Ne tavsiye edersiniz Eğt. fak. BÖTE mezunlarına..?

Kodla Büyü

muratozdas

Seçkin Üye
Seçkin Üye
degerlı hocalarım..artık BT
ogretmenlıgının hıc bır cazibesi
kalmadı galiba..peki bız son sınıf olan
egitim fakultesi bote'cilere ne tavsiye
edersıniz? Biz artık psikolojik olarak buyuk bir cokuntu yasiyoruz.. :( Kpss'ye calısmak bile artık içimizden gelmiyor..zaten meslek liselerınede atanamiyoruz.. :( bize kalan 50-60 kisilik kontejan :( tahmınımce en az 5bin civarında egt. Bote mezunu var..artık cok zor atanmak cok zorrr..ilk kazandıgımızda en gozde
bolümlerden olan böte artik beş kuruş etmiyor ve bu bir anda olup bitti :(

arkadaşım durum kötü ne yazık ki,norm olmadığı zaman kontenjan da olmuyor, tıp girecek kadar puan alıp açıkta kalmak çok güç bir durum,2005 te üniversiteye girdiğimde 10 sene atama sıkıntısı yok demişti bölüm başkanı, böte eğitimin geleceği öngörüyor belki ama siyasilerin kararlarını öngöremiyor ve sonuç bunça insan mağdur. Bu kadar kısa zamanda bizler derslerimizden bir çok öğretmen da özlük haklarından oldular...

Görünen şu anda bu bölümde gelecek yok.Başka bölüm daha bitirmeye çalış fırsatın varken.Nasılsa bazı dersleri almazsın.

kendini programlama veya tasarım anlamında geliştirirsen özel sektörde iş bulabilme imkanın var. başarılı adama her zaman ekmek çıkar..tek çare öğretmenlik değil.

Arkadaşım bir böte mezunu olarak 5 yıldır MEB de çalışmaktayım, tavsiyem şudur ki, adam akıllı 2-3 program bilirseniz özel sektörde çok ciddi paralarla çalışabileceğiniz işler bulabilirsiniz. mesela, C#, ASP.Net, Java ... böyle işe yarar 2-3 program bilin sonra gerisi gelir emin olun, özelden çekinmeyin inanın kendinizi geliştirdiğinizde çok ciddi paralar kazanırsınız ;)

iyide hocam ben yeni gelismemis bir universıteden mezun oluyorum..butun derslerimız hep bos beleş gectı..benim icin tek imkan meb..malesef meb'te kapıyı kapattı..artık dibi olmayan bir kuyudayım..ikinci universite okumak icınse askerlik yapmıs olmak sartı var..acaba askerlige gitsem mi?

Teknoloji Tasarım ile birleşme gibi birşeyler duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama 4+4+4 sistemiyle 100.000 öğretmen alınacak diyorlardı belki bu kontenjanları artırır ama gerçekçi mi dersen bence hiç gerçekci değil kulaktan dolma bilgiler..

muratozdas' Alıntı:
iyide hocam ben yeni gelismemis bir universıteden mezun oluyorum..butun derslerimız hep bos beleş gectı..benim icin tek imkan meb..malesef meb'te kapıyı kapattı..artık dibi olmayan bir kuyudayım..ikinci universite okumak icınse askerlik yapmıs olmak sartı var..acaba askerlige gitsem mi?
üniversitenin birinde 2 yıl önce kayıtta; askerlik durum belgesi isteniyordu. terhis belgesi istenmiyordu. yani askerlik yapmaya gerek yoktu. muhtemelen üniversite, öğrencilerin askerlik durumunu askeriyeye bildiriyordu. başka üniversitelerde uygulama değişirse bilemem, birkaç üniversitenin öğrenci işlerine sor en iyisi...
sorunun sadece atanmaksa 2. üniversiteye harcayacağın çabanın onda birini kpss'ye harca, 90 alıp atanırsın...

zaten bu 100bin ögretmen meselesini hukumetin yandaş medyası(zaman gazetesi) ortaya attı..hukumet bu gazeteye tukurse bile o gazete 'cok sukur yagmur yagıyor' der..

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
muratozdas' Alıntı:
üniversitenin birinde 2 yıl önce kayıtta; askerlik durum belgesi isteniyordu. terhis belgesi istenmiyordu. yani askerlik yapmaya gerek yoktu. muhtemelen üniversite, öğrencilerin askerlik durumunu askeriyeye bildiriyordu. başka üniversitelerde uygulama değişirse bilemem, birkaç üniversitenin öğrenci işlerine sor en iyisi...
sorunun sadece atanmaksa 2. üniversiteye harcayacağın çabanın onda birini kpss'ye harca, 90 alıp atanırsın...
Hocam atanmış olanlarda en az atanmayanlar kadar hallerinden şikayetci..hepsi norm fazlası olmus ne gorev yaptıkları belli değil..off of yukarı tukursen bıyık aşağı tukursen sakal..keske bu bölumu okumasaydım..mahvettiler hayallerimizi.. :( :(

muratozdas' Alıntı:

Hangi üniversitede okuyorsunuz? Dersleriniz hep öyle geçiyorsa ve siz de öyle iseniz(kendinizi geliştimediyseniz) polisliğe başvurun derim. Ya bir alanda kendinizi geliştirin imajımıza katkınız olsun, ya da dediğim gibi polislik tercih edin.

