NASIL DERS İŞLİYORSUNUZ.????

Kodla Büyü

aytekincan07

Aktif Üye
arkadaşlar doğuda bilgissayar dersi vermek çok zor malum öğrenciler sadece derste görüyorlar bilgisayrı. ve okulların imkanları da malum üstelik bzim dersi sallamadıkları için labartuvarlar daha bi kötü halde. şartlar böyle olunca yıllık plana sadık kalamıyoruz. üstelik lab da internetim de yok. sizler neler yapıyorsunz ilköğretimde derrs işlerken?

ben şanlıurfada görev yaparken 2 basamak alttan gösteriyorum hocam. Çocuklar zaten ilk defa görmüşlerdi bilgisayarı da bilgisyar öğretmeninide. Ama bunu dönem başında zümrede belirteceksin. sonra müfettiş falan gelirse anlatırsın durumu. Hiç bilmiyorlarsa çok kasma zaten çünkü fare tutmayı bilmeyen çocuga wordü kullandıramazsın zaten. birde okuma yazma yoksa durum vahim. okuma yazma olmayanlara renklerden anlatıyordum. Yeşile bas, mavinin üzerine gel gibi. Kolay gelsin.

düşük basamaklardan başlamak mantıklı. eğer gönüllü olursanız boş zamanlarınızda bt sınıfını açık bırakıp çocukların kullanmasına imkan verirseniz, biraz kullanmayı öğrenirler, derste zorlanmazsınız bence.

Bilerek ya da bilmeyerek doğuyu aşağıladığınızın farkında mısınız? bunlar nasıl sözler arkadaşlar. Türkiye'nin neresinde Bilişim dersi verimli geçiyor da Doğuda geçsin. Yok Şanlıurfa'da çocuklar ilk defa dersi görmüşler, yok efendim Bilgisayar öğretmenini ilk kez görmüşler. Genel gerçek şudur ki; malesef ülkemizde büyüğüyle küçüğüyle %90 oranında bilgisayar denince facebook, MSN, internette sörf, oyun akla geliyor. Ben Şanlıurfa'lı olarak ve ŞAnlıurfa'da görev yapan bir Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak çok şükür elimden geldiğince öğrencilerime birlşeyler öğretebilmek gayretindeyim. Ve emin olun eğer biz öğretmenler görevmizi layığı vechiyle yerine getirirsek, hem bilişim alanında hem diğer alanlarda doğusuyla batısıyla çok faydalı nesilller yetişir. Ama malesef halen doğu batı ayrımcılığı yapmakla meşgulüz. neeey isimli arkadaşın dediği sorun ülkemizin her ilinde var, her bölgesinde var. Sadece doğuda değil. O yüzden böyle hassas bir dönemde lütfen kelimelerimizi seçerek kulanalım. Unutmayalım ki üstünlük sadece takva(Allah(cc)'a layığı vechi ile kul olmaya çalışmak) iledir.

nrurfali' Alıntı:
Bilerek ya da bilmeyerek doğuyu aşağıladığınızın farkında mısınız? bunlar nasıl sözler arkadaşlar. Türkiye'nin neresinde Bilişim dersi verimli geçiyor da Doğuda geçsin. Yok Şanlıurfa'da çocuklar ilk defa dersi görmüşler, yok efendim Bilgisayar öğretmenini ilk kez görmüşler. Genel gerçek şudur ki; malesef ülkemizde büyüğüyle küçüğüyle %90 oranında bilgisayar denince facebook, MSN, internette sörf, oyun akla geliyor. Ben Şanlıurfa'lı olarak ve ŞAnlıurfa'da görev yapan bir Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak çok şükür elimden geldiğince öğrencilerime birlşeyler öğretebilmek gayretindeyim. Ve emin olun eğer biz öğretmenler görevmizi layığı vechiyle yerine getirirsek, hem bilişim alanında hem diğer alanlarda doğusuyla batısıyla çok faydalı nesilller yetişir. Ama malesef halen doğu batı ayrımcılığı yapmakla meşgulüz. neeey isimli arkadaşın dediği sorun ülkemizin her ilinde var, her bölgesinde var. Sadece doğuda değil. O yüzden böyle hassas bir dönemde lütfen kelimelerimizi seçerek kulanalım. Unutmayalım ki üstünlük sadece takva(Allah(cc)'a layığı vechi ile kul olmaya çalışmak) iledir.

Hocam doğunun aşağılandığı hissine nerden kapıldın bilmiyorum, designbote arkadaşımız güzelce anlatmış durumu, doğu dememiş batı dememiş, sadece görev yaptığı okuldaki soruna nasıl çözüm bulduğunu anlatmış. Gayette güzel anlatmış. Zaten aklı başında insan bu tarz olayları düşünmez bile. Buluttan nem kapmaya gerek yok.

Selametle

Bizimkiler İstanbul'un göbeğinde ve evlerinde net olmasına rağmen facebook ve msn dışında pek bişey bildikleri yok (malesef). Ders işlerken 2 alt basamağı anlatabilirsiniz yada basamakların bazı ünitelerini seçebilirsiniz. Küçük sınıflarda oyun eşliğinde ders işleyebilirsiniz. Öğleden sonraları laboratuara gelmelerini teşvik edebilirsiniz.

