Nefes: Vatan Sağolsun

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yapım:2008, 2009 ~ Türkiye Tür:Dram, Gerilim, Psikolojik, Savaş Yönetmen:Levent Semerci Senaryo:Levent Semerci, Hakan Evrensel, M. İlker Altınay Senaryo (Kitap):Hakan Evrensel Yapımcı:Levent Semerci, Murat Akdilek Görüntü Yönetmeni:Levent Semerci, Levedo, Vedat özdemir Müzik:Fırat Yükselir Dağıtım:MedyavizyonFilmin Websitesi:www.nefesfilm.comSüre:2 saatGösterim Tarihi:16 Ekim 2009 (Türkiye

http://www.nefesfilm.com/

fragman: http://www.sinemalar.com/fragman/4425/N ... n/0/kucuk/

2010279619571827.jpg

Filmin Özeti

“Nefes : Vatan Sağolsun”, 2365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu'nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki kırk askerin hikayesidir.

Büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonun başlamasıyla, telsiz röle istasyonunun bulunduğu Karabal Jandarma Karakolu'nun önemi daha da artmıştır. Çünkü operasyona katılan birliklerin haberleşmesi artık bu röle istasyonu ile sağlanacaktır. Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki Komando Tugayı'nda görevli Yüzbaşı ve emrindeki askerler, tipi ve karla mücadele ederek iki gün süren intikalin ardından karakola ulaşırlar.

Karakol'da bulunan Jandarma askerleri ile birlikte geçirdikleri günlerde acıyı, sevinci ve hasreti paylaşırlar; son güne kadar karakolu ve telsizi koruma görevlerini yerine getirmek için mücadele ederler.

Arkadaşlar dün izledim filmi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. insanın içini bunaltan, kasvetli bir havaya sokan, sıkıntıdan bitsede gitsem dedirten, ses kalitesi kötü, bunun yanında Türk askerini aciz bir durumda gösteren bir film.
Bu arada filmi izlerken asker öğretmen olduğum için bir kez daha şükrettim. Sonuçta bu şekilde askerlik yapan insanlar da var. Allah herkesin yardımcısı olsun...

başbuğ izlemiş gitmek icab eder :D
benim ilk sırada şimdilik acı ve iki dil bir bavul var.. yarın birine gitmeli..

bence de gidin güzel bir anlatım içeriyor. salak amerikan filmleri gibi 10 kişiyle bir ülkeyi ele geçirmiyor filmde. gerçekler bunlar. sonuçta 93 senesinde bunlar oluyordu.

filmin sitesinde-Fragman bölümünde fragmanları izlettiren ve swf lari oynatan bir script var ya.
Çok güzel.

m17h41r' Alıntı:
Arkadaşlar dün izledim filmi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. insanın içini bunaltan, kasvetli bir havaya sokan, sıkıntıdan bitsede gitsem dedirten, ses kalitesi kötü, bunun yanında Türk askerini aciz bir durumda gösteren bir film.
Bu arada filmi izlerken asker öğretmen olduğum için bir kez daha şükrettim. Sonuçta bu şekilde askerlik yapan insanlar da var. Allah herkesin yardımcısı olsun...

kesinlikle evet bende hiç begenmedim.vermek istediği hiçbir temayı net olarak verememiş bence havada kalmış olaylar konular kişiler

güzel film
hatta son bikaç yıldır izlediğim eniyi türk filmi
efektler güzel para harcanmış oyunculuk iyi kalitteli bir film
gidip görmekte yarar var tavsiye ederim

bugün izledim her yönüyle garip bir film. film izliyormuşum gibi değil de sanki biri bana anlatıyor bende kafamda canlandıyomuşum gibi geldi.
izlerken hiç bi yorum yapamadım. tek aklıma gelen çaresizlikti. herkesin bildiği bir gerçek var, binlerce insan ölüyor ve elimizden hiç birşey gelmiyor.
öyle ağlama krizlerine falan girmiyosunuz ama içinizde bi yer acıyor.
bol bol küfretmek geliyo insanın içinden.
mutlaka izleyin derim..
ve komutana hayran kalmamak elde değil..

Kesinlikle süper bir film, çıktığı gün izledim, gerçekten çok duygulandım. Dağdaki askerlerin yaşamını anlatıyor. Bizi ne şartlarda koruduklarını anlatıyor. İzlenmesini ıkesinlikle tavsiye ederim...

'Nefes' gerçeği gizleme çabası mı?

Son günlerde çok konuşulan Nefes filmi, Mehmetçiğin hangi zor şartlarda görev yaptığını bir kere daha gözler önüne serdi. Bu yönüyle film aslında profesyonel orduya ihtiyacın açık bir göstergesi. Lakin, "adım attık, atıyoruz" açıklamalarına rağmen henüz bu konuda bir gelişme yok ve analar, profesyonel orduya kimlerin engel olduğunu merak ediyor.

Irak sınırında, 2365 metre yükseklikte, bulutların arasında bir karakol. Bir sınır ötesi operasyon sırasında karakol daha da stratejik hale geliyor. Karakolda bir yüzbaşı ve 40 asker görevlendiriliyor. Askerler bir yandan dondurucu soğuk ve metrelerce kar ile bir yandan da teröristlerle mücadele ediyor.

Son günlerde çeşitli sebeplerle adından söz ettiren Nefes filminin konusu kısaca böyle. Askerlik, silah ve savaş gerçeği bütün çıplaklığı ve korkutucu yüzüyle Nefes'te seyirciye aktarılıyor.

