunda çalışıyorum aynı durum bizde de var. Bazı öğrencilerin derse girmemesi bizi mutlu bile ediyo. Gelmedikleri zaman sormuyoruz bile nerdeler diye. Bunun adı sorumsuzluk değil yanlış anlamayın, o çocukları görseniz eminim siz de aynısını yaparsınız. Gelmeyen gelmez hocam kasmayın kendinizi o kadar. Zaten her türlü geçeceğini bilen, okulu vakit öldürmek olarak gören bir toplumun içinde öğretmenlik yapıyoruz. O öğrenci derse niye girmiyo diye hesap soracak adama da eğitim sistemine bak anlarsın diyeceksin.

bencede kesinlikle eğitimin kalitesi düştü eğitim kalitesinin paydaşları diye google da bir arattırdım da vay be olaylar olaylar...

bırak hocam onuda idareci düşünsün.haa idareci isen bişey diyemem.öyle çocuklar derse gelmesin daha iyi.ben o tipler derse gelmeyince seviniyorum.içeri girse daha fazla arıza çıkartıyor.

bizde de geçen ikili sohbet şöyle gelişti
ben: neden gürültü yapıyorsunuz dersde?
öğrenci: hocam xxx hoca bizi dövüyor siz dövmüyorsunuz ondan ses yapıyorlar
ben: nasıl yani
öğrenci: hocam sizde bizi dövün bakın nasıl susarız
ben: dayak insana atılmaz ki insan uyarılır o da susar
öğrenci: yok hocam xxx hoca yyy hoca felan dersde dövüyorlar bir kaç kişi sonra çok güzel ders işleniyor

ne diyim şimdi bu öğrencilere.

Bugün öğrendim,
9. sınıflarda bir öğrenci (şükür 9. sınıflara girmiyorum) 1 aydır devamsızlıktan kaldığı halde okula geliyormuş :cry:
defalarca söyleyen arkadaşa demiş ki, hocam ben burda takılıyorum :puhaha:

Askerde acemi birliğindeyken bir astsubay içtimanin birinde soyle bir sey soylemisti. "Askeriye amatorce is yapilan ancak profesyonelce hesap verilen bir kurumdur" demisti.
Simdi bu tanıma uyan tek kurumun askeriye olmadigini anliyorum. Raporlar suslenir, artiztik kelimeler cumleler v.s. Formlar hersey dort dortlukmus gibi doldurulur. Ancak uygulamada birsey yoktur. Bir ogrenciye laf geciremez hale geldik. İcler acisi bir durum

artık öğrenciler notla devamsızlıkla disiplinle kalma olmadığının farkına varmaya başladı, evde veliden okulda idareden öğretmenden çekinmiyorlar.bir de son yıllarda zibil gibi gençlik dizileri çekiliyor, dikkat ederseniz oradaki haylaz öğrencileri model alıyorlar.

Veli nasıl istiyor.Müşteri nasıl memnun oluyor huyuna vede suyuna.Şimdi herkes memnun.Raporlarda herşey yolunda.
En ideal öğretmen benim.Sevenlerim çok.Yüzüm gülüyor. :verymad:

Hocam sene başından kurallarını kendin belirleyeceksin.Geri kalan diğer derslerle ilgili durumu seni ilgilendirmez.Ben disiplinden asla taviz vermiyorum.Öğrenci de ona göre davranıyor tamamen.Arada gaz vereceksin iyisin iyi gidiyor diye.Bazen ufak tavizler verip büyük şeyler alacaksın.Yoksa idare ile veli ile olmuyo gerçekten.Başka türlü disiplin sağlamak zor.Kendi işini kendin yapacaksın.arada tutanak tutup gözünü korkutacaksın.

zech' Alıntı:
Önceki okulumda dersime gelmeyenler oluyordu ortalama her sınıftan 5-6 kişi. Ben de yok yazıp geçiyordum. Ara sıra diğer öğretmenler ve idareciler yakalayıp getiriyordu çocukları hocam bunlar kaçmış niye bakmıyorsun diye ben de hocam zaten 40 dk dersim var. Ben ders mi anlatıcam yoksa tuvalette orda burda saklanan çocukları arayıp bulup derse mi toplayacam diye. Onlar da haklısın deyip öfkelerini çocuklardan çıkarıyordu. Zaten sınıflar kalabalık benim de işime geliyordu. Zaten derse gelmeyenler sorun çıkaranlardı. Müfettişe sordum "yok yaz geç" dedi. Senin işin değil kaçan öğrencinin peşinden koşmak dedi.

Müfettiş en doğrusunu söylemiş ama maalesef pratikte öğretmenin başını ağrıtan zübükler olduğundan öğretmen zorunluluk hissediyor. İşte bunu diyorum hep, öğretmenin öğrenciyi sınıfa sokma yetkisi yok, böyle bir yetki vermedi isen, öğretmen yok yazıp geçer, yok yazıp geçen öğretmene de hesap soran adidir.

Geri