Neden BÖTE okudum!!!!

Kodla Büyü
1. gruptakilerin durumuna da ben örnek vereyim.
Ortaokuldan sonra sınavla Bilgisayar Bölümünü alanını kazandık.O dönemde meslek liselerine yerleştirme sınavla ve puanla idi(Yönlendirme etraftalkier)Mezun olacaz son sene sınav sistemi değişti. KAtsayı olayı çıktı. İmam hatipleri ile birlikte meslek liselerinin önüde kapandı. Artık tek çare fakültelerde yazabileceğimiz tek bölüm olan bilgisayar öğretmenlikleri. ondan sonrasında zaten kader ortağı olduk.

mesajlar okudukça sanki kendi öss tercihlerim aklıma geldi. Bu kadar mı yanlış tercih yapılır :verymad: Kendime sürekli bunun için kızıyorum. Şimdi fizik tedavi okumuş olmak vardı yada ilköğretim matematik.
Böte gibi arada kalmış, neden ve niçin kurulduğu belli olmayan bu bölümü neden okudum. :verymad:

ailem hava harp okuluna gitmek istiyordum diyarbakırda askeri uçak düştü
doğudaki eczacılıklara annem göndermedi
ahh ahhh çok kotu bi puanımız vardı
bikaç soru daha fazla yapsan

ben 2. guruptaki arkadaşlara çok kızıyorum neden yazdınız ki böyle dandik ne olduğu bellisiz bi bölümü o puanla hadi biz mecburuz. öğretmenlik diyorsanız o kadar öğretmenlik var ki nerden aklınıza geldi bilgisaya röğretmenliği o puanla giremeyeceğiiniz öğretmenlik varmıydı?

illo' Alıntı:
ben 2. guruptaki arkadaşlara çok kızıyorum neden yazdınız ki böyle dandik ne olduğu bellisiz bi bölümü o puanla hadi biz mecburuz. öğretmenlik diyorsanız o kadar öğretmenlik var ki nerden aklınıza geldi bilgisaya röğretmenliği o puanla giremeyeceğiiniz öğretmenlik varmıydı?
O zamanlar "geleceğin mesleği" diyorlardı şimdi de "dandik bölüm" mü diyorlar? Yoksa "geleceğimiz dandik" olduğu için mi böyle bir sonuç çıkıyor?

2. gruptayım, bir öğretmenimin teknoloji çağı, önü açık meslek dmesi üzerine ilköğretim matematik bölümlerinin arasına 3 tane yerleştirdim ve geldi...

Görev yaptığım bir yerde seçim işleri ile ilgilenen hakimden seçim görevi istemeye gittik. İstemezsek vermezler dediler, lisetede hiç ismimiz yok, ismimizi eklettirelim. Duruma bak, 3 kuruş için gidiyoruz.

Hakim ile biraz sohbet de ettik. Tabi bilgisayarla ilgili soruları da oldu. Diğer arkadaş da Din Kültürü öğretmeniydi.

Lisede cemaatçilerin dersanesine gittiğinden bahsetti. Onların aklına uysaydım şimdi tarih öğretmeni olacaktım. İyi ki hukuk yazmışım dedi.

Belki benin puanım onu katlardı. Meslek liseli olduğum için puanım tuttuğu halde hukuk, tıp vs. bölümleri yazamadım.

Ama "eğer... şöyle olsaydı öğretmen olacaktım" diyerek öğretmenlik karşımda aşağılandı.

Aşağılanmaya müstehak mıydı? Evet aslında.

illo' Alıntı:
hocam bende kendime çok kızıyorum rehber öğretmenin gazıyla en başa yazdım tek böte tercihini gelince kahroldum, yanarım hocam eczacı olmadığıma yanarım :cry:

ben 1.guptayım kazanamayınca 2yıllık okudum önce sora dgsyle kazandım nekadar sevinmiştm anlatamam sora atamam çıktında da baya sevinmiştim ama arkaddaşlar nerden bilecektik ki ozaman baya popüler bir meslekti herkes ne hayaller kuruodu bu branşla ilgili geleceğin mesleği çok kazanırız diye düşündük aslında birbirimizi kandırmayalm ama olmadı

1 tane bile böte yazmadan ilköğretim matematik yazsam havada karada geliyordu. Yanlış seçim :x

geçmiş geçmişte kaldı, gelecek hakkında fikir vermek isteyen varsa dinlerim...
bu sene üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum...
bulunduğum il deki üniversitede her bölüm var aşağı yukarı...
meb de çalışmaya devam edip, aynı zamanda üniversitede okuyabileceğim yani devam sorununu çözebileceğim...
üniversite bittikten sonra öğretmenliğe devam edebileceğim aynı zamanda mezun olunan bölümle ilgili alanda da çalışabileceğim yani ikisini birden yapabileceğim...
bir bölüm bir meslek var mı?
yani diplomasının iş yapacağı işininde serbest zamanlı ve kamu olmayacağı bir meslek varsa düşüncelerinize açığım...
puan önemli değil...

Tüm BT öğretmenleri hikayelerini anlatsa hepsi tek anı olarak çıkar. O kadar benzer ki durumlarımız. Kendimize haksızlık etmeyelim arkadaşlar, her an her şey oluyor bu memlekette, biz nerden bilebilirdik ki böyle olacağını!!! Bilsek tabii ki de yazmazdık, okumazdık. Vardır bir hayır diyelim...

Tıp 2. sınıftayken okulu bırakıp Böte'ye gelen akıllı arkadaşlarımız da var.Halinize şükredin:)

Mr.Spermata' Alıntı:
Tıp 2. sınıftayken okulu bırakıp Böte'ye gelen akıllı arkadaşlarımız da var.Halinize şükredin:)

ben de başka bir bölümden terkim, böte yazdığımda tıp geliyordu ama okuyamam diye yazmadım zira biyolojiden nefret ediyorum, sizin de bırakma sebebiniz böte nin kara kaşı kara gözü değildi sanırım, tıpın çirkinliğinden sarıldınız bu alyazmalıya :)

Ben de üniversite sınavına tekrar girmek istiyorum, o zaman yaptıysak, o kadar puanı aldıysak şimdi de yapabiliriz...

tekrar girmek sorun değil yeterli puanı almakta, hangi bölüm için girecez sorun bu :) tamam yağmurdan kaçıyoruz ama...

tekrar öğretmen olmak için tekrar eğitim okumam...isteyen varsa buyursun yolu açık olsun...

Kendime çok yazık ettim bu bölümü okuyarak.Defalarca kez pişman oldum.Her geçen zamandada pişman olmaya devam ediyorummm.

Aslında branşı düşünmezsek, öğretmenliği garanti iş, devlet güvenceli olduğu için seçtik çoğumuz. Mesela ben de ğöretmenliğin dışında daha güzel bölümleri kazanabiliyordum ama öğretmenlik garanti iş dedik. devlet güvenceli vs.. Aslında daha çok kendimiz suçluyuz. Kendimize güvenmiyoruz özel sektörde tutunamamaktan korktuk.

En çok üzüldüğüm nokta; okullarda(meslek,ilkokul farketmez) en çok iş yapan en çok etrafına faydası dokunan bilişim öğretmenleri olmasına rağmen buna karşın gerek idareler gerek öğretmenler tarafından da en az ciddiye alınan öğretmenler olması ve emeklerinin görülmemesi. Mesela bizim okulda bir öğretmen okul için ücret almadan 1 saat iş yapsın, onu 2-3 sene kullanır. Bizler ise hergün okul için ekstradan saatlerce iş yapmamıza rağmen hiç değer verilmemesi çok üzücü birşey.

hak hukuk meseli olduğunuda düşünmüyorum, neyin hakkı! devlete tabisin, hani şirketler yapıyor ya sözleşme en altında 1punto ile yazıyorlar değiştirme hakkı vs ler bize ait diye işte o şekilde devlet bu neyi karar olarak almışsa sorumlu olanlar uymak zorunda,malesef onun için öte taraflık bir iş yok, zararın neresinden dönerseniz kardır,
kimsenin yukarıdaki sorum için önerisi yok mu? bi bölüm söyleyin ki o şartları taşısın...

arkadaşlar bende böte mezunuyum bende sizler gibi pişmanım su an kadrolu bilgisayar öğretmeniyim ve ygs-lys ye girdim bu sene,fen bilgisi öğretmenliği okuyacaktım ve puanımda yetiyordu ama baktım ki ikinci öğretim öğretmenliklerin hepsi kaldırılmış ben şimdi ne yapayım arkadaşlar, ortaokul olduğumuz için sabahçı olucaz ve normal öğretimler sabah okuyor biliyosunuz normal öğretim fen bilgisi okuyamam..napıcam?

ya fen yada matematik branşına gecmek istiyorum acaba matematik bölümü(İÖ) mü okusam, okusam branş değişikliği yapıp ilköğretim mat. yada lise mat. öğretmenliğine gecebilirmiyim? nolur fikrinizi yazın..

( bu branştan gitmeye ve 2.üniversite okumaya kararlıyım) ,lisede hedefim mat.öğretmenliğiydi keşke 2.bir şansım olsaydı öss'ye bi daha girmek için...

Bu arada ben Meslek Lisesinde çalışıyorum Böteli değilim.Şu anda norm sıkıntım yok, ücret sıkımtım da yok. buna rağmen kesinlikle ister tef olsun ister böte olsun tavsiye etmiyorum. İllaki teknik öğretmen olunucaksa, metalci ol,mobilyacı ol, motorcu ol, muhasebe, bürocu ol.

cd-can' Alıntı:
arkadaşlar bende böte mezunuyum bende sizler gibi pişmanım su an kadrolu bilgisayar öğretmeniyim ve ygs-lys ye girdim bu sene,fen bilgisi öğretmenliği okuyacaktım ve puanımda yetiyordu ama baktım ki ikinci öğretim öğretmenliklerin hepsi kaldırılmış ben şimdi ne yapayım arkadaşlar, ortaokul olduğumuz için sabahçı olucaz ve normal öğretimler sabah okuyor biliyosunuz normal öğretim fen bilgisi okuyamam..napıcam?

ya fen yada matematik branşına gecmek istiyorum acaba matematik bölümü(İÖ) mü okusam, okusam branş değişikliği yapıp ilköğretim mat. yada lise mat. öğretmenliğine gecebilirmiyim? nolur fikrinizi yazın..

( bu branştan gitmeye ve 2.üniversite okumaya kararlıyım) ,lisede hedefim mat.öğretmenliğiydi keşke 2.bir şansım olsaydı öss'ye bi daha girmek için...
illa ki öğretmen olacam diyosun yani hocam:)

EynelMefer' Alıntı:
hak hukuk meseli olduğunuda düşünmüyorum, neyin hakkı! devlete tabisin, hani şirketler yapıyor ya sözleşme en altında 1punto ile yazıyorlar değiştirme hakkı vs ler bize ait diye işte o şekilde devlet bu neyi karar olarak almışsa sorumlu olanlar uymak zorunda,malesef onun için öte taraflık bir iş yok, zararın neresinden dönerseniz kardır,
kimsenin yukarıdaki sorum için önerisi yok mu? bi bölüm söyleyin ki o şartları taşısın...

az bile yapıyorlar o zaman ...

cd-can' Alıntı:

tez yapıp üniversiteye geçiş en iyisi

Geri