Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Oda termostatı kullanan faydasını gören var mı?

Konu, 'Her Telden' kısmında schweppes1907 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. schweppes1907

schweppes1907 Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar termostat kullanıp kesinlikle ekonomik diyeniniz var mı bir de model öneriniz varsa alabilirim teşekkürler

2. zech

zech Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

4 yıldır kablosuz kullanıyorum. General ht250 set. Hiç termostatsız kullanmadım yani kıyaslayamayacağım. Çocukların odasına koydum. Orayı sabit sıcaklıkta tutuyor. Oda sıcaklığı 0.5 derece düştüğünde kombiyi açıyor, istenilen sıcaklığı 0.5 geçtiğinde kapatıyor. Diğer yerler de hemen hemen aynı sıcaklıkta oluyor. Memnunum tavsiye ederim.

yuci81 ve schweppes1907 bunu beğendi.
  3. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

gündüzleri sıcak havalarda çok işinizi görür. Dışarıda 0 derece, eksi 3-5 derece de bile yeterli sıcaklığa gelince (ben aslında 22.5 tercih ediyorum ama evdekiler üşüyoruz deyince 23 yaptım) bizdeki kombi kendini kapatıyor. bendeki de kablosuz, zech hocamınki gibi. hem elektrik tasarrufu hem de doğalgaz. kombiyi yakmaya başladığımız ekim ayında neredeyse gündüz hiç çalışmaz, gece de yeterli sıcaklıktan sonra kapanır. kesinlikle tavsiye ederim. yalnız şöyle bir sıkıntı var, evin güneş alma durumuna göre eğer çok güneş alan odada termostatı (saati) tutarsanız diğer odalar daha soğuk olur, dengesini evinize göre ayarlamanız lazım.

schweppes1907 ve zech bunu beğendi.
  4. aradaugrarim

aradaugrarim Seçkin Üye Seçkin Üye

İntherm MRL 300 RF cihazı 5 yıldır kullanıyorum hocam.
    Programlayarak sadece kış başı ve sonunda düğmeye basıp kombiyi unutuyorum.
    Evim kuzey cephe olmasına rağmen doğu cephedeki komşumdan yılda 50-100 m3 daha az kullanıyorum. Kombi bekleme modunda iken çok az miktarda elektrik tükettiği için sadece gaz değil elektrikten de tasarruf sağlamış oluyorum. Diğer dairelerin faturalarında kombi kullanımından kaynaklı aylık 50TL gibi bir artış olurken benimkinde 15-20TL gibi küçük bir fark oluyor.
    Bu cihazın farkı ise genelde diğer markalarda en küçük 0.5 C aralığı varken bunda 0.1 C aralığında çalışabiliyor. Ben 0.2 C aralığında kullanıyorum, kombinin bekleme ve devreye girme ısı farkı hissedilmiyor.

Son düzenleme: 21 Ocak 2022
    schweppes1907 bunu beğendi.
  5. serkan42

serkan42 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

link atabilir misiniz hocam

6. serkan42

serkan42 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

link atabilir misiniz hocam

7. zech

Son düzenleme: 21 Ocak 2022
    serkan42 bunu beğendi.
  8. nur4lk

nur4lk Seçkin Üye Seçkin Üye

bende kullanıyorum. memnunum. vaillant kombinin kendi termostatı. daha efektif bir ısınma sağlıyor. ikide bir kombiyi arttır azalt yapmıyorsun. faturada da düşüş oldu. %10 gibi

9. ppll

ppll Seçkin Üye Seçkin Üye

Termostadi bilmiyorum da altin ve ustun yaniyorsa az odersin yoksa yine totalda fazla gelir.

10. erakcora

erakcora Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Mutlaka faydası olur, aşırı ısınmayı önler.

11. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

cosa v4 kullanıyorum hocam. 4 arkadaş kullanıyoruz. çok memnunuz. telefondan programalama filan var. (Haftalık programlama ile termostatın yüzüne bakmazsın benim gibi. 15 dakika hassasiyetli programalama var. Aynı zamanda ısı derece hassasiyeti 0,1 derece. )
    tavsiye ederim. Arkadaşım geçen ay indirime girdi 425 e aldı. Şuan fiyatlar aniden arttı. ama uygun zamanı bulursanız yine
    400-500 bandında alabilirsiniz.
    Özellikle eşiniz çalışıyor ise kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çok aşırı soğuk havalarda hiç bir termostat tasarruf sağlamaz.
    Ama hafif ılıman olan ekim, kasım, aralık başı, şubat sonundan itibaren güzel tasarruf sağlarsınız.

Bunların yanında eğer cam önü petek varsa ısı yönlendirci , perdeleri camın önüne almanız , her 2 yılda bir cam kenarlarına silikon çekmeniz. kullanmadığınız oda varsa yalıtım yapmanız aşırı fayda sağlıyor. Benim evim hep 23.6- 23.8 derece aralığında olmasına rağmen daha bugün zamlı faturam 322 tl geldi.
    Ama dediğim gibi eşim ve ben okulda olduğumuz için sabah 8.15 ve 13.00 arası dereceyi 22 ye alıp gidiyorum.
    Yer: Kütahya

alpozturk2002 ve schweppes1907 bunu beğendi.
  12. earl

earl Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

arkadaşlar eğer ki kaliteli termostatik vana kullanıyorsanız ve doğru şekilde yani yere paralel şekilde kalorifere takılmışsa bu cihazın hiçbir gereği yok. termostatik vana aynı işi yapiyor zaten. tabi doğru kullanmanız lazım. mesela oda sıcaklığı 1-12 derece, 2-16 derece, 3-20 derece, 4-24 derece, 5-28 derece'yi gördüğünde vana ilgili peteği otomotik kapatır. misafir odasını 2 yapın, diğer odaları 3 yapın. bitti gitti.

