norm kadro fazlası bilişim öğretmenleri

Kodla Büyü

ogretmen86

Üye
merhaba arkadaşlar. bugün aldığım bir habere göre bulunduğum ilçede bilişim teknolojileri alanında norm kadro fazlası olarak görülüyorum ve başka bir okula acil tayin istemem gerekiyormuş. şoktayım çünkü mart sonuna kadar yani iki haftaya tayinim çıkıp gidiyorum. okulumuzda 8 saat bilişim dersi var ve aynı zamanda formatörüm neden birdenbire dönem ortasında başka bir okula gönderiliyorum. tamam dersim bilişim HİÇBİR ÖNEMİ YOK birçok kişiye göre ama sadece benim branşımda mı böyle bir şey oluyor bari dönem sonu ya da başında olsaydı çok üzgün ve şaşkınım ve bilginiz varsa halk eğitimde açık varmış ama ben formatörlüğü bırakacaktım zaten akşam 5e kadar beklememek için. biraz uzun oldu kusura bakmayın :cry:

üzülme hocam bir çoğumuz aynı durumdayız, cengiz kurtoğlundan yalancı baharı dinlemeni tavsiye ederim.
"yaşamaksa yaşanılır kader buysa katlanılır.."

biraz geç bir serzeniş olarak görüyorum ben artık bunları
eylemler vs yapıldı edildi.
o zaman kimse sıra bana gelmeyecek sanıyordu.
forumda bir sürü başlık var falanca il norm fazlası diye.
o kadar yazıldı.

şoka girecek bir şey yok hocam alıştık artık çok sürmez 6 ay sonra yeniden norm fazlası olup
başka okula başlarsınız.
Ayrıca Formatörlük bir görevlendirmedir norma etki etmez.Ders yoksa norm olmaz.
3 yıldır üyemişsiniz foruma çooook konu var norm olayıyla ilgili nacizane tavsiyem onlara
göz gezdirmeniz.

ateş düştüğü yeri yakıyor, bu olay söylediğinizin aksine birdenbire olan bir olay değil yıllardır göstere göstere gelen bir gerçekti, geçmiş olsun.

ogretmen86' Alıntı:
merhaba arkadaşlar. bugün aldığım bir habere göre bulunduğum ilçede bilişim teknolojileri alanında norm kadro fazlası olarak görülüyorum ve başka bir okula acil tayin istemem gerekiyormuş. şoktayım çünkü mart sonuna kadar yani iki haftaya tayinim çıkıp gidiyorum. okulumuzda 8 saat bilişim dersi var ve aynı zamanda formatörüm neden birdenbire dönem ortasında başka bir okula gönderiliyorum. tamam dersim bilişim HİÇBİR ÖNEMİ YOK birçok kişiye göre ama sadece benim branşımda mı böyle bir şey oluyor bari dönem sonu ya da başında olsaydı çok üzgün ve şaşkınım ve bilginiz varsa halk eğitimde açık varmış ama ben formatörlüğü bırakacaktım zaten akşam 5e kadar beklememek için. biraz uzun oldu kusura bakmayın :cry:
Üzülmeyin hocam norm fazlasından dilekçe vermezsiniz olur biter. Geçen sene norm fazlası olan bir hocamız dilekçe vermedi yani tayin istemedi hala aynı okulda çalışıyor. :)

hocam bulunduğunuz ilçedeki tüm okulların bilişim ders saatlerini hemen araştırın ve bulun; norm fazlası olmak için 15 saatten az olmak yeterli eğer ilçede bu durumda sizden başkalarıda var ise ve sadece size söyleniyorsa hemen mahkemeye başvurun ve meb hakkında hem işlemi iptal başvurusu yapın hem de zararınızı temin etmek için tazminat davası açın; ancak bu yol ile atamanız engellenebilir... kolay gelsin

dilekçe vermeniz lazım başka okula norm fazlası atmanızın yapılması için bu sebeple zoraki illegal dilekçe isterler ama bunu yazılı olarak emredemezler ama sanki emirmiş gibi lanse etmeye çalışırlar memlerin sistemi budur.Siz hakkınızı hukukunuzu biliyorsanız sorun olmaz dilekçe vermeyin olur biter.Niye vermiyosun diyen olursa yönetmeliği aç bak 2 yıl hakkım var bu okulda daha dersin susar gider :)

ismailt' Alıntı:
dilekçe vermeniz lazım başka okula norm fazlası atmanızın yapılması için bu sebeple zoraki illegal dilekçe isterler ama bunu yazılı olarak emredemezler ama sanki emirmiş gibi lanse etmeye çalışırlar memlerin sistemi budur.Siz hakkınızı hukukunuzu biliyorsanız sorun olmaz dilekçe vermeyin olur biter.Niye vermiyosun diyen olursa yönetmeliği aç bak 2 yıl hakkım var bu okulda daha dersin susar gider :)

o dediğiniz hangi yönetmelikte yazıyor hocam?

bt öğretmenleri bu yüzden mi rahat anlamıyorum, demek ki herkes bir gün norm fazlası olabilirim endişesini hissetmiyormuş ya da bir yolunu bulup engelleme ümidi içerisinde, dilekçe verme kurtul iyiymiş bu çözüm bizim de aklımıza geleydi iyiydi.

