Nasıl bir tane alırdınız?

Kodla Büyü

aycaha

Aktif Üye
merhaba arkadaşlar
Bir araba almak istiyorum... En lüksünden değil, ihtiyacımı karşılayabilen bir tane olsun istiyorum... Şöyle birsey;

- Aile arabası... (ben-eşim-yenidoğan cocugum)
- Her hafta sonu 300 km şehiralarası yol yapacagım. (Suan dolmus ucreti 2 kişi 50 TL)
- Haftasonu şehiriçinde kullanılacak. (Normal bir kullanıcının kullanacagı kadar)
- Olursa şayet yaz tatili veya yarıyılda çevre iller (komsu iller) gezinti amaçlı günü birlik vs. gezecegiz ailece.
- 2005 model üstü.... (10 yasından büyükleri kasko karsılamıyormus diye duydum)
- 1.6 sedan kasa... (diğer tipleri filan sevmiyorum) (LPG taktıracagım alır almaz)
- 15000-16000 filan düsünüyorum ama cok sıkısırsam 20.000 TL ye kadar cıkabilirim son care olarak.
- Acilen Satmak istediğim zaman da zarar etmeden kısa sürede satabilmek istiyorum. (hani bazıları diyor ya filanca arabayı bakkalın önüne koy satılır... ondan dolayı soyluyorum)

Siz olsanız bu durumda hangi arabayı alırdınız?
araba konusunda gram bilgim yok... Siz degerli arkadaslardan tavsiye istiyorum... Tavsiyelerinizde bilgilendirici mahiyette birkaç sey de soylerseniz sevinirim...
Tesekkur ederim simdiden...

NOT: Hundayi demeyin lütfen 10 kişiden 9 ü güvensiz oldugu gerekcesiyle alma diyor...
Clio, Sembol ve Megane da cok hantal arabalarmıs...

ekonomi sınıfında clio yakıt olarak cimri bir araçtır tavsiye ederim.... hantallık kısmında sen sport araba almalısın o zaman veya motoru 2.0 olan bir araba al asfalt ağlasın...

1,6 iyi tercih sedan olarak

ama hemen satarım deyip satabileceğin araba değerinin altında satılan arabadır.

yoksa aldığım fiyata heman satayım diyorsan alırken çok iyi alaacaksın ki satarken sorun yaşamayasın.

ama 15-16 ya tavsiye edilecek arabalar yine 2005 üzeri arabalar hundai-Clio filan olur.

20-25 ise Toyota / honda / mazda denir diye düşünürüm.

acemiyim diyorsan aldığın arabayla sağa sola (özellikle şehir içinde) arabayı çizme olasılığın var.

(Ben 2 kez kaydırdır geriye doğru kaldırıma sürttüm Allah tan.)

bunları düşününce iyi ki düşük model almışım diyorum.

yüksek alsa idim elimdeki parayı verir üstüne borçlanır.
birde vergisi sigortası kaskosu ödenince gelecek olan tutar 1000 lirayı bulur.

birde ufak kaza yapabileceğini düşününce masraf çıkacak bir sürü düşünülecek olay var.

NOT: Kredi çekerek araba almamanızdan yanayım.

aslında ilk niyetim 5-6 milyarlık bir şahin doğan vs alıp tam ustalasınca satıp dediğiniz gibi 20 lik filan almaktı ama sonra yıllanmıs soför dediğim soför arkadaslar dediler "borclanacaksan bir kez borclan. O dedigin 5-6 lık arabalarla sanayiden cıkmazsın. Zaten kendi araban oldu mu da 1 hafta 10 gunde öğrenirsin dört dörtlük" sonra ben de vazgectim bu dusunceden ve bir kez arabayı alaıp bu defteri kapatayım istedim.
Cunku simdi cocuk da var. Hastane filandı derken Araba gerekiyor kimi zaman yok, haftasonu memleket yapmak istedigimde servis saatleri cok acayip. Pazar oglen geri dönmek zorunda kalıyorum memleketten. Araba olsa icabında pazartesi sabah erkenden de dönülür. (gidiş 150 km - geliş 150 km cunku)

Araba almak ve artık bundan boyle ev icin para biriktirmek istiyorum. Alacagım araba da Allah kaza bela vermesin cok cok acil bi durum soz konusu olmazsa satmayı dusunmuyorum. Malumuz cep telefonu degilki uzerine 50 -100 lira koyup yenileyelim.

o yüzden araba dayanabildiği kadar kullanmayı dusunuyorum...

clio vb hantal konusunu dedigim gibi yıllanmıs soforler soyluyor...

