Ntldr Eksik Hatası ve ÇÖZÜMÜ

Kodla Büyü

tcoalngsau

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bir çoğumuz okullarda ya da arkadaşlarımızın pc sinde bu durumla karşılaşıyoruz veya karşılaşabiliriz. Bu problemin yaşanmasının bazı sebepleri olabilir.

Ntldr Eksik Hatası Nasıl Giderilir?

(NTLDR is missing) Bu hatayı aldığınızda kontrol etmeniz gerekenler şunlardır:

- İşletim sistemi olmayan bir harddiskten boot etmeye çalışırsa bu hatayı alırsınız

- Harddiskte fiziksel bir problem oluşmuş olabilir. Disk kablosunda veya bağlantısında problem olabilir.

ntldr.jpg

Eğer bu durumlardan ötürü bir problem oluşmamıssa, Boot.ini dosyası bozuk veya NTLDR.Com dosyası eksiktir.Bunu gidermek için Xp cd mizi takıyoruz ve boot ediyoruz.Ardından Repair Console (Onarma Konsolunu seçiyoruz).

Aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

Kod:
C:\Windows> copy x:\i386\ntldr c:\ “x” harfi sizin CD sürücünüz olarak değiştirin

C:\Windows> copy x:\i386\ntdetect.com c:\

Bu dosyaları kopyalayıp aşağıdaki komutları uygulayın

C:\Windows> fixboot

C:\Windows> fixmbr

C:\Windows> bootcfg /rebuild

bu işlemlemlerden sonra sistemimizi yeniden başlatalım.. alıntıdır..

Hocam daha bugün bir öğretmen arkadaş getirdi aynı hatayı veriyordu ama yapamadım. ide ve sata kablolarını kontrol ettim onlarda bi sorun yok. CD ile boot ettiğimde onarma konsolunu nerden seçiyorum? Yani ben yanlış bilmiyorsam bu kurulum ekranı gelmiyor. Dosyaları kopyalıyor ve ondan sonra harddisk bulunamadı diyor.

muratbdg' Alıntı:
Hocam daha bugün bir öğretmen arkadaş getirdi aynı hatayı veriyordu ama yapamadım. ide ve sata kablolarını kontrol ettim onlarda bi sorun yok. CD ile boot ettiğimde onarma konsolunu nerden seçiyorum? Yani ben yanlış bilmiyorsam bu kurulum ekranı gelmiyor. Dosyaları kopyalıyor ve ondan sonra harddisk bulunamadı diyor.

hocam repair (onarma) concoluna xp cd sini taktıktan sonra bir tuşa basın yazısı geliyor ve bastıgınızda kurulum başlıyor,sonra size mavi ekranda 2 secenek sunuluyor aşağıdkai ekran ;

işte bu ekranda R tuşuna basarak onarma konsoluna giriyorsunuz..

hocam bunu denemek için şu similatör paylaşımıma bi bakın işinizi görebilir..

tıkla

Hocam bendeki XP SP2 cdsini takınca bu ekran da gelmiyor. Arkadaşımın getirdiğimi recovery cd sini takınca bu ekran geliyor fakat R tuşuna bastığımda yine bilgisayarınıza bağlı disk bulunamadı hatası veriyor.

muratbdg' Alıntı:
Hocam bendeki XP SP2 cdsini takınca bu ekran da gelmiyor. Arkadaşımın getirdiğimi recovery cd sini takınca bu ekran geliyor fakat R tuşuna bastığımda yine bilgisayarınıza bağlı disk bulunamadı hatası veriyor.

hocam hddnizde , veri kablosu , power kablosunda problem yok ise ki olacağını sanmıyorum. sorun kullandığınız xp cdsinin sata desteği veremesinden kaynaklanır. googlede xpye sata ekleme yazarak bir çok yerde çözüm yolunu görebilirsiniz. Kolay gelsin

------ Paylaşım içinde teşekkürler. Bende bu hata durumunda direk formatı görenlerdenim :)

burhansenyuva' Alıntı:
muratbdg' Alıntı:

hocam hddnizde , veri kablosu , power kablosunda problem yok ise ki olacağını sanmıyorum. sorun kullandığınız xp cdsinin sata desteği veremesinden kaynaklanır. googlede xpye sata ekleme yazarak bir çok yerde çözüm yolunu görebilirsiniz. Kolay gelsin

------ Paylaşım içinde teşekkürler. Bende bu hata durumunda direk formatı görenlerdenim :)

açıklamanız için teşekkürler hocam..

