Ofis Uygulamaları dersi konuların ağırlığı değişmiş

Kodla Büyü

f_dogan76

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ofis programları dersinde modüllerin ağırlığı şu şekilde idi
Kelime İşlemci: % 31
Elektronik Tablolama: % 47
Sunu: % 22

Hemen hemen müfredatı aynı olan Ofis Uygulamaları dersinde ise konuların(öğrenme birimi) ağırlığı
Kelime İşlemci: % 46
Elektronik Tablolama: % 36
Sunu: % 18

Sunu konularında ciddî bir oran kaybı olmazken elektronik tablolama(excel) konularında ciddi bir kayıp var.
Bu şu demek, normal müfredat anlatılırsa kelime işlemci(word) için zaman bir hayli fazla olacakken, excel konularının zamana yayılmasında ciddi sıkıntı olacak.
Bu oranlar ders bilgi formlarından alındı. Önceki ders bilgi formlarında konularla ağırlıkları orantılı iken şimdi durum bir hayli çıkmaza giriyor.

Bilişim Teknolojileri bölümünde yokmuş. Diğer ticaret turizm bölümlerinde var. Onlarda haftalık saati 4, bizim muhasebe ve finansmanda 2. Neyse bir yarayı kanatacaksa meseleyi kapatalım.

Hocam öğrenme birimlerinde zümre kararı ile değişiklik yapılabiliyor. Ders saati değiştirilmeden öğrenme birimlerinde değişiklik yapıp Elektronik Tablolama'nın süresi değiştirilebilir diye düşünüyorum. Diğer türlü formüller öğrenciler tarafından anlaşılması gerçekten zor. Ofis programları içerisinde öğrenciyi en çok zoralayan konu Elektronik Tablolama.

Kaynak:
5.5. ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMININ UYGULAMA ESASLARI
Madde 15. Meslek derslerinin haftalık ders çizelgesinde belirtilen ders saati süreleri değiştirilmeden
ders bilgi formlarında yer alan derse ait öğrenme birimi süreleri zümre öğretmenler kurulu
tarafından belirlenir.

Meslek derslerinin haftalık ders çizelgesinde belirtilen ders saati süreleri değiştirilmeden
ders bilgi formlarında yer alan derse ait öğrenme birimi süreleri zümre öğretmenler kurulu
tarafından belirlenir
Yeni öğretim programı yayınlandığı zaman gerek ders bilgi formları gerekse ders kitabı hazır değildi. Bu sebeple sürelerin zümre tarafından belirlenmesi yolu tercih edildi. Daha sonra ise bilgi formlarının ve ders kitabının yayınlanması ile sürelerin zümre tarafından belirlenmesi hükmü ortadan kalktı diye düşünüyorum.

Orasını tam bilmiyorum. Acaba mı diyorum? O zamanda şu şekilde yazabilirlerdi. DBF siz yayınlanmayan dersin süresi .... şeklinde yazabilirlerdi. Ama belli olmuyor işte. Belirsizlik var. Ama ÇÖPler yayınlandıktan kısa bir süre sonra Kitaplar yayınlandı. Onca kitabı 1-2 hafta içinde hazır etmemişlerdir. Özetle ÇÖPler yayınlandığında zaten DBF ve kitaplar hazırdı. Buna rağmen ÇÖPün içine o maddeyi koydularsa devam eder diye düşünüyorum.

Geri