Hocam ilk olarak sizin için hayırlı olacak bir araba nasip olmasını temenni ediyorum.
2. olarak da size o 9 kişinin tam bir ahmak olduğunu söylemek ve bilgisi olmadan fikri olan çok bilmişlerden araba konusunda uzak durmanızıo öneriyorum.
Hyundai euroncap testlerinden en çok puan alan ilk 5 totomobilden 4.sünün hyundai i20 olduğunu söylemek isterim.Hyundai i30 keza 5 yıldız almaış bir modelidir.
1998 model accent modelinini euroncap testinde aldığı puan 1.5 yıldızdır ve herkesin tank diye nitelendirdiği 1997 model bmw 320 marka model araç bu testten 2 yıldız almıştır.Lütfen teknik ve teorik bilgilere bakmadan herkesin söylediği (hatta o çok bilmiş boş teneke insanların söylediklerine) sakın inanmayın.Otomobil konusundaki merakımdan gelen ilgi ve bilgilerimi sizinle paylaşmaya hazırım ama benim tavisyelerimi gidip bu başta belirttiğim 10da 9luk insan kesimine sormayacaksınız çünkü öyle kişileri hiç hazetmem muhatap kabul etmem bu konuda.

Suzuki'nin kabul ediyorum TR'de çok sağlam bir pazarı yok.
Eskiye göre şartlar değişti.
İsterimki öğretmen arkadaşlarım eniyisine ,en sağlamına,kalitelisine binsin.
Ben de Suzuki'ye birzamanlar önyargı ile yaklaşıyordum.
Fakat şuan satmayı bile düşünmüyorum.
Bir gidin test sürüşü yapın,emin olun tüm önyargılarınızdan kurtulacaksınızdır.

idealsevgili' Alıntı:
aslında ilk niyetim 5-6 milyarlık bir şahin doğan vs alıp tam ustalasınca satıp dediğiniz gibi 20 lik filan almaktı ama sonra yıllanmıs soför dediğim soför arkadaslar dediler "borclanacaksan bir kez borclan. O dedigin 5-6 lık arabalarla sanayiden cıkmazsın. Zaten kendi araban oldu mu da 1 hafta 10 gunde öğrenirsin dört dörtlük" sonra ben de vazgectim bu dusunceden ve bir kez arabayı alaıp bu defteri kapatayım istedim.
Cunku simdi cocuk da var. Hastane filandı derken Araba gerekiyor kimi zaman yok, haftasonu memleket yapmak istedigimde servis saatleri cok acayip. Pazar oglen geri dönmek zorunda kalıyorum memleketten. Araba olsa icabında pazartesi sabah erkenden de dönülür. (gidiş 150 km - geliş 150 km cunku)

Araba almak ve artık bundan boyle ev icin para biriktirmek istiyorum. Alacagım araba da Allah kaza bela vermesin cok cok acil bi durum soz konusu olmazsa satmayı dusunmuyorum. Malumuz cep telefonu degilki uzerine 50 -100 lira koyup yenileyelim.

Hocam onlar desin varsın. Benim ilk arabam ve hatta halen kullandığım Fiat Uno 96 model. şehiriçinde ideal ayrıca tamirciyi de sürekli görmüyorum. 50000 kmden fazla yol yaptım hala seviyorum arabamı ama artık küçük geliyor. Memlekete gidip gelirken bagaja sığamıyoruz:)

Uzun lafın kısası sen denenlere aldanma. O pahalı arabalarla bir kere sanayiye gidersin 1000 lira masraf diğerinde belki birkaç defa gidersin ama toplamı orayı bulmaz. Acemiliğin de şahin yerine doğan slx ya da tipo / tempra gibi hem klimalı hem de hidrolik direksiyonlu bir araba düşünebilirsin. Bizim arkadaşlardan birisi acemiliğini opel astra ile atmaya çalıştı. Arabanın değeri 12 bin lira idi ama yaptığı acemilikler ona bir şahin parasına patladı. Hem böyle bir araba alırsan eşin de öğrenir, acemiliği atlattıktan sonra istediğin arabayı alırsın hocam.

vala hocam Allah hayırlısını nasip etsin. bende seninle aynı durumdayım. 205-2006 mitsubishi lancer düşünüyorum. 2 hava yastığı hidrolik direksiyon vs sağlam bi araç ortalam fiyatı da 16-20 arası değişiyor temizliğine göre bi incelemeni isterim.

