Norm ve ders saatleri ile ilgili

Kodla Büyü

Eindoforat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bugun okuluma gittim. Mudur ders programını ayarlamış. Beni okulda tutmak istiyor. Norm fazlasi olmamam için 15 saat ders göstermiş. 5. sınıflara 2'şer saat, 6-7-8 lere de 1'er saat ders koymuş ve toplamda 15 saat ders vermiş. Diğer taraftan da bana az ders vermek istiyor aslında ama az ders verince de norm fazlası olurum diye 15'in altında giremiyor sisteme. Dedi ki sana 6 saat ders vereyim, geri kalan 9 saati de ek ders ihtiyacı olan başka ogretmenlere vereyim ama bunu bir ilçeye sormam lazim. Bana mantıksız geldi. Okulda BT öğretmeni varken, BT dersinin 9 saatini başka branşlara verebilir mi? İngilizce ve görsel sanatlar öğretmenlerine BT dersi vermek istiyor benim saatimi azaltmak için. Böyle bişey mumkun mudur? Sizin de dusuncelerinizi alabilir miyim? Ya da sisteme benim ders saatimi 6 olarak girse norm fazlası olur muyum acaba? (Bu arada formator gorevlendirmelerinin yapılacağı varsayılıyor.)

ders saatiniz 6 saat girerse norm fazlası olursunuz, benimki 10 saat norm fazlası görünüyorum, eylül de girilecek galiba yeni normlar, o zamana kadar formatörlük kesinleşir eğer formatörlük olursa ve resen atama yapılmayacaksa 9 saati başka öğretmene vermesinde sakınca yok, formatörlük olmazsa 15 saat dersinizi alın en azından norm fazlası olmazsınız

Hocam bundan yaklaşık bir yıl önce bana müdürüm ders saatlerini az gireyim ne de olsa formatörsün bari diğer öğretmenler ek ders alsın dedi.Bende yeniyim bilmiyorum tabi tamam dedim tüm iyi niyetimle:)))Sonra ilçeden aniden gelen norm fazlasısın yazısı ile karşılaştım bnm için iyi oldu daha iyi bir okula geçtim ancak dikkatli olmanız gerekmekte bu kadar şanslı olamyabilrsiniz daha kötü bir okulda olabilir..Benm 10 saat girilmişti sisteme ...

hocam formatör olsanız da olmasanız da 15 saat girmeniz gerekiyor genelde.ama müdür istediği gibi de ayarlar.kimse karışmaz.zira birçok yerde 15 saat girsin dendiği halde 6 saat ders verenler var formatörlere.yani müdür istiyorsa sorun olmaz.tabi sizin içinde sıkıntı yoksa...

sumeyra21 arkadasimizin dedigi mantıklı geldi. Sisteme 15 saatten az girmemek lazim o zaman. Ama diger branslarin BT dersine girmeleri sorun olabilir. Ben 6 saat, ingilizceci 9 saat BT dersine girmesi uygun bir durum degil gibi geldi bana. Yasal olarak da bunu ilcenin kabul edecegini sanmıyorum. Zaten gorevlendirme yazısında maksimum maas karsiligini dolduracak sekilde derse girecektir diye bir madde var.

benim geçen yıl 8 saat dersim vardı ve norm fazlası değşldim. şuan 7 saat ders verdiler ve yine norm fazlası gözükmüyorum.norm için 6 saat yeterli dedi .müdürüm.

NORM İÇİN 6 YETERLİ OLAN KÖY OKULLARIDIR
OKULDA 15 SAAT BİLİŞİM VARKEN 6 SAAT SEN GİR 9 SAAT BAŞKASI GİRSİN YÖNETMELİK KANUNA UYGUN DEĞİL AMA MÜDÜR YAPAR HERŞEYİ KAFALARINA GÖRE YAPTIKLARI GİBİ BUNUDA YAPARLAR AMA İLERDE DEVLETİ ZARARA UĞRATMAKTAN ZİMMET ÇIKARTABİLİRLER MÜFETTİŞLER İNCELERSE KESİN FARKEDERLER BENCE 6 SAATE RAZI OLMA
BEN GEÇEN SENE 3 SAAT GİRDİM AMA BİLİŞİM 3 SAATTİ
SENİN DE DERSİNİ 6 SAAT SEÇERSE 6 SAAT GİRERSİN SORUN OLMAZ AMA BU SEFERDE NORM FAZLASI OLURSUN
DÜN BİR ARKADAŞIN KONU AÇTIĞI SAMSUNDAKİ FORMATÖR GÖREVLENDİRME YAZISINI OKURSAN YADA MÜDÜRE GÖSTERİRSEN BU İŞİN OLMAYACAĞINI MÜDÜR ANLAR

norm hesabını yanlış biliyorsunuz arkadaşlar. okul normu ilçe normu bölge normu hepsi birbirine baglıdır. aynı ilçede 3 bilgisayar normu olsun. aynı ilçede 5 tane bil. öğretmeni bulunsun. ders saatinin kaç olduguna bakılmaksızın en az dersi olan 2 tanesi norm fazlası olur. bu en az ders saati olan arkadaşların dersleri isterse 15 ve üstü olsun farketmez. bölge normu ve ilçe normu 21 üzerinden hesaplanır. bilgisayar öğretmenlerinin bu kadar norm fazlası olmasının sebebi okulların artık bilgisayar dersini seçmemeleri doğal olrak bölge normunun düşmesi. ben kendi okulumda 16 küsür derse giriyordum. lakin ilçede 2 okul dersi seçmedikleri için en az dersi olan ben fazla oldum. bilmem anlatabildimmi.

hocam müdürünüz yapmasa bile sizin bu işin aynen müdürünüzün yaptığı gibi olması için uğraşmanız lazımdı. seçtirebildiğiniz kadar ders seçtirin. yarın birgün formatörlük kalktığında ortada kalmayasınız. gelecek senelerde de her sınıfta ikişer saat seçtirirseniz zaten formatörlüğe ihtiyacınızda kalmayacak.

