net kopuyor-modem resetleyince düzeliyor...

Kodla Büyü

rock

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.
Okulun meb hattının bağlı olduğu modemden 2 farklı swich e kablo gidiyor. 1. swich den BT sınıfına (22+1) 2. swich den de dersliklerde dağılıyor(24 sınıf).
Meb hattı olmasına rağmen bu sene hız gayet iyi geçen seneye göre. Ancak 2 senedir çözemediğim bir konu var.
Bazen günde 1-2 kere bazen 2 günde 1 internet kopuyor. Bir süre sonra sağ alttaki ağ simgesinde yerel ağ sınırlı veya bağlantı yok yazıyor. Bu esnada modemin ip sindende modeme erişim sağlanmıyor. Modemi kapatıp açınca tekrar sorunsuz bi şekilde internete bağlanabiliyoruz. Modemde müdür odasında olduğundan sık sık odasına gitmek hoşuma gitmiyor. sorunun nerden kaybaklandığına dair fikri olanlar paylaşırsa sevinirim...

hocam modeminiz zyxel mi? Normalde kablosuz erişim varsa modeme ve internet gittiğinde kablosuzdan internet erişimi devam ediyorsa, modemin ethernet portları ısınmadan dolayı corkluyor demektir :) zyxel modemlerin huyu bu, iki zyxel modemde bu sorunu yaşadım. internet gittiğinde modemi bi elinize alıp bakın. çok aşırı ısındığını görürseniz daha da emin olabilrsiniz bundan. ama en emin yol ethernet corkladığında kablosuz erişime bakmak olacaktır. :)

sayın hocam modem cnet adında eski görünümlü bir modem. kablosuz ağ özelliği yok. Yinede ethernet portları ısındığını kabul edelim bi aç kapa yapana kadar soğuyacağını hiç sanmıyorum.

başka ödünç bir modem bulup 3-4 gün deneyin hocam o zaman bence. en azından modemde mi diğer switchlerde mi sorun onu tespit etmiş olursunuz

Modem ayarlarında "connection timeout" değeri 0 olmalıdır hocam. Eğer bu değer farklı ise dakika saat cinsinden modem kapanır. Belki bundandır...

Modem yazılımsal olarak kilitlenebiliyor. Eğer modemde bu durum rutin bir hal aldıysa başka modem denemekte fayda var.

idle timeout vardı 30 dk yazıyordu. orayı 0 yaptım. Ancak biz nete bağlıyken örneğin ders esnasında da kopabiliyor. Ama yine de bi deneyelim bakalım...

Arkadaşalr aynı sorunu bende yaşıyorum. Okulda 30 bilgisayar var. Modem tek portlu bir modem modemden iki swic e bağlanıyor. Lapta 22 bilgisayar var. labaratuvara öğrenciler girince yani 22 bilgisayar aynı anda internete bağlanınca 10-15 dakika sonra internet bütün okulda gidiyor. Simgede ünlem oluşuyor. Modemi kapatıp açınca geliyor ama yine 10 dakika sonra gidiyor. Eğer laboratuvarda kimse yoksa bir ay açık kalsa bile kopma olmuyor. Aca proplem ne olabilir ? Ayrıca ben labarotuvarda Kasperski virüs programını 22 bilgisayarda aynı anda güncelliyoırum bu durumda kopma olmuyor ne zaman öğrenciler girse kopuyor internet. Yardımlarınızı bekliyorum?

Benzer bir sorunu biz de yaşıyoruz.
Haftada 4-5 kez kapatıp açarak biri tek biri de 4 portlu iki tane Airties modemi bozduk. Sağolsun ikisinde de garantiden değiştirdiler. Kısmen azalmakla birlikte aynı sorun devam ediyor.

Okulumuzda biri keysmart, biri de CREA olmak üzere iki laboratuvar var.
Modemden çıkan kablo 2 switcten atkladıktan sonra keysmart laba geliyor. Keysmart labın siwicinden çıkan da CREA laba geliyor.
Sınıflar ve öğretmenler odası ile birlikte aynı filtreli bağlantıyı 55 bilgisayar paylaşıyor.