SAKIN TAYİN İSTEME.. GÖZ KORKUTUYORLAR.. BEN DE GEÇEN HAFTA ŞOKTAYDIM..

ŞİMDİ HİÇ TAKMIYORUM.. BİZİM SÜRE YARIN DOLUYOR.. TAYİN İSTEMEDİM..

ZORLA BİR YERE GÖNDEREMEZLER...

TAYİN İSTERSEN KENDİ İSTEĞİNLE GİTMİŞ OLURSUN, HİÇBİR HAK TALEP EDEMEZSİN..

cevaplar için teşekkürler. ve emre isimli arkadaşım yanlış anlama lütfen ama ben hiçbir zaman her koyun kendi bacağından asılır gibi bir düşünceye kapılmadım her an diken üstündeydim zaten. ki buradaki arkadaşlarımız neler yaşadılar neler işittilerse fazlasıyla ben de yaşadım işittim. bilmeden yargılama sana tavsiyem

müdürün söylediğine göre tayin istemezsem onlar başka bir okula gönderiyorlarmış kendi istedikleri bilemiyorum araştırmam lazım

externiades' Alıntı:
SAKIN TAYİN İSTEME.. GÖZ KORKUTUYORLAR.. BEN DE GEÇEN HAFTA ŞOKTAYDIM..

ŞİMDİ HİÇ TAKMIYORUM.. BİZİM SÜRE YARIN DOLUYOR.. TAYİN İSTEMEDİM..

ZORLA BİR YERE GÖNDEREMEZLER...

TAYİN İSTERSEN KENDİ İSTEĞİNLE GİTMİŞ OLURSUN, HİÇBİR HAK TALEP EDEMEZSİN..

insafları yoksa öyle bir gönderirler ki hocam bakar kalır arkadaşımız, yanlış yönlendirmiş olmayalım

http://personel.meb.gov.tr/daireler/mev ... meligi.pdf
(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi
durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler,
zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı
sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu
yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı
üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak
üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın
belirlenir.

Bu maddeden şu sıralarda neden norm fazlası atama başlıklarının çoğaldığını anlayabiliyoruz.

netame' Alıntı:
ismailt' Alıntı:

o dediğiniz hangi yönetmelikte yazıyor hocam?

bt öğretmenleri bu yüzden mi rahat anlamıyorum, demek ki herkes bir gün norm fazlası olabilirim endişesini hissetmiyormuş ya da bir yolunu bulup engelleme ümidi içerisinde, dilekçe verme kurtul iyiymiş bu çözüm bizim de aklımıza geleydi iyiydi.

Bizim burda çoğu bilişim öğretmeni norm fazlası ressen felan norm fazlası olarak yer değiştirme yapmıyolar.Bu demek oluyor ki böyle bir hak var ki ressen atamayla uğraşmıyolar.Ayrıca bizim müdür baş yardımcısı da norm fazlası ve kendisi diyor 2 yıl burda devam etme hakkım var diyor.

ismailt' Alıntı:
Bizim burda çoğu bilişim öğretmeni norm fazlası ressen felan norm fazlası olarak yer değiştirme yapmıyolar.Bu demek oluyor ki böyle bir hak var ki ressen atamayla uğraşmıyolar.Ayrıca bizim müdür baş yardımcısı da norm fazlası ve kendisi diyor 2 yıl burda devam etme hakkım var diyor.

Konuyu açan arkadaş sizin orda mı görev yapıyor sayın hocam? Bu işler o dediyle olmuyor malesef. Bt öğretmenlerinin durumunu bilmeyen yerler maddeyi uyguluyor, insafı olanlar re'sen atama yapmıyor çünkü yapmalarını şart koşan bir durum yok.

ogretmen86' Alıntı:

sizin bu ilk galiba
ben 3 yılda 3 okul gördüm
seneyede baska okula gidecem durum onu gösteriyor :puhaha:
evliya çelebi gibiyim masallah

amasyada norm fazlası atamaları yapıldı.Daha önceden sehen atama yapılacağını öğrendiğim için kendim istediğim okulu yazdım.şonuçlar açıklandı ben istediğim okula yerleştim atama istemeyenler Sehen atandı.

