Not konusu

Kodla Büyü

alisahin809

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar not konusunda öğrenciye 100 verip geçmek istemeyen herkese hak ettiği notu vermeye çalışan arkadaşlara soruyorum bu konuda idareden ve velilerden baskı gördüğünüzde ve idare tarafından notunuzu isteğiniz dışında müdahale edildiği oldu mu ne yaptınız?

Müdahale görmedim bu sene 5. Sınıflarda sıralamayı belirleyen ben olmuşum. Matematikçi söyledi.
İlk atandığım zaman bedenci arkadaşı veliler zorlamış okulunda çünkü bildiğin sınav yapmış ve kalanda olmuş.
Hadi sözlüyü yüksek verdiniz sınav notuna kim müdahale edecek?

Müdahale görmedim bu sene 5. Sınıflarda sıralamayı belirleyen ben olmuşum. Matematikçi söyledi.
İlk atandığım zaman bedenci arkadaşı veliler zorlamış okulunda çünkü bildiğin sınav yapmış ve kalanda olmuş.
Hadi sözlüyü yüksek verdiniz sınav notuna kim müdahale edecek?
İdare

Merhaba arkadaşlar not konusunda öğrenciye 100 verip geçmek istemeyen herkese hak ettiği notu vermeye çalışan arkadaşlara soruyorum bu konuda idareden ve velilerden baskı gördüğünüzde ve idare tarafından notunuzu isteğiniz dışında müdahale edildiği oldu mu ne yaptınız?
Okul idaresinin notunuza müdahale etme yetkisi yoktur. Dönem sonunda not fişlerinizi imzalayıp okul idarecilerine imzalattıktan sonra teslim edin. Sizin imzalı not fişlerinizden farklı not olursa kurumunuza dilekçe ile başvuru yapıp notların sizin teslim ettiğiniz not fişlerine göre değiştirilmesini talep edin. İsterseniz notlarınızın bilginiz dışında değiştirildiğini belirten dilekçe verin.

Hiç müdahale olmadı şimdiye kadar, kendini bilmezler karşımıza çıkabilir tabi ki, müdahele etmek isteyeni doğrudan geri çevirin yoksa canınız sıkılır, iş uzar.

Veliler her zaman not isteyebiliyorlar, ama baskı şeklinde daha çok resim müzik öğretmenlerinin sorunu oluyor. Bizde pek baskı görmedim velilerden. Çocuk belge sınırında falan kaldıysa bakıyorum işe yararsa sözlüleri 10-20 puan artırıyorum, yaramayacaksa artırmıyorum.

Bende şimdiye kadar not değiştirme olmadı ama idare okul ortalamasını düşürdüğüm konusunda her sene söylenir.. Hatta bu yıl hariç not ortalaması en düşük ders benimki oluyordu. Az daha en düşük ben oluyordum.
Bundan sonra en düşük 90 yapmaya karar verdim. Usandım, uslandım.. Artık iyi öğretmen olmaya karar verdim.
Elinizde sınav, cevap anahtarı varsa ve gerektiğinde soruları müfredattaki kazanımlarla eşleştirebiliyorsanız hiç kimse hiç bir şekilde bir şey yapamaz. Ben o konuda iyi olduğumu düşünüyorum.

İdare resmi olarak müdahale edemez. Şikâyetçi olursanız idareye soruşturma açılır. İspat için öğrenci işleri bölümüne girip kontrol etmek istediğiniz öğrenciyi ekrana getirdikten sonra Öğrenci Not Bilgileri --> Ders Notu Girişi --> Raporlar-->IOG03001_R01 raporundan hangi kullanıcı, hangi İpden, ne zaman değişiklik yapmış görebilirsin. Siz kendi dersinizdeki hareketleri, idare tüm derslerdeki hareketleri görür. Aklından zoru olmayan hiç bir idare kendi kullanıcı adı ile not değiştirmez...

Sınıf öğğretmeni bi arkadaş itiraz etti.çocuğun tüm ortalaması 100 bilişim 95 miş. Ben de bilişim notu en yüksek öğrenciyi ilgili sınıftan buldum yazılılar 100 100.. Hocam bu çocuğun matematik niye 85 dedim sınıf öğretmeni bıranşı matematikti. 85 almış dedi. Ama benimki 100 dedim. Hatasını anladı... İdare olaya zaten her zaman müdahil.. Resmi bi olay yok şimdilik laf olduğu içinkarşılık vermemeye He diyip geçmeye alıştım. İş resmiyete dökülürse biz de kalem silgi olmayana malzemesiz gelene disiplin çalıştırrız onlar düşünsün

Müdahele edemez idare hocam. Zaten dersin kat sayısı belli bizim ders ortalamayı çok etkilemiyor. Valla ortalamasını bozmadığınız sürece sorun çıkmaz. Ben her türlü yardımı yapıyorum öğrenciye. Özet verip oradan soruyorum. Çalışmadıysa da ders içindeki etkinliği yapmıyorsa artık benlik bir durum yok. Tavrım net bu konuda kimse gelip not istemedi şimdiye kadar. Herkese 100 vermek bence adil değil.