Tavsiyem kendini web tasarım programları üzerine geliştirmen.
Adobe ürünlerini kesinlikle kullan.
Yazılımlardan da php,asp,asp.net gibi yazılımları öğrenmeye çalış.
Aslında piyasa bu tarz programları kullananlara aç.
Tabi ki bunun için üni de çok önemli. Üniversitede 4 sene boyunca hiçbirşey yapmamışsan şu anda yapman zor olur.
Benim en büyük şansım üniversitemin ileriye dönük düşünüp bizleri ona göre yetiştirmesi. O zamanlarda bizler asp.net, php,adobe serilerini görürken diğer üniler öğretmenlik eğitimi üzerine yoğunluk kuruyorlardı. Aslında tüm üniler bu şekilde eğitim vermeli. Böteler sadece öğretmen değil özel sektöre de öğrencileri yöneltmelidir.
Bizim bölüm sadece meb de en dibte,
Fakat düzelecek diye düşünüyorum ben.

Hazır uygun başlığı bulmuşken şu habere bir bakın derim.

Öğretmenlere yeni iş alanı müjdesi!
Aile Sosyal Destek Programı'nın alt yapısını oluşturduklarını belirten Şahin, bu kapsamda üç bin eleman alacaklarını belirtti. Toplamda sayının yedi bini bulacağını söyleyen bakan Şahin, "atama beklemeyen öğretmenler bile başvurabilir" diye konuştu.
http://video.memurlar.net/video/3326/

Değerli kardeişlerim size tavsiyem sadece 4. sınıftakiler değil tüm böte de okuyan öğrencilerle eylem planlamanızdır.

Bu forumdan çok arkadaş tanıyorum, bugün meb kapının öüne koysa evini geçindirecek kadar para kazanır.
Tolga hocam başka başlıklarda da değinmişti.
Donanımlı olduktan sonra şuymuş buymuş hikaye.
Özel sektörü düşünün derim, eğer gerçekten kalifiye elaman isen hak ettiğin değeri görüyorsun.
Niyazi Hocamızın blogundaki yazıları okudunuz mu? Mesela Mezun olunca ne iş yapacağım yazısında şu minvalde bir şeyler yazmıştı " Eğer ülkemizde işsizlik varsa bu kadar gazete ve kariyer sitelerindeki iş ilanlarına ne demeli."
Şimdiden kariyer sitelerine cv nizi yazın.
Geçen yıl İzmirde eğitimde iki böte öğrencisiyle tanışmıştım Egede okuyan. Dedim ne işiniz var Cisco kursunda. Hocam nasılsa atanamıcaz şimdiden özel sektöre hazırlayalım kendimizi. O sınıfta okuyan 100 öğrenciden belki de işin farkında olan 2 kişiydi. Ya diğer 98 i. Onlar hala MEB de atama bekliyorlar.
Durumun bu hale gelmesine sebep olan çok etken var. İmzamda da var karanlığa küfrederek bir şey kazanamayız.

arkadaşım eğer bilgisayara pek ilgim yok; formatörlük falan bana uzak; teknisyen olmak istemiyorum diyorsan; çalışma şartlarımın gittiğim okulun müdürünün insafına kalmasını istemiyorsan; gün içinde işin olmayan birton şey yapmak istemiyorsan; DAHA YAŞIN KÜÇÜKKEN ACİLEN YENİ BİR BÖLÜM OKU...

ama önemli olan paramı kazanmam; herkes bazı şeyler yaşar; yeterki kadroyu alayım diyorsan bence deli gibi çalışıp meb de kadro al; özel şirkette çalışmaktanda meb in şartları daha iyidir bence....

şimdiki aklım olsa mezun olmadan mutlaka bir bölüm daha okurdum...öss ye girerdim bişiyler yapardım...herşey çok geç olmadan....

teknik öğretmen arkadaşlar, ne yazık ki kendileri için bir sorun olmadığından özelde de iş bulabilineceğinden bahsetmiş. Alanımızda iş olanağı az ve az parayla çalıştırılıyorlar. Okulunu yine bitir ama vakit kaybetmeden ilköğretim mat, bilgisayar sistemleri öğrt gibi alanların birisini de okumaya çalış sonra. Geleceğimiz karanlık, bir yuva kurmadan , çoluğa çocuğa karışmadan alan değiştir.

İlla parazit yapcan hemşo.
Benim bugün MEB kapının önüne koysa evine ekmek götürür dediklerimden biri de sensin ve teknik öğretmen değilsin Ya da Balıkesirdeki Tolga Hocam teknik öğretmen değil. Ya da benim şahsen tanıdığım böte mezunu olup özel sektörde çalışan ve ayda 4-5 bin lira maaş alanlar.
Yukarda da dedim kalifiye eleman olduktan sonra özel sektör diplomaya bakmaz. Seminerlerimde katılımcılara gösterdiğim bir iş ilanı var. Bu ilan sektörün 1 numarası sayılacak bir firma ve ilan Lise mezunu diye başlıyor.....

hocam mezun olduktan hemen sonra askerlige gidip kısa donem yapıp geldıkten sonra öss ye girip 2 yıllık saglık bolumlerınden bırını okumak nasıl olur sızce? Ben 1989 dogumluyum..

Şu an için FTRB ler çok moda. Ama orası da dolarsa o başka .

muratozdas' Alıntı:
hocam mezun olduktan hemen sonra askerlige gidip kısa donem yapıp geldıkten sonra öss ye girip 2 yıllık saglık bolumlerınden bırını okumak nasıl olur sızce? Ben 1989 dogumluyum..
lisans mezunu olunca önlisans diplomaları geçersiz diye biliyorum...

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
muratozdas' Alıntı:
lisans mezunu olunca önlisans diplomaları geçersiz diye biliyorum...
hayır hocam ya..sonucta ıkısıde bambaska alanlar.onemlı olan mezun olup dıploma almak.

Geri