Norm hesaplamasında seçmeli dersler

Kodla Büyü

RaHaB

Aktif Üye
Merhaba,
5. sınıflar seçmeli bilişim dersini seçtiler fakat Norm hesaplanırken bu dersler sayılmamış. 7 saat derse giriyorum ama 5 saat görünüyor. Doğal olarakta norm fazlasıyım. Herkes de durum böyle mi yoksa bir yanlışlık mı var? Şimdiden teşekkürler.

bir yıl öncesinin seçmeli derslerine görre işlem yapılmıyormu?

seçmeli derslerin işlenmesi lazım, zaten o yüzden geçen hafta okullara norm ekranlarını açtılar güncellemeleri için, bu haftada iller güncelleme yaptı.

Benim girdiğim 5.sınıflar seçmeli derslerde sayılmıyor.

Sanırım Norm bilgilerini girerken, 5. sınıflardaki seçmeli dersler sistemde yokmuş. Buna bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde olduğu gibi yabancı dil, matematik uygulamaları vs. de normdan sayılmıyor.

Hocam bu sene seçmelileri saymazlarsa seneye durum daha da vahim olmaz mı? Nasıl olacak anlamıyorum. Seçmeli dersler neden sayılmıyor ki, ben yanlışlık yapıldığını düşünüyordum açıkcası. Ne olcak şimdi saymayacaklar mı bu seçmelileri :(

mustafasangul' Alıntı:

Sanırım Norm bilgilerini girerken, 5. sınıflardaki seçmeli dersler sistemde yokmuş. Buna bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde olduğu gibi yabancı dil, matematik uygulamaları vs. de normdan sayılmıyor.
Hocam benim sadece 5. sınıflarda 6 saat dersim var ve bu hafta mdr bşyrd "senin ders saatini 6 olarak işledik sisteme bilgin olsun dedi". ne demek 5. sınıflar sayılmıyor

Kafayı yicem yakındır, bizim Müdürde sayılmıyo dedi. Normun güncellenme süreside bitmiş. İlçe norm fazlasısın diyo, 7 saat dersim var diyorum. Kimseye derdimi anlatamıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım :|

Eğer seçmeli dersler sayılmıyorsa; 3 sene sonra herkes norm fazlası olur....Bence yanlışlık var....

KöfteHoRr' Alıntı:
mustafasangul' Alıntı:

Hocam benim sadece 5. sınıflarda 6 saat dersim var ve bu hafta mdr bşyrd "senin ders saatini 6 olarak işledik sisteme bilgin olsun dedi". ne demek 5. sınıflar sayılmıyor

Hocam norm bilgilerini girerken matematik şu kadar ders var, ingilizce şu kadar, bilişim teknolojileri şu kadar var diye işlem yapılıyor. Yani şu an seçilen dersler sistemde olmadığı için şu dersten şu kadar ders var diyemiyosun. Dolayısıyla öğretmene ders yükünü ekleyemiyosun. Sizin müdür yardımcınız eski bilişim teknolojileri bölümüne eklemiş büyük ihtimalle ders saatinizi.

Ama buna bir çözüm bulmaları gerekir. Seçmeli dersler az değil çünkü.

Ben müdür yardımcısıyla baktığımda normalara o dersler yoktu. (2-3 hafta önce) Dolayısıyla sayılmadı. Şu an bir güncelleme oldu mu bilmiyorum.
Ama büyük ihtimalle buna bir düzenleme gelir.

O düzenleme gelinceye kadar, ben benden gitmiş olurum herhalde :| Kimi hocamızın sayılmış, kiminin ki sayılmamış bu ne biçim iştir.

Bizde bende seçmelileri eklettim toplam 15 saat oldu. Eklenmesi gerekir norm için.

mustafasangul' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
mustafasangul' Alıntı:

Hocam norm bilgilerini girerken matematik şu kadar ders var, ingilizce şu kadar, bilişim teknolojileri şu kadar var diye işlem yapılıyor. Yani şu an seçilen dersler sistemde olmadığı için şu dersten şu kadar ders var diyemiyosun. Dolayısıyla öğretmene ders yükünü ekleyemiyosun. Sizin müdür yardımcınız eski bilişim teknolojileri bölümüne eklemiş büyük ihtimalle ders saatinizi.