Bizim sorunumuz her iki labda da aynı anda ders yapıldığında başgösteriyor.
İKi laboratuvar ayrı ayrı saatlerde kullandığında sorun yok. Sadece sınıflar kullandığında da sorun yok.
Sabahtan iki labda da ders olduğunda , İlk 2 saatte sorun yokken 3 ve 4. saatlerde internet gittiği gibi bağlantı işareti de ünlem şekline dönüşüyor. Modemin arayüzüne erişemiyorum. Modemde ısınma yok fakat üzerindeki tüm ışıklar sürekli yanıyor. Kapatıp açtığımızda düzeliyor. İnternet gittiğinde IP leri elle verdiğim için local ağ çalışıyor ve her iki labda da ayrı ayrı netsupport çalışmaya devam ediyor, dosya paylaşımını da kullanabiliyoruz.

IP çakışması yok, makinalarda güvenlik programı yüklü, güncellemeler kapalı.
Okulun ağ yapısının komple yenilenmesi lazım fakat maliyeti şuan karşılanacak durumda değil.

Arkadaşlar bizdede aynı sorun var. Ama sorun mebin ads'lesinde oluyor. Özel aldığımızda bir sorun yok acaba ba aralar meb adsl'de mi sorun var. Gerçi her zaman sorunlu ama.

Hem meb hattının kalitesizliğinden hem de hattın kullanıcı sayısının çokluğundan oluyor.
Okula Ağustosta geldim, o günden beri idari hattın modemine hiç dokunmadım.
Meb hattında ise sürekli kapatıp açmaktan iki tane modem bozduk :)

Bence olay elektrikten çok fazla dalga varsa modem hattı atıyordur güç kaynağı kullan modem için bak hiç bir sorun yaşamayacaksın.

Bir modemin sağlıklı olarak görevini görebileceği bir "aynı anda maksimum bağlantı sayısı" kotası vardır. Bu her modem marka ve modeli için değişir. Modemler de aslında minyatür bir sunucu makine gibi işlev görür ve üzerinde bir yazılım çalıştırır. Örnek olarak, bir ZyXel Prestige 660 kablolu modem, sağlıklı ve kesintisiz olarak en fazla 10-15 bilgisayarı kotarabilirken, 661 modeli 30'un üzerinde bilgisayarı sorunsuz olarak kotarabilmektedir. Bağlantı problemlerinin çözülmesi için ilk yapılması gereken, bilgisayar sayısına göre doğru modemi seçmektir. Bu konu önemli olmasına rağmen OEM satıcıları da dahil birçok bilişim sektörü çalışanı tarafından bilinmemektedir. Tavsiyemiz, önce modeminizi en az ZyXel Prestige 661 veya 661HW veya bunların muadili olabilecek bir marka modemle değiştirmenizdir. Bir çok durumda karşılaşılan IP adres çakışmaları, hat kopması, hız düşümü gibi sorunların tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. Modemi değiştimenize rağmen sorunlar devam ediyorsa, ağın fiziksel kablolaması ve ethernet switch'lerin gözden geçirilmesi gerekecektir. Ayrıca modem değişikliği yaparken modem kutusu içinden çıkan orijinal splitter'ın kullanılması da gerekmektedir.

hocam aynı sorun bende de vardı. 125 bilgisayar ve 8 switch var. Tüm bilgisayarlara elle ip verdim ve modemin ayarlarını sıfırlayıp yeniden kurdum. 3 aydır sorun yok. airties rt 211 modem var.

mevlutkaraagac' Alıntı:
Arkadaşalr aynı sorunu bende yaşıyorum. Okulda 30 bilgisayar var. Modem tek portlu bir modem modemden iki swic e bağlanıyor. Lapta 22 bilgisayar var. labaratuvara öğrenciler girince yani 22 bilgisayar aynı anda internete bağlanınca 10-15 dakika sonra internet bütün okulda gidiyor. Simgede ünlem oluşuyor. Modemi kapatıp açınca geliyor ama yine 10 dakika sonra gidiyor. Eğer laboratuvarda kimse yoksa bir ay açık kalsa bile kopma olmuyor. Aca proplem ne olabilir ? Ayrıca ben labarotuvarda Kasperski virüs programını 22 bilgisayarda aynı anda güncelliyoırum bu durumda kopma olmuyor ne zaman öğrenciler girse kopuyor internet. Yardımlarınızı bekliyorum?

hocam benzer problem bizde de var siz çözebildiniz mi acaba?

Geri