NodeJS ve NPM için MEB Sertifikası Kurulumu

Kodla Büyü

Parhelion

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
MEB hattında node ve npm kullanmak istediğimizde paketlerin kurulumunda ve request işlemlerinde SSL hataları alabiliyoruz.
Çözüm için MEB sertifikası yolunu node ve npm'e tanıtmamız gerekiyor.

Öncelikle sertifikanın CRT formatına dönüştürülmüş halini (buradan indirebilirsiniz) C:\MEB_SERTIFIKASI.crt yoluna kopyaladığımızı varsayarsak:

1- Node tarafı için sistem özellikleri > gelişmiş > ortam değişkenlerine NODE_EXTRA_CA_CERTS isminde bir ortam değişkenini ekliyoruz ve değerini C:\MEB_SERTIFIKASI.crt yapıyoruz.

1678268258341.png

2- npm içinse global config üzerinden sertifika yolunu tanıtıyoruz.

Kod:
npm config --global set cafile "C:\MEB_SERTIFIKASI.crt"

Artık node ve npm'i sorunsuz bir şekilde kullanabiliriz.

Paket yöneticisi olarak yarn kullananlar da benzer şekilde yapabilir:

Kod:
yarn config set cafile "C:\MEB_SERTIFIKASI.crt"

Son düzenleme:
Paylaşım için çok teşekkür ederim hocam.

Umarım arkadaşlar başka bir çözüm denemeden buradakileri denerler. Başka çözümleri denedikten sonra bunları yaptım, olmadı. Oldurmak için baya uğraştım. Başka bir bilgisayarda direk bu paylaştıklarınızı yaptım ve hiç sorunsuz çalıştır.

Expo sorun çıkarmaması lazım aslında hocam. Geçen hafta denemiştim hatta ama tekrar bakayım

MEB hattında node ve npm kullanmak istediğimizde paketlerin kurulumunda ve request işlemlerinde SSL hataları alabiliyoruz.
Çözüm için MEB sertifikası yolunu node ve npm'e tanıtmamız gerekiyor.

Öncelikle sertifikanın CRT formatına dönüştürülmüş halini (buradan indirebilirsiniz) C:\MEB_SERTIFIKASI.crt yoluna kopyaladığımızı varsayarsak:

1- Node tarafı için sistem özellikleri > gelişmiş > ortam değişkenlerine NODE_EXTRA_CA_CERTS isminde bir ortam değişkenini ekliyoruz ve değerini C:\MEB_SERTIFIKASI.crt yapıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 73033

2- npm içinse global config üzerinden sertifika yolunu tanıtıyoruz.

Kod:
npm config --global set cafile "C:\MEB_SERTIFIKASI.crt"

Artık node ve npm'i sorunsuz bir şekilde kullanabiliriz.

Paket yöneticisi olarak yarn kullananlar da benzer şekilde yapabilir:

Kod:
yarn config set cafile "C:\MEB_SERTIFIKASI.crt"
bu programların kurulumunu anlatan kaynak var mı? 1 haftadır uğraşıyorum program çalıştırmada hata alıyorum.

Geri