çocuklara alt basamaklardan seçip alabildiklerini anlatıyordum bu yıl düzeye uygun seçtik kendimce bi puanlama sistemim var çocuk her etkinlikten puan alıyo karneye geçmesede rekabeti körüklüyo etkili oluyo diğer sınıflar arası kıyaslama yapılıyo genelde ne kadar verimli oarsı meçhul ama

valla ben halk eğitimde ders verirken zevk alıyorum kursiyerler de övüyor laf aramızda :mrgreen:
ama okulda kasmıyorum arkadaşlar canım sıkılıyor yoksa...herşey sisteme ve karşı öğrenci grubuna bağlı...
ee bizim sistemde formatör diye diye eziyorlarsa kasmammak lazım...gevşeyin ders anlatın çıkın.... o kadar...

neeey' Alıntı:
arkadaşlar doğuda bilgissayar dersi vermek çok zor malum öğrenciler sadece derste görüyorlar bilgisayrı. ve okulların imkanları da malum üstelik bzim dersi sallamadıkları için labartuvarlar daha bi kötü halde. şartlar böyle olunca yıllık plana sadık kalamıyoruz. üstelik lab da internetim de yok. sizler neler yapıyorsunz ilköğretimde derrs işlerken?
Hocam bence öğrenciler sadece derste bilgisayar görmüyorlar.Dbakırda görev yapıyorum.Her sokakta neredeyse bir internet kafe var.Her önünden geçtiğimde içlerinin hınca hınç dolu olduğunu gözlemliyorum.
Sorunlar şunlar bence.
-Dersin içeriği çocuğu sıkıyor kısıtlıyor.Zevkli gelmiyor artık.
-Bilgisayarı internet kafelerde sadece msn facebook vs amaçlı kullandıkları için bilgisayar dersinde beklentileri de o yönde oluyor.Bu durumda derse yoğunlaşamıyorlar.
-Ben aksine doğudaki lab koşullarının iyi olduğunu düşünüyorum.Şöyle derseniz size daha çok hak vereceğim.Buralardaki teknoloji yerinde ve zamnında kullanılmıyor.Bizim okula tablet pc gelmiş bikaç yıl önce Fen grubu öğretmenleri için.Yakın zmanda haberdar edildim.
-Okula bilişim sınıfı kuruluyor 3 yıl sonra bilişimci geliyor o zmana kadar zaten lab kullanılamaz hale geliyor(ilk atandığım okulda bunu yaşadım).
-Sınıf mevcutları çok kalabalık sadece bilişim değil (ilk olarak bizim dersi etkiliyor tabi) tüm derslerde sıkıntı yaşanıyor.
Bunlara çözüm bulamadan teknolojiyi eğitime yeterince entegre edemeden şimdi fatih projesine geçilecek.Bir bilişimci olarak tabiki eğitimde teknolojinin kullanılmasına her zaman destek vereceğim ve bu konuda daima rol alacağım.Ancak öncelikle alt yapı oluşturulmalı.Okullar hazırlanmalı öğrenciler hazırlanmalı.Yazmakla bitmeyecek sanırım söyleyeceklerimmmmmm.

öncelikle doğu batı diye insan ayrımı yapma gibi niyetim yok. ilk görev yerim doğu ve burdaki imkanları gördüm. öğrencilerimin çoğu taşımalı haliyle kköyden geliyorlar. bilgisayarları yok bu da ayıp değil zaten şartlar, imkanlar böyle. tutup çocuğa bilgiayar al diyemem. okulumun labaratuvarı da kötü. her bilgisayar a 3 veya 4 öğrenci oturtuyorum sınıfımda internet yok vs vs lab imkanını anlatabilmişimdir umarım. bir basamak aşağıdan anlatıyorum dersi daha doğrusu anlatmaya çalıştım olmadı. 6.sınıftaki öğrencileriğm özellikle, yarısı taşımalı yarısı merkezde kalıyor nasıl işlkeyebilirm ki ders

nrurfali' Alıntı:

Siz doğunun ve doğuluların aşağılandığı önyargısına sahipsiniz sanırım.

O kurulan cümleler daha önce de kullanıldı kimse nutuk atmadı :)

Ayrıca ülkemizin her yerinde ilkogretimde cogu öğrencinin evlerinde bilgisayarı olmadıgı gibi gerçekten birçogu bilgisayarı ilk defa bilg. laboratuarında görüyor ve kullanmaya baslıyor. Hepimiz bu gerceğin farkındayız.

öğrenciler öğretmenini severse , sizde otoritenizi sağlam tutarsanız sorun çıkmıyor ....en azından ben şu ana kadar hiç sorun yaşamadım

ben geçen yıl taşımalıların bulunduğu bir okulda derse giriyodum,başta onlarda birşey bilmiyodu ama müfredatta ne varsa işledim ve öğrendiler. merkezde bulunan öğrencilerden daha dikkatli dinledikleri için daha güzel işledim hatta.
ama bizim lab ta internet vardı ve lab yeniydi. lab iyi değilse çok zor oluyo bişeyler anlatmak. sizde kitapta internetle alakalı olnayan bölümleri işleyebilirsnz.
bu arada doğu batı pek farketmiyo. köy kasaba ilçe il ler arasında fark oluyo

Geri