norm fazlası kim olur? acil

Kodla Büyü

yllnd33

Üye
Arkadaşlar geçen yıl ocak ayında görev yaptığım okulda BT normu normalde 1 olmasına rağmen ilçe mem bölge normundan bir öğretmen arkadaşı atadı. Okuldaki ders saati 24. Bu seneki norm güncellemelerinden sonra birimizin norm fazlası olacağı söylendi. Bildiğim kadarıyla bölge normundan gelen atamada eğer tekrardan norm kadro fazlalığı oluşursa hizmet puanına bakılmaksızın bölge normundan gelen kişi norm fazlası oluyor. Benim hizmet puanım daha az. Bu durum ile ilgili bir yönetmelik var mı? Norm fazlası hizmet puanı düşük olan kişi mi olur yoksa bölge normundan gelen mi?

Geçen yıl sizin okulun BT normu 2 olduğundan dolayı diğer öğretmen arkadaşın sizin okula tayini çıktıysa, bu sene norm 1 ise, hizmet puanı düşük olan norm fazlası olur. Bölge normundan gelen atama dediğiniz norm fazlası atamaları mı acaba?

Geçen yıl sizin okulun BT normu 2 olduğundan dolayı diğer öğretmen arkadaşın sizin okula tayini çıktıysa, bu sene norm 1 ise, hizmet puanı düşük olan norm fazlası olur. Bölge normundan gelen atama dediğiniz norm fazlası atamaları mı acaba?
Evet hocam. Geçen sene norm fazlası atamaları. Geçen sene bizim okulun normu birken bölge normu deyip normu 2 gösterdiler. arkadaşı bizim okula göndermiş oldular.

Hocam ataması çıkmış sizin okula anladığım kadarıyla. O yüzden siz norm fazlası olursunuz. Puanı düşük olan olur.

ama böyle bir durumda dava açılabilir bence.
dağdan gelip bağdakini kovmak gibi bişey bu.

öyle bir şey yok hocam.önce sen geldin senin hakkın vs.norm kadro yönetmeliğinde durum bellidir.hizmet puanı kimin düşükse o norm fazlası olur net.araştıracağınız ya da sorgulayacağınız sadece bölge normundan diğer öğretmen arkdaş nasıl gelmiş zamanında doğru bir uygulamayla mı yanlış bir uygulamayla mı diye.hoş bu sorgulamanın da tam zamanı sonradan gelen arkadaşın ataması yapıldığı zamandı.

Puanı düşük olan gider. Mahkemeye de verseniz zaten kazansanız bile iki seneden önce bitmesi zor. Zaten üstüne bir sene daha bekleyince yine tayin hakkınız gelmiş oluyor. Masrafa gerek yok.

Hocam benim rahatsız olduğum konu bu. Okulda 24 saat ders varken doğal olarak norm 1 iken bölge normu diye atama geliyor. Şimdi de norm 1 diyorlar. Geçen sene bu durumla alakalı bir resmi yazı var diye duymuştum. ilçe norm olmadığı halde bölge normu VS ile norm fazlası atama yaparsa puan üstünlüğüne bakılmaksızın son gelen gider diye. bu tarz bir yönetmelik yazı var mı?

Aynı durum Sosyal bilgiler branşı ile ilgili bulunduğum okulda yaşandı, Mevcut öğretmenler İl Milli Eğitim müdürlüğü atama şubesi ile görüşüp eğer bir atama yapılacak ise sonradan norm dolu olduğu halde gelen öğretmenlere uygulanmasını istediler. Atama şubesi de buna olur verdi. Atama olmadı ancak olur ise puanı yüksek olup, sonradan gelen öğretmen atanacak diye karar alındığını söyledi arkadaşlar.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-4.htm
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ
İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri
53. madde 3. fıkra
"(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır. Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır."

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-4.htm
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ
İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri
53. madde 3. fıkra
"(3) Öğretmenlerden; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır. Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır."
kadro geldikten sonra olay bitmiştir.norm fazlalığı durumunda olacak olan da yukarıdaki madde de bellidir.ama hala şurası böyle yaptı burası böyle yaptı.kim farklı bir durum yapmışsa yanlış yapmıştır.yanlışı da yanlışla düzeltemezsiniz.bölge normundan kendi okulunuza yanlış bir norm verilmişse o zaman gerekli itirazlar yapılacaktı.durum kabul edilip okula öğretmenin kadrosu gelmişse norm fazlalığı durumunda kimin puanı düşükse geçmiş olsun.

kontenjan.meb.gov.tr'de okul normu ve bölgenin toplam normu kaç görünüyor, okul idarecilerinize baktırtın bence
bir önceki yıl size imzalatılan evrakta 24 mü yazılmıştı? bu yılki de 24 müydü?

Bence dava açın sendika falan varsa bazen hesap etmeden norm açıyorlar sona kabak bizim başımıza patlıyor

Benim bildiğim sadece idareciler dönünce puana bakılmadan o sene norm fazlası olur. Ertesi yıl olunca da herşey normal işler yani puan üstünlüğüne bakılır. Yeni geldin, o eskiydi sen fazlasın olayı olmuyor maalesef.

ilçe normuna göre sizin okula atanan öğretmen kadrosu sizin okula geldiği an itibarı ile norma dahil olur. tekrar norm düzeltilince en düşük hizmet puanlı norm fazlası olur. yönetmelik 53 -3 madde. fakat ilçe normu adı altında sizin okula açılan norm dava edilebilir.

arkadaşının atama kararnamesinde norm fazlası ataması yazıyor ise o norm fazlasıdır. norma girmemiş demektir.

Hocam 24 saat derse bölge normu oluşmaması lazım. bölge normu artık derslerinden oluşur ve bu artık derslerden oluşturulan normdur. yani bölgede üç okulsunuz 35 er saat der var. 2 okulun normu 1 dir. diğer okulun normu 2 dir. ve bu norm en çok artık dersi olan okula verilir. sizin okulda geçen sene 24 saat ten fazla girilmiş yada uygulamada yanlışlık yapılmış. norma itiraz normlar açıldıktan sonra yapılır. bir sene önceki norm güncellemesine itiraz edemezsiniz resmi olarak sadece mahkeme yolu açıktır.

Geri