Norm sorusu bilen varmı

Kodla Büyü

yahil

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar bir spor lisesinde yâda anadolu lisesinde sadece seçmeli dersimiz (proje hazırlama ve bilgisayar bilimi) var o okulun normu nasıl neye gore belirleniyor bazıları diyorki seçmeli dersler normu etkilemez ozaman kriter nedir.

Seçmeli ders norma etki eder. Benim okulumda 24 saat zorunlu 20 saat seçmeli ders var ve 2 norm var. Ortaokuldayim.
Anadolu liselerinde ders seçmeli ve saati dolduğunda norm veriliyor. Tabi sadece okulun saati önemli değil, bölge normu falan giriyor işin içine.

Anadolu lisesindeyim. 9 ve 10'larda seçmeli bilgisayar bilimi dersi seçildiği için 22 saat dersim var ve 1 norm var. Hepsi seçmeli, anadolu lisesinde zorunlu girebileceğimiz bir ders yok bizim zaten.Seçilen ders 15 in altına düşmedikçe norm sorunu olmaz. 10-15 arası bölge normundan 1 norm ya gelir ya gelmez. 10un altında çok düşük ihtimal bölge normundan gelmesi.

Önemli olan idarenin Bilişim Teknolojileri norm alanına toplam kaç saat girdiği yazmasıdır.

*Anadolu liselerinde neredeyse zorunlu ders yükü kadar seçmeli ders yükü var. 11.sınıfla beraber öğrenciler SAY EA Dil bölümlerine ayrıldığı için şimdi aklıma gelmiyor ama galiba 20 saat ortak 20 saat seçmeli olarak giriliyor sisteme. Örneğin sayısal öğrencisinin olduğu sınıfa 4 saat seçmeli fizik dersi oluyor.Hepsi norma etki ediyor.Ortaokullardaki gibi değil liselerde.

Merhaba arkadaşlar bir spor lisesinde yâda anadolu lisesinde sadece seçmeli dersimiz (proje hazırlama ve bilgisayar bilimi) var o okulun normu nasıl neye gore belirleniyor bazıları diyorki seçmeli dersler normu etkilemez ozaman kriter nedir.
Arkadaşların dediği gibi seçmeli ders norma etki eder. Ama tek sorun dersin bazen seçilip bazen seçilmemesi. Bu da normun yıldan yıla dalgalanmasına sebep olur maalesef.

Hocam ben Anadolu Lisesinde bu sene hem bilgisayar bilimi hem de proje hazırlama derslerine giriyorum. Proje hazırlama dersi de bizim için norma etki ediyor. Bunun farkında değilken, sadece bilgisayar bilimi seçildiğinde 12 saat dersle bölge normundan fazla olmuştum. Her iki ders te seçmeli bu arada.

Bazende seçmeli dersleri kıdemli başka öğretmen gelsin diye seçiyorlar çünkü sizden hoşlanmıyorlar. Efendim sonra o seçmeli dersi seçmeyip sizi norm fazlası yapıyorlar. Siz gidiyorsunuz sizden sonra gelen öğretmen okulunuzda kalıyor ve bunu bile isteye yapıyorlar.

Bir Anadolu lisesinde norm açılacak kadar seçmeli ders gösterilip, ders seçilmezse sıkıntı olmaz. Bazı müdürler elinin altında bir bilgisayarcı olsun diye bir çok okulda bu yolu izliyor.

Okulda 4 saat zorunlu dersim var. Secmeli dersle okulda kalabiliyormuyuz. Yoksa zorunlu ders sayisi en az 6 olmali diye bir kosul var mi

Konuyla ilgili değil ama şaka maka il içi-il dışı tayin duyurusu bile yapılmadı daha arkadaşlar. Demek ki kontenjanlar bu yıl da hüsran

Geri