Ncomputing Sistem

Kodla Büyü

serkanholep

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okula yeni bir lab kuracağız.

monitörlerimiz yeni. sadece kasa alacağız

yeni duymuş olduğum ncomputing veya o tarz sistemler de hoşuma gitti

+ ve - lerini bolca okudum

fakat denemiş, görmüş, dinlemiş olarak tecrübelerini aktarabilecek arkadaşların fikirlerini bilmek isterim

22 + 1 lab kuracağız

monitör alınmayacak

ncomputing sistem için cihaz başı yaklaşık 220$ fiyat aldım(kdv dahil)= 850 TL eder

bu fiyata kasa almak neredeyse imkansız sanırım. ya da alsak en fazla 2-3 sene idare eder. sonra çöp

ama ncomputing sistemde de çok ekstra bir sunucuya ihtiyaç var. yaklaşık 5000 TL lik

22*850=18700+5000=23700 TL

23700/22=1100 TL lik kasalar olur+ öğretmen bilgisayarı

hangi seçenek mantıklı arkadaşlar

Onun hesabını biz de çok yaptık. Ama ikinci bir server'lı lab kurmaya cesaret edemedik. Çünkü pek bilinen bir sistem olmadığı için müdahale etmek, bakımını yapmak vb. işler çok zor. Bunun için hep dışarıdan adam getirmek gerekiyor. O yüzden zaten adamlar sistemi kurdu biz de koruma programı ile koruma altına aldık sistem anca öyle gidiyor. Adam akıllı başına oturup çalışmak ve öğrenmek lazım. Alt yapıyı kurarken de iyi planlamak lazım. switchler, kablolama, işletim sisteminin lisanslı server olması, çift işlemci ve yüksek ram kapasitesi, vs. Şu anda mevcut lab'da öğrenciler powerpointi akıcı olarak kullanamıyor. Sadece word, excel gibi yazı derslerinde faydalanıyoruz.
Neyse biz bunları düşünürken zero client diye kullanılan başka bir dump sistem bulduk. Ncomputingden çok daha performanslı görünüyordu. İçinde kendi görüntü işlemcisi varmış. fullhd videoları akıcı olarak oynatabiliyor. O zamanlar bunu kullanmış test etmiş birisini bulamadık. O noktada cesaretimiz kırıldı ve vazgeçtik. Size kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:
Kasa alın.
Okulumuzda 2008 de gelmiş olan vestel promega, 2 GB Ram bellekli, core 2 duo işlemcili ve onboard ekran kartlı bilgisayarlarla ders işliyoruz. Meslek lisesindeyiz ve Adobe nin cs5 sürümünü koşturuyoruz. Yavaş da olsa işimizi görüyorlar. İçlerindeki sabit diskleri ssd ile değiştirebilsek 3-4 yıl daha bizi idare edebilirler.
Siz 1000 TL ye i5 in eski nesil işlemcili 4 gb ramli kasa satın alabilirsiniz ve yıllarca sizi idare eder.
Client sistemlerin ederinden fazlaya satıldığını düşünüyorum. 100 $ civarı bir fiyatı olsa belki düşünülebilir.
Server yönetmek kolay bir iş değil. Muhtemelen de bolca servis yardımına ihtiyaç olacaktır ki bunların çoğunda da ücret istenecektir. Sizden sonra gelen öğretmeni de düşünmek gerekiyor. Sistemin en büyük dezavantajı da Server da meydana gelen bir arıza labı kullanılmaz hale getirecek olmasıdır.
Bunlar benim kişisel görüşlerim. Zamanında ben de bayağı araştırmıştım. Bize uymadığını karar vermiştim.

yeni lab kuracağız arkadaşlar

sınıflar 40-45 kişilik

ncomputing değil de normal pc alırsak nasıl bir dizayn yapmalıyız. kare şeklinde bir sınıfımız var

masalar nasıl olmalı, yerleşim nasıl olmalı

bir de 1500 tl ye alınabilecek bir kasa önerirseniz sevinirim

benim baktığım kadarıyla i3-7100 işlemcili 4 gb ram 500 gb hdd oluyor en iyi sistem

Ekli dosyalar

• IMG_20171116_105038.jpg
    IMG_20171116_105038.jpg
    98.3 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG_20171116_105045.jpg
    IMG_20171116_105045.jpg
    94.9 KB · Görüntüleme: 62
kolay gelsin 30 pc ve ana makine olan bir labımız var. n compiting kurulu .ana makinam 24 gb ram olmasına ragmen 30 pc açıkken ana makine çook kasıyor. ben bu sistemden hiç memnun kalmadım .. benle aynı durumu yaşayan var mı..internette bile aynı annda gezemiyoruz. bir de ben kendi ekranımı onlarla paylaşmak istiyorum nasıl yapabilirim

Yaklaşık 10 yıldır Ncompiting kullanıyoruz. İlk yıllar çok rahat ettik. Şimdi destek yok lisans için ücret istiyorlar. E. Onemliside değişen müfredat nedeniyle çok yetersiz kalıyor. Büyük bir okul olduğunuz için heryil 1 labdan kurtulmaya çalışıyoruz. Hala 5 lab var.

kolay gelsin 30 pc ve ana makine olan bir labımız var. n compiting kurulu .ana makinam 24 gb ram olmasına ragmen 30 pc açıkken ana makine çook kasıyor. ben bu sistemden hiç memnun kalmadım .. benle aynı durumu yaşayan var mı..internette bile aynı annda gezemiyoruz. bir de ben kendi ekranımı onlarla paylaşmak istiyorum nasıl yapabilirim
Chrome kullanmayın daha hafif tarayıcılar kullanın hocam internet için. Ekran paylaşımı yapılamaması bence de bu sistemin en büyük eksiği. Bir öğrenci bilgisayarının ekranını yayabiliyoruz ama ana makine olmuyor. Çok saçma.

Chrome kullanmayın daha hafif tarayıcılar kullanın hocam internet için. Ekran paylaşımı yapılamaması bence de bu sistemin en büyük eksiği. Bir öğrenci bilgisayarının ekranını yayabiliyoruz ama ana makine olmuyor. Çok saçma.
oluyor hocam oluyor neden olmasın olmuyor diye birşey yok :))))

Ana makina ekranını yapamıyoruz derken netsupport ile ekran paylaşımında mı bahsediyorsunuz biz paylaşım yapabiliyoruz

Ncomputing pişmanlıktır. Okulumuzda 2 lab vardı. Lisanslı olduğu halde bir güncelleme ile bilgisayarlar kullanılamaz hale geldi. Bir daha lisans almamızı istediler. Lisansları da hiç ucuz değil. Zorla bir yama bulduk ve labları kurtarabildik.

Bugün alırsınız, yarın sizden satın aldığınız lisansı tekrar satın almanızı isteyebilirler. Bence uzak durun.

Ncomputing pişmanlıktır. Okulumuzda 2 lab vardı. Lisanslı olduğu halde bir güncelleme ile bilgisayarlar kullanılamaz hale geldi. Bir daha lisans almamızı istediler. Lisansları da hiç ucuz değil. Zorla bir yama bulduk ve labları kurtarabildik.

Bugün alırsınız, yarın sizden satın aldığınız lisansı tekrar satın almanızı isteyebilirler. Bence uzak durun.
Yama olayı nasıl bizde de benzer sorun var

2016 dan beri kullanıyorum şu ana kadar bir sorun yaşamadım

Geri