Norm fazlasıyım ve bir sorummm varrrr

Kodla Büyü

hlyzkn

Aktif Üye
böte mezunuyum bu norm fazlası atamalarda ilçemde açılan hem leri tercih edebilirmiyim veya meslek liselerini normalde meslek liselerini tercih edemiyoruz ama bu norm fazlası durumunda bir farklılık olur mu?

bende norm fazlasıyım 3 yılım dolmadı il içi tercih edebilmem için norm fazlası durumumda 3 yıl şartı gerekir mi?
yer değiştiremezsem eş durumum sıkıtıya girecek
sağolsunlar il emrini kaldırdılar eşim gelemicek gibi görünüyor...
:verymad:

norm fazlası öğretmenler süre şartı aranmaksızın il içi yada il dışı tayin isteyebilirler. ister 1 yıllık olsun ister 2 yıllık farketmiyor :) atama klavuzunda yazar hocam sıkıntı olmadan isteyebilirsiniz

norm fazlası bir şeyi değiştirmez meslek liselerini isteyemezsiniz hocam, ilköğretim ya da genel liseleri tercih edebilirsiniz ancak

Arkadaşlar geçen sene şöyle bir değişiklik yapılmış yönetmelikte bu değişiklik bizim için bir umut olabilir mi?

g) (Değişik: 17/1/2011-2011/1331 K.) Aşağıda belirtilenlerden;

1) Ulusal projeler ile uluslararası çok taraflı ya da ikili olarak yapılan anlaşmalara veya protokollere göre proje uygulaması yapılan okul veya kurumlarda projenin uygulama süresiyle sınırlı olmak üzere ilgili alanın ders yüküne, sınıf, şube ve öğrenci sayısına ve il veya ilçenin nüfusuna bakılmaksızın bu projelerde görev alacak öğretmenlerin,

2) Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin,
3) Taşımalı eğitim kapsamında öğretmenlerin okul ve kurumlara taşınması halinde bu eğitim kurumlarında görev alacak öğretmenlerin,

4) Yaygın eğitim enstitüsü, hizmet içi eğitim enstitüsü, mesleki ve teknik açık öğretim okulu, açık lise ve açık ilköğretim okulu, 1 inci, 2 nci ve 6 ncı akşam sanat okulları, halk eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, bilim sanat merkezleri ile benzeri kurumların eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfından bu Yönetmelikte düzenlenmeyen yönetici ve öğretmenlerin,

norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.

Ancak, (1) numaralı alt bent çerçevesinde belirlenen norm kadrolarda bulunan öğretmenler projenin sona ermesi durumunda, öncelikle görevli oldukları okul veya kurumda branşlarındaki açık bulunan öğretmen norm kadroları ile ilişkilendirilirler. Branşlarında açık norm kadro bulunmaması halinde ise görevli oldukları okul ve kurumlarda norm kadro fazlası konumunda bırakılırlar.

Yönetmelik linki:http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.9913184&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
burada 15. madde

Bizim okulda geçen sene arkadaş norm fazlası olarak tayin istemişti ve sadece 1 yıl çalıştığı halde tayini çıktı.Norm fazlası olduğunuzu işaretlemeniz gerekiyor tayin isterken...

hem seçebilirsiniz meslek seçemezsiniz... seçsenizde onaylamazlar tekrar tercih yapmanız için sizi ararlar...

ya nasıl il dışı da isteyebiliyor ben anlayamadım... bize mi öyle bir hak verilmedi ben mi süresini kaçırdım :!: okula geçen dönem yazı gelmişti norm fazlası olduğuma dair ve sadece ilçe içinde bir kaç başka okul açıktı hatta köyler (eğitim bölgesinden dolayı) açıktı. ama kimse il dışı isteyebilirsin demedi :?:

ayrıca meslek lisesine geçemeyiz. sizin ilçe memden yanlışlıkla onaylamış olabilirler. birisi dava ederse ayrılmak zorunda kalırsınız.

işte bu harika oldu...
aylardır ilk defa öğretmenlikle ilgili güzel bi haber aldım,..norm fazlasıyım tercih edebilirim...
teşşekürler zümrelerim..:d

yaşasın zalimler için cehennem...

