norm fazlası olduğumu öğrendim

Kodla Büyü
bende norm fazlasıyım mart ayına kadar atama yaparlar ama benim sendikalardan öğrendiğim seni isteğin dışında biryere sadece görevlendirme yapabilirler ataman oraya çıkmaz kadron orada kalır eğer ata yaparlarsa mahkeme yoluyla hakkını alabilir tekrar okuluna dönebilirsin orada ders olmadığı içinde başka okullarda derse girersin kadron orada kalır

zorla atama matama olmaz hocam. ancak sen atama istemezsen seni resen atayabilirler. bu resen atama olmaması için sende mecbur kalıp istiyorsun. nereye gideceğini bilmeden beklemektense sen tercih yapıyorsun. ancak hali hazırda çoğu arkadaşımız norm fazlası olduğu için uzun bir süre sana dokunmayabilirler de

bende yozgattayım norm fazlasıyım. 2 gün önce dilekçe verdim okulumda kalmak istiyorum diye;) 2 yıl kalma hakkım varmış..

marmarabote' Alıntı:
bende yozgattayım norm fazlasıyım. 2 gün önce dilekçe verdim okulumda kalmak istiyorum diye;) 2 yıl kalma hakkım varmış..

Norm fazlasıyken 2 yıl okulda kalma hakkı müdür yardımcıları için geçerli. Öğretmenler kendi istekleriyle yer değiştirmek zorunda aksi durumda atama reesen yapılıyor. Bunu geçen yıl norm fazlası olduğumda ben de araştırmıştım. Daha sonra reesen atamayı beklemeden normu olan bir okul için dilekçe verdim ve hemen kabul edildi. Yozgat'ta söylediğiniz gibiyse yanlış uygulanıyor ya da formatörlük konusunda olduğu gibi her il kendi yönetmeliğini uyguluyor.

kemalkarademir' Alıntı:
RESEN ATANAN ARKADAŞ VARMI?

Var

Ağustos'ta göreve başladığım okulda çalışırken 5 ay sonra Şubat ayında hiç haber bile vermeden kararname gönderdiler. "Hocam seni başka yere atarız bak, tayin iste istersen" bile deme gereği duymadan hem de.

her_dem' Alıntı:
zorla atama matama olmaz hocam. ancak sen atama istemezsen seni resen atayabilirler. bu resen atama olmaması için sende mecbur kalıp istiyorsun. nereye gideceğini bilmeden beklemektense sen tercih yapıyorsun. ancak hali hazırda çoğu arkadaşımız norm fazlası olduğu için uzun bir süre sana dokunmayabilirler de
hocam zaten resen atama = zorla atama anlamına gelmiyor mu?

Atama ve yer değiştirme yönetmeliği'ne göre sizin tercihinizi almaları lazım, eğer tercihte bulunmazsanız istedikleri yere atayabilirler. Ben kendi okulumda kalmak istiyorum deme şansınız yok resmi olarak. Onların istememesi lazım.

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

Arkadaşlar bir okulda görevlendirildim 35 saat derse giriyorum şöyle bir dilekçe yazabilirmiyim görevlendirmem bitene kadar kadromun alınmasını istemiyorum diye neden diye sorarsanız Kız Meslek öğretmeni eş durumundan gidecek orası rahat olur diye düşünüyorum da oraya kadromu aldırırım

boteb2012' Alıntı:
kadrosu boş olan bir okul bulsam aynı ilçede, orya geçmek istiyorum diye dilekçe versem kabul ederler mi?
hocam benim de aynı problemim var,il milli eğitime mail attım ve haziranda il içi tayin görünecekmiş bana ve yer değiştirebilecekmişim.ama sayfada yazılanlara göre haziranı bekleme zorunluluğu yok gibi,birz insiyatife kalmış gibi.siz dilekçe verecek misiniz??

Millî Eğitim Bakanlığından:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN

ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0506-3.htm

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 41 – (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda valiliklerce gerekli önlemler alınır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

valla ben haziran ayında geldim yeni okulumua ve kasım ayında yine norm fazlası oldum bize tercih sundular sundukları okulda 4-5 lere bilgisayar dersi seçmişler o yüzden ders saati artmış yani ben orayı yazsaydım muhtemelen 2 sonra yine norm fazlası olurdum şimdi kendi okulumda norm fazlası formatör olarak devam ediyorum samsundayım tekkeköy 2 arkadaş norm fazlasıyız

kırmızı' Alıntı:
boteb2012' Alıntı:
kadrosu boş olan bir okul bulsam aynı ilçede, orya geçmek istiyorum diye dilekçe versem kabul ederler mi?
hocam benim de aynı problemim var,il milli eğitime mail attım ve haziranda il içi tayin görünecekmiş bana ve yer değiştirebilecekmişim.ama sayfada yazılanlara göre haziranı bekleme zorunluluğu yok gibi,birz insiyatife kalmış gibi.siz dilekçe verecek misiniz??

Önce okulları araştırmam gerekiyor. Bir de bilgisayar öğretmeni istemiyor okullar maalesef. Geçen norm fazlaları için olan atamada listedeki bir okulu aramıştım. Bizim okulda ihtiyaç yok biz il memden düzelttireceğiz dediler, bana tercih yaptırmadılar. Sonra il içi tayini oldu ve o okula yeni bir bt öğretmeni atandı.

norm fazlası olduğumu öğrenmiş bulunmaktayım artık bende :x müdür bey ders saati gireriz düzelir demişti ama, 6 saat ders seçtiler ve formatörlük onayım geldi. Müdür yardımcımıza bugün hala norm fazlası mıyım diye sorduğumda formatör olsanız dahi sisteme kayıtlı bir bt sınıfımız olmadığı için formatör olmanız norm durumunuzu etkilemiyor dedi. Bu okulda 2. yılım ve 2 yıldır norm fazlasıymışım. Bölgenin normu 6 görünüyor, ama toplam 7 bilişimcisi var. Peki bundan sonra neler olabilir.

2 yıl boyunca okulunda kalma hakkının olmasında okulda geçirilen süreler etkiliyor mu?

Geri