Norm Fazlası ve Formatörlük

Kodla Büyü

prentice

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar birkaç sorum olacak bilgi sahibi arkadaşlar bilgilendirebilirse sevinirim.
1-Bölge normu uygulaması devam ediyor mu, yoksa 6 saat dersin oldugu her yerde 1 norm oluşur mu ?
2-Formatörlük onaylandıktan sonra bizleri norm fazlası oldugumuz için istediğimiz dışında tayin yapabilirler mi ?

Syın Hocam norm ile ilgili diğer işlemlerle ilgili çok fazla bir bilgim yok ancak Formatör Öğretmenlik için İstanbul olarak çok net bildiğimiz birşey söyliyeyim 131 öğretmenimiz norm fazlası oldu önceki sene ve resen tayin edilmeye çalışıldı,

Formatör Öğretmenlik görevlendirmedir ve görevlendirmeler norm fazlası olmayı yada norm fazlasından dolayı resen tayini engellemez. Ancak şu olabilir resen tayininiz yapılır size formatör öğretmenliğinizin bittiği dönemde tebliğ edilebilir(böyle olması şart değil) ama görevlendirme kadro ile ilgili birşeyi bağlamıyor malesef.
Kaynak: İL MEM Mesleki Atamaya bakan Şube Müdürü :)

ist_koord' Alıntı:
Syın Hocam norm ile ilgili diğer işlemlerle ilgili çok fazla bir bilgim yok ancak Formatör Öğretmenlik için İstanbul olarak çok net bildiğimiz birşey söyliyeyim 131 öğretmenimiz norm fazlası oldu önceki sene ve resen tayin edilmeye çalışıldı,

Formatör Öğretmenlik görevlendirmedir ve görevlendirmeler norm fazlası olmayı yada norm fazlasından dolayı resen tayini engellemez. Ancak şu olabilir resen tayininiz yapılır size formatör öğretmenliğinizin bittiği dönemde tebliğ edilebilir(böyle olması şart değil) ama görevlendirme kadro ile ilgili birşeyi bağlamıyor malesef.
Kaynak: İL MEM Mesleki Atamaya bakan Şube Müdürü :)
ben de istanbulda çalışıyorum hocam. Bildiğim kadarıyla o tayinler iptal edildi öğretmen arkadaşlara tercih hakkı sunulmadığı için. Ya adam gibi dersimize girelim ya da şu formatörlük düğümünü çözsünler artık. Çalışma saati, norm durumu, yapılacak işler hep idarecilerin insiyatifinde kalıyor böyle. Yıllar geçiyor sıkıntılar hep aynı, bu kadar zor olmamalı gerekli düzenlemeleri yapmak.

ayazoglu' Alıntı:
hamit hocam

ders seçmeyip ders saati sıfır girip norm 1 diyebilir miyiz.

saygılar
normlar ders saatine göre belirlenir hocam. 6-31 ders arası 1 norm 31-42 2 norm ve bunun üstündeki her 21 saat için 1 norm eklenir.

prentice' Alıntı:
ayazoglu' Alıntı:
hamit hocam

saygılar
normlar ders saatine göre belirlenir hocam. 6-31 ders arası 1 norm 31-42 2 norm ve bunun üstündeki her 21 saat için 1 norm eklenir.

norm yönetmeliğine göre evet,

ders seçilmemiş norm 1 girilemez mi? ders saati sıfır , norm 1 olamaz mı*

rehber öğretmenlerde girilebiliyor.

bu soruyu sormamda ki sebep ilkokul görev tanımımız olacak mı?

ilkokul da yaşanacak sıkıntılara okulda kim cevap verecek?

sınıf öğretmenleri ve idari kanat bilgisayar yönünden ihtiyacı nasıl karşılanacak?

her kuruma 1 bilişim teknolojileri öğretmeni gerek miyor mu?

ayazoglu' Alıntı:
prentice' Alıntı:
ayazoglu' Alıntı:
hamit hocam

saygılar

norm yönetmeliğine göre evet,

ders seçilmemiş norm 1 girilemez mi? ders saati sıfır , norm 1 olamaz mı*

rehber öğretmenlerde girilebiliyor.

bu soruyu sormamda ki sebep ilkokul görev tanımımız olacak mı?

ilkokul da yaşanacak sıkıntılara okulda kim cevap verecek?

sınıf öğretmenleri ve idari kanat bilgisayar yönünden ihtiyacı nasıl karşılanacak?

her kuruma 1 bilişim teknolojileri öğretmeni gerek miyor mu?
Rehber öğretmenler için öğrenci sayısına göre norm belirleniyor ve onların mevzuatı bu şekilde işliyor.
İşin o kısmını da onlar düşünsün hocam. Ama mevcut yönetmeliklere göre bizim norm durumumuz bu şekilde hesap ediliyor.Ama değiştirirler mi onunla ilgili de herhangi birşey çıkacağını sanmam bu curcunada.