Fender Hocam SX4 nasıl yakıtı filan , sedanı nasıldır? 2. eli malum pek yok ortalıkta sııkıntılı bi model rahatlığı nasıl sürüşü vs

hocam araba alırken servis ve yedek parça olayını da düşünün. Bulunduğunuz yere yakın servisi veya yedek parçacısı yoksa bence bir kez daha düşünün. Ben uno'ya bile bazen usta bulmakta zorlanıyorum.

hocam sen 25.000'e 2004-2005 model bir mazda 3 almalısın. lpgsi takılmışını da bulursun.

fiyat yüksek diyorsan da opel vectra almalısın 18.000 civarında ama 2005 ve üstü bulamazsın vectradan.

sıfır hyundai accent era 1.6 al
euroncaptan 5 yıldız milleten 0 yıldız hangisine değer veriyorsan sen karar ver

en güzel araba benim araba kardes fazla sorma millete hangisi hosuna gidiyorsa al pertten cıkma olmasın yeter

ayhancım bence sana güzel bi megane gider bu arabanın hantallığı yok ayrıca reno elden çıkarması da kolay allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin ufak kızımızı da benim için öp :)

erdcan Hocam ;

SX4 Benzinli Şehir İçi litre/100km 7,9
SX4 Benzinli Şehir Dışı litre/100km 5,2

SX4 Dizel Şehir İçi litre/100km 5,9
SX4 Dizel Şehir Dışı litre/100km 4,3

Sürüş zevki otomobilin çok çok üzerinde.
Işıklarda kalkış yapın hızlanmada farkı göreceksiniz.
16 inch (17 ve 18 inch jant takılabiliyor)
175 cm yerden yükseklik.
Arka koltuklar ön koltuklara göre biraz daha yüksek.
Test sürüşü yaptığınızda farkedeceksiniz.
Sedan modelinin satışı 2010 Ocaktan bu tarafa yapılmıyor.
Sadece Hatchback modeli var.
SX4 kullanıcısıyım,şuan için araçla ilgili problemim yok.
Satarsam Suzuki Grand Vitara düşünüyorum.

otomobil-klubu-f177/suzuki-t37953.html

idealsevgili' Alıntı:

doğru söylemişler.
seni 2005 felan bir eski kasa opel astra hb paklar ancak. geçenlerde arkadaşım aldı 8000 km de garaj arabası 20000 tl verdi.2 gün sonra da 22500 tl ye sattı hemen.
ben 2008 citroen c4 kullanıyorum. seninle aynı durumlara sahibim.tam bir çocuklu aile arabası. ama ikinci eli çok zayıf.

Ekli dosyalar

• opel.jpg
    opel.jpg
    45.5 KB · Görüntüleme: 1,065
Zannedersem kimse yazmamış ama, 20 bine kadar çıkabileceğinizi farzedersek,

Ford Fusion'a bir bakın derim.

Aile arabası tarzındadır, iç hacmi ve bagaj kapasitesi Fiesta'ya göre daha iyidir,

Allah kaza bela vermediği müddetçe - ki inşallah vermez- iyi bir Fusion'a uzun süre binebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ha değerini kaybetmeden hemen satabilir misiniz?

Müşterisi denk gelirse elbette satabilirsiniz ama bir clio veya megane kadar risksiz olacağını zannetmiyorum.

Uzun süre binmek istediğinizi varsayarak bu durumu çok sorun etmeyeceğinizi düşünüyorum.

Ha konfor olsun derseniz, 2004 falan da düşünerek Opel Astra bakın derim, onun da havası başkadır.

02.jpg

Ford%20Fusion%202002%20005.jpg

hocam geniş aile arabası megane al bence. Satması kolay, geniş araba. seni istediğin gibi her yere götürür. internete bakarsan en çok ve çabuk satılan değer kaybetmeyen bir araba. bi de gösterişi var... daha ne olsun...

başlık içinde yorumlanması ve fikir olsun diye yazıyorum; fiat linea, ford focus ?

Geri