ne zaman emekli olacaz

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
bu soru için çok erken ama günlerdir soruuyorum kimsenin bilgisi yok. 2003 yılında göreve başladım. emekliliğim ile ilgili hiç bilgim yok. kaç yıl çalışmalıyım. yaşı bekleyecekmiyim...

1 ekim 2008 den önce sigorta girişi olanlar 60 yaşında sonrası 65 yaşında

Doldurmanız Gereken Hizmet Süreniz: 25 Yıl
Emeklilik Yaşınız: 58

Kalan Hizmet Süreniz: 15 yıl 4 ay
Emeklilik Tarihiniz: 13.03.2039
Emeklilik İçin: Emeklilik Yaşınızı Doldurmayı Bekliyorsunuz.

Daha çok fırın ekmek yemek lazım. Ayrıca Şu anadolu hayat emekliliği daha iyi düşünmek lazım. Emekli olduktan sonra 10 yıl maaş almadan beklenmez.

yeni düzenlemeye göre;
o kadar geç olacaz ki,
eğer ölmez de emekli olabilirsek,
ömrümüzün son, sayılı zamanlarını yaşıyor olacağımızdan
daha az ay emekli maaşı alacaz,
eğer ölürsek de,
zaten almamıza gerek kalmayacak.......
yeni sistemin kısaca özeti bu.

ayrıca her iki durumda da aileden 1 kişi eksileceğinden,
geride kalanlar hayattan ayrılmış olanın maaşından da istifade
ederek -biraz daha rahat olarak-
kıt kanaat geçinmeye çalışmaya devam edecekler.

böylece, kayıt dışı ekonomimizde,
ülkemizdeki her şeyde olduğu gibi,
sosyal güvenlik açığının ve zararının da
faturasını halk -artık pek de kalmayan orta gelirliler ve dar gelirliler-
ödeyecek........

2007 de göreve başladım 60 yaşını doldurmam gerekecek.
Prim günüm 2032 de
60 yaş 2044 te dolacak.

Prim gününü doldurabilsem bile 12 yıl daha yaşın dolmasını beklemem lazım. Başka bir yerlere yatırım yapmak gerekiyor. :?:

Bireysel emekliliğe de devlet el attığı ve teşvik ettiği için güvenemiyorum. Zamanında vatandaştan NEMA ve KEY diye bilinen kesintileri yıllarca yaptılar. Sonra da çok komik rakamlarla gerçek değerinin çok altında vatandaşa geri ödediler. Bireysel emeklilikte de benzer bir bit yeniği çıkmasından şüpheleniyorum :?

Doldurmanız Gereken Hizmet Süreniz: 25 Yıl
Emeklilik Yaşınız: 58
Kalan Hizmet Süreniz: 24 yıl 3 ay
Emeklilik Tarihiniz: 07.07.2047
Emeklilik İçin: Emeklilik Yaşınızı Doldurmayı Bekliyorsunuz.
Açıklamalar: eger 01.01.2036'ya kadar 9000 gün (15 yıl) priminizi tamamlayamazsanız geciktiğiniz her 2 yıl için 1 yaş geç emekli olacaksınız.

bayanlarda bir 5 yıl farklı oluyor sanırım... şimdi benim 58 de dolacak ama ben 60 yaşını mı bekleyeceğim?

yuca' Alıntı:
1 ekim 2008 den önce sigorta girişi olanlar 60 yaşında sonrası 65 yaşında
aynen, gerçi kademeli geçiliyor 2008'den sonra 61-62 diye direk 65 değil sanırım. mesela ben 60'ı şimdiden iple çekiyorum, şu camiadan ve memurluktan kurtulayım diye, kaldı 27,5 yıl :mrgreen:

MİLLET VEKİLLERİDE EMEKLİLİK YAŞINI BEKLİYORLARMI. ŞU KIYAK EMEKLİLİK KANUNUNU BİLEN VARMI?

emeklilik yaşı erkekte 65 çıktı diye biliyordum 60 ise iyi.. hatta kademeli uygulanmıştı ben 61-62 yaşlarında emekli olacağım diyee biliyordum. ömrümü şu yaşadığımdan daha fazlasını yaşayıp hala hayattaysam emekli olacağım öylemi.

eğer millet vekilleri yaş beklemeden maaş almaya başlıyorlarsa ömrümün sonuna kadar bu devleti devletten saymam..

bu kanunu bulan bilen varmı, lütfen..

Bu ülkede 38 yaşında emekli edilenlerin çilesini bugün biz çekiyoruz. Ahhh Baba ahhh yaktın bizi.

2001 yılında 20 günlük sigortalı bir işte çalıştım. çok az ama sigorta başlangıcın 2001. yanlız ben 2003 de öğretmenliğe başlarken bununla ilgili hiç bi işlem yptırmdım çok az diye.elimde de bununla ilgili bi bilgi yok ama sigorta yatmıştı. bunun bi artısı olurmu. olursa işlemi nasıl yaptıracam.

okulunuza dilekçe ile başvurun
hocam,
hizmet birleştirme işlemi yapacaksınız.
ilçe mem yardımcı olur.
sgk'dan hizmet dökümü alıp
ilçe mem'de özlüğe işleteceksiniz.

bu işlemleri hemen şimdi değil de
emekliliğinize yakın da yapabilirsiniz.

o tarihte sosyal güvenlik sistemine
giriş yapmış olmanız yeterlidir,
kaldı ki prim de ödemişsiniz.

emeklilik yaşınız ve maaşınız hesap edilirken
ilk giriş tarihiniz hesaba katılır ve
değerlendirme de o tarihe göre yapılır.

2008'den sonraki düzenlemeyle yeni sistemden
en az zarar görecek olanlar,
2001'den önce giriş yapanlar -2001'den önce sisteme girip, 2008'den sonra çalışmakta olanlar,
hesaplamada 3 mevzuata da tabi olanlar-,
ile 2001-2008 arası sisteme girenlerdir.

ilk girişleri 2008'den sonra olanlar en fazla dezavantajlı olanlardır.

ben şimdi netten o yıla ait bi bilgi bulabilrmiyim.elimde hiç belge yok. bir de 2001 değilde 2000 olsaydı benim için avantaj olacakmış galiba. emekli tarihime etki eder mi?

2001'den önce ilk giriş olsaymış daha avantajlı olurdunuz muhtemelen,
2001'de yeni bir düzenleme oldu çünkü.
araştırabilirsiniz. net'ten.

ayrıca,
sgk'ya başvuru yapın
hocam. onlar döküm verirler,
e devlet şifresi ile de görebilirsiniz.
hepsi tek çatı altında toplandı şimdi.
özlük de yardımcı olur...

ebfo45' Alıntı:
Bu ülkede 38 yaşında emekli edilenlerin çilesini bugün biz çekiyoruz. Ahhh Baba ahhh yaktın bizi.
hocam,
38 yaş emeklilik için çok erken, evet.
ama,
o dönemde ülke büyüyordu,
iş gücüne ihtiyaç vardı,
ve çalışmakta olanlardan kesilen primlerle,
emeklilere ödenen ücretler emekliliği cazip hale getiriyordu.
kişi çalışmayıp emekli olsa da
alacağı emekli maaşı ve ek iş yapma
düşüncesiyle emeklilik istiyordu.
ayrıca işe yeni girenler sistemi devam ettiriyordu.

oysa şimdi çalışanlardan kesilen primler,
sistemin emeklilere yeteri kadar maaş vermesine yetecek kadar fazla değil,
yani sistemde çalışanlar emeklilere bakamıyor.
ve yeni fabrikalar da açılmıyor,
işsizlik var,
prim ödeyen sayısı da artmıyor.
ve çalışmakta olanların neredeyse yarısı kayıtdışı-sistemdışı,
yani kaçak, sigortasız, ne vergi ödüyor, ne sgk primi....

insanlar 50'sinde çöküyor,
hastalıklar başgösteriyor,
tansiyon, şeker, kalp....
ekonomik zorluklar, yaşam şartları ağır,
yoksa,
sağlıklı ve doğru beslenme ve spor kültürü gibi....
yaşam biçimimiz olsa,
avrupa'daki insanlar gibi bizde 60'ımızda,
70'imizde hala dinç kalabilsek,
65 yaş emeklilik için çok geç demeyiz........

nese1982' Alıntı:
ben şimdi netten o yıla ait bi bilgi bulabilrmiyim.elimde hiç belge yok. bir de 2001 değilde 2000 olsaydı benim için avantaj olacakmış galiba. emekli tarihime etki eder mi?

etki eder hocam kesinlikle hizmet birleştirme yaptır. bende 2008 den önce 4 günde olsa yaptırmıştım işe yarar muhakkak..

birde aradaki 2 yılı (2001-2003 çalışmadığım) sigortasını yatırarak çalışmış sayabiliyormuyuz. askerlik ödemesi gibi

nese1982' Alıntı:
birde aradaki 2 yılı (2001-2003 çalışmadığım) sigortasını yatırarak çalışmış sayabiliyormuyuz. askerlik ödemesi gibi

hocam tam olarak emin olmamakla
beraber,
dediğiniz gibi bi ödeme olabileceğini
düşünüyorum.
ama eğer olmasa bile,
en kötü ihtimalle,
bi af geldiğinde,
böyle bi ödeme yaparak
en azından emekliliğinizde alacağınız maaşı biraz olsun
yükseltebilirsiniz.

emekliliği hakekmek için erkeklerde fiilen 25 yılını, bayanlarda 20 yılını doldurmak gerekir. emekli ikramiyesi ve maaşını haketmek için erkeklerde 60, bayanlarda 58 yaşını doldurmak gerekir diye biliyorum.

bi de bakmışız
o gün gelivermiş.
emekli olmuşuz.
bu arada yaş da kemale ermiş.
2043'ten bahsediyorum.-kendim için-
ölmez de sağ kalırsak,
o günleri de görürüz inşallah.
her yaşın ayrı güzelliği var der, kenan doğulu!!!!!! :D

ebfo45' Alıntı:

sn hocam milletvekilleri emekli olabiliyor bir kaç yılda sebep? mesela emeklilik yaşı olarak 52 falan ideal bence. Avrupada böyle demekle olmuyor. Avrupadaki insan tatillerini başka ülkelerde geçirebiliyor ya bizimkiler köylerine bile gidemiyolar belki. Yani bir iş yapacaksan önce cazip hale getireceksin ben yaptım oldu demekle olmaz bu işler. Tekrardan söylüyorum 38 yaş emeklilik için kesinlikle uygun değil ama 52-55 uygun bence tabiki. Zaten nüfusumuzda azalacak ilerleyen yıllarda. O zaman ne olcak acaba.

Az çalışana çok, çok çalışana az maaş

“BU DA neyin nesi?” diye sormayın.

Uygulama, öteden beri tam gaz devam ediyor!

2.800 TL’NİN ALTI SORUNLU

Asgari ücretliler başta olmak üzere, ayda 1.000-2.000 TL aylık alanlar, hatta ayda 2.800 TL’ye kadar aylık alanlar, çalışmaya devam ettikçe, bağlanacak emekli aylıkları azalıyor!
“Olur mu öyle şey?” demeyin, 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana yani yaklaşık dört yıldır, uygulama (maalesef) böyle!
Aylık ücreti 2.800 liranın üzerinde örneğin 4.000-5.000 TL olanlarda, böyle bir sorun yok.

YANLIŞ BİLİNİYOR

Çok kişi, “çalışabildiğim kadar çalışıp, gün sayısı olarak daha fazla prim ödeyerek, daha çok emekli aylığı alayım” diye düşünüyor ama yanılıyor!
Bu uygulama, sadece SSK’lılar (4/a’lılar) değil, Bağ-Kur sigortalıları için de geçerli.
Yani SSK’lı ve Bağ-Kur’lular, ne kadar çok çalışır ve prim öderlerse, bağlanacak emekli aylığı, o kadar düşük oluyor!
İster inanın ister inanmayın, mevzuat ve uygulama böyle!..
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21586868.asp

1999 yılı öncesinde sigortalı olanlara şok!
Emekliliğini bekleyenler şok üstüne şok yaşıyor. Hükümetin yeni planında artık erken emeklilik hayal olacak. Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen erken emeklilikle ilgili çalışmalar netlik kazanmaya başladı. 1999 yılı öncesinde sigortalı olanların emeklilik hayalleri suya düştü. 1999 yılından önce sigortası başlayanların emeklilikleri 4-5 yıl sarkacak.

ÜÇ FARKLI YAŞ

Mevcut sistemde, 8 Eylül 1999'dan önce, 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında ve 30 Nisan 2008'den sonra hizmeti olanlar olmak üzere üç farklı emeklilik yaşı tespiti var. 30 Nisan 2008'den sonra sigortalı olanlar ile sigortalı olacaklarda yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde 60. Emeklilik yaşı 2035'ten sonra prim gün sayısını dolduracakları tarihe göre kademeli olarak artıyor ve 2048'den itibaren 65 yaşta eşitleniyor.
http://ekonomi.milliyet.com.tr/1999-yil ... efault.htm

Geri