Arkadaşlar muhtemelen dediğiniz gibi bendeki cd de sata desteği yok. Biraz araştırdım genelde çözümün bu şekilde olacağı söyleniyor. Çözüm olarak XP cd mi değiştirecem. Bilgiler için çok teşekkürler... :)

teşekkürler hocam..haftasonu bu hatayla uurastım..ben ilk komutları yasmıstım sadece ama ise yaramamıstı bende format atmak durumunda kaldım..heralde diğer komutları da yasmamıs gerekiyordu...

Çoğu zaman sadece bir chkdsk /f yapmak bile bu sorunu çözüyor. Hiren's boot cd veya benzeri bir boot cd ile açıp mesela hiren's boot cd'den file managers'dan volcov commander'a girerek bir chkdsk yapmasını sağlayın

veya mini xp gibi cd'den çalışan bir xp kopyası ile boot edip diski sağ tıklayıp bir hata denetimi yaptırın

özellikle sata lardan sonra bu hata çok sık geliyor...paylaşım güzel...ben genelde kabloları çıkartıp takınca hata düzeliyor..tavsiyem kabloları kontrol etmeden otomatiğe bağlayıp hemen format atmayın:)

lastmohikan' Alıntı:
özellikle sata lardan sonra bu hata çok sık geliyor...paylaşım güzel...ben genelde kabloları çıkartıp takınca hata düzeliyor..tavsiyem kabloları kontrol etmeden otomatiğe bağlayıp hemen format atmayın:)

haklı

tcoalngsau' Alıntı:
Arkadaşlar bir çoğumuz okullarda ya da arkadaşlarımızın pc sinde bu durumla karşılaşıyoruz veya karşılaşabiliriz. Bu problemin yaşanmasının bazı sebepleri olabilir.

Ntldr Eksik Hatası Nasıl Giderilir?

(NTLDR is missing) Bu hatayı aldığınızda kontrol etmeniz gerekenler şunlardır:

- İşletim sistemi olmayan bir harddiskten boot etmeye çalışırsa bu hatayı alırsınız

- Harddiskte fiziksel bir problem oluşmuş olabilir. Disk kablosunda veya bağlantısında problem olabilir.

ntldr.jpg

Eğer bu durumlardan ötürü bir problem oluşmamıssa, Boot.ini dosyası bozuk veya NTLDR.Com dosyası eksiktir.Bunu gidermek için Xp cd mizi takıyoruz ve boot ediyoruz.Ardından Repair Console (Onarma Konsolunu seçiyoruz).

Aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

Kod:
C:\Windows> copy x:\i386\ntldr c:\ “x” harfi sizin CD sürücünüz olarak değiştirin

C:\Windows> copy x:\i386\ntdetect.com c:\

Bu dosyaları kopyalayıp aşağıdaki komutları uygulayın

C:\Windows> fixboot

C:\Windows> fixmbr

C:\Windows> bootcfg /rebuild

bu işlemlemlerden sonra sistemimizi yeniden başlatalım.. alıntıdır..
:++:

merhaba, okulumuza bir bankadan 5 adet bilgisayar gönderildi. bilgisayarı açtığımda " Ntldr Eksik Hatası " ile karşılaştım. Kasa yatay kullanım için tasarlanmış ve cd rom'u yok. Boot seçenekleri arasında usb portuda bulamadım. Harici bir cd surucumuzde yok. Ben bu işin içinden nasıl çıkabilirim acep?

mmercan' Alıntı:
Bende de olmuştu format atmıştım
bende format atacam ama ...."Kasa yatay kullanım için tasarlanmış ve cd rom'u yok. Boot seçenekleri arasında usb portuda bulamadım. Harici bir cd surucumuzde yok. "

Geri