Eindoforat' Alıntı:
Bugun okuluma gittim. Mudur ders programını ayarlamış. Beni okulda tutmak istiyor. Norm fazlasi olmamam için 15 saat ders göstermiş. 5. sınıflara 2'şer saat, 6-7-8 lere de 1'er saat ders koymuş ve toplamda 15 saat ders vermiş. Diğer taraftan da bana az ders vermek istiyor aslında ama az ders verince de norm fazlası olurum diye 15'in altında giremiyor sisteme. Dedi ki sana 6 saat ders vereyim, geri kalan 9 saati de ek ders ihtiyacı olan başka ogretmenlere vereyim ama bunu bir ilçeye sormam lazim. Bana mantıksız geldi. Okulda BT öğretmeni varken, BT dersinin 9 saatini başka branşlara verebilir mi? İngilizce ve görsel sanatlar öğretmenlerine BT dersi vermek istiyor benim saatimi azaltmak için. Böyle bişey mumkun mudur? Sizin de dusuncelerinizi alabilir miyim? Ya da sisteme benim ders saatimi 6 olarak girse norm fazlası olur muyum acaba? (Bu arada formator gorevlendirmelerinin yapılacağı varsayılıyor.)

bir kere devleti zarara uğratmaktır hocam bu ....olmaz öyle şey

madlion' Alıntı:
arkadaşlar bizim normumuz ders saatiyle belirlenmiyor. bizim normumuz bile belli değil. isteyen http://www.memurlar.net/haber/265785/ yazısında belirtilen maddeye istinaden hakkını arayıp eski okuluna dönebilir sanırım(ne kadar belirlenmemiş olsa da).
şimdilik hala sistemde ders saatine göre belirleniyor haberdeki uygulanana kadar maalesef ders sayısına muhatacız.......

müdürün herhalde seni formatör olarak düşünmüş ki 6 saat demiş yani bilgisayar dersini seçip diğer dersleri de başkasına vererek ekders olayını çözmek istemiş akıllı adam vesselammm

Sizin müdürünüz ders programını şimdiden nasıl ayarlamış. Yeni seçmeli dersler var onları öğrenciler seçmeyecekmiydi. 10 kişi bir araya gelip ders seçimi yaabilecekti hani. Müdürünüz kafasına göremi seçmiş dersleri?

light' Alıntı:
Sizin müdürünüz ders programını şimdiden nasıl ayarlamış. Yeni seçmeli dersler var onları öğrenciler seçmeyecekmiydi. 10 kişi bir araya gelip ders seçimi yaabilecekti hani. Müdürünüz kafasına göremi seçmiş dersleri?
Evet hocam, bizim mudur kendisi ayarlıyor. Eger diger secmeli dersler secilirse ogretmenler norm fazlası olur diyor. Maas karsiligi dersini dolduramayan ogretmenlere gore seciyor secmeli dersleri ki kimse norm fazlasi olmasin diye.

Eindoforat' Alıntı:
light' Alıntı:
Evet hocam, bizim mudur kendisi ayarlıyor. Eger diger secmeli dersler secilirse ogretmenler norm fazlası olur diyor. Maas karsiligi dersini dolduramayan ogretmenlere gore seciyor secmeli dersleri ki kimse norm fazlasi olmasin diye.
en azından iyi niyetli biri olduğu kesin önce öğretmenini düşünüyor yanlış yada doğru

karinca_52' Alıntı:
Eindoforat' Alıntı:

bir kere devleti zarara uğratmaktır hocam bu ....olmaz öyle şey

Hocama katılıyorum. Söz konusu 9 saat sizin için maaş karşılığı olurken başka bir öğretmen için ekders olacak dolayısıyla aynı derse 2 kat ücret ödenmiş olacaktır. İş bilen bir şube müdürü bu işe izin vermez.Bilginize...(Not: Tavsiyem Müdürünüz de tekrar müdürlük sınavına girse iyi olur.)

hocam şube müdürleri takip etmez ki böyle şeyleri.adamların umurundamı sanki.müdüre gelince bilmediğinden değil işine geldiği için öyle yapıyordur.ki birçok yerde yapılıyor.nasıl olsa formatör fazla derse girse nolacak.onun yerine başkası girip ek ders alsın mantığı var...

Bu mantığı mantık sayarsak herkes sadece maaş karşılığı derslere girsin. artan dersler içinde yeni öğretmenler atansın. İstihdam sorunu da çözülür. Devlet menfaati ön planda tutulmalı. Bilişim teknolojileri öğretmeni varsa derse o girmeli. Başkasına ek ders verilecek diye devlet zarara uğratılmamalı. Ama ek dersi az olan öğretmenlere de değişik çözüm yolları üretilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 15. maddesi g bendi 2 fıkrası gerçekten fıkra gibi bilişim öğretmenleri mebin elinde kaldı. Adamlar madde eklediler. Norm bakanlıkça belirleniyor. Norm fazlası olsan nereye gönderecekler. Acaba gönderecekleri okul var mı?

Geri