Hamit Hocam;
1)Norm fazlalarını resen atamak isteseler nasıl atayacaklar bir bilginiz var mı? Şu yüzden soruyorum, bir okulda ders seçilmişse BT öğretmeni zaten vardır, ders seçilmemişse zaten norm görünmez.
2)Haala daha gideceğimiz okulda da norm fazlası olacağımızın farkında değillermi?
3)Bizi ne zaman norm yönetmeliğinin dışında tutacaklarına dair bir fikriniz var mı?
4)Geçen sene çıkan norm yönetmeliğinde idi sanırım, bizim normumuzun Maliye Bakanlığı ve bilmem nerenin ortak kararı ile belirleneceği yazıyordu o maddeyi de işletmiyorlar sebibini biliyor musunuz?
5)Bu sene eylülde formatörlük görevlendirmeleri gelecek olursa eğer ve müdahil olma şansınız varsa, mesai saatlerini "müdür yardımcısının mesai saatine uyar" yerine ""Rehber öğretmenler gibi" ya da "haftada 30 ders saatini geçmeyecek şekilde branş ve sınıf öğretmenleri gibi mesai saatlerine uyar" şeklinde yazdırmanız mümkün müdür?

6-31 ders saati arası 1 norm istanbulda işlemiyor hocam. Burada eğitim bölgesindeki toplam ders saatine göre norm belirlenir ve sırasıyle ders saati en çok olan okuldan başlamak üzere o normlar dağıtılır. İstanbulda 9 saat ile norm fazlasıydım geçen sene...

rock' Alıntı:
Hamit Hocam;
1)Norm fazlalarını resen atamak isteseler nasıl atayacaklar bir bilginiz var mı? Şu yüzden soruyorum, bir okulda ders seçilmişse BT öğretmeni zaten vardır, ders seçilmemişse zaten norm görünmez.
2)Haala daha gideceğimiz okulda da norm fazlası olacağımızın farkında değillermi?
3)Bizi ne zaman norm yönetmeliğinin dışında tutacaklarına dair bir fikriniz var mı?
4)Geçen sene çıkan norm yönetmeliğinde idi sanırım, bizim normumuzun Maliye Bakanlığı ve bilmem nerenin ortak kararı ile belirleneceği yazıyordu o maddeyi de işletmiyorlar sebibini biliyor musunuz?
5)Bu sene eylülde formatörlük görevlendirmeleri gelecek olursa eğer ve müdahil olma şansınız varsa, mesai saatlerini "müdür yardımcısının mesai saatine uyar" yerine ""Rehber öğretmenler gibi" ya da "haftada 30 ders saatini geçmeyecek şekilde branş ve sınıf öğretmenleri gibi mesai saatlerine uyar" şeklinde yazdırmanız mümkün müdür?

5. madde tuhaf

müdür yardımcısı görevli günleri oluyor, bazen izinli

kesinlik olmalı.

ayazoglu' Alıntı:
hamit hocam

saygılar

Hocam şu anda bu mümkün değil malesef, bilindği gibi BT öğretmeni normunun ders ile değilde BT sınıfı ile ilişkilendirilmesi ile ilgili kanun çıktı ama yönetmelikle netleştirilmediği için uygulamada yok o sebeple hala ders bazlı norm uygulanıyor buna görede siz ders saatini giriyorsunuz norm otomatik çıkıyor diye biliyorum.

rock' Alıntı:
Hamit Hocam;

Hocam sorularınıza İSTANBUL ili adına cevap verebilirim ve elbette bildiğim kadarıyla

1) İstanbul ilinde norm fazlası BT Öğretmenlerini resen atamak istemiyorlar, bu yapıldığı dönem(2 sene evvel) okullarında suçu vardı adamın bir BT öğretmeni var 50 saat BT dersi seçmiş ki mümkün değil yada daha ilginci öğretmeni yok 50 saat BT Dersi seçmiş, haliyle atamaya bakan şube müdürüde modülde BT öğretmeni açığı tespit ediyordu.
Buna direk şahidiz çünkü bu alanda o zaman geceli-gündüzlü çalıştık okulları arayıp gayrı resmi olarak kaç saat BT dersi olduğunu sorduk yada sordurduk
2) Kesinlikle farkındalar, aramızdan gene bir dangalak gidip norm fazlasıyım atanmak hakkım gibi saçmalamadığı sürece resen atama yapmayıda düşünmüyorlar.
3) Bİlmiyorum hocam sizin gibi bekliyorum bende
4) Bu iş malesef bizim için çok önemli onlar için evrak işi ve normla ilgili çalışma evraklar üzerinde birkaç kelime o sebeple o kağıda ne zaman sıra gelirse o zaman hallolur, Dernek yada sendika baskısı yada birinin dayısı varsa bu iş için önemli çünkü birisinin söyleyeceği şu belgeyi halledin işimizi biranda hızlandırabilir. Yoksa aman şu işi halletmeyelim gibi art niyetleri olduğunu sanmıyorum, daha öncede söyledim ANKARA'da çalışması bitmiş ve sadece bir İMZA atılması gereken bir belgenin 1 ay gibi bir sürede imzadan çıktığını gördüm, çünkü imzalayan kişi için bir belge sadece ve sırası glince imzalıyor.

5) bu malesef mümkün değil çünkü bunun için bir dayanak olmalı, söylediğiniz yazı EĞİTEK'ten gelen bir görev tanımı içinde bulunuyor daha evvel arkadaşlardan gelen taleper üzerine 657 sayılı devlet memurları kanuna atıf yaparak o süreyi sabah 8:30-17:00 saatlerini geçemez ypmayı başardık ama rehber öğretmenlerle benzerlik için Valinin kabul edeceği bir ilgi yazı yada emir olmalı.

ya arkadaşlar konuyla çok alakalı değil fakat, bişey sorucam..iki sene üst üste norm fazlası olunca meb bizi re'sen başka okula atama yapabilir mi?..tayin hakkımız var mı?

Geri