Çanakkale de de resen atama yapıldı. Bende tayin istemediğim halde merkez den başka bir ilçeye gönderildim. Fakat burda resen ataması çıkan arkadaşlar durmadık, dilekçe yağmuruna tuttuk milli eğitimi ve atamalarımız iptal edildi.
Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Ve Kurumların Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 15. maddesinin g bendinde “Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.”
ibaresine dayanarakta bilişimciler olarak dilekçelerimizi düzenledik.

Şubat tatiline girerken Bursa'da da yaşadık aynı sıkıntıyı. Ben tercih yapmadım. Kendileri gönderir korkusuyla tercih yapan arkadaşlar vardı. Yoğun tepkilerden dolayı (sağolsun Türk Eğitim Sen çok uğraştı.Üyesi değilim ama hakkını vermek lazım) atamadan vazgeçildi, isteyenler dilekçelerini geri çekti. Ben zaten dilekçe vermemiştim. Ama başka illerde resen atama yapıldı. Garantisi yok yani. Biz de günü kurtardık sadece,yarın bi gün tekrar çıkacak karşımıza.

ismailt' Alıntı:

bahsettiğiniz yönetmelik güncellendi ve o belirttiğiniz madde kaldırıldı. bilgilerinize...

karakus' Alıntı:
ogretmen86' Alıntı:

sizin bu ilk galiba
ben 3 yılda 3 okul gördüm
seneyede baska okula gidecem durum onu gösteriyor :puhaha:
evliya çelebi gibiyim masallah

hocam bekarsın ve evinde de eşya yok herhalde.

Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar

Madde 15 - (Değişik: 5.11.2003-2003/6445 B.K.K.)

g) (Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) Aşağıda belirtilenlerden;

bulun ve devamını okuyun

norm fazlası teknik öğretmenim(meslek lisesinde) ilde açık meslek lisesi yok isteğim dışında ilköğretime gönderme hakları varmı

İyi akşamlar arkadaşlar,
Eğitim-iş ve eğitim-bir-sen ilçe temsilciliği başkanlarından aldığım haberlere göre BT öğretmenlerine norm uygulanmayacakmışşşş. Fakat bu iktidara özellikle Bakana ne kadar güven olur o bilinmez.
Ama ne olursa olsun günü kurtarmak gibi düşünmeyelim arkadaşlar, Arkadaşlarımızın Siyasi partilere başvurularına destek olarak hepimiz sendika yönetimlerine gerekirse her gün baskı yapmalıyız. Bu konunun kesin ve net olarak çözümlenmesinden
ve bir çözüm yolunun önümüze konması gerekliliğini haykırmalıyız.

Kendi adıma sendikam Eğitim-iş iskenderun ilçe başkanını her gün sıkıştırıyorum. Oda sendika il başkanını tabiki silsileyle Ankara merkez başkanlığına iletiyor. Net bir sonuç için çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız. Bu hafta aldığım bilgiye göre Bakanlıktan
Eğitim-iş başkanlığı olarak randevu talep etmiş. Bizim için görüşeceklermiş. Sorunlarımız için.
Diğer sendikalarla görüşmelerimde ise Türk Eğitim-sen ilçe başkanlığıyla görüşmemde BT derneğinin dökümanlarını ve dertlerimiz sözlü olarak ilettim. Kendisinden gelecek hafta düzenlenecek olan Türk eğitim-sen genel kurul toplantısında bu
taleplerimizi ileteceğini bildirdi.
Eğitim bir-sen ilçe temsilciliği başkanı ile ise haftaya görüşerek bilgilendirme yapacağım. Bu hafta temsilciliklerinde bulamadım kendisini. Yardımcısı olan arkadaşımla konuşarak bilgilendirdim ve haftaya hadi hayırlısı diyeceğim.

bence mustahaktır kılını kıpırtatmayan herkese tabi katkı yapanları hariç tutarak söylüyorum.... Ankarada eylem var gelme, kendi ilinde iş bırakma eylemi var katılma, sevk eylemi var gitme... ağlamayana meme yok.... eğer halendir eylem yapılacak da ne olacak diyen insanlar varsa o zaman norm fazlası iseniz tayin isteyin dedikleri zaman başlık açıp şikayet etmeyeceksiniz gidip nereyi gösteriyorlarsa tayin isteyeceksiniz...

Geri