13. alidogramaci

alidogramaci Aktif Üye

Ben de general ht 300 var. Kablolu. Haftalık programlı gece gündüz ayrı ayarlayabiliyorsunuz. Benim için en büyük kolaylığı bir kere ayarlıyorsun bi daha kombinin ayarıyla uğraşmıyorsun. Özellikle kombisi balkonda olanlar için bu cihaz şart.

14. server06

server06 Seçkin Üye Seçkin Üye

en önemlisi yalıtım. babamlar eskişehirde yalıtımlı evde, ben izmirde yalıtımsız evdeyim. onlardan daha çok fatura ödüyorum hem öyle ahım şahım bir ısınma da değil.

schweppes1907 ve zzh bunu beğendi.
  15. sertokus

sertokus Süper Üye Süper Üye

hocam bahsettiğiniz vanalar mükemmel vanalar. Bu vanaları ilerde kullanmayı düşünüyorum. Özellikle çocuk sahibi olunca. Ama bu vanalar evde kimse olmayınca işe yaramayacak ve hala gereksiz yere evi ısıtmaya devam edecektir. Aynı vanaların cosa firmasında cep telefonunda kontrollü şekilleri de var. Vana sıcaklık değerlerini telefondan ayarlıyorsun ve aynı zamanda saatlerini de ayarlayıp açılış kapanış vs. ayarlayabiliyorsun. Yani illaki evde kimse olmayınca kapanması ya da ısıyı bir miktar düşürmesi şart bence.

16. zech

Evin ısısını sabit tutmak, sürekli düşürüp arttırmaktan daha tasarrufludur diye düşünüyorum.

earl bunu beğendi.
  17. nur4lk

Cevaplar için beğenmedim seçeneyi olmadığı için buraya yazıyorum. Beğenmedim

18. earl

earl Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

evde kimse olmayınca istediğiniz vanayı sıfır konumuna getirebilirsiniz. petek ısınmaz olacaktır. mesela benim salondaki vanalar kapalı şu anda. oradaki petekler devre dışı yani.

19. nur4lk

termostatik vana daha çok merkezi sistemler için efektif çalışır ya da büyük müstakil evlerdeki kombi sisteleri için. daire içi kombi sistemleri için oda termostatı daha verimli olacaktır. ayrıca termostatik vana maliyeti oda termostatından fazla olacaktır. bunu daha önce termostatik vana kullanıp vaz geçip oda termostatına dönen biri olarak söylüyorum.

20. acipinarli

acipinarli Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Termostatik vanalar ile termostatlar aynı mantık gibi çalışsa da kullanım amacı farklı.
    Termostatik vana her odanın sıcaklığını bağımsız ayarlar ve kombiye etkisi olmaz. Oda istediğiniz sıcaklığa gelince kendini kapatır ve su geçişi olmadığı için o oda için ekstradan su dolanmaz. Evlerde kullanırsanız şu sakıncası olabilir. Diyelim ki evden birkaç günlüğüne gittiniz ve termostatik vanaları en düşün ayara aldınız. siz yokken güneş çıktı veya tüm odalar ayarladığınız ısıya geldi vanalar kapandı. kombi çalışmaya devam ettiği için suyu devir daim etmesi gerekecek ve o zaman arıza verebilir. Çünkü tüm sistem kapalı. O sebeple bir peteği açık bırakacaksınız ki devir daim yapılsın. Tek petekte olsa kombi çalışacak ve doğalgaz yanacaktır illaki.
    Termostad ise siz isteğiniz odaya koyup ayarladığınızda kombiyi komple kapatacağı için boş yere gaz yanmayacaktır.

Ben merkezi sistemde oturuyorum ve her yer termostatik vanalı olduğu için her odayı istediğim gibi ayarlıyorum. Mesela salon en düşükte ve yaklaşık 18 derecelerde tutuyor salonu. Annemlerin bireysel ama termostatik vana var istedikleri gibi ayarlıyorlar ama küçük bir oda vaar orası hep biraz yüksek sıcaklıkta ayarlı ki diğerleri kapansa bile devir daim oradan yapılıyor.

Kayınbabam bizdeki teröostetik vanaları görünce kendi evi kat kaloriferli oda taktı odalara. biz falan gittiğimizde kalabalık olunca ev çok sıcak oluyordu. vanadan ayarlıyor gerekmezse petek sönüyor. gece yatınca açıyor kendini. en az bir petek sürekli açık durumda.

İşe yarar mı konusuna gelince; bence yarar. Eğer bireysel dairede otursam kesinlikle takardım termostat. Çevremde taktıranlar var kışın çok etkisi olmasa da geçiş mevsimlerinde çok işe yarıyor diyor. Kombiyi ayarlıyorum açacağımda gece gündüz kendisi hallediyor. kış bitene kadar kombiyle işim olmuyor diyorlar.

yuci81 ve nur4lk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal