Notebook batarya ömrünü öğrenme

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Selam; yaklaşık 3 yıldır kullandığım notebok'un bataryası ne durumdadir öğrenmek istiyorum; cmd ile bir komut girdim fazlasıyla-sayfalarca rapor verdi. Açıkçası neyin ne olduğu çok anlaşılır olmadı.
Acaba daha basit şekilde; bataryanın ömrünü-sağlığını gösteren bir yazılım-uygulama var mı ? ne tavsiye edersiniz?

hp laptopların vardı, hp asistan mı neydi adı, onun içinde var

Selam; yaklaşık 3 yıldır kullandığım notebok'un bataryası ne durumdadir öğrenmek istiyorum; cmd ile bir komut girdim fazlasıyla-sayfalarca rapor verdi. Açıkçası neyin ne olduğu çok anlaşılır olmadı.
Acaba daha basit şekilde; bataryanın ömrünü-sağlığını gösteren bir yazılım-uygulama var mı ? ne tavsiye edersiniz?
Programı indirin.

Bataryayı %100 şarj edin şarjda takılı kalsın.

Programı çalıştırıp işaretli iki değer arasındaki farka bakın. Bu fark birbirine ne kadar yakınsa durumu o kadar iyidir. Mesela resimdeki batarya orjinal kapasitesinin %76'sı kadar performans gösteriyor gibi yorumlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    125.9 KB · Görüntüleme: 45
Programı indirin.

Bataryayı %100 şarj edin şarjda takılı kalsın.

Programı çalıştırıp işaretli iki değer arasındaki farka bakın. Bu fark birbirine ne kadar yakınsa durumu o kadar iyidir. Mesela resimdeki batarya orjinal kapasitesinin %76'sı kadar performans gösteriyor gibi yorumlayabilirsiniz.
çok teşekkürler hocam.

%65 kayıp var gibi görünüyor;

1692266549163.png

Aynen hocam. Genel olarak en uzun süre batarya performansı için %15'de doluma geçmek, %80'de şarjı kesmek gerekiyor. Tabii bunu elle sürekli yapmak zor. Onun yerine bioslarda mesela Samsung notebooklarda yanlış hatırlamıyorsam "battery life cycle extension" diye bir ayar var. Biosta bu ayar aktif edildiğinde batarya %80'e ulaşınca anakart şarjı kesiyor ve şarjda kalsa bile %80'i geçmiyor. Bu sayede her zaman bu seviyede dolu kalan bataryada tam dolu olmadığı için serbest iyon aktivitesi artıyor ve ısınma sorunları azalıyor. Bu şekilde 2012'de aldığım orjinal Samsung np350 bilgisayarımın bataryası 2020 yılına kadar dayanmıştı.

Son düzenleme:
Geri