Terörün yaşandığı bölgelerde son 30 yıldır çok sık yaşanan bu görüntüler sadece askerliğin tehlikeli ya da zor yanlarını da anlatmıyor. Filmde gösterilmiyor, ancak millet bu sahnelerden sonrasını da yıllardır yaşıyor. Yıllardır canlar toprağa veriliyor, ardından gözyaşı akıtılıyor.

Bu acıların ardından her seferinde Türkiye'de profesyonel ordunun gerekliliği vurgulandı. Analar ve babalar, profesyonel askerler dururken, silahı bir kaç ay önce eline alan çocukların sıcak çatışmalara gönderilmesinin doğru olmadığını haykırdı.

Yetkililer de yıllardır her şehit cenazesinde gündeme gelen bu konuda adım atılacağını açıkladı. Genelkurmay Başkanı seviyesinde, "profesyonelleşeceğiz" müjdeleri verildi. Ancak profesyonel askerlik bir türlü hayata geçirilmedi.

Nefes filmi, gerçekleşmemiş temennilerin bir göstergesi olarak bugün ilgiyle izleniyor. Çocuk denebilecek yaşta dağ başlarında hayatta kalmaya çalışan askerlerin düştüğü acı durum, anaların babaların yüreklerini bir kere daha kanatıyor. Kamuoyu ise neden adım atılmadığını, kimlerin ayak dirediğini sorgulamaya devam ediyor...

http://www.samanyoluhaber.com/h_324851_ ... video.html

Abdullah Abdulkadiroğlu yazdı: "Nefesleri bitince 'Nefes'e sarıldılar"

Son günlerde çok konuşulan Nefes filmi, Mehmetçiğin hangi zor şartlarda görev yaptığını bir kere daha gözler önüne serdi. Bu yönüyle film aslında profesyonel orduya ihtiyacın açık bir göstergesi. Lakin, "adım attık, atıyoruz" açıklamalarına rağmen henüz bu konuda bir gelişme yok ve analar, profesyonel orduya kimlerin engel olduğunu merak ediyor.

katılıyorum....bir an önce profesyonel orduya geçmeliyiz...

Ben katılmıyorum yarın bir gün orduya ihtiyaç duyulmaz. Askemizin neden niçin savaşsın ki pkk alkışlandığı şehit anlarının itilip kakıldığı ellerinden türk bayraklarının aldığı ülkemiz neden askere ihityaç olsun bence orduyu tümden kaldırmalı(!)

formator58' Alıntı:
Ben katılmıyorum yarın bir gün orduya ihtiyaç duyulmaz. Askemizin neden niçin savaşsın ki pkk alkışlandığı şehit anlarının itilip kakıldığı ellerinden türk bayraklarının aldığı ülkemiz neden askere ihityaç olsun bence orduyu tümden kaldırmalı(!)

hocam çok duygusal davranıyorsun...profesyonel ordu ne demektir bence bir düşün....ya önce bir düşün sonra istersen hayır de...profesyonel ordu demek ordunun belki 10 kat güçlenmesi demek....yorum yapmadaN ÖNCE LÜTFEN DÜŞÜNÜN...LÜTFEN

*cem62*' Alıntı:
formator58' Alıntı:

hocam çok duygusal davranıyorsun...profesyonel ordu ne demektir bence bir düşün....ya önce bir düşün sonra istersen hayır de...profesyonel ordu demek ordunun belki 10 kat güçlenmesi demek....yorum yapmadaN ÖNCE LÜTFEN DÜŞÜNÜN...LÜTFEN
hocam profesyonel orduya zaten geç bile kalınıldı. yıllardır zaten bu istek yapılıyordu ama birilerinin işine gelmiyor sanırım. ama meselenin esası şu zihniyet bozuk olursa en güçlü ordular bile işe yaramaz yada gerek kalmaz. bu filimde yaşananların binlercesi yaşandı belki daha kötü şartlarda ve binlercesi şehit oldu. Bu gencecik çocukların ölümüne içerden dışardan kimler nasıl hizmet etti orsını düşünmek lazım esas olarak

"Askerlik yan gelip yatma yeri değil" Recep Tayyip Erdoğan (Kantin Subayı - Başbakan)
"Bir çift kadın memesine vatanı satarım" Ahmet Altan (Taraf gazetesi yayın yönetmeni)
"TSK yerine yeni ordu kuralım" Mümtazer Türköne (Zaman gazetesi yazarı)
:mrgreen:

arkadaşlar filmin yorumları ve diğer yorumlarla ortalık değişik bir hal alacak gibi duruyor ama ben yinede film için yorumumu yapayım.
film gayet güzel bence gerçekleri yansıtmaya çalışmış ordumuzu aciz durumda göstermiş diyorsunuz ama bazı yerlerde eksiklikler ya da acizlikler varki bugun pkk bu durumda ama filmi çok begendim orda ve ona benzer yerde askerlik yapan kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun.

Senaristinin ergenokonla bağlantısı ortaya çıkmış, amerikan-vietnam savaşı filmleri vari film.

Bence askeri açıdan çok fazla hata taşıyan bir filmdi. Pek çok taktik ve stratejik hatanın yanı sıra askerlikle ve şu andaki modern ordumuzla bağdaşmayan durumlar söz konusuydu. Ancak film olarak düşünüp, film hilesi, film icabı gibi kavramlar devreye girince fena bir film değildi diyebiliriz. İzlenebilecek güzel bir film. Hele Türk sinamasının standartlarına göre değerlendirilince gerçekten kaliteli bir film denebilir. Ama tekrar söylüyorum askeri açıdan gerçeklik öğesi düşük bir film.

Çok güzel bi film..Finali gerçekten can alıcı..
İzlemeyen varsa şiddetle izlemesini tavsiye ederim :alkis:

Geri