Notebook ekranı neden altıya bölünmüş olabilir?

Kodla Büyü

memduhk

Site Gezgini
HP marka dizüstünde görüntü ekranın sağ ve solunda üçer parçaya bölünmüş ve ortada siyah bir sütun var. Görüntü bozuk olduğu için gelen uyarı yazısı da okunmuyor. Garantisi dolmuş durumda. Bilgisayar bir arkadaşın olduğu için özelliklerini tam bilmiyorum. Arıza neden kaynaklanabilir? Ne yapmamı önerirsiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Donanımasal bir arıza yani ekran kartı arızalı. Nerden bildin dersen aynı şey benimde başıma geldi :D İçine 250 TL sıkışmış diyebiliriz..

LCD ekranın yanlarından toz çamur yada rutubet almıştır.Ekran bağlantıları bu nedenle kirlenmiştir.Çerçeveden söküp cam ekranın yan kısımlarını saf alkol ile temizlik sorununuzu çözecektir.En azından ben böyle bir temizlik yaptım ve oldu.
Laptop ekranını sökebilmek için gerekli malzeme ve çalışma ortamına gereksiminiz olacak.Çizgiler boydan boya olduğu için temesssızlık olduğu kanaatine vardım.tek bir çizgi olsa yanlardan tornavida sapı ile küçük darbeler sorunu çözer diyecektim ama çizgiler kalın vede çoksa sökmek en iyi çözüm.Sağlam söktü iseniz geriye tek dert kalıyor takmak.Çünkü sökmekten zor.

Hocam size de teşekkür ederim önce sizin önerinizi yerine getireceğim. Olmaz ise son çare ekran kartını değişmek olabilir.

Anakart üzerindeki ekran ile ilgili chipset ayvayı yedi hiç uğraşma yeni bir pc al hp den de uzak dur

Hocam ekranda dikey ve yatay çizgi sorunu LCD temassızlığıdır.Bilirsiniz yan ve dikey uçlarda temas birleşme uçları var.LCD üzerindeki ışık hücrelerine bağlantı yerlerinde temassızlık vardır.
Servise sorun fiyat alın.Fiyat tuzlu ise sökün ve girişin bence.Sadece el emeği var bence parça arızası değildir.Ama dürüst tamirci lazım bence .Ekran arızalı deyip ekranı değiştirir.Sizin ekranı alır tanıdığında kullanır, zaten eski ekranı ısrarla istesenizde o kazanacapını almıştır.Bence servise değil piyasa tamircilerine gidip fiyat alın.

sony notebook tecrübem-2006 da 2850 tlye almıştım. 2008 de dikey tek çizgi sorunu çıktı. servis getirin bakalım dedi. seminerdeydim götüremedim. 1 hafta sonra ekranın sağ tarafında 1/4 oranında dikey çizgiler ve o kısımdaki yazılar hiç okunmuyordu. birkaç gün sonra ilk yarım saat kullanımda karlar yağmaya başladı. 1 saat içerisinde ekrandaki hiçbir yazı okunmuyordu. 10 gün sonra h.içi kurs bitti. Servise götürdüm. malum sonuç 400 euro. anakart değişecek dediler. yaptırmadım. yazıcıoğluna götürdüüm. pc yi pert ettiler. sinirlendim ... bip. Yeni bir pc aldım.

thegardener' Alıntı:
projeksiyonu açma kapama tuşlarını kullan...
Evet bencede güzel fikir böylece ;
-anakart yada ekran kartımı?
-Yada notebook LCD ekranındamı?

sorunun kaynağı anlaşılır.

Geri