Genelde oluyor müfredat neyse onu anlatıyorum yazılıda da ne anlattıysam onu soruyorum deftere not aldiriyorum öğrenci çalışsın alsın notunu kafam rahat yani olması gerektiği gibi

Bizim okul akademik olarak başarılı bir seviye sınıfı yapıyorlar ve özel okula öğrenci kaptırmamak için öğrencilere genelde tüm derslerden 100 veriliyor bu sınıflarda bende hak ettiği ve aldığı notu vermek istediğim için önce rica ediliyor idareden kabul etmediğim zamanda benim bilgim dışında notlar yükseltiliyor bu da benim o sınıfta ders anlatma isteğimi kırıyor bu durumda ya idareyi şikayet edeceğim ya da ben bu sınıfın dersine girmiyorum diyeceğim ama böyle bir hakkım var mı bilmiyorum...

Bizim okul akademik olarak başarılı bir seviye sınıfı yapıyorlar ve özel okula öğrenci kaptırmamak için öğrencilere genelde tüm derslerden 100 veriliyor bu sınıflarda bende hak ettiği ve aldığı notu vermek istediğim için önce rica ediliyor idareden kabul etmediğim zamanda benim bilgim dışında notlar yükseltiliyor bu da benim o sınıfta ders anlatma isteğimi kırıyor bu durumda ya idareyi şikayet edeceğim ya da ben bu sınıfın dersine girmiyorum diyeceğim ama böyle bir hakkım var mı bilmiyorum...
Not yükseltmeyi kim yapmış? Log kayıtlarından bulabilirsiniz. Eğer şikayet ederseniz soruşturma açılır. Evrakta sahtecilik, yetkisi olmayan işe müdahale ,Bilişim suçu vs... Burada önemli olan nokta onların değiştirdiği notlara imza atmışsanız size de sıkıntı olabilir, olur demiyorum çünkü farketmemişin deme şansınız da var..

Eğer sürekli olarak yapıyorlarsa notları girince not fişini çıktı 2 tane alın imzalayıp idareye de imzalatın teslim edin ve bir tanesini de siz alın. İmzalamayız derlerse sizde onların çıkardığı fişi imzalamazsınız. Hiç olmadı altına şerh düşerseniz imza atarken xx numaralı öğrencinin notlarını xx şeklinde girmeme rağmen bilgim olmadan değiştirilmiştir diye. Bakın bakalım neler oluyor. Bu uç nokta olabilir ama birisi benim notu benden habersiz değiştirirse bu şekilde gerekeni yaparım. Ne demek beni yetkisiz kılıp resmi evrakta oynama yapmak.

Bende müdahale olmadı şükür veliler arıyor neden az verdiniz diye bende açıklıyorum.

Not yükseltmeyi kim yapmış? Log kayıtlarından bulabilirsiniz. Eğer şikayet ederseniz soruşturma açılır. Evrakta sahtecilik, yetkisi olmayan işe müdahale ,Bilişim suçu vs... Burada önemli olan nokta onların değiştirdiği notlara imza atmışsanız size de sıkıntı olabilir, olur demiyorum çünkü farketmemişin deme şansınız da var..
Hocam bize hiç not fişi imzalattığını hatırlamıyorum idarenin...

Hocam, yönetmeliklere ve usule %100 uygun hareket ediyorsan ki yapan, yapabilen yoktur. Zannetmiyorum. Öğrenciye hak ettiği notu (sınav ortalamasından düşükte verirsin, sıfırda verirsin, ... verirsin. ) her türlü verirsin... Ne idare ne müfettiş ne başkası vız gelir.. Ben yapıyorum diye çıkış yapacak arkadaşlara da peşinen sorayım; sınav sorularınız için belirtke tablosu hazırlayıp zümre ve idare imzasını alarak resmi hale getiriyor musunuz? Ders içi performans için kullanacağınız çizelgelere zümrenizde yer verip, zümre, idare imzası ile resmi hale getirip öğrencilere sene başında duyurdunuz mu?
Eğer dediğiniz gibi not değişimi varsa ve uğraşmak istiyorsanız şikayet edin. Hocalarımın dediği gibi onlar ciddi sıkıntı çeker. Yalnız sizin not verme ve sınav yapma şeklinizde olması gerekene uygunluk söz konusu değilse onlar kadar olmasa da ucu size de dokunabilir(Çünkü veliler not düşüşünü gördüğünde neye göre diyebilir. Sağlam delilli açıklamanız olması gerekir.), bilginiz olsun.

Geri