NİMET ÇUBUKÇU:Ders Saatleri Kısalmalı...

Kodla Büyü
evet bilimsel gerçekler var arkadaşlar dikkat süresi 20 dk değil mi? bu gerçek buna göre 6 ders 120 dk olmalı ve iki saatte okul bitmeli :puhaha:

Ders saati en kısa ülkelerde, başarı daha yüksek. Ben derslerin uzun, ders aralığının kısa olmasını doğru bulmuyorum. Öğrenmeyi zorlaştırıyor.

Bizim okulda, sabah 8.30 da dersler başlıyor, öğlen 12.05'te öğlen yemeği için mola. Öğlene kadar 4 ders var. 13.20'de öğleden sonra ki dersler başlıyor. 15.05'te okul paydos. Öğleden sonra da 2 saat ders var.

Sabah 12.05 ile 8.30 arasında 3 saat 35 dakika var. Yani 215 dakika. Dersler toplam 160 dakika, teneffüsler toplam 55 dakika. Bir ders için yaklaşık 14 dakika tenefüs düşüyor.

Öğleden sonra 15.05 ile 13.25 arasında 1 saat 40 dakika var. Yani 100 dakika. Dersler toplam 80 dakika, 1 tenefüs var, o da 20 dakika.

Gün içinde toplam 240 dakika ders, 75 dakika tenefüs yapılıyor. 5 teneffüs arasına da ortalama 15'er dakika zaman düşüyor.

Bizde durum böyle. Dersler özellikle ilköğretim birinci kademe için biraz uzun, kısaltılabilir belki. Ders aralığının kısa olduğu söylemine ise katılmıyorum. Ortalama 15 dakika zamanın yeterli olduğu kanaatindeyim.

bu nimet göreceksiniz ki türkiyenin önündeki 20 yıla damgasını vuracak.arkadaşlar Allah aşkına söyleyin Türkiyenin bir yerlerinde gerçekten eğitim yapılıyor değil mi?
urfa da eğitim falan yok...nimet çok çaba harcamasın öğrenciler burada zaten vakit geçirmek için okula geliyor.

Nimet Çubukçu'yu bizim 8-E sınıfına sokacan, 15 dakikada ağlayarak çıkar... Sonra tenefüste 3.katta nöbet tutturacan, 15.dakikada ya merdivenlerden yuvarlanır ya kendini bir öğrenciye bağırıp çağırırken bulur. Sonra düşünür durur dersi mi kısaltayım tenefüsü mü diye.. :puhaha:

aliantep27' Alıntı:
eğitimimizde bu adam gibi delik deşik olmuş durumda.

delik_desik.jpg

vaoooo :++:

amip33' Alıntı:
Nimet Çubukçu'yu bizim 8-E sınıfına sokacan, 15 dakikada ağlayarak çıkar... Sonra tenefüste 3.katta nöbet tutturacan, 15.dakikada ya merdivenlerden yuvarlanır ya kendini bir öğrenciye bağırıp çağırırken bulur. Sonra düşünür durur dersi mi kısaltayım tenefüsü mü diye.. :puhaha:
+
Biraz düşündükten sonra, o okuldan alıp benim eski okulun 12. sınıflardan herhangi bir şubesinde derse girdirip, ilk teneffüste tuvaletlere yakın bir yerde nöbet tutturacaksın. Sigara dumanından, duyduğu enteresan küfürler ve şahit olduğu kavgalardan bayılır.

Kendine geldiğinde de liseleri ve ilköğretim 2. kademeyi hepten kaldırır. Zorunlu eğitimi 5 yıla indirip dersler 20 tenefüsler 10 dakikadan günde 5 ders olsa yeteceğine kanaat getirir. :puhaha: :puhaha:

deneme sınavında ki soruda çölde geçim kaynağı balıkçılıkl diyen, 36'yı 18e bölemeyen kodlama yapamayan paso sallayan okuduğunu anlamayan öğrencilere herkes tanık olmustur...

zorunlu eğitim diye sokaktan öğrenci topluyoruz ve okumayacak o öğrenci sınıfta 30 kişiyi eğitimden ediyor. YAnlıs isem vurun beni..

:-1: :-1: seviyesi yüksek okullarda okuyup başa gelmiş kişilerin hiçbir şeyden haberi olmadığı için böyle konuşamya da devam edecekler.

zaten çocukları derse motive edene kadar 10 dk gidiyor. :verymad: :verymad:

Sınıfta kalmak yokken (ki benim denk geldiğim müfettişler öğretmenlere açık açık kolay sorun notları artsın diyebiliyorlar) öğrenciyi neyle motive edeceksiniz ki. Nasıl dersi dinlemesini sağlayacaksınız? Öğrencilerin dersi dinlememesinin dikkatini toplayamamasının nedeni ders süresi değil eğitim sistemini ve müfredatın saçmalıklarından ileri gelmektedir. Allah bilir hangi müsteşarın dediğini yapan kukla bakanımız da kendi fikriymiş gibi iyi bir fikirmiş gibi etrafta caka satmaktan gidip okul açılışlarında kurdele kesmekten başka bişey yapmıyor.

Nimet Çubukçu, okulları öğrencinin mutlu olacağı yer haline getirmek istiyoruz demiş.
Biraz da öğretmenlerin mutluluğu için birşeyler yapsa...

ders süreleri kısaltılabilir ama günlük ders sayısı aynı kalmamalı. ayrıca kaybetme korkusu olmadan çocukların ders çalışmasını bekleyemeyiz. sınıfta kalma olmazsa çocuk niye ders çalışsın dışarıda oyun oynamak varken. Çocuklar sınıfta kalmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu bilmeliler. bizim öğrencilik zamanımızda sınıfta kalma vardı, ders saatleri 40 dakikaydı da ne oldu başarı çok mu düşüktü? Şimdiki teknolojinin olduğu zamanlardan daha iyiydik. kolay soruları olan sbs'lerle birçok öğrenci tam yapıyor bu eğitimde ilerlemiş olmanın göstergesi midir? serbest etkinlik çalışmaları bir çok ülkede vardır fakat bunlar ders saatleri dışındadır. tabiki öğrencilere sadece bilimsel dersler verilmemeli. Öğrencilerin enerjilerini harcayabileceği etkinlikler de yapılmalıdır fakat bu ders olarak değil egzersiz olarak yapılmalıdır.

:verymad: zaten bu ülkede %70 i eğitim, eğitim için verilmiyorki insanları uyutmak için veriliyo.
insnlar boş duracağına okula gitsinler onları bir yerde tutalım boş gezmesinlerde işsiz demeyelim en azından.
düşünceleri bu yönde şimdi herkese üniverste yide açtılar üniversite ayağa düştü resmen.
millet artık 30 yaşına kadar boiş gezmeyecek baba parası yiyecek olankar tabi..... :verymad:

Geri