neyi Joomla yoruz????

Kodla Büyü

yagmurumsu

Site Gezgini
Joomla yı çok merak ediyorum ama nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum. Ortalıkta setup falan yok anlayamadım olayı. hadi hayırlısı. Çok cahil gördüm kendimi canımm

hocam bilgisayarınızda apache server kurulu olmadığından çalıştıramamışsınız.Eğer php hostinginiz varsa bu işi çok kolay yapabilirsiniz.Ama bende para ne gezer ben evden yapmak istiyorum diyorsanız

öncelikle Apache2triad 1.5.4 ü indirin ve bilgisayarınıza kurun

apache2triad 1.5.4 ü indirmek için tıklayınız.

Bu program kendini C:\ sürücüsüne bırakacaktır.C:\ sürücünde apache2triad klasörü iiçinde httpdocs klasörü vardır

Joomla indirin
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ve bu dosyaları httpdocs klasörü içinde joomla klasörü açın ve içine kopyalayın. (indirdiğiniz joomla içinde küçük bir sürü dosyalar vardır.O küçük dosyaları httpdocs içine açacağınız joomla klasörünün içine kopyalayıp yapıştırın.Yani Klasörü joomla klasörü içine değil, indirdiğiniz joomlanın içinde birsürü dosyaların bulunduğu yeri olduğu gibi joomla klasörü içine kopyalacaksınız.)

Bu işlemlerden sonra phpmyadmin giriş yapacaksınız.

internet explorer açın.Adres çubuğuna localhost/phpmyadmin yazın..karşınıza çıkan kullanıcı adına root şifre bölümünede apache2triad kurarken belirlediğiniz şifreyi girin..

Phpmyadmin açılınca karşınızda yeni veritabanı oluşturmak için bir boşluk görürsünüz.Oradan joomla adında veritabanı oluşturun ve kapatın.

Bundan sonrası kolay.İnternet explorer adres çubuğuna
localhost/joomla yazın karşınıza kurulum ekranı gelecek.Bu kurulum ekranında hep ileri diyeceksiniz

size sorulacak soruların cevabı

sunucu adı : localhost
veritabanı adı : joomla
veritabanı şifresi : sizin apache2triad kurarken belirlediğiniz şifre
veritabanı kullanıcı adı : root

kolay gelsin

Ugur joomla stabil ve iyi çalışan bir cms sistem.Kullanması biraz karışık ama alıştığın zaman çok kolay gelecektir.Fakat php sistemlere yeni başlayanlar için php-nuke öneririm..
Kullanması en az 10 kat daha kolaydır nedeni ise menülerinin açık ve net olmasıdır.Haberse haber, mesajsa mesaj..

Sadece block ve modüllerde zorlanırsınızki bunuda öğrenmeniz fazla zamnınız almaz.Ancak joomla nın arayüzü php nuke göre daha güzeldir.Daha güzel temaları vardır ama biraz php nuke alıştığınız zaman temaları kendinize göre değiştirrerek joomlaya göre çok daha güzel siteler ortaya çıkarabilirsiniz.

Forum sistemlerinden ise phpbb öneririm.Dünyanın en büyük forumları phpbb kullanır.Belki bu yazımın arkasından çoğu arkadaşımız hadi hocam sende vbulletin varken invision power board varken phpbb ye laf düşmez diyecekler ama unutnmayalımki bu iki sistemde paralı ve phpbb gibi yaygın bir teknik desteğe sahip değiller.O yüzden biz phpbb kullanıyoruz.

arkadaşlar ben joomlayı kullanıyorum. açıkcası işin kolayına kaçmak bzimkisi. şahsen joomlada yapabildigim şeyleri php bilerek yapmak isterdim. joomla bence tema bileşen ve modül olarak hazır portalların en seçeneklisi. her türlü siteyi joomlayla yapabliyorsunuz. Eğer birzda bilginiz varsa joomlada güzel şeylerde ortaya çıkıyor.

casconee' Alıntı:
Joomla da ki güvenlik acıklarıyla bas edebilirsen cok güzel bir sistem bence.

Evet joomla deyince bence bir numara http://www.mjturkiye.net Ayrıca 1.0.X versiyonlarında açık yok...Gayet güvenilier...Ama 1.5.x versiyonu yeni çıktığı için pek tavsiye etmiyorum...Onun çalışmaları devam ediyor...Ayrıca MJ Turkiyeden hertürlü kurulum modül, bileşen, mambotları indirebilirsiniz...Kurulumlarını da gayet net bir şekilde öğrenebilirsiniz...

Ayrıca php ye web tasarıma yatkınsanız yaptığınız sitenin joomla olduğu belli bile olmaz...Önemli olan hakim olmak...Zaten joomlayı çözünce sadece istediklerinizi ondan alır bağımlı kalmazsınız...

Arkadaşlar Joomlanın güvenlik açıkları tüm portal sistemlerinde olduğu gibi onda da var ben şuana kadar 2 tane siteyi joomla ile yaptım ve yayınladım. Bence mükemmel bi hazır kurulum paketi.
Şahsen şiddetle öneririm.

Eğer CMS de yeni seiniz joomlaya el atmayın. Nuke ile başlayın. Dah sonra devam edin. Jommla ile şu an 4 tane sayfa yapıp sattım. İdeal bir CMS

merhaba,
ortaya yakın az bi php bilgim var.ama ilk defa joomla ile uğraşıyorum.
bana joomla pek karışık geldi. çok dallı bir kurulum yapısından olsa gerek. bir de administor girişi yapıktan sonra çeşitli değişiklikler yapayom diyorum, çoğu zaman "sayfa bulunamadı""türevi hatalar veriyor.
başta çok umutluydum joomla konusunda; ama yavaş yavaş ürkmeye başladım açıkçası.. :(

joomla kullanan arkadaşlar,
lütfen o karışıklığın altından nasıl kalktınız,anlatablir misiniz?
herşey hazır olunca, mesela sayfada bir hata oluştuğunda rahat müdahale edebiliyor musunuz?

Geri