mamoste_02' Alıntı:
bende norm fazlasıyım 3 yılım dolmadı il içi tercih edebilmem için norm fazlası durumumda 3 yıl şartı gerekir mi?
yer değiştiremezsem eş durumum sıkıtıya girecek
sağolsunlar il emrini kaldırdılar eşim gelemicek gibi görünüyor...
:verymad:

hocam bulunduğunuz meme dilekçe ile başvuru yapın boş okul varsa oraya tayin isteyebilirsiniz.

arkadaşlar norm fazlasıysanız iliçi ve ildışı tayin döneminde istediğiniz yere tayin isteyebilirsiniz.şart şurt yıl oalyı falan yok.tercih sırasından norm fazlasıyım seçenğini işartlemeniz yeterli.ben geçen yıl iliçinde 1 yıl çalıştığım halde istedim.çıktı

marmarabote' Alıntı:
ya nasıl il dışı da isteyebiliyor ben anlayamadım... bize mi öyle bir hak verilmedi ben mi süresini kaçırdım :!: okula geçen dönem yazı gelmişti norm fazlası olduğuma dair ve sadece ilçe içinde bir kaç başka okul açıktı hatta köyler (eğitim bölgesinden dolayı) açıktı. ama kimse il dışı isteyebilirsin demedi :?:
arkadaşlar norm fazlası durumundaki il dışı isteme hakkı bulunduğumuz ilçe yada il de yer yoksa il dışı isteyebiliyorduk diye biliyorum ben.yanlış biliyorum

valla bana il dışı tayin hakkın yok dediler zamanında mebbisten de takip ettim bir şey yoktu. bencede ilçede açık olan yerler olduğu için il dışına tayin hakkı verilmemiş :?

realforever' Alıntı:
marmarabote' Alıntı:
arkadaşlar norm fazlası durumundaki il dışı isteme hakkı bulunduğumuz ilçe yada il de yer yoksa il dışı isteyebiliyorduk diye biliyorum ben.yanlış biliyorum
hocam öyle birşey yok il içi ve il dışı isteme hakkınız var. önce il içi sonra il dışı isteyebilirsiniz diye birşeyde yok. hatta bir arkadaşıma önce il içi isteyeceksin demişti bir il milli eğitim yetkilisi il dışı isteyemezsin demişti. sonra o da bakanlığı aradı ve sonuçta il milli eğitim kusura bakma hocam isteyebilirsiniz dedi ve tayini il dışına çıktı arkadaşımın.
örnek için "2010 mayıs öğretmenlerin yer değiştirme klavuzu"nu aratıp inceleyebilirsin. o klavuzun 5. sayfası aynen şunu diyor:
"A. İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER
1. Başvuru
Kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerden;
 15 Eylül tarihi itibarıyla, bulunduğu eğitim kurumunda en az iki yıl süreyle görev yapanlar il
içinde,
 15 Eylül tarihi itibarıyla, bulunduğu ilde en az üç yıl süreyle görev yapanlar iller arasında,
 Norm kadro uygulamaları sonucunda eğitim kurumlarında norm kadro fazlası konumuna alınan
öğretmenler ile İlgi (b) Yönetmeliğin 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre
tahsis edilen boş öğretmen norm kadrolarında görevli öğretmenler, bulundukları eğitim
kurumunda ya da ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın il içi ve iller arasında
yer değiştirmek için başvuruda bulunabileceklerdir."

ben ilçede görev yapıyorum. anlattıklatınızdan tercih kısmını anladım peki norm fazlası öğretmen başka bir okula veya il merkezine veya başka bir ile kişinin isteği olmadan gönderilebilirmi?

evet hocam gönderilir. öncelik çalıştığı yere yakın yere, merkezde ise merkezde ihtiyacı olan bir okula, eğer merkezde ihtiyaç yoksa ilçelere. eğer orda da ihtiyaç yoksa il dışına il mem atayabilir ( eskiden başka bir ile atayamıyordu milli eğitim müdürlükleri ama yeni düzenlemelerle atama yetkileri var:( malesef ).