Ama buna bir çözüm bulmaları gerekir. Seçmeli dersler az değil çünkü.
Hocam ders isimleri sisteme otomatik gelmiyor zaten, elden yazılıyor. O yüzden yeni eklenen dersleride kendi yazabilirdi okul idaresi.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 1,767
Arkadaşlar bu durumu şimdi bende yaşıyorum. Normalde 5, 6 ,7 ve 8 ler var en az 1er sınıf olacak. ama idare sadece 5 ve 6 lar seçmeli gösteremeyiz il öyle diyor dedi. Seçmeli derslerin normu nasıl düzenleniyor arkadaşlar? Bilen ya da resmi yazı düzenleyen var mı?

bizim ilde okulların dönüşümü yapılıyor. öğretmenler norma göre yakındaki bir okula gidecek ancak bizim ders secmeli ve normu neye göre belirleyecekler herhangi bi fikrim bile yok. dönüşüm işini yapan iller var mı bildiğiniz. onlar norm işini nasıl çözdü(seçmeliler için)

benim idarem dün şans eseri odalarına girdiğimde normları giriyordu seçmeli ders dilekçeleri alıp belirlemişler saatleri ve bilişim dersinin normunu ona göre girdiler.

evrim0626 hocam sizin ilde dönüşüm yapıldı mı peki? 5. sınıfları neye göre belirlediler peki

Arkadaşlar bana da 15 saat yazdılar.Kontenjan mebe baktıgımda fazlalık yazmıyor.Fazlalık deilimdir dimi.Yoksa sonra mı yazılıyor fazlalık yazısı

yeni branş ekleme kısmında yeni seçmeli dersler falan yok bu sebeple bizim normu neye göre belirleyecekleri iyice muallakta eğer bir düzenleme olmazsa ki olacağını da sanmıyorum bizim branşı daha da zor zamanlar bekliyor :(

Bizim okulda yapılan işlem şöyle oldu arkadaşlar.
Okulumuz ortaokul oldu ve 3 okul birleştik. Diğer 2 okuldan gelecek öğrenci sayılarına göre müdür şube sayısı çıkardı. Buna göre her sınıftan yaklaşık olarak 6 şube çıkar diye karar verdi.
5. Sınıf - 6 Şube
6. Sınıf - 6 Şube
7. Sınıf - 6 Şube
8. Sınıf - 6 Şube

Sonra geçen sene yayınlanan ders çizelgesine baktı. 5 ve 6. sınıflarda bilişim tek. 2 şer saat olduğuna göre toplam 24 saat eder.
7 ve 8 lerde de 1 er saatten 12 saat de ordan gelir, 24+12 = 36 saat olarak ders saati girdi sisteme.

Mantıklı gelmedi bana ama bu sekilde ilçe ve il kabul ederse normumuz 2 olacak. Amma velakin 3 okul birleştiğimiz için diğer okullardan da 2 öğretmen gelecek bize ve toplam 3 öğretmen olucaz. Bu durumda 1 kişi gidecek.

Bizim okulun BT sınıfı bodrum katta ve sınıfın pencereleri tavanda. Yani havalandırma sıfır. 4 duvar diyebiliriz. Normalde 1 gün öğleye kadar ders yapıldığında içerideki havasızlığı ve ağır kokuyu anlatamam size. Eğer seneye o sınıfta 36 saat ders yapılırsa felaket olur. İçeri oksijen tüpüyle falan girmek gerekir :) Neyse bizde durumlar böyle arkadaşlar...

n_a_bas' Alıntı:
evrim0626 hocam sizin ilde dönüşüm yapıldı mı peki? 5. sınıfları neye göre belirlediler peki
bizim ilde dönüşüm yapıldı okulum ilkokul oldu benim. comenius projemiz var bizim o yüzden ben bu sene tayin istemeyi düşünmüyorum. hoş zaten isteyecek yerde pek açmazlar ama:S ayrıntısını bende bilmiyorum neye göre yaptılar ama çocuklara sordum bu sene 4 seneye 5 olacaklardan dilekçe almışlar seçmeli ders dilekçesi.ona göre belirlediler herhalde.

bu sene 10 saat 5. sınıflarda seçildi, seneye 10 saat daha 5. sınıflar olur dedik, 20 saat toplam ders girdik biz.

Eindoforat' Alıntı:
Bizim okulda yapılan işlem şöyle oldu arkadaşlar.
Okulumuz ortaokul oldu ve 3 okul birleştik. Diğer 2 okuldan gelecek öğrenci sayılarına göre müdür şube sayısı çıkardı. Buna göre her sınıftan yaklaşık olarak 6 şube çıkar diye karar verdi.
5. Sınıf - 6 Şube
6. Sınıf - 6 Şube
7. Sınıf - 6 Şube
8. Sınıf - 6 Şube

Sonra geçen sene yayınlanan ders çizelgesine baktı. 5 ve 6. sınıflarda bilişim tek. 2 şer saat olduğuna göre toplam 24 saat eder.
7 ve 8 lerde de 1 er saatten 12 saat de ordan gelir, 24+12 = 36 saat olarak ders saati girdi sisteme.

Mantıklı gelmedi bana ama bu sekilde ilçe ve il kabul ederse normumuz 2 olacak. Amma velakin 3 okul birleştiğimiz için diğer okullardan da 2 öğretmen gelecek bize ve toplam 3 öğretmen olucaz. Bu durumda 1 kişi gidecek.

Bizim okulun BT sınıfı bodrum katta ve sınıfın pencereleri tavanda. Yani havalandırma sıfır. 4 duvar diyebiliriz. Normalde 1 gün öğleye kadar ders yapıldığında içerideki havasızlığı ve ağır kokuyu anlatamam size. Eğer seneye o sınıfta 36 saat ders yapılırsa felaket olur. İçeri oksijen tüpüyle falan girmek gerekir :) Neyse bizde durumlar böyle arkadaşlar...

hocam benim bildiğim kadarıyla norm kadro neyse o kadar öğretmen gelebilir. diğeri norm fazlası olup başka okula tayin istemesi gerekir. aksi halde 2 öğretmen gelir siz norm fazlası olursanız mahkemeye verirseniz kazanırsınız diye tahmin ediyorum.

Arkadaşlar benim idarem girmiş normları benim haberim yok şimdi girdim baktım 28 saat bil tek görünce şaşırıp kaldım. Kafalarına taş düştü herhalde:) Gerçi şimdilik böyle görünüyo ama seneye okullar açılıp dersler seçilince yine düşer benimki. Büyük ihtimal seçmezler bil tek.

myıldırım' Alıntı:
hocam benim bildiğim kadarıyla norm kadro neyse o kadar öğretmen gelebilir. diğeri norm fazlası olup başka okula tayin istemesi gerekir. aksi halde 2 öğretmen gelir siz norm fazlası olursanız mahkemeye verirseniz kazanırsınız diye tahmin ediyorum.

Valla hocam geçen hafta gönderilen yazıdan benim anladığım kadarıyla işler öyle yürümeyecek. 3 okulun öğretmenlerinden oluşan bir havuz yapacaklar. Sonra da norm kaçsa hizmet puanına göre kalacak yada gidecek. BT branşında diğer 2 arkadaşın hizmet puanı benden fazla. Benim çalıştığım okula gelmelerine rağmen benim hizmet puanım düşük olduğu için sanırım ben fazlalık olucam :(

Bizim müdür yardımcısı eylülde tekrar güncelleme isterler o zaman seçmelilerin sayısını da yazarız dedi.Şimdi girilen sayılar hayali olacak.

RaHaB' Alıntı:
Kafayı yicem yakındır, bizim Müdürde sayılmıyo dedi. Normun güncellenme süreside bitmiş. İlçe norm fazlasısın diyo, 7 saat dersim var diyorum. Kimseye derdimi anlatamıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım :|

hocam benim başıma geldi 14 saat seçmeli ders girilmemiş girilmesi gerekiyor. dilekçeyle seçmeli derslerin girilmediğine itiraz edin ben madur oldum resen tayinim çıktı 150 km uzağa. ihmal etmeyin müdürünüz yanlış yapıyor. ben geç farkettim müfettiş soruşturmasıyla düzeltmeye çalışıyorlar. şimdi geçti ama eylülde seçmeli dersleri mutlaka yazdırın.

Eindoforat' Alıntı:
myıldırım' Alıntı:

Valla hocam geçen hafta gönderilen yazıdan benim anladığım kadarıyla işler öyle yürümeyecek. 3 okulun öğretmenlerinden oluşan bir havuz yapacaklar. Sonra da norm kaçsa hizmet puanına göre kalacak yada gidecek. BT branşında diğer 2 arkadaşın hizmet puanı benden fazla. Benim çalıştığım okula gelmelerine rağmen benim hizmet puanım düşük olduğu için sanırım ben fazlalık olucam :(

hocam bunu ilk defa sizden duyuyorum. bize henüz böyle bir yazı gönderilmedi. ama normalde o okulun kadrolu öğretmenisiniz. yönetmeliğe göre sizi gönderememeleri gerekir.
sizin adınıza üzüldüm. umarım hakkınızda hayırlısı olur.

bu arada bazı okullarda anket yapıldı. öğrencilerin muhtemel seçebileceği dersleri tespit etmek ve bunu haziran norm güncellemesinde işlemek için. bana kalırsa bu haziran döneminde böyle yapılıp eylül de tekrar durum değerlendirmesi yapılmalıydı.

Arkadaşlar biraz tuhaf ama bende az önce kontenjan MEB'e baktım ders saati 2 görünüyor işin ilginci fazlalık görünmüyorum!

Geri