Ben de norm fazlasıyım şu anki kadrolu bulunduğum okulda formatörüm..tayinim çıktığında yeni okulumda başlamayıp bu okuldaki formatör görevlendirmeme devam edebilir miyim?

hlyzkn' Alıntı:
Arkadaşlar geçen sene şöyle bir değişiklik yapılmış yönetmelikte bu değişiklik bizim için bir umut olabilir mi?

g) (Değişik: 17/1/2011-2011/1331 K.) Aşağıda belirtilenlerden;

1) Ulusal projeler ile uluslararası çok taraflı ya da ikili olarak yapılan anlaşmalara veya protokollere göre proje uygulaması yapılan okul veya kurumlarda projenin uygulama süresiyle sınırlı olmak üzere ilgili alanın ders yüküne, sınıf, şube ve öğrenci sayısına ve il veya ilçenin nüfusuna bakılmaksızın bu projelerde görev alacak öğretmenlerin,

2) Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin,
3) Taşımalı eğitim kapsamında öğretmenlerin okul ve kurumlara taşınması halinde bu eğitim kurumlarında görev alacak öğretmenlerin,

4) Yaygın eğitim enstitüsü, hizmet içi eğitim enstitüsü, mesleki ve teknik açık öğretim okulu, açık lise ve açık ilköğretim okulu, 1 inci, 2 nci ve 6 ncı akşam sanat okulları, halk eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, bilim sanat merkezleri ile benzeri kurumların eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfından bu Yönetmelikte düzenlenmeyen yönetici ve öğretmenlerin,

norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.

Ancak, (1) numaralı alt bent çerçevesinde belirlenen norm kadrolarda bulunan öğretmenler projenin sona ermesi durumunda, öncelikle görevli oldukları okul veya kurumda branşlarındaki açık bulunan öğretmen norm kadroları ile ilişkilendirilirler. Branşlarında açık norm kadro bulunmaması halinde ise görevli oldukları okul ve kurumlarda norm kadro fazlası konumunda bırakılırlar.

Yönetmelik linki:http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.9913184&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
burada 15. madde

yukarıdaki bağlantı o yönetmeliğe gitöiyor sanırım.
bahsedilen madde de özel değil maalesef. bu her öğretmen için geçerli.

"...personelin norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir, branşlardaki değişikliklere bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır." diye yönetmelikde geçiyor. yani yeni bir durum yok bilişim teknolojileri öğretmenleri için sadece ilave yapılmış gibi yorumlanabilir.

peki bu tercihleri ne zaman yapıyoruz ya da yapabiliyoruz. :?: il il değişiyor mu tarihler belirli bir zaman var mı :shock: çünkü şu durumda ben kaçırmış oluyorum

yesilimsi' Alıntı:
Ben de norm fazlasıyım şu anki kadrolu bulunduğum okulda formatörüm..tayinim çıktığında yeni okulumda başlamayıp bu okuldaki formatör görevlendirmeme devam edebilir miyim?
formatörlük olurları valilik tarafından verilir hocam. o yüzden formatörlüğünüz devam eder aynı okulda. başka okula tayininiz çıksa bile formatörlüğe devam edersiniz.

Norm fazlası olduğu için şimdi tayin isteyen biri yazın il dışı tayin isteme hakkı saklı kalıyor mu?

u_kucuk3' Alıntı:
yesilimsi' Alıntı:
formatörlük olurları valilik tarafından verilir hocam. o yüzden formatörlüğünüz devam eder aynı okulda. başka okula tayininiz çıksa bile formatörlüğe devam edersiniz.
Hocam ben tam anlamadım atandığı okulda mı formatörlüğe devam eder demek istediniz?

ben meslek lisesinde görev yapıyorum ve bölüm kapandı sadece 11 ve 12. sınıflar var ve toplam 4 sınıf mevcut yeni yapılan idareci atamalarında bir tane bilişimci müdür yardımcısı olarak atandı benden hariç baş müdüryardıcımcısı da teknik öğretmen ve bir de görevlendirme müdür yardımcılığı yapan bilişim öğretmeni var yani toplam da 4 kişi olduk sene ye norm fazlası olacağım ve yeni atanmıştım ne yapacağım bana bir yol gösteren olursa